صفحه اصلی / رهبری / همدلی و همکاری چگونه می تواند در محبوبیت مدیران نزد کارمندان موثر باشد ؟
همدلی و همکاری

همدلی و همکاری چگونه می تواند در محبوبیت مدیران نزد کارمندان موثر باشد ؟

همدلی و همکاری همیشه نتایج خوبی در پی دارد اما گاهی هم تعدادی از کارمندان شغل خود را ترک می‌کنند تا از مدیر خود دور شوند. دهه پیش، اغلب مردم از داشتن شغلی پایدار که منجر به درآمد و مزایا می‌شد سپاسگزار بودند.

این به این معناست که در گذشته حفظ کارمندان به‌سادگی افزایش حقوق و ارائه امنیت شغلی ساده بوده است. ایران مدیر در این مقاله موضوع همدلی و همکاری را بررسی می‌کند.

مفهوم همدلی و همکاری بین کارکنان، سلامت عاطفی و تعادل بین کار و زندگی است.  کارمندان  و رهبری یک سازمان این گونه می‌اندیشند.
کارمندان امروز دیگر تحت‌فشار مشکلات گذشته نیستند. آیا چیزی عوض شده است و همدلی و همکاری و شرایط آن تغییر یافته؟

آیا این درست است که مدیران امروزه باید در روند همدلی و همکاری به احساسات افراد توجه کنند و با این کار به مدیر موفق‌تری تبدیل شوند؟ چقدر لازم است که مدیران احساسات و عواطف و شخصیت کارمندان را در نظر داشته باشند و با حفظ این موارد کارها را به پیش ببرند.

گالوپ تخمین می‌زند که مدیرانی که با افراد خود همدلی و همکاری می‌کنند حداقل 70٪ بیشتر موفق هستند. (مقاله وضعیت مدیر آمریکایی، گالوپ 2015 ).

به نظر می‌رسد که نگرش مثبت و رفتار خوب مدیران، تأثیر چشمگیری بر موفقیت سازمان آن‌ها دارد.

آیا امروزه همدلی کردن با کارمندان یک امتیاز برای مدیران به‌حساب می‌آید؟

همدلی و همکاری و در نظر گرفتن انتظارات

یکی از اساسی‌ترین نیازهای کارکنان روشن و واضح بودن انتظارات مدیران از آن‌هاست.

در حقیقت، شفاف نبودن انتظارات طرفین از یکدیگر سبب بروز مشکل می‌شود.کارمندان باید بدانند مدیرشان چه می خواهد و چه انتطاری از آنها دارد.این باعث می شود تا کارمند با آرامش روانی بیشتری به کار مشغول باشد.

اگر کارمند شما این سؤال را پرسیده باشد «تعالی در شغل شما چگونه است؟» جواب صادقانه چیست؟

با توجه به این واقعیت که امروزه همه کارها در سازمان‌ها دیجیتالی انجام‌شده و عصر تکنولوژی است، ارتباطات نیز در سازمان‌ها کاهش‌یافته و به تکنولوژی محدودشده.

گالوپ دریافته است که ارتباطات در افراد، از طریق تلفن و یا به صورت الکترونیکی برقرار می‌شود که به صمیمیت و همدلی و همکاری میان افراد ضربه می‌زند. به‌عنوان مثال، سودمندی کارمندانی که مدیران آن‌ها جلسات منظم با آن‌ها دارند، تقریباً سه برابر بیشتر از کارمندانی هستند که مدیران آن‌ها جلسات منظمی با آن‌ها ندارند.

همدلی و همکاری و ارتباط تلفنی

ازاین‌رو، صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن به صورت رو درر و با کارمندان، یک امتیاز مهم برای مدیران محسوب می‌شود که اجازه تعامل دو طرفه را می‌دهد، که در آن نتایج عملکردها در سازمان مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

در حقیقت همدلی و همکاری کارکنان با مدیر خود نه فقط در نقش‌ها و مسئولیت‌هایشان در شرکت، بلکه در اتفاقات خارج از شرکت نیز اثرگذار است.
مطالعه گالوپ نشان داد که کارمندانی که احساس می‌کنند مدیر آن‌ها بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند، افراد موفق‌تری هستند.

همدلی و همکاری با تجهیزات

این خیلی مهم است که کارمندان در سازمان‌ها احساس راحتی کنند و ابزار موردنیازشان برای کار فراهم باشد.

زمانی که شخصی به سازمان می‌پیوندد، انگیزه و اشتیاق درونی برای انجام کار و تأثیر خوب را دارد.

داشتن ابزار، تجهیزات و منابع مناسب را می‌توان به فرستادن سربازان برای جنگ با اسلحه مناسب تشبیه کرد.

وقتی کارمندان در شرکت احساس رضایت و راحتی می‌کنند و می‌دانند که رئیسشان با فراهم کردن ابزار مناسب برایشان به آن‌ها اهمیت می‌دهد، بهتر کار می‌کنند.

در مورد آن فکر کنید؛ هنگامی‌که از تیم خود انتظار عملکرد بالایی دارید، ببینید آیا شما نیز عملکرد خوبی دارید؟ آیا شرایط مناسب کار را برای آن‌ها فراهم کرده‌اید؟

زمانی که مدیر نیازهای کارمندان را برای انجام کار خوب در نظر نمی‌گیرد، هیچ‌وقت نتیجه خوب و پایداری نمی‌گیرد. احساس رضایت درونی کارمندان عنصری مهم در موفقیت شرکت‌ها است.

این احساس «من در این شرکت اهمیت دارم» در کارمندان مشوقی عالی است تا به بهترین شکل کار خود را انجام دهند و وجدان کاری و همدلی و همکاری داشته باشند.

جنبه دیگر عنصر همدلی، نحوه رسیدگی به درخواست‌ها است. به‌عنوان مثال، هنگامی‌که کارکنان به تجهیزات و منابع اضافی نیاز دارند، آیا ما آن‌ها را به صراحت رد می‌کنیم یا هر درخواست را به طور خلاقانه مدیریت می‌کنیم؟

به عبارت دیگر، مدیران باید یک محیط صمیمی ایجاد کنند که در آن کارکنان احساس امنیت کرده تا بتوانند درخواست‌های مربوط به مواد و تجهیزات به راحتی مطرح کنند.

همدلی و همکاری و محیط کار صمیمی

در دوره کاهش هزینه، رهبران سازمان باید مراقب باشند و اطمینان حاصل کنند که روحیه تیم به صورت ناخواسته در این فرآیند کاهش نیابد.

خودداری کردن یا حفظ کردن؟

اغلب درگیری‌ها به خاطر مباحث حل نشده به وجود می‌آیند. متأسفانه، در محیط پرسرعت امروز، مدیران تمایلی به برقراری ارتباط و گفتگو ندارند.

با این حال، هنگامی‌که نوبت به جذب قلب و ذهن کارمندان می‌رسد، به‌خصوص در آسیا، مدیران باید بر تمایل خود غلبه کرده و از درگیری‌ها و بحث‌ها خودداری کنند.

در حقیقت داشتن یک مدیر غرغرو بهتر از یک مدیر ساکت است. برای حفظ کارمندان خود، به‌ویژه افراد بااستعداد، مدیر باید از مکالمات مسالمت‌آمیز استفاده کند، بیشتر مربی کارمندان باشد تا رئیس آن‌ها و با همدلی و همکاری ، بیشتر روی نقاط قوت کارمندانش تأکید کند تا نقاط ضعف آن‌ها.

نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد که شرکت‌ها در انتخاب مدیران بااستعداد در ۸۲% اوقات شکست می‌خورند. این آمار نشان می‌دهد که حفظ کارمندان بااستعداد به یک استراتژی غیرمستقیم نیاز دارد، در حقیقت به یک مدیر عالی نیاز دارد، نه تنها یک مدیر عالی بلکه یک مدیر دلسوز برای حفظ کارمندانتان که منجر به موفقیت شرکتتان می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله دانستیم که همدلی و همکاری در سازمان چگونه می تواند موقعیت یک مدیر را بهتر کند. همچنین دانستیم وقتی کارمندان در شرکت احساس رضایت و راحتی می‌کنند و می‌دانند که رئیسشان با فراهم کردن ابزار مناسب برایشان به آن‌ها اهمیت می‌دهد، بهتر کار می‌کنند.

در مورد آن فکر کنید؛ هنگامی‌که از تیم خود انتظار عملکرد بالایی دارید، ببینید آیا شما نیز عملکرد خوبی دارید؟ آیا شرایط مناسب کار را برای آن‌ها فراهم کرده‌اید؟

ازاین‌رو، صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن به صورت رو درر و با کارمندان، یک امتیاز مهم برای مدیران محسوب می‌شود که اجازه تعامل دو طرفه را می‌دهد، که در آن نتایج عملکردها در سازمان مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند. شما در این زمینه چه نظری دارید؟ لطفاً دیدگاه خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Leaderonomics

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *