صفحه اصلی / بازاریابی / گوگل مای بیزینس و گوگل مپ: با این ابزارها همیشه جلوی چشم مشتری باشید!
گوگل مای بیزینس

گوگل مای بیزینس و گوگل مپ: با این ابزارها همیشه جلوی چشم مشتری باشید!

گوگل مای بیزینس یکی از ابزارهای ساده و بسیار کاربردی گوگل برای مدیریت بهتر اطلاعات کسب‌وکار است. امروزه دیگر می‌توان به اینترنت مثل یک بازاریاب برای بازاریابی و فروش بیشتر محصولات اعتماد کرد و مثل یک مصرف‌کننده، از محصولات آن استفاده کرد و زندگی آسان‌تری داشت. هرچند با وجود محصولات مختلف گوگل، اگر اطلاعات مورد نیاز به‌درستی مدیریت نشود، همان محصولات می‌تواند دافعه ایجاد کنند.

مثلا شما به دنبال بهترین رستوران‌ها برای خرید پیتزا می‌گردید؛ آدرس را در گوگل جستجو می‌کنید، ساعت‌های آن ها را چک می‌کنید، سوار اتومبیل به سمت رستوران حرکت می‌کنید؛ بعد از چند راهنمایی اشتباه، سرانجام به رستوران می‌رسید و متوجه می‌شوید که رستوران بسته است. در این وضعیت احتمالا شما با حالت تنفر می‌گویید: لعنت به تو گوگل، لعنت!

با این حال، گوگل مقصر نیست. اگر شما صاحب آن رستوران هستید، به‌روز نکردن اطلاعاتتان (ساعات کار، محل کار و غیره) می‌تواند برای کسب‌وکار شما هزینه داشته باشد، به اعتبار شما آسیب برساند و به نظر برسد که سرنخی در مورد خریداران امروزی ندارید.

درحالیکه می‌توانید با مدیریت نحوه ارائه اطلاعات شرکت خود در گوگل و به‌روز کردن اطلاعات کسب‌وکارتان در دو محصول رایگان گوگل یعنی گوگل مای بیزنس و گوگل مپ به راحتی از این اشتباه جلوگیری کنید.

ایران مدیر در این مقاله، محصول جذاب و کاربردی گوگل مای بیزینس را برای مدیریت بهتر اطلاعات کسب‌وکار، معرفی می‌کند.

گوگل مای بیزینس چیست؟

گوگل مای بیزینس و لوگوی آن

گوگل مای بیزینس داشبوردی است که شما می‌توانید تمام اطلاعاتی را که گوگل موقع جستجو کسب‌وکار، خدمات، نقشه و… به کاربر ارائه می‌دهد را مدیریت کنید. به طور خلاصه، این اطلاعاتی است که افراد هنگام جستجو در مورد کسب‌وکار شما در گوگل می‌بینند.

از نوع کسب‌وکار تا شماره تلفن، آدرس وب سایت، مسیرها، تصاویر و بررسی‌ها (reviews)، گوگل به شما کمک می‌کند تا هر اطلاعاتی را پیدا کنید. این یک روش رایگان و ساده برای جذب بازدیدکننده و ایجاد اعتبار برای کسب‌وکار شماست. گوگل مای بیزنس در واقع مکانی است که می‌توانید با مشتریان و دنبال‌کننده‌های کسب‌وکار خود ارتباط برقرار کنید.

گوگل مای بیزینس و جستجوهای گوگل

زمانی که انرژی خود را جهت جذاب کردن تجارت فیزیکی خود صرف می‌کنید، نیاز دارید که همین کار را با «پنجره فروشگاه» آنلاین خود هم انجام دهید. گوگل مای بیزنس در این امر به شما کمک می‌کند.

با طی کردن چند مرحله ساده برای ثبت نام و تأیید کسب‌وکار خود، می‌توانید اطلاعات شرکت خود را به‌روز و حضور آنلاین آن را به طور مؤثر مدیریت کنید. به این ترتیب، هرکسی که نام شرکت شما را در جستجوی گوگل تایپ کند، به راحتی مشخصات کامل و اطلاعات دقیق شما را مشاهده می‌کند.

گوگل مپ چیست؟

گوگل مای بیزینس و گوگل مپ

اکثر افرادی که تا به حال از تلفن هوشمند خود راهنمایی گرفته‌اند با گوگل مپ و ویژگی پیمایش آن آشنا هستند. احتمالا شما هم احساس ناامیدی از «رسیدن» به مقصد را با قرار گرفتن در یك جاده وحشتناک و بدون انتها تجربه کرده‌اید.

زمانی که ادعا می‌کنید فهرست کسب‌وکار خود را با استفاده از گوگل مای بیزینس ایجاد کرده‌اید، می‌توانید اطلاعات کسب‌وکارتان از جمله آدرس صحیح، اطلاعات تماس و حتی عکس‌هایتان را ویرایش کنید تا وقتی که فردی از گوگل مپ استفاده می‌کند، بتواند به‌راحتی شما را پیدا کند.

نکاتی درباره راه‌اندازی گوگل مای بیزینس

گوگل مای بیزینس و ایجاد حساب کاربری در آن

راه‌اندازی پروفایل گوگل مای بیزینس شما که با گوگل مپ کسب‌کارتان نیز در ارتباط باشد، بسیار آسان است. این برنامه رایگان است و در واقع یک مکان برای ویرایش، به‌روزرسانی و اضافه کردن تمامی اطلاعات مربوط به کسب‌وکار شما است. با این حال، اولین قدم، ثبت نام و تأیید لیست کسب‌وکار شما است.

پس از اتمام این کار، احتمالا تعجب می‌کنید که چه اطلاعاتی را باید در گوگل مای بیزینس قرار دهید؟ تقریبا همه چیز را! هر چه بیشتر بهتر. شما می‌خواهید که دنبال‌کننده‌های کسب‌وکار شما، شما را پیدا کنند و با آسانی هر چه بیشتر با تجارتتان در ارتباط باشند؛ پس باید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات زیر در پروفایل گوگل مای بیزینس شما درج شده باشد:

ساعت‌های کاری

ثبت ساعات کاری شما، از جمله روزهایی که تعطیل هستید، بسیار مهم است! شما نمی‌خواهید بازدیدکنندگان از شما سؤال کنند که آیا باز هستید یا خیر.

شماره تلفن

شماره تلفن، شامل شماره اصلی شما به علاوه یک شماره موبایل می‌شود (در صورتی که برای ارتباطات بازاریابی شما کاربرد دارد)

آدرس و مسیرها

آدرس شما در گوگل مپ با یک پین که دقیقاً ساختمان شما را نشان می‌دهد، نمایش داده خواهد شد. محصول گوگل مپ به هر کسی این امکان را می‌دهد، فارغ از اینکه در کجا قرار دارد، سریع‌ترین راه به سمت مکان شما را به‌صورت مستقیم و تنها با یک کلیک دنبال کند. می‌توانید عکسی از کسب‌وکارخود بارگذاری کنید تا مردم موقع رسیدن، متوجه درست بودن آدرس شوند.

وب سایت و جزئیات آن

اطمینان حاصل کنید که در زیر برگه «اطلاعات» حساب خود، وب‌سایت خود را درج کرده‌اید تا بازدیدکنندگان بتوانند به سرعت در مورد شرکت، محصولات و خدمات شما اطلاعات بیشتری کسب کنند.

دسته‌بندی‌ها

با دسته‌بندی دقیق کسب‌وکارخود می‌توانید به جستجوی افراد کمک کنید. یک دسته اصلی و سایر دسته‌هایی را که شرکت شما را توصیف می‌کنند، انتخاب کنید. به عنوان مثال: دسته اصلی ایران مدیر در گوگل، آژانس بازاریابی یا مشاوره مدیریت است، اما ما تحت عنوان آموزش و تحقیقات نیز فعالیت داریم.

شما محدود به انتخاب دسته‌هایی هستید که گوگل مای بیزینس لیست کرده است؛ پس با تفکر و اندیشه، دسته‌بندی مورد نظر را انتخاب کنید، زیرا در حالی که می‌توانید بعدها آن را ویرایش کنید، ممکن است تغییر آن، دوباره نیاز به تأیید داشته باشد.

دسته‌بندی‌هایی را که شما در اطلاعات گوگل مای بیزینس انتخاب می‌کنید، زمانی اهمیت دارد که افراد به عنوان مثال کسب‌وکارهایی مانند شما را در نزدیکی‌شان جستجو می‌کنند.

تصاویر یا تور مجازی

گوگل می‌گوید «لیست‌هایی با عکس و یک تور مجازی»، در کاربران، دو برابر بیشتر علاقه ایجاد می‌کنند.

درخواست و مدیریت بازدید گوگل

پس از تأیید تمام اطلاعات صحیح، کار تمام نمی‌شود. شما می‌خواهید مشتریان خود را تشویق کنید تا علاوه بر بازدیدهای آنلاین گوگل‌، توجه خود را بر آنچه سایر بازدیدکنندگان درباره کسب‌وکار شما می‌گویند، جلب کنند. این کار می‌تواند به‌راحتی هنگام بارگیری برنامه گوگل مای بیزینس برای دریافت اعلان‌ها و مدیریت بازدیدها و پیام‌های فوری انجام شود.

نیازی به گفتن نیست که مشتریان هنگام تصمیم‌گیری برای خرید، تحت تأثیر این بازدیدها و بازخوردها قرار می‌گیرند. هم‌چنین باید توجه داشته باشید كه گوگل بازدیدهای مربوط به سئو وب سایت شما را هم در نظر می‌گیرد. بازدیدها،ابزارهای قدرتمندی در رشد کسب‌وکار هستند؛ بنابراین بر آن‌ها نظارت داشته و در صورت لزوم به آن‌ها پاسخ دهید.

با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و مکالمه را ادامه دهید؛ به ویژه هنگامی که مشتریان مایل به گفتن چیزهای خوبی در مورد شما هستند. کسب‌وکارهایی که به بازدیدها پاسخ می‌دهند، از دید مشتریان 1.7 برابر قابل اعتمادتر از کسب‌وکارهایی هستند که این کار را انجام نمی‌دهند (76 درصد در مقابل 46 درصد).

دو نکته طلایی در گوگل مای بیزینس

گوگل مای بیزینس و نکات آن

در این بخش بهترین روش‌ها برای کمک به بهینه‌سازی استفاده از محصول رایگان گوگل ارائه شده است.

  • مکان‌های چندگانه را لیست کنید. برخی از شرکت‌ها فکر می‌کنند که ثبت آدرس دفتر مرکزی آن‌ها برای جستجوگران کافی است. این تصوری اشتباه است؛ مثلاً اگر دو دفتر دارید، یکی در رشت و دیگری در شیراز، به نظر شما کسی که در اهواز ساکن است ترجیح می‌دهد به کدامیک برود؟ البته که شیراز! اما اگر تنها آدرس قابل مشاهده شما در گوگل، آدرس‌ دفتر رشت باشد، برقراری ارتباط برای این مشتری آسوده نخواهد بود. مهم است که همه آدرس‌ها ثبت شده باشند تا بسته به موقعیت مکانی، گوگل نزدیکترین آدرس را نشان دهد. اگر چندین مکان دارید، توصیه می‌کنیم برای مدیریت همه آن‌ها یک حساب کاربری داشته باشید.
  • با اطلاعات خود سازگار باشید. وب‌سایت شما باید همان اطلاعاتی را که در صفحات گوگل مای بیزینس و گوگل مپ وارد کرده‌اید نشان دهد. گوگل تناقضات را دوست ندارد و سعی خواهد کرد تا اطلاعات شما را با اطلاعات موجود در وب‌سایت شما مطابقت دهد تا از سردرگمی مشتری جلوگیری کند. وقتی بخشی از اطلاعات را به روز می‌کنید، این کار را در تمام رسانه‌های خود انجام دهید.

سخن آخر

هرچه اطلاعات بیشتری را در اختیار مشتریان بگذارید، پیدا کردن شما برای آنان راحت‌تر خواهد بود و احتمال بیشتری وجود دارد که شما را انتخاب کنند و نسبت به رقبایی که تا به حال وقت خود را برای مدیریت لیست‌های خود صرف نکرده‌اند، پیشتاز باشید.

عمیق‌تر بررسی کنید و از ویژگی بصری برای مشاهده و آنالیز موارد مهم در ترافیک وب‌سایت خود مانند: تعداد بازدید، مبدا تماس‌ها، کلمات کلیدی که افراد برای یافتن شما به کار می‌برند و… استفاده کنید. دانستن همه این موارد به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعاتتان را بهینه‌سازی کرده و هنگام جستجوی کاربران، توسط گوگل به آن‌ها معرفی شوید.

شما چقدر از ابزارهای گوگل برای مدیریت بهتر کسب‌وکار خود استفاده کرده‌اید؟ فکر می‌کنید کسب‌وکارهای ایرانی، کدام ابزار گوگل را بیشتر از بقیه به کار می‌برند و علت آن چیست؟ لطفاً نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Weidert

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *