صفحه اصلی / توسعه فردی / زمان ورزش ‌کردن: چه زمانی ورزش کنیم تا شاداب تر و با انگیزه تر باشیم ؟
زمان ورزش ‌کردن

زمان ورزش ‌کردن: چه زمانی ورزش کنیم تا شاداب تر و با انگیزه تر باشیم ؟

زمان ورزش ‌کردن چه اثری در کیفیت آن دارد؟ ازآنجاکه می‌دانید باید فعال باشید، سؤال بعدی این است که بهترین زمان ورزش ‌کردن چه زمانی است؟

این مقاله به دنبال پاسخ دادن به این سؤال است که بهترین زمان ورزش ‌کردن چه زمانی است و آیا تمرین کردن در زمان‌های خاص بهتر از بقیۀ زمان‌ها است و به توسعه فردی ما کمکی کند یا خیر؟

فواید ورزش‌کردن چیست؟

اگر مدتی است که روتین تمرین دارید، ممکن است در وهلۀ اول فراموش کرده باشید که چرا اصلاً این روتین را انجام می‌دهید. ظاهر خوب معمولاً اولویت هرکسی است و دلیل موجهی است. ولی در اینجا چند مزیت و فایده از فواید بسیار ورزش‌گردی را خواهیم گفت که از فعال نگه‌داشتن بدنتان حاصل می‌شود:

  •  افزایش تودۀ عضلانی
  •  کاهش چربی بدن
  •  قوی‌ترشدن استخوان‌ها
  •  بهبود عملکرد شناختی
  •  افزایش حساسیت به انسولین
  •  تولید هورمون طبیعی مانند تستوسترون و هورمون رشد انسانی که ضد پیری است
  •  از بین‌بردن استرس
  •  بهبود خلاقیت
  • خواب بهتر
  •  با افسردگی مبارزه می‌کند

لیست فواید ورزش از این بیشتر است، اما می‌بینید که حتی فقط تعدادی از این نکات چقدر برای سلامتی شما مفید است. با این حساب، در این مقاله ایران مدیر به این سؤالات می پردازیم:

بهترین زمان ورزش ‌کردن

صبح ورزش کنیم یا شب؟

اگر فرد سحرخیزی هستید، این تصمیم ممکن است تصمیم آسانی برای شما باشد؛ زیرا احتمالاً از قبل ورزش می‌کردید. اگر آدم سحرخیزی نباشید ممکن است بخواهید به ورزش‌کردن فکر کنید.

زمان ورزش ‌کردن در صبح نه‌تنها راه خوبی برای بیدار‌شدن و گرفتن انرژی در طول روز است بلکه مزایای آن احتمالاً تا پایان روز ادامه‌دارند. وقتی بدنتان فعال می‌شود، ریتم شبانه‌روزی شما بهتر درگیر می‌شود. ریتم شبانه‌روزی ساعت بیولوژیک بدن شماست و ممکن است به‌آسانی به هم بریزد.

اگر شب تا دیروقت بیدار می‌مانید، به ریتم شبانه‌روزی خود فرصت نمی‌دهید درست کار کند. تمرین و ورزش در صبح کمک می‌کند تا بدنتان بهتر کار کند؛ یعنی درست وقتی نیاز دارید بدن شما به‌طور کامل استراحت می‌کند. این کار خیلی مفید است؛ زیرا کیفیت و مقدار خواب شما را بهتر می‌کند و درنتیجه راحت‌تر خوابتان می‌رود.

تحقیقات جان هاپکینز نشان داد که تمرینات صبحگاهی باعث بهبود خواب موج آهسته می‌شود. خواب موج آهسته خواب عمیقی است که برای استراحت و جوان‌سازی بدن به آن نیاز دارید.

تمرین صبحگاهی همچنین دمای بدن شما را بالا می‌برد و این علامتی است که نشان می‌دهد وقت بیدارشان است. افزایش دمای بدن ناشی از ورزش به بیدار‌شدنتان کمک می‌کند و هوشیاری شما را افزایش می‌دهد.

زمان ورزش ‌کردن و ورزش صبحگاهی

اگر فقط شب‌ها ورزش می‌کنید، ممکن است بخواهید شدت آن را کمتر کنید؛ درحالی‌که ورزش‌کردن در صبح کمک می‌کند بیدار شوید و باانرژی روز خود را آغاز کنید. همان اتفاق ممکن است در شب بیفتد و خوابیدنتان را دشوار کند. کمی دربارۀ این موضوع توضیح خواهیم داد و بهترین زمان ورزش ‌کردن را بررسی خواهیم کرد.

بهترین زمان ورزش ‌کردن روزانه چه زمانی است؟

تمرین کردن در صبح بسیار مفید به نظر می‌رسد، اما دقیقاً چه زمانی بهترین زمان است؟ اگر به دنبال کاهش وزن و کالری‌سوزی هستید، تحقیقات نشان می‌دهد که بهترین زمان برای تمرین وجود ندارد. اگر دنبال این هستید که احساس بهتر و انرژی بیشتری داشته باشید، صبح بهترین گزینه است.

به‌جز این موضوع، زمان ورزش ‌کردن در صبح باعث می‌شود به آن عادت کنید و مستمر آن را انجام دهید.

همچنین برای پیدا کردن زمان ایدئال، باید ببینید چه نوع ورزشی را می‌خواهید انجام دهید. اگر ورزش منظمی مثل دویدن یا پیاده‌روی در برنامۀ شما است، بهتر است صبح آن را انجام دهید. اگر ورزش شدیدتری مانند تمرین‌های قدرتی و ورزش HIIT و تمرین‌های دایره‌ای انجام می‌دهید، بهتر است بعدازاینکه بیدار شدید کمی صبر کنید.

بسته به برنامه‌تان، ممکن است این کار امکان‌پذیر یا غیرممکن باشد. اگر چنین باشد، یک یا دو ساعت بعد از صرف صبحانه صبر کنید تا ورزش شدیدتر را انجام دهید. همچنین بهتر است اول صبح کمی هوازی با شدت کم انجام دهید و کمی تمرین با شدت زیاد را برای ظهر یا بعد از کار نگه‌دارید.

بنابراین بهترین زمان تمرین در روزبه اهداف شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید چربی بدن خود را بسوزانید، صبح زود بهترین گزینه است و باعث می‌شود سوخت‌و‌ساز بدن شما در طول روز بیشتر شود.

اگر هدف شما در درجه اول تقویت عضله‌ها و تمرین قدرتی است تا بعدازظهر صبر کنید. در این زمان از روز سطح هورمون شما، به‌خصوص تستوسترون، بالاتر است و زمانی است که میزان قدرت بدنی شما بیشتر می‌شود.

مهم‌تر از زمان ورزش ‌کردن مستمر ورزش‌کردن است؛ زیرا تحقیقات نشان داده است که ورزش مستمر باعث‌می‌شود کارکرد بدن و مصرف اکسیژن بهبود پیدا کند و فرسودگی بدن کاهش یابد.

آیا ورزش‌کردن با معدۀخالی بهتر است؟

ممکن است قبل از تمرین صبحانۀ زیادی نخورید یا اصلاً دوست نداشته باشید صبحانه بخورید. اگر تمرین صبحگاهی شما شدید و زیاد نیست، با معدۀ خالی مشکلی پیدا نخواهید کرد. باید به خاطر داشته باشید که در کبد و عضله‌هایتان از کربوهیدرات‌هایی که شب قبل خورده‌اید انرژی به شکل گلیکوژن ذخیره‌شده است.

ولی بیشتر از ۲۰ الی 30 دقیقه ورزش نکنید و حواستان باشید تا ۳۰ الی 60 دقیقه بعد از تمرین یک وعدۀ غذایی بخورید.

اگر در ابتدای صبح مشغول تمرین شدیدتر هستید، بهتر است ۳۰ الی 60 دقیقه قبل از آن چیزی سبک که راحت هضم شود بخورید. این وعده ممکن است یک موز یا شیرموز باشد. به خاطر داشته باشید ۸ اونس آب حدود ۱۵ دقیقه قبل از تمرین بنوشید و در طول تمرین به نوشیدن آب ادامه دهید.

نکتۀ اصلی که مهم است تمرکز روی تغذیه بعد از تمرین برای بهبود و ترمیم بدن است. لازم نیست لحظه‌ای که تمرین را تمام کردید غذا بخورید، اما بهتر است پس از تمرین برای به حالت اول برگرداندن گلیکوژن عضلات و ترمیم عضلات چیزی بخورید. این بخشی از بهبود و بازیابی است و کاری که در پایان یک تمرین انجام می‌دهید به شما کمک می‌کند برای تمرین بعدی آماده شوید.

زمان ورزش ‌کردن و پروتئین

ترکیب پروتئین و کربوهیدرات با این وعدۀ غذایی یک روش ایدئال برای بهبود و بازیابی است. یک قانون کلی این است که برای هر ساعت ورزش سنگین ۳۰ گرم کربوهیدرات و ۱۵ گرم پروتئین بخورید.

آیا زمان ورزش ‌کردن ورزش‌کردن قبل از خواب، بد است؟

این موضوع بازهم به نوع ورزش بستگی دارد. اگر ورزش شما شدت کمتری داشته باشد، مشکلی ایجاد نمی‌کند و ممکن است به خواب بهتر شما کمک کند.

برخی ورزش‌های مناسب قبل از خواب شامل پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و یوگا هستند. اگر تمرین ورزشی نزدیک به زمان خواب، شدید باشد بدن شما برای استراحت کردن مشکل پیدا می‌کند.

میزان اندروفین شما افزایش می‌یابد و این باعث می‌شود بدن شما بیدار و هوشیار شود. ممکن است یک یا دو ساعت طول بکشد تا این اندروفین‌ها از بین بروند و بی‌تأثیر شوند. هر نوع تمرین شدید باید چند ساعت قبل از خواب باشد وگرنه برای خوابیدنتان مشکل ایجاد می‌کند.

یک راه خوب برای استراحت و آرام شدن بدن تمرین‌های کششی است که به استراحت بدن و بهبود عضله و بهتر‌شدن کیفیت خواب کمک می‌کند. این زمان خوبی برای تمرینات فوم رولر یا درمان مشکلات عضلانی است که ممکن است داشته باشید.

زمان ورزش ‌کردن و ورزش کششی

حرف آخر

هنگام پاسخ دادن به این سؤال که بهترین زمان ورزش ‌کردن چه زمانی ست، باید چند عامل را در نظر بگیرید.

هدف شما، اولین چیزی است که باید در نظر بگیرید و باید ببینید برنامۀ زمانی‌تان چگونه است. برای سلامت کلی و تمرین هوازی به نظر می‌رسد صبح بهتر باشد؛ همچنین تمرین صبحگاهی باعث می‌شود نگران خوردن نباشید و چربی سوزی بدنتان بیشتر هم می‌شود.

اگر هدف شما قدرت بدنی و عضله سازی است، ورزش در عصر برای شما بهتر است. البته این موضوع حتمی نیست و مهم‌ترین نکته این است که زمانی را در روز پیدا کنید که بیشتر بتوانید تمرین کنید و مستمر آن را ادامه دهید. این کار درنهایت به موفقیت و نتایج خوبی می‌رسد. نظر شما درباره بهترین زمان ورزش ‌کردن چیست؟ لطفاً دیدگاه خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Lifehack

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *