صفحه اصلی / توسعه فردی / عادت های خوب : با این 11 پیشنهاد ، بهره وری تان را به اوج برسانید
عادت های خوب

عادت های خوب : با این 11 پیشنهاد ، بهره وری تان را به اوج برسانید

عادت های خوب همه آدم‌ها را محبوب می‌کند و بهره‌وری را افزایش می‌دهد. بهره‌وری در‌‌دنیای امروز اهمیت بسیاری دارد. از ما انتظار می‌‌رود که در همه‌چیز و همه‌جا بهره‌‌ور باشیم، از محل کار گرفته تا خانه، اما متأسفانه اغلب ما نمی‌‌توانیم همه‌‌ آنچه را که در لیست انجام کارها وجود دارد مدیریت کنیم و این باعث می‌‌شود که به‌طورکلی از عملکرد و زندگی خود ناراضی باشیم.

زمانی که سازنده نباشیم، اغلب خود را مقصر می‌‌پنداریم؛ اما دست نگه‌دارید! بهره‌‌وری به عوامل مختلفی به‌جز شما هم‌بستگی دارد. هنگام ناکامی نباید انگیزه خود را برای تلاش بیشتر از دست بدهید.

عوامل بسیاری  وجود دارند که از توسعه فردی شما در این زمینه جلوگیری می کنند. مانند همکارانتان که در نزدیکی محل کار شما مشغول گپ و گفتگو هستند، زنگ زدن مداوم تلفنتان یا رئیستان که یکسره چندین کار برای انجام دادن را به شما می‌‌دهد، وجود دارند. ایران مدیر در این مقاله شیوه‌های پرورش عادت های خوب را بررسی می‌کند.

11 مورد از عادت های خوب که بهره‌وری را بالا می‌برد

1. محیط کار خویش را تمیز و مرتب نگه‌دارید

 

 عادت های خوب و محیط کار

آیا می‌دانید خوب و مرتب نگه‌داشتن محل کارتان یکی از عادت های خوب است که به شما کمک می‌کند تا ازلحاظ زمان 1.5 برابر بیشتر به کار خود ادامه دهید و عدم تمرکز حواس را ازبین می‌برد. توده اسناد، پوشه‌ها و پرونده‌ها فقط وظایفی را که هنوز به پایان نرسانده‌اید را به شما یادآوری می‌کنند

در مورد اینکه چه چیزی را شروع کنید احساس سردرگمی خواهید کرد و به‌طور هم‌زمان بازده و انگیزه خود را از دست می‌دهید! درعوض، سعی کنید فقط مواردی را که برای یک کار خاص به آن‌ها نیاز دارید، روی میزتان قرار دهید.

سعی کنید انجام دادن چند کار درآن ‌واحد را متوقف کنید وهر بار یک کار را انجام دهید. علاوه بر این، روش‌های بسیار جالبی برای سازمان‌دهی محل کارتان وجود دارد که مطمئناً شما را در حال و هوای بهره‌وری قرارمی دهد و جزو عادت های خوب به شمار می‌رود.

2. هوشمندانه‌تر کارکنید، نه سخت‌تر

جان پنكاول، استاد اقتصاد در دانشگاه استنفورد آمریكا، مطالعه‌ای را انجام داده است كه در آن او واقعیت‌های شگفت‌آوری را درباره عادت های خوب یافته است:

كارمندانی، كه در هفته 56 ساعت كار می‌‌كنند به‌اندازه‌‌ افرادی که 70 ساعت در هفته كار می‌‌كنند، بهره‌ور هستند. بله درست خوانده‌اید؛ می‌‌توانید کمتر کارکنید و هنوز هم مثمر ثمر باشید؛ بنابراین قبل از اینکه روز کاری خود را شروع کنید، بنشینید و لیستی از کارهای خود در طول روز را تهیه کنید. سعی کنید بیش‌ازحد کار نکنید.

3. اولویت‌بندی کنید

تهیه لیست اولویت‌‌ها یکی از مهم‌ترین عادت های خوب است که بهره‌وری را افزایش می‌دهد؛ بنابراین اهداف و اولویت‌‌های اصلی خود را قبل از شروع کار مشخص کنید؛ اما به یاد داشته باشید: اولویت‌‌بندی با مدیریت زمان مؤثر ارتباط نزدیکی دارد. آیا می‌‌دانید مشهورترین موسیقی‌‌دانان دنیا تنها 90 دقیقه به‌سختی برای کار روی مهارت‌‌های خود صرف می‌‌کنند؟ زمان خود را زیرکانه‌‌تر مدیریت کنید!

4. استراحت‌های کوتاه را فراموش نکنید

چه می‌‌شود اگر کسی به شما بگوید که می‌‌توانید در محل کار چرت بزنید؟ بله ممکن است خنده‌دار به نظر برسد، اما چرا 15 دقیقه استراحت ناهار خود را به کمی استراحت اختصاص ندهید؟

راز چرت زدن در محل کار چیست که به شما کمک می‌‌کند تا بهره‌ور باقی بمانید؟ یک خواب سبک به مدت 15 تا 30 دقیقه مطمئناً شما را سرحال می‌‌کند. علاوه بر این به شما در کاهش استرس کمک خواهد کرد و باعث می‌‌شود که کمتر در معرض عوامل استرس‌زا باشید. هیچ‌چیز بهره‌‌وری را سریع‌تر از ناامیدی در کار نمی‌‌کشد و ناامیدی شما را از عادت های خوب دور می‌کند.

5. برنامه‌ریزی، از عادت های خوب و کلید اصلی است

عادت های خوب و برنامه ریزی

می‌‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد! امروزه روش‌های زیادی وجود دارد که برنامه‌ریزی را به یک فرآیند خلاقانه تبدیل می‌‌کنیم! نه‌تنها می‌‌تواند عملی باشد و شما را پربار نگه دارد بلکه می‌‌تواند راهی برای بیان خلاقیت شما باشد!

علاوه بر این، چیزهای زیادی برای الهام گرفتن در اینترنت وجود دارد! اگر وقت دارید که این کار را خودتان انجام دهید، می‌‌توانید به‌صورت آنلاین به جستجوی ایده‌‌ها برای برنامه‌ریزی بپردازید.

بسیاری از لیست‌‌های انجام کار و اینفوگرافی‌ها، حتی برای سخت ‌‌گیرترین‌‌ها هم راضی‌کننده است.
همچنین سعی کنید جلسات خود را تا حد امکان منظم ترتیب دهید. اگر جلسات شما بیشتر از حد لازم طول می‌‌کشد، سعی کنید یک تایمر برای زمان موردنیاز تنظیم کنید و هنگامی‌که هشدار به صدا در آمد، جلسه را پایان دهید. به‌این‌ترتیب وقت خود را تلف نمی‌‌کنید و از آن برای کارهای ضروری دیگر استفاده خواهید کرد.

6. خوب بخوابید

داشتن یک خواب کافی، از عادت های خوب و درمان همه‌چیز است، اما اگر کسی به شما بگوید که این می‌‌تواند بهره‌وری ضعیف شما را درمان کند چه؟
افرادی که کمتر از 7 ساعت در شب می‌خوابند، بیشتر بیمار می‌‌شوند.

خواب خوب شبانه تقویت‌کننده حس و حال، انگیزه و بهره‌وری است. قبل از اینکه بخوابید باید چندین مراسم انجام دهید که به شما در استراحت کمک می‌‌کند. به یاد داشته باشید که استراحت خوب برای بهره‌‌ور باقی ماندن و ایجاد انگیزه بسیار مهم است!

7. از روشنایی طبیعی استفاده کنید

هیچ‌چیز به شما بیشتر از قرار دادن محل کار خود در نزدیکی پنجره انگیزه نمی‌‌دهد. هنوز نگران این هستید که روشنایی طبیعی کمکی نکند؟ افرادی که محل کارشان به پنجره نزدیک‌تر است، 12 درصد بهره‌وری بیشتری دارند! این امر برای حافظه و عملکرد مغزی شما سودمند خواهد بود؛ بنابراین تردید نداشته باشید، میز خود را به پنجره نزدیک‌‌تر کنید و از یک روز پربار لذت ببرید!

8. اهمال‌کاری را به چالش بکشید

همکاران پرسروصدا، گشت‌وگذار در اینترنت، رسانه‌‌های اجتماعی و موارد دیگر در لیست عظیم قاتلان بهره‌وری قرار دارند و غلبه بر آن‌ها کار آسانی نیست مگر اینکه تصویر ذهنی از اهداف خود داشته باشید.

به یاد داشته باشید که ثابت‌قدم باقی ماندن دررسیدن به چیزی که می‌‌خواهید شما را به موفقیت می‌‌رساند؛ بنابراین به همکارانی که می‌‌خواهند شما را از انجام کار خود منحرف کنند و به  اهمال کاری سوق دهند نه بگویید. اشتباه نکنید. توانایی نه گفتن ا عادت های خوب است.

9. گوشی خود را خاموش‌کنید

آیا می‌‌دانید تلفن شما بزرگ‌ترین محرک تعلل است؟ هنگامی‌که آن را در حالت بی‌صدا قرار دهید، لرزش آن همچنان حواس شما را پرت می‌‌کند؛ بنابراین اگر وظایف فوری برای انجام دارید، آیا این دلیل خوبی برای خاموش کردن تلفن شما نیست؟ در چنین زمان‌‌هایی تماس تلفنی چندان جدی یا فوری نخواهید داشت، اما اگر به آن‌‌ها پاسخ دهید، هرگز بهره‌وری‌تان را دوباره به دست نمی‌آورید!پ

10. مثبت بمانید

برای ایجاد و حفظ روحیه بهره‌‌وری نه‌تنها برای خودتان بلکه برای دیگران نیز همیشه مثبت باشید. نگرش خود را آرام و مثبت نگه‌دارید، این مطمئناً به شما کمک می‌‌کند عادت های خوب خود را افزایش دهید و عملکرد بهتری داشته باشید.

و اگر به دلیل برخی از شکست‌‌ها ناراضی هستید، به یاد داشته باشید که شکست فقط قدم دیگری برای موفقیت است. این یک درس عالی در زندگی است از آن استفاده کنید، آن را به یک مزیت تبدیل کنید و حرکت کنید!

11. ورزش کنید

عادت های خوب و ورزش

تأثیر مثبت ورزش بر بدن و ذهن ما مدت‌‌ها پیش اثبات‌شده است. ورزش به ما کمک می‌‌کند تا دوباره شارژ شویم و ذهن خود را تازه کنیم. برای سلامتی روحی و جسمی ما مزایای بسیاری دارد!

بهترین امتیاز ورزش برای بهره‌وری این است که ورزش به ما کمک می‌‌کند تا تمرکز کنیم. علاوه بر این باعث کاهش استرس شده و طرز فکر مثبت ایجاد می‌‌کند. یک تمرین 20 دقیقه‌ای در روز تقویت‌کننده خوبی برای بهره‌وری است و از عادت های خوب به شمار می‌رود! مهم‌تر از آن، خوردن غذای سالم از دیگر تقویت‌کننده‌های بهره‌وری است. هنگامی‌‌که بدن ما از شرایط راضی است، بلافاصله با خلق‌وخوی خوب، انگیزه و افزایش بهره‌‌وری جبران می‌‌کند.

سخن آخر

چرا سبک زندگی سالم را برای بعداً کنار بگذاریم؟ نیازی به انجام این کار نیست، به‌ویژه هنگامی‌که می‌‌دانید چگونه می‌‌تواند به نفع زندگی کاری شما باشد؛ بنابراین اگر مصمم هستید که به اهداف خود برسید و شغل خود را ایجاد کنید، یک سبک زندگی سالم و عادت های خوب را ادامه دهید و مطمئناً با رعایت این موارد به یک دستگاه بهره‌وری تبدیل خواهید شد. آیا شما در محیط کار خود این عادت های خوب را عملی کرده‌اید؟ لطفاً دیدگاه و تجربه خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Motivationgrid

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *