صفحه اصلی / توسعه فردی / تعریف موفقیت: چگونه می‌توان آن را براساس شرایط خود تغییر دهیم؟
تعریف موفقیت

تعریف موفقیت: چگونه می‌توان آن را براساس شرایط خود تغییر دهیم؟

تعریف موفقیت : آیا می‌توان آن را براساس شرایط خود تعریف کرد؟

فردی خردمند زمانی گفت: «هیچ چیز معنا ندارد، مگر معنی که ما به آن می‌دهیم.» این جمله نسبتاً ساده اما عمیق است. خوشبختانه این عقیده می‌تواند تقریباً بر روی هر فرضیه قابل تصوری اعمال شود. قوانین و فرضیات، توصیه‌های ناخواسته، نتایج پیش‌بینی نشده، حتی اینکه تعریف موفقیت را چگونه بیان می‌کنیم.

ویکتور فرانکل هنگام نوشتن کتاب انسان در جستجوی معنا، مطمئناً کاری بیشتر از نوشتن وقایعی که به عنوان زندانی در اردوگاه کار اجباری نازی‌ها طی جنگ جهانی دوم تجربه کرده بود، انجام داده است. او همچنین یک روش قدرتمند برای شناسایی هدف و تقویت انگیزه فرد در زندگی ارائه داده است.

در این این مقاله ایران مدیر در حوزه توسعه فردی به دنبال پاسخ به این سوالات که چگونه معنا و نتایج دست می‌یابیم؟ آیا حقیقت این وقایع و نتایج را مشخص می‌کند؟ است.

به گفته فرانکل (Viktor Frankl)، متافیزیک نقش بزرگی در بقای یک زندانی داشت: با این حال او فکر می‌کرد که آینده تحمل جسمی و روانی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. او به عنوان گسترش این روش روان درمانی، چگونگی تجربه موفقیت بسته به شرایط ما، به عنوان یک انسان، را الگو قرار داده است.

چگونگی نگرش ما نسبت به موفقیت و دسترسی به آن، اغلب تعریف موفقیت توسط ما با شخص دیگری محدود می‌شود. هنگامی که می‌بینیم با یک استاندارد خارجی برابر نیستیم، احساس بدی داریم. در انجام این کار، از این فرصت برای تعریف و قدردانی از تجربیات منحصر‌به‌فرد و اینکه چگونه زندگی ما را بهتر می‌کنند، دست می‌کشیم.

اگر با این موضوع که موفقیت برای شما چه معنی دارد دست و پنجه نرم می‌کنید، زمان آن است که کنترل داستان را به دست بگیرید و مشخص کنید که تعریف موفقیت – بسته به شرایط شما- برای شما چه چگونه است. چگونگی آن در اینجا ذکر شده است.

روابط صمیمی در تعریف موفقیت

هشتگ relationshipgoals# مدت زمانی است که در رسانه‌های اجتماعی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فردی شیفته زوجی می‌شود که نمونه‌ای از یک رابطه موفق را دارا هستند. اغلب اوقات فرد دنبال کننده حتی زوج‌ها را نمی‌شناسد و از روابط همسران آگاه نیست و  تنها براساس این اطلاعات سطحی و محدود آن‌ها را قضاوت می‌کند.

هنگام ارزیابی رابطه خود، به جای مقایسه ارزش واقعی آن با دارایی‌های زوجی در همسایگی خود، از خود بپرسید که، «ارزش واقعی این رابطه در چیست؟» و «برای بهتر کردن زندگی خود چگونه به یکدیگر کمک خواهیم کرد؟» به سرعت متوجه خواهید شد که شما و شریک زندگی خود یک رابطه موفق را دارا هستید.

تربیت کودک آسان نیست و دفترچه راهنما ندارد. اکثر والدین اقرار می‌کنند که در طول این اتفاقات مثبت و منفی را تجربه کرده اند. اما هنگامی که برخی از والدین مانند فیلم به بیور واگذارش کن (Leave It to Beaver) نقش خود را ترک می‌کنند، این موضوع کمی دلسرد‌کننده می‌شود.

به جای انتقاد از خود (یا فرزندان‌تان) به خاطر اینکه بیشتر شبیه دیگران نیستید، به خودتان اطمینان بدهید که بهترین پدر و مادری هستید که می‌توانید باشید. کودک خود را به خاطر ویژگی‌ها و تلاش‌هایش تحسین کنید و با خودتان صادق باشید. اگر می‌توانید کارهایی را بهتر انجام دهید، بر روی آن‌ها تمرکز کنید و بهترین عملکرد خود را در آن‌ها داشته باشید. والد موفق کسی است که درک می‌کند عشق و تعهد اهمیت دارند. اگر شما برای کمک به کودک خود بدون قید و شرط خود را در اختیار کودک‌تان می‌گذارید، بدانید که کار شایسته‌ای انجام می‌دهید.

دستاوردهای حرفه‌ای در تعریف موفقیت

تعریف موفقیت و دستاوردها

برای رسیدن به جایی که هستید سخت تلاش کرده‌اید. اما با املاک و مستغلات حرفه‌ای که منعکس‌کننده تلاش‌های شما هستند، ممکن است احساس کنید که دستاوردهای زیادی کسب نکرده‌اید. این موضوع به خصوص زمانی صدق می‌کند که دوستان و همکاران شما به تفصیل راجع به دستاوردهای حرفه‌ای خود صحبت می‌کنند. جان در حال حاضر در یکی از صد شرکت برتر آمریکا کار می‌کند، دفتر کاری انحصاری آبرومندانه‌ای با چشم اندازی زیبا دارد. الین به طور مستمر در شرکت ارتقای رتبه یافته است و به تازگی به درجه مدیریتی منصوب شده است، با حقوق هنگفت و پاداش رقابتی براساس عملکرد سالانه.

به جای مقایسه دو چیز غیر قابل قیاس با یکدیگر  و مشکلی که در مقایسه وجود دارد، ارزش چیزهایی که به دست آورده‌اید را در نظر بگیرید. ارزش کار حرفه‌ای و منحصر به فردی که با سخت‌کوشی خود انجام داده‌اید را بدانید. سپس، در کار بعدی خود بهترین عملکرد را داشته باشید. موفق‌ترین افراد حرفه‌ای می‌دانند که رقیب خود هستند و هر روز برای بهتر شدن نسبت به روز قبل تلاش می‌کنند.

دارایی‌های مادی در تعریف موفقیت

کسب ثروت و درارایی‌های مادی می‌توانند انگیزه وسوسه‌انگیزی برای انجام کار سخت باشد و نمایش وضعیت از طریق دارایی‌ها قطعاً حق مسلم هر فردی است. به هر حال، مردم باید از ثمرات کار خود لذت ببرند. با این حال، اگر شما دارایی‌های مادی را به عنوان اثبات محکم از جایگاهی که فردی به آن رسیده است، بدانید شاید با این فکر دچار اشتباه شده‌اید.

اگر نمی‌توانید چشم و هم چشمی را تحمل کنید، در وهله اول از خودتان بپرسید که چرا رقابت می‌کنید. بهتر است چون از چیزی لذت می‌برید آن را به دست آورید، تا اینکه دیگران را تحت تأثیر قرار دهید و با آنها رقابت کنید. افراد موفق کسب دارایی‌های مادی را مزایای کار و زحمت می‌دانند نه روشی برای رقابت با رقیبان غیرواقعی.

نقش شادی در تعریف موفقیت

تعریف موفقیت و شادی

شادی یک مفهوم ذهنی است. چیزی که باعث خوشحالی یک فرد می‌شود ممکن است فرد دیگری را راضی نکند. به عبارت دیگر، شادی کلی را به عنوان یک جز اساسی موفقیت خود در نظر بگیرید. هنگام تعیین اینکه آیا شما “موفق” هستید یا خیر، از خود بپرسید آیا شما خوشحال هستید یا خیر. پاسخ ممکن است شما را شگفت‌زده کند چون این مفاهیم متقابلاً انحصاری نیستند.

تعریف موفقیت حقیقتاً تابعی از نحوه تعریف کردن آن است. هر چیزی که شخص دیگری جمع کرده و یا به دست آورده باشد، هیچ کدام به شما ربطی ندارد. به جای مقایسه دستاوردهای خود با دیگران، بر پیدا کردن منبع نوری در زندگی خود تمرکز کنید، و موفقیت بدون شک آن را روشن خواهد کرد.

۷ راه برای بهبود بینش خود برای دستیابی و تعریف موفقیت

تنها چیزی که به طور قطع می‌دانم این است که نویسنده هستم. مشکل با این مسئله، برای کسی‌که به شدت ولخرج است، این است که نمی‌توانم بنویسم و با این حال بخشی از وجودم که دوست دارد در خانه بماند را راضی کنم.

من همچنین ۱۵ سال گذشته را به بررسی کتاب‌های توسعه فردی، بلاگ‌ها و ویدیو، و دوستان آزار‌دهنده درباره مناعت طبع و برنامه‌ریزی عصبی-زبانی گذرانده‌ام. با این حال، بعد از این همه مدت مطالعه راجع به ثروت، هنوز نتوانسته‌ام راهی برای تبدیل علاقه‌ام به یک حرفه پرمنفعت پیدا کنم.

اگر این سرگرمی‌ها را ترک کنم، دنیا استعداد شکوفا شده من را از دست می‌دهد (خیلی زود است که بگویم نبوغ بالقوه؟) زیرا بینش مبهمی دارم.

این منم، اما بگذارید درمورد شما صحبت کنیم‌. بدون بینشی راجع به زندگی خود، هرگز بالاترین توان خود را درک نخواهید کرد. آیا من شبیه مادرم هستم؟ بسیار خوب. او واقعاً مرا بهتر کرده است، بنابراین شما برای یک مطالعه پرانرژی و سخت آماده هستید.

نکته مرتبط: اکثر ما دیدی نامعلوم در‌مورد روشن‌ترین آینده خود داریم، اما تعداد کمی از ما به اندازه کافی به آن فکر کرده‌ایم تا تصویر را به وضوح ببینیم. بیایید آن را تصحیح کنیم.

پازل ۹۷۰۰۰ تکه‌ای

تعریف موفقیت و پازل

در ابتدا، دید مبهم ما مانند یک پازل بسیار سخت است. حتی نمی‌دانید چگونه شروع کنید. حتی اگر کسی در جعبه پازل را به عنوان راهنما برای شما بگذارد، هر تکه چگونه به دیگری متصل می‌شود و تعریف موفقیت را رقم می‌زند؟

در این مرحله، می‌توانید کار را رها کنید و تلویزیون تماشا کنید، یا می‌توانید دو قطعه پازل بردارید تا ببینید چگونه به یکدیگر متصل می‌شوند. من، می‌توانم هدف نهایی را ببینم: خانه‌ای در برزیل که برای موج‌سواری از رختخواب بیرون می‌آیم، چند ساعت مشغول نوشتن می‌شوم، بعدازظهر کار می‌کنم و با دوستان مهاجر جدید و عجیب خودم در شب به مهمانی می‌روم.

تکه‌های آن را می‌بینم: عشق به حرفه‌ام، تخیلات واهی، یک وثیقه، ازدواج و بچه‌هایی که خواهم داشت. اما به نظر نمی‌رسد که بتوانم جاده منتهی به اوز را تصور کنم. چگونه من یا شما می‌توانیم پیشرفت کنیم و تعریف موفقیت خاص خود را داشته باشم؟ با برداشتن یک تکه و تلاش برای اتصال آن به تکه‌ای که کاملاً با آن متناسب است. سپس تکه سوم را هم اضافه می‌کنید.

۷ فعالیت برای پاک کردن دید شما

استیو جابز (Steve Jobs) می‌گوید:

«تنها راه برای انجام کارهای بزرگ، عشق ورزیدن به کاری است که انجام می‌دهید. اگر هنوز آن را پیدا نکردید، به جستجو ادامه دهید؛ آرام نگیرید. مانند تمام مسائلی که با قلب خود احساس می‌کنید، هنگامی که آن را بیابید، متوجه این موضوع خواهید شد.»

۱. بپرسید قلب من چه می‌خواهد؟

هدف، ذات قلب است. این هدف از طریق احساس کشف شده است، نه فکر کردن. اگر فقط از قلب خود بپرسید که چه چیزی می‌خواهد، به شما پاسخ خواهد داد.

به مدت ۲۵ سال، موسسه HeartMath، مکانی در حاشیه سیلیکون ولی، جایی که فکر می‌کردم با شیر گرم از افراد پذیرایی می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند تا با خرگوش‌ها بازی کنید، از طریق بیش از ۲۵۰ مطالعه به دقت بررسی شده ارتباط میان مغز و قلب را کشف کرده است. آن‌ها کشف کردند که قلب «مغز کوچک» خود را دارد که از ۴۰،۰۰۰ نورون تشکیل شده‌است، که سیگنال‌های بیشتری را به مغز بزرگ می‌فرستند یا بالعکس. این سیگنال‌ها در عملکرد شناختی بالاتر ما تاثیر می‌گذارند و می‌توانند به ما کمک کنند تا بهتر بیندیشیم و تصمیمات موثرتری بگیریم.

پس چگونه می‌توانیم به طور موثر سوال بپرسیم؟ اول، توجه خود را بر روی قلب متمرکز کنید و تصور کنید که تنفس شما در داخل و خارج از این منطقه جریان دارد. سپس، احساس مثبت در وجود خودتان فعال کنید. بعد از یک دقیقه پس از این حالت، شما خودتان را در وضعیت انسجام قرار خواهید داد. پس به سادگی می‌پرسید: قلب من چه می‌خواهد؟

۲. نقاط قوت خود را ارزیابی کنید؟

تعریف موفقیت و نقاط قوت

وقت آن است که مشغول کار شوید، پس کاغذ و قلم بردارید. یک ارزیابی صادقانه از مهارت‌ها و تجربیات خود انجام دهید.

بنویسید:

  •  در چه کاری خوب هستم؟ نقاط قوت خود را به طور واضح مشخص کنید؛ آنها نشانه‌هایی برای بهترین دید شما در زندگی هستند.
  •  ضعف‌های من در کجا هستند؟ اگر توانایی هنری بسیار کمی دارید، مسیری را انتخاب نکنید که به هنر بسیاری نیاز داشته باشد. بر روی آن کار کنید، یا به طور کامل از آن دوری کنید.
  • چگونه وقتم را بگذرانم؟ اکثر مردم به طور خودکار هر کاری را که از آن لذت می‌برند، حداقل در اوقات فراغت خود، انجام می‌دهند. اگر به معنای پیاده روی در آخر هفته‌ها است، نباید دید شما منحصر به ماندن در خانه در طول هفته باشد.

خیالباف باشید، اما دید منطقی نسبت به زندگی داشته باشید.

۳. داشتن برنامه‌ریزی زندگی خود در تعریف موفقیت

تونی رابینز (Tony Robbins) می‌گوید:

«اگر در موردش صحبت کنید، یک رویا است، اگر آن را تصور کنید، ممکن است، اما اگر آن را برنامه‌ریزی کنید، واقعی است.»

سال گذشته یک بار به باشگاه رفتم و سیکس پک ساختم. آخر هفته یک میلیون دلار با کار کردن به دست آوردم.

احمقانه به‌نظر می‌رسد چون واقعاً اینطور است.

هیچ‌کس بدون تلاش چیز ارزشمندی به دست نمی‌آورد، پس احمقانه است که بعد از خیال‌پردازی راجع به زندگی ایده‌آل خود انتظار داشته باشید تصورات شما به وقوع بپیوندند. اگر می‌خواهید اهداف زندگی خود را کشف کنید، باید برای رسیدن به اهداف و حل این معما برنامه‌ریزی کنید. همانطور که با همسرتان وقت می‌گذرانید.

نمی‌توانید برای بالاترین هدف خود ۳۰ دقیقه در طول روز وقت بگذارید؟ پس به یک زندگی معمولی عادت کنید.

۴. نوشتن اهداف خود در تعریف موفقیت؛ آن‌ها را به طور مرتب مرور کنید

در اواخر سال ۲۰۱۴، مقاله ریچارد لازازرا (Richard Lazazzera) راجع به یک برنامه‌ریزی خوب برای یک سال موفق را خواندم. به عنوان متخصص بازاریابی شاپیفای، مالک فروشگاه آنلاین و موسس یک وبلاگ کارآفرینی با ۱۰۰۰۰۰ خواننده ماهانه؛ لازازرا می‌داند چگونه مشکلات را حل کند.

او به من کمک کرد تا هدف خود را به عنوان یک فرآیند در حال پیشرفت ببینم، نه کاری که یکبار انجام دهم و فراموش کنم. این تمرین را اول ژانویه هر ماه و در آغاز هر فصل انجام دهید:

  •  بپرسید سال گذشته چه اهدافی داشتم؟ چه کاری را خوب انجام دادم؟ چه کاری را بد انجام دادم
  • موفقیت‌های خود را لیست کنید و آن‌ها را جشن بگیرید
  •  بپرسید دوست دارم چه چیزی را بهتر کنم و یاد بگیرم؟
  •  بپرسید اهداف من برای سال / فصل آینده چه چیزهایی هستند؟ چه گام‌های کوچکی را برای رسیدن به آنجا باید طی کنم؟

از سال ۲۰۱۴، من هدف‌گذاری را به عنوان یک فرآیند تلقی کرده‌ام، و با سرعتی که گاهی باعث گیج شدن من می‌شود، حرکت می‌کنم.

۵. تعریف موفقیت و ساخت تابلوی آرزوها برای دست‌یابی به آن

قانون جذب ادعا می‌کند که افکار ما امواج مغزی جادویی ایجاد می‌کنند که به درون جهان ساطع می‌شود و آنچه را که ما در مورد آن فکر می‌کنیم تحقق می‌بخشد. هیچ علم و منطقی ندیده‌ام که این موضوع را توضیح دهد، اما گروهی از افراد موفق قسم می‌خورند که راجع به هر چیزی فکر کنید آن را به دست می‌آورید.

از نظر من این موضوع حقیقت دارد زیرا هنگامی که راجع به چیزی فکر می‌کنیم، دستگاه فعال کننده مشبک مغز (RAS)- بخشی از مغز ما که تصمیم می‌گیرد بر روی چه چیزهایی تمرکز کنیم را آموزش می‌دهیم که به دنبال فرصت‌هایی برای گرفتن امتیازاتی باشد که بیش از حد راجع به آنها نگران هستیم. به BMW i8 فکر می‌کنید؟ همه جا آن را خواهید دید.

هرچه بیشتر راجع به چیزی فکر می‌کنیم (یا بهتر است بگویم احساس می‌کنیم) ذهن ناخودآگاه ما- مسئول حداقل ۹۰ درصد فعالیت های مغز- در مورد پیدا کردن راه حلی برای آن بیشتر فکر می‌کند.

می‌توانیم این اصل جهانی را با یک تابلو آرزوها، یک صفحه چوب پنبه‌ای از تصاویر چیزهایی که می‌خواهیم (یک خانه ساحلی) تصاویر چیزهایی که هرروزه می‌بینیم، انجام دهیم، و این تابلو به عنوان یک یادآور ثابت برای RAS و ضمیر ناخودآگاه ما عمل می‌کند تا دید ما را نشان دهد.

۶. برداشتن اولین گام در رسیدن و تعریف موفقیت

تعریف موفقیت و گام

به هر یک از تکه‌های پازل، هر چه که بخواهید خیره شوید، اما خود آن‌ها هم نمی‌توانند خودشان را مرتب کنند. زمان آن رسیده که اولین قطعات را بردارید و سعی کنید آن‌ها را کنار هم قرار دهید.

رویاهای زنده‌ای که راه را به شما نشان می‌دهند، هیجان‌انگیز هستند، و ما از اکثر آن‌ها استقبال می‌کنیم. اما بینش شما به ندرت مثل یک بچه به طور کامل شکل گرفته به نظر می‌رسد. بینش شما چیزهای زیادی از شما نمی‌خواهد، به جز: بعضی چیزها را امتحان کنید. داوطلب همکاری برای شرکت‌هایی در حوزه تکنولوژی شوید؛ با همکارتان کایاک سواری کنید؛ کفش‌هایی که طراحی کرده‌اید را در اینترنت منتشر کنید و ببینید آیا کسی به آن‌ها اهمیت می‌دهد یا خیر.

مارک مانسون (Mark Manson) در کتاب هنر ظریف بی‌خیالی می‌گوید که اکثر افراد انگیزه را به این صورت می‌بینند:

احساس> انگیزه> کار مفید

در حالی‌که در واقعیت، (می‌توانم تضمین کنم)، به این شکل است:

جدا شدن از محدوده راحتی و انجام یک کار> الهام> انگیزه> فعالیت> تکرار

ساده به نظر می‌رسد چون واقعاً همینطور است. یک تکه را انتخاب کنید، هر تکه‌ای.

۷. هر چیزی که پیش می‌آید را دوست داشته باشید

دید خود را بهتر کرده‌اید، خوب است. بپذیرید که واقعیت هرگز به این شکل نخواهد بود. هنگام تبدیل رویاهای خود به واقعیت آن‌قدر ذوق زده نباشید که فرصت ایجاد چیزهای کاملاً متفاوت، یا حتی بهتر را از دست دهید.

هنگام ایجاد فروشگاه مردانه اینترنتی‌ام، در ابتدا تنها میزان فروش را موفقیت می‌دانستم. چیزی که به جای آن به‌دست آوردم یک کسب‌وکار توسعه شخصی بود و فرصتی بود برای کار کردن مستقیم با مردم برای کمک به تحول آنان. همانطور که بعضی‌ها می‌گویند هر چیزی که پیش می‌آید را دوست داشته باشید. هیچ زندگی در طول تاریخ آن‌طور که برنامه‌ریزی شده‌بود، پیش نرفت.

سخن آخر

تعریف موفقیت در زندگی برای هر کس متفاوت است اما علی رغم عدم قطعیت، زنان و مردان بسیاری موفق شده‌اند تا زندگی استثنایی سرشار از موفقیت و کامیابی را رهبری کنند. انعطاف‌پذیر و مهربان باشید. داشتن برنامه‌ طولانی مدت به معنی سازگار کردن مسیر برای مدتی طولانی و دست‌یابی به موفقیت است.

شروع به گشتن در میان قطعات خود کنید.

شما موفقیت را چگونه تعریف می‌کنید؟ در مسیر رسیدن به آن چگونه گام برمی‌دارید؟ لطفاً نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

How to Define Success on Your Own Terms

Seven Ways to Sharpen Your Vision for Success

درباره‌ی تیم ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *