صفحه اصلی / بازاریابی / ردیابی تبلیغات ، نقشه راه موفقیت شما در کسب و کار را نشان می دهد
ردیابی تبلیغاتی

ردیابی تبلیغات ، نقشه راه موفقیت شما در کسب و کار را نشان می دهد

ردیابی تبلیغات و  از مواردی است که امروزه برای جذب مشتریان بیشتر به کار می‌آید. روزگاری برای آژانس‌های تبلیغاتی قدیم، ردیابی تبلیغات تعداد درگیر در کمپین‌های تبلیغاتی تقریباً ناممکن بود.

تبلیغ‌کنندگان پول را به رسانه‌هایی مانند رادیو و مطبوعات سرازیر می‌کردند و امیدوار بودند فروش محصول تبلیغ‌شده بالا برود. هیچ راه دقیقی نبود که تعیین کند چند نفر درگیر تبلیغ‌اند یا به دلیل تبلیغ، محصولی را می‌خرند. درواقع، اصطلاح نرخ بازده سرمایه‌گذاری تا میانۀ دهۀ 1960 چندان استفاده نمی‌شد.

از آن زمان خیلی چیزها تغییر کرده است. اکنون تبلیغ دهندگان برای هر کمپینی که اجرا می‌کنند، به منبعی از داده‌های ذره‌ای ردیابی تبلیغات دسترسی دارند. داده‌های خیلی زیادی وجود دارد. درواقع، بیشتر بازاریابان باید برای وارسی داشبوردها وقت کافی بگذارند تا تعیین کنند چه جاهایی واقعاً برای نتیجۀ کارشان اهمیت دارد.

ردیابی تبلیغات به بازاریابان امکان داده است بر اساس این‌که کاربران چطور با کمپین‌های آنلاینشان تعامل می‌کنند، دقیق‌تر تبلیغ‌ها را بسنجند، بیازمایند و بازبینی کنند. ایران مدیر در این مقاله شیوه‌های ردیابی تبلیغات را بررسی می‌کند.

ردیابی تبلیغات چیست؟

ردیابی تبلیغات عبارت است از: فرایند جمع‌آوری داده و بینش‌های کاربر با اجرای کمپین‌های تبلیغی آنلاین. روش‌های زیادی برای جمع‌ آوری این اطلاعات وجود دارد؛ ازجمله ره‌گیری یو آر ال ها، ره‌گیری پیسکل‌ها و کوکی‌ها. این روش‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم.

اگر تازه‌وارد اجرای تبلیغات آنلاین شده‌اید، مهم است وقتی را صرف فکر کردن دربارۀ مقیاس مشخصی کنید که تعیین‌کنندۀ موفقیت کمپینتان خواهد بود. امروز ردیابی تبلیغات در ابزارها و بسترهای مختلفی وجود دارد و تبلیغ دهنده‌ها قادرند تقریباً دربارۀ هر چیزی ازنظرها و کلیک‌ها تا اثرها و رفتار در نشست‌ها و سایت‌ها داده جمع کنند.

مقدار خالص داده‌های در دسترس شاید گیج‌کننده باشد (بماند که حواستان از هدف‌هایتان پرت می‌شود)، پس انتخاب کردن یک یا دو شاخص کلیدی عملکرد کمک می‌کند تلاش‌های خود را متمرکز کنید و گزارش دهی را سرراست‌تر و مؤثرتر می‌کند.

همان‌گونه که ویلیام استنتز ، مدیر بازاریابی تحلیلی در کارمایکل لینچ به ما یادآوری می‌کند، «شاخص‌های کلیدی خوب عملکرد ساده، به‌موقع و برای موفقیت پروژه‌ ضروری‌اند و در ذات مالی نیستند؛ ولی همچنین لازم است این یک‌چیز را اضافه کنید: اگر می‌خواهید سنجۀ بازاریابی موفق باشد، باید رفتار کلیدی‌ای را که می‌خواستید ببینید، نشان دهد.

به کمپینتان بنگرید و از خود بپرسید: چه رفتاری است که می‌خواهم بر آن اثر بگذارم، نه این‌که فقط بتوانم اندازه بگیرم؟»

وقتی درمورد سنجه‌هایی که می‌خواهید با آن ردیابی تبلیغات را انجام دهید تصمیم گرفتید، وقتش است که بهترین روش ردیابی تبلیغات را برای هدف‌هایتان بیابید. روش‌های دقیق ره‌گیری تبلیغ در دسترستان، بر اساس این‌که کجا تبلیغ‌هایتان را اجرا می‌کنید و از کدام ابزارها دارید استفاده می‌کنید، متفاوت خواهد بود؛ ولی چند نوع اساسی را در ذهن داشته باشید.

به این توجه داشته باشید که روش‌های ره‌گیری تبلیغ زیر نامتداخل نیستند. در حقیقت، وقتی باهم استفاده شوند، حتی می‌توانند بینش‌های قوی‌تری دهند.

یو آر ال های رهگیری‌کننده

ردیابی تبلیغات و یو آر ال

یو آر ال ردیابی تبلیغات یو آر ال معمولی‌ صفحه‌ای از وبگاهتان است که نشانۀ ره‌گیری به ته آن اضافه‌شده است. مثالی از یو آر ال صفحۀ لندینگ را با نشانۀ رهگیری‌کننده می‌آوریم (برجسته).

یو آر ال معمولی قدیمی صفحۀ لندینگ:

http://www.yourwebsite.com/your-landing-page/

یو آر ال صفحۀ لندینگ با نشانۀ ره‌گیری:

http://www.yourwebsite.com/your-landing-page/?utm_campaign=test-campaign&utm_source=email

همان‌طور که می‌بینید، یو آر ال صفحه در هر دو یکی است؛ ولی در دومی، کاراکترهایی به آخرش اضافه شده است. این بخش اضافه‌شده، نشانۀ ره گیریتان است که نام دیگرش پارامتر یو تی ام است.پس چطور دقیقاً این «چیز اضافه» کمک می‌کند ره‌گیری کنید؟

وقتی کاربر روی یک یو آر ال کلیک می‌کند که پارامتر یو تی ام به آخرش اضافه‌شده است، حتماً سیگنالی را به ابزار ره‌گیری تبلیغتان برمی‌گرداند که می‌گوید بر یو آر ال کلیک شده است. جزء “source=” نشانۀ ره‌گیری می‌تواند اطلاعاتی را دربارۀ این‌که کاربر کجا روی پیوند کلیک کرده فراهم کند. همین‌طور، جزء “campaign=” را می‌توان استفاده کرد تا به ابزار ره‌گیری شما پیام دهد یا بخشی از کمپینتان شود.

مثلاً اگر قرار بود همان تبلیغ را بر چند وبگاه‌ اجرا کنید و می‌خواستید بدانید کدام‌یک بیشترین کلیک‌ها را تولید کرده است، می‌توانستید دو وبگاه مختلف را برای منبع پارامترهای یو تی ام پیوندهایتان تعریف کنید.

اگر کمپین پی پی سی، فرستادن ایمیل یا گذاشتن تبلیغ بر وبگاه دیگری را  اجرا می‌کنید، یو آر ال های ره‌گیری برای محاسبۀ تعداد بازدید، هدایت و تبدیلی که با تلاشتان تولید کرده‌اید مناسب است.

پیکسل‌های ردیابی تبلیغات

پیسکل ردیابی تبلیغات  اغلب شفافی است که می‌تواند در ایمیل، تبلیغ نمایشی یا بر وبگاه قرار بگیرد. وقتی بارگیری شود، سیگنالی را به ابزار رهگیری‌کننده‌تان برمی‌گرداند تا بگوید کاربر از صفحه بازدید کرده است.

پیکسل‌های رهگیری‌کننده همچنین قادرند دربارۀ فعالیت کاربر و تنظیمات مرورگر داده‌های نسبتاً جامعی جمع کنند؛ ولی باید فقط اطلاعاتی را ره‌گیری کنید که برای مسیر خریدارتان فایدۀ مستقیم داشته باشد و تجربۀ بهتر و شخصی‌تری را برای کاربران هدفتان فراهم کند.

وقتی پیکسل‌های ردیابی تبلیغات درست استفاده شوند، می‌توانند تبلیغات‌ شما را بهینه کنند و به مخاطبانی که به دنبال آن‌ها هستند برسند. مثلاً اگر تبلیغ بنری‌ای را که پیکسل رهگیری‌کننده دارد اجرا کنید، می‌توانید اطلاعات داشته باشید که چند نفر فقط تبلیغتان را می‌بینند و چند نفر واقعاً روی آن کلیک می‌کنند. این کار کمک می‌کند تعیین کنید تبلیغ واقعاً موفق بوده است یا نه (و ارزشش را دارد دوباره اجرایش کنیم).

برای دیدن زمینه، ببینید پیکسل رهگیری‌کننده با چه اندازه‌ای ظاهر می‌شود (نه آن‌قدر کوچک نیست که اندازۀ گردوغبار روی صفحه‌تان باشد):

توصیه: پیکسل‌های رهگیری‌کننده به‌طرز باورنکردنی برای ره‌گیری موفقیت کمپین آنلاینتان در هر قدم از مسیرتان مفیدند. می‌توانند شما را به این درک برسانند که چطور کاربران با تبلیغ‌هایتان تعامل می‌کنند و کمک کنند هر مرحله از مسیر کاربرتان را از گام اول تا خرید نهایی بهینه کنید.

کوکی‌ها

کوکی‌ها می‌توانند کمک کنند نسبت به رفتار کاربر در وبگاهتان در چند جلسۀ فعالیت بینش به دست آورید. بازاریابان لازم است پیش از استفاده از کوکی‌ها برای ره‌گیری فعالیتشان رضایت صریح کاربران را به دست آورند. وقتی رضایت صریح داده شد، کوکی‌ها را می‌توان استفاده کرد تا تجربۀ کاربر را سفارشی کرد. اینجا کاوش عمیق‌تری دربارۀ کوکی‌ها می‌آید. شاید خواسته باشید دربارۀ جنبه‌های فنی کاربردشان بیشتر یاد بگیرید.

از جنبۀ ردیابی تبلیغات، کوکی‌ها نیرومحرکۀ بیشتر کمپین‌های هدف‌گیری دوبارۀ تبلیغ‌اند. کوکی‌ها را می‌توان برای ساخت نمایۀ کاربر بر اساس فعالیت و عادت‌های طرف در وب استفاده کرد. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند از این نمایه بهره ببرند تا در خدمت تبلیغ‌هایی باشد که باعلاقه‌های دیده‌شدۀ کاربر هم‌راستا باشد. همچنین می‌توانند اطلاعاتی را دربارۀ تنظیم مرورگر کاربر، موقعیت و زبان ترجیحی کاربر به دست آورند و تکنیک های تبلیغات را در این زمینه به کار بست.

توصیه: کوکی‌ها وقتی مناسب‌اند که بخواهید برای کاربری تبلیغ‌هایی تهیه کنید که با فعالیت وبگردی‌اش مطابق باشد، یا دوباره آن‌ها را با تبلیغ‌هایی برای محصول‌هایی هدف بگیرید که علاقۀ خود را به آن‌ها نشان داده‌اند. کوکی‌ها برای ایجاد تجربۀ شخصی شده برای کاربران در وبگاهتان نیز می‌توانند استفاده شوند که بر اساس تعامل‌های قبلی‌شان با شما است؛ مثلاً می‌توانید ایمیلی برای سبدهای رهاشده ایجاد کنید که کاربران جنس در آن‌ها می‌گذارند و از وبگاهتان خارج می‌شوند.

حالا که به چند شرط اصلی مربوط به هدف‌گیری تبلیغ‌ها پرداخته‌ایم، بیایید عمیق‌تر بپردازیم به این‌که چطور هدف‌گیری تبلیغ بر چند تا از بزرگ‌ترین بسترهای ره‌گیری تبلیغ کار می‌کند و چطور می‌توانید از آن استفاده کنید تا کمپین‌های تبلیغی خود را قوی‌تر و مؤثرتر کنید.

ردیابی تبلیغات دابل کلیک

ردیابی تبلیغات ودابل کلیک

اگر تا حالا دیده باشید تبلیغی برای محصولی که هفته‌ها پیش دیده‌اید همه‌جای اینترنت شما را دنبال می‌کند، احتمالاً نتیجۀ ره‌گیری تبلیغ دابل کلیک است. دابل کلیک که آن را گوگل در 2008 به دست آورد، بستر مدیریت و خدمت‌رسانی تبلیغ است که به بازاریابان امکان می‌دهد کمپین‌های تبلیغی را در کانال‌های متعدد اجرا کنند.

ناشران آنلاین از دابل کلیک استفاده می‌کنند تا فضای تبلیغ روی وبگاه‌هایشان را اجاره دهند و آژانس‌ها و تبلیغ‌کنندگان از این محصول استفاده می‌کنند تا روی وبگاه‌هایی که مخاطبان هدفشان وقت صرف می‌کنند، تبلیغ قرار دهند.

در 2012، گوگل نام برند محصول‌های دابل کلیکش را به بستر بازاریابی گوگل (دابل کلیک سابق)، گوگل ادز (گوگل ادوردز سابق) و گوگل اد منیجر (دابل کلیک سابق برای ناشران و دابل کلیک اد اکسچنج) تغییر داد.

هرگاه تبلیغ‌کنندگان کمپین‌های تبلیغاتی را روی پلتفرم ایجاد کنند، گوگل به آن‌ها تعدادی گزینۀ ره‌گیری تبلیغ مختلف ارائه می‌کند که بیشترشان به استفاده از کوکی‌ها متکی‌اند.

به گفتۀ گوگل، «کوکی‌ها خود هیچ اطلاعات قابل‌شناسایی شخصی ندارند. بسته به تنظیمات ناشر و کاربر، شاید اطلاعات مرتبط با کوکی‌ها که در تبلیغ استفاده می‌شود، به‌حساب گوگل کاربر اضافه شود.»

این کوکی‌ها می‌توانند اطلاعاتی را دربارۀ زمان و تاریخی که تبلیغ‌های خاصی را دیدید، صفحه‌های وبی که در آن‌ها بودید و نشانی آی پی شما را ثبت کنند. این قابلیت کمک می‌کند کوکی موردنظر دریابد کجا قرار دارید.

اگرچه کوکی‌ها شامل هیچ اطلاعات قابل‌شناسایی شخصی نیستند، گوگل می‌تواند اطلاعاتی را که از کوکی‌ها به دست می‌آورد با اطلاعات قابل‌شناسایی شخصی مرتبط با حساب گوگلتان ترکیب کند (شامل فعالیت‌های مرور و جست‌وجوی‌تان وقتی وارد گوگل می‌شوید که برای بیشترمان همیشه خیلی زیاد است).

گوگل از دو نوع اصلی کوکی بیشتر بهره می‌برد: شخص اول و شخص ثالث.

کوکی‌های شخص اول را مالک وبگاهی که از آن دارید بازدید می‌کنید می‌اندازد (به کاربر خاصی تخصیص می‌دهد). اطلاعات جمع‌آوری‌شده از طریق کوکی‌های شخص اول می‌تواند به ناشران کمک کند فعالیتتان را در سایت‌شان و طرز کار تبلیغ‌ها را بهتر درک کنند.

کوکی‌های شخص ثالث را تبلیغ‌کننده بر وبگاهی که در آن تبلیغ‌هایش دارند نمایش داده می‌شوند می‌اندازند. این کوکی‌ها اطلاعاتی را به تبلیغ‌کنندگان برمی‌گردانند. اطلاعات دربارۀ عملکرد کمپین‌های تبلیغی‌شان در همۀ وبگاه‌هایی است که تبلیغ‌های دابل کلیکشان دارند نمایش داده می‌شوند.

بیش از 11.1 میلیون وبگاه اکنون تبلیغ‌هایی را در شبکۀ ادسنس گوگل اجرا می‌کنند. اگر از وبگاهی در این شبکه بازدید کنید، اطلاعات جمع‌آوری‌شده از طریق کوکی ره‌گیری تبلیغ دابل کلیک به استفادۀ سایر وبگاه‌ها و تبلیغ دهندگانی می‌رسد که از ادسنس استفاده می‌کنند.

متقن بودن اطلاعات کوکی‌ها به ذخیرۀ خیلی غنی‌ای از داده برای تبلیغ‌کنندگان گوگل می‌انجامد که می‌توانند ره‌گیری کنند بین میلیون‌ها وبگاه مختلف چه تبلیغ‌هایی به شما رسیده است.

برای شروع ره‌گیری تبلیغات با گوگل، لازم است حساب پلتفرم بازاریابی گوگل ایجاد کنید. بسته به‌اندازۀ کسب‌وکارتان و نیازهایتان، یا حساب تجاری را انتخاب می‌کنید که با چندین وبگاه و واسط، می‌تواند به کمپین‌های تبلیغی بزرگ خدمت‌رسانی کند، یا حساب کاری کوچک را انتخاب می‌کنید که ابزارهایی برای ره‌گیری تبلیغ دارد و برای رشد اولیۀ شرکت متمرکزتر و تخصصی‌ترند.

ردیابی تبلیغات با گوگل

رهگیری تبلیغ فیس‌بوک

تبلیغ‌کنندگان در فیس‌بوک می‌توانند از چند راهبرد ره‌گیری مختلف تبلیغ بهره ببرند تا تبلیغ‌ها را برای مخاطبانشان بهینه کنند. پیکسل ره‌گیری تبلیغ فیس‌بوک یکی از متداول‌ترین روش‌ها است. شبیه پیکسل ره‌گیری اساسی‌ای عمل می‌کند که در بالا طرحش را ارائه دادیم و می‌توان از آن برای ردیابی تبلیغات مسیر کسی استفاده کرد که تبلیغی را می‌بیند، از وبگاهی بازدید می‌کند یا محصولی را می‌خرد.

وقتی اقدامی روی صفحه‌ای انجام می‌شود که پیکسل رهگیری‌کننده در آن اجراشده، پیکسل آن اطلاعات را به‌حساب مدیر رویدادهای فیس‌بوک می‌فرستد. اطلاعات جمع‌آوری‌شده از طریق پیکسل ردیابی تبلیغات می‌توان در ایجاد مخاطبان سفارشی برای کمپین‌های تبلیغی آینده نیز استفاده کرد.

مثلاً می‌توانید داده‌هایی را که از طریق پیکسل رهگیری‌کننده‌ جمع شده‌اند استفاده کنید تا مخاطب تبلیغی سفارشی‌ای ایجاد کنید که کاربرانی را هدف می‌گیرد که صفحۀ خاصی را در وبگاهتان دیده‌اند که نشان‌دهندۀ نیت خرید باشد؛ مثل صفحۀ قیمت‌ها. مقالۀ دیگری نیز وجود دارد درزمینۀ این‌که پیکسل رهگیری‌کننده چگونه کار می‌کند و اگر می‌خواهید دربارۀ استفاده‌های مختلف و چگونگی تنظیمش بیشتر یاد بگیرید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

پیکسل فیس بوک می‌تواند برای تبلیغ‌کنندگان بینش ارزشمندی را فراهم کند دربارۀ این‌که تبلیغ‌ها چطور بر فلان اقدام‌ها در وبگاه‌هایشان اثر می‌گذارند، ولی این تنها راه ره‌گیری تبلیغ‌ها در شبکۀ اجتماعی نیست.

ردیابی تبلیغات فیس بوک

گزینۀ دیگر ردیابی تبلیغات که در دسترس شما است، اضافه‌کردن پارامترهای یو تی ام به پیوندهایی است که روی تبلیغ‌هایتان ظاهر می‌شوند. همان‌طور که گفتیم، پارامترهای ره‌گیری از کد افزوده‌شده‌ای روی یو آر ال استفاده می‌کنند که وقتی کاربر پیوند را بارگیری می‌کند، «روشن می‌شود». در فیس‌بوک، پارامترها را می‌توان در ادز منیجر استفاده کرد تا بهتر بفهمید تبلیغ‌هایی که دارید اجرا می‌کنید کدام نوع ترافیک را می‌رانند.

سخن آخر

در این مقاله با مفهوم ردیابی تبلیغات آشنا شدیم. همچنین به شیوه‌های ردیابی تبلیغات اشاره شد. آیا شما در تبلیغ کسب‌وکارتان این موارد پی گیری کرده‌اید. لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Blog.hubspot

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *