صفحه اصلی / رهبری / مربیگری کسب‌ و کار : چرا کسب‌وکار شما به یک مربی نیاز دارد؟
مربیگری کسب‌ و کار

مربیگری کسب‌ و کار : چرا کسب‌وکار شما به یک مربی نیاز دارد؟

مربیگری کسب‌ و کار چه مزیت‌هایی دارد؟ این مقاله ایران مدیر را با حکایتی درزمینه  رهبری و اهمیت مربیگری کسب  وکار آغاز می‌کنیم. روزگاری خروسی بود که به‌اندازه سایر خروس‌ها قوی و بزرگ نبود و بیشتر وقت خود را صرف قدم‌زدن در دهکده می‌کرد. در یکی از این قدم‌ زدن‌ها، به شاخه‌ای برخورد کرد و مجروح شد.

برای کمک فریاد زد؛ چون‌که در بخش ساکت روستا قرار داشت، هیچ‌کس برای کمک به آنجا نیامد. حتی برای کمک بلندتر فریاد زد و سرانجام از گوشۀ چشمانش، یک روباه خاکستری زیبا و باشکوه را دید که به او خیره شده است.

ناگهان از روباه کمک خواست. بدون هیچ حرفی، روباه آمد و به او کمک کرد. طی ماه‌های بعد، آن‌ها باهم دوست شدند.

اگرچه خروس ضعیف و خسته بود؛ اما باروحیه‌ای شکست‌ناپذیر جان تازه‌ای از روباه گرفته بود. از طرف دیگر خروس فهمید که این روباه تجربیات زیادی از زندگی در روستا دارد و به‌اندازه دوستانش ترسناک نیست.

هرسال یک مسابقۀ مرسوم جنگ خروس‌ها در دهکده برگزار می‌شد. شجاع‌ترین، قوی‌ترین و باشکوه‌ترین خروس در کل روستا برنده این مسابقه می‌شد. حیوانات روستا هیچ‌چیز از این خروس نمی‌دانستند؛ زیرا او فوق‌العاده نبود و زمان زیادی را در اطراف روستا می‌گذراند.

در روز مبارزه، این خروس همه را با شکست خروس‌های آن دهکده شگفت‌زده کرد. بااین‌حال، آن‌ها وقتی‌که روباه را در حال تشویق خروس دیدند، بیشتر شوکه شدند! باوجود نقص جسمی، خروس رابطه بسیار مهمی را ایجاد کرده بود که به او اجازه داد در این مسابقه برنده شود.

این تا حد زیادی به خاطر دانش روباه در مورد چگونگی پیروزی بود. می‌بینید که این روباه شاهد نزدیک به ۲۰ جنگ خروس‌ بوده است و تجربه آن بسیار ارزشمند است.

اغلب، مربیگری کسب‌ و کار در حرفه شما بسیار ارزشمند است. دانش و ایده‌ها فقط نیمی از بازی را به دست می‌آورند. آنچه شما ندارید تجربه است. اگرچه تجربه و تخصص شغلی باگذشت زمان به دست می‌آید، یادگیری از تجربه مربیان به ما کمک می‌کند تا بسیار پیشرفت کنیم.

جوان‌تر‌ها برای به دست آوردن مهارت‌های ارزشمند باید با مدیران ارشد ارتباط برقرار کنند، از تجربیات آن‌ها بیاموزند و بینشی در صنایع کسب کنند یا حتی به دنبال شغل باشند. این همان مربیگری کسب‌ و کار است.

مربیگری کسب‌ و کار و جوانان

مهم‌تر از همه، یک رابطه خوب مربیگری کسب‌ و کار به شکل‌گیری مسیر شغلی شما کمک می‌کند و به اهدافتان شفافیت بیشتری می‌دهد. درست مانند خروس که از طریق روابط استراتژیک با روباه برای پیروزی در مبارزه با خروس‌ها، بر محدودیت‌های بدنی خود غلبه کرد.

احتمالاً نسل وای (دو نسل پس از جنگ جهانی دوم) نسبت به نسل‌های قبل، ارتباط بیشتری برقرار خواهند کرد. بااین‌حال سؤال اینجاست که آیا شما با افراد مناسب ارتباط دارید؟

باید با کسانی ارتباط داشته باشید که می‌توانند فرصت‌هایی را در اختیارتان بگذارند که در صورت عدم ارتباط با آن‌ها، این فرصت‌ها در دسترس شما نیست. به میزان دانش، تجربه و ارتباطات این افراد توجه کنید.

هلن کلر توسط آن سالیوان، هنری دیوید توراو توسط رالف والدو امرسون و دکتر مارتین لوتر کینگ توسط دکتر بنیامین ام میس آموزش می‌دیدند. این افراد موفق، اهمیت درخواست کمک را درک کرده بودند.

خیلی اوقات، نوجوانان و جوانان از نصیحت‌ شدن توسط بزرگ‌ترها هراس دارند.قدرت خروس در نترسیدن و درخواست کمک از یکی از قوی‌ترین و قدرتمندترین حیوانات روستاست.

اگر در مورد اهمیت مربیگری کسب‌ و کار و به دست آوردن یک مربی قانع شدید، اکنون سؤال این است که چگونه این کار را انجام دهید. این کار از طریق فالو کردن مدل موردنظرتان در توییتر یا اضافه کردن یک کارآفرین برتر درجه‌یک در فیس‌بوک امکان‌پذیر نیست.

ایجاد یک رابطۀ مشارکتی و پایدار مستلزم صبر، اراده و از همه مهم‌تر شجاعت است. روش‌های مختلفی برای یافتن یک مربی هنگام تحصیل در مدرسه یا دانشگاه وجود دارد. شما می‌توانید به یکی از کسانی که در نقش الگو انتخاب کرده‌اید، نزدیک شوید؛ بااین‌حال، این را به یاد داشته باشید که همۀ دستاوردها معلمان خوبی نیستند.

در اینجا چند روش برای یافتن یک مربی خوب برای مربیگری کسب‌ و کار وجود دارد:

در کاری که انجام می‌دهید، به دنبال بهتر بودن باشید

اگرچه ممکن است این امر کاملاً ابتدایی به نظر برسد، اما بسیار مهم است. گذشته از همۀ این‌ها افراد یکدیگر را پیدا می‌کنند. برای عالی بودن باید آدم‌های مهم را جذب کنید تا به شما آموزش یا مشاورۀ شغلی ارائه دهند.

توانایی تغییر فراتر از انتظار، نشانگر ظرفیت شماست، این کیفیتی ارزشمند است که افراد موفق آن را جست‌وجو می‌کنند. ازآنجاکه این افراد می‌خواهند زمان، انرژی و تلاش خود را برای ایجاد این رابطه اختصاص دهند، از ثمربخش بودن آن اطمینان حاصل می‌کنند.

با اعتقاد به‌ضرورت مربیگری کسب‌ و کار ، درخواست کمک کنید

مربیگری کسب‌ و کار و درخواست کمک

خیلی اوقات اگر از مردم کمک بخواهید، مایل به کمک کردن هستند. اگر برای گذراندن دوره‌ای با مشکل مواجه هستید، با مدیران ارشد یا اساتید خود صحبت کنید. آن‌ها نقاط قوت و ضعف شما را می‌شناسند؛ بنابراین می‌توانند پیشنهادهایی ارائه دهند که در تصمیم‌گیری به شما کمک ‌کند.

اگر قصد کارآموزی دارید، با تماس با شرکت‌های ذیربط شروع کنید. منِ خود را پشت سر بگذارید و اقدام به درخواست کمک کنید!

در رویدادهای شبکه‌سازی و نمایشگاه‌های شغلی حضورداشته باشید

در این رویدادها، یافتن افراد شبیه به شما در همان حرفه یا صنعت موردعلاقه‌تان آسان است. شرکت در بحث‌های کوچک، ممکن است شما را در مسیر مربیگری کسب‌ و کار به سمت یک مربی یا الگوی مناسب سوق دهد.

از این گذشته، هرگز نمی‌دانید با چه کسی صحبت می‌کنید. این شخص می‌تواند رئیس منابع انسانی باشد. شاید آنچه مهم‌تر از برقراری ارتباط باشد، حفظ روابط پس از چنین اتفاقاتی است.

مربیگری کسب‌ و کار و شبکه سازی

ذهن باز داشته باشید

ممکن است یک مربی شخص اجرایی پرتلاش و پرمشغله‌ای نباشد. این شخص می‌تواند یک معلم، رئیس، والدین یا یک دوست باشد. گاهی اوقات مربیان در شرایط غیرقابل‌انکار قرار می‌گیرند. مربی اوپرا وینفری، معلم کلاس چهارم او خانم دانکن بود. یک مربی باید بتواند ستاره را در شما ببیند و باعث درخشش آن شود!

سخن آخر

در این مقاله به ضرورت مربیگری کسب‌ و کار اشاره شد. همچنین دانستیم که دانش و ایده‌ها فقط نیمی از بازی را به دست می‌آورند. آنچه شما ندارید تجربه است. اگرچه تجربه و تخصص شغلی باگذشت زمان به دست می‌آید، یادگیری از تجربه مربیان به ما کمک می‌کند تا بسیار پیشرفت کنیم.

پس به یاد داشته باشیم که توانایی تغییر فراتر از انتظار، نشانگر ظرفیت شماست، این کیفیتی ارزشمند است که افراد موفق آن را جست‌وجو می‌کنند. شما دراین‌باره چه نظری دارید؟ لطفاً تجربه‌هایتان را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Leaderonomics

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *