صفحه اصلی / توسعه فردی / تفریحات سالم چگونه می توانند برای روابط، شغل و حال شما مفید باشد؟
تفریحات سالم

تفریحات سالم چگونه می توانند برای روابط، شغل و حال شما مفید باشد؟

تفریحات سالم برای بزرگسالان فرصتی مناسب برای فراموش کردن کار و تعهدات و اجتماعی‌بودن است. فقط به این دلیل که بالغ هستیم، قرار نیست همه زندگی خود را وقف کار کنیم لذا باید این موضوع را در نظر داشته باشید که چگونه تفریحات سالم می‌توانند برای روابط، شغل و حال شما مفید باشد.

اهمیت تفریحات سالم برای بزرگسالان

در زندگی پرشور و هیجان و مدرن، بسیاری از ما آنقدر بر کار و تعهدات خانوادگی تمرکز می‌کنیم که به نظر می‌رسد برای سرگرمی وقتی نداشته باشیم. جایی میان کودکی و بزرگسالی دیگر از بازی‌کردن صرف نظر می‌کنیم. هنگام اوقات فراغت خود، ترجیح می‌دهیم در مقابل تلویزیون یا کامپیوتر وقت بگذرانیم تا اینکه در بازی سرگرم‌کننده و لذت‌بخشی مانند دوران کودکی خود شرکت کنیم؛ اما بازی فقط برای کودکان ضروری نیست، بلکه می‌تواند منبع مهم آرامش و سرزندگی برای بزرگسالان نیز باشد.
تفریحات سالم با شریک عاطفی خود، دوستان، همکاران و کودکان یک روش مطمئن و بامزه برای افزایش تخیل، خلاقیت و نوآوری، توانایی‌های حل مسئله و رفاه عاطفی است.

اهمیت تفریحات سالم

تفریحات سالم می‌تواند وقت گذراندن با دوستان، جوک تعریف‌کردن برای همکار، بازی‌کردن با کودکان، ساختن آدم برفی در حیاط،  اجرای پانتومیم در یک میهمانی، یا دوچرخه‌سواری تفریحی با همسرتان باشد. لازم نیست هر فعالیتی حتماً غیر از جالب بودن و سرگرم‌کردن شما هدفی داشته باشد. با بازی‌کردن همراه با شور و شعف کودکی، می‌توانید از فواید بسیار زیاد سلامتی در طول زندگی خود بهره‌مند شوید.

فواید بازی

درحالی‌که بازی برای رشد کودک حیاتی است، برای تمامی گروه‌های سنی نیز فایده دارد. بازی می‌تواند شادی به زندگی بیفزاید، استرس را کاهش دهد، یادگیری را افزایش دهد، شما را به دیگران و دنیای اطراف خود متصل کند. همچنین کار شما را پربازده‌تر و لذت‌بخش‌تر کند.

تفریح موجب می‌شود تا شما از عوامل بیان شده در زیر در امان بمانید:

استرس را کاهش می‌دهد: بازی سرگرم‌کننده است و می‌تواند ترشح اندورفین، ماد‌ه‌ای شیمیایی که احساس خوبی در بدن ایجاد می‌کند را افزایش دهد. اندورفین‌ها‌ ‌‌خوشی ایجاد می‌کنند و به‌طور موقت درد را کاهش می‌دهند.

عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد: بازی شطرنج، حل جدول یا دنبال‌کردن فعالیت‌های سرگرم‌کننده که مغز را به چالش می‌کشند، به جلوگیری از دچارشدن به مشکلات حافظه و بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند. تعامل اجتماعی حاصل از تفریح با خانواده و دوستان به رفع استرس و افسردگی کمک می‌کند.

ذهن را تحریک می‌کند و خلاقیت را افزایش می‌دهد: کودکان هنگام بازی بهتر یاد می‌گیرند؛ اصلی که برای بزرگسالان نیز صدق می‌کند. شما یک فعالیت جدید را هنگامی‌که سرگرم‌کننده است و در حالت استراحت و نشاط هستید، بهتر یاد خواهید گرفت. همچنین بازی تخیل شما را تحریک و به شما در تطبیق و حل مشکلات کمک می‌کند.

روابط و ارتباط شما با دیگران را بهبود می‌بخشد: شریک‌شدن شادی و سرگرمی، همدلی، شفقت، اعتماد به نفس و صمیمیت را تقویت می‌کند. تفریح لزوماً دربردارنده یک فعالیت خاص نیست؛ می‌تواند یک حالت ذهنی باشد. ایجاد یک روح سرزنده به شما کمک می‌کند تا در شرایط استرس‌زا، آرام باشید، با غریبه‌ها ارتباط برقرار کنید، دوستان جدید پیدا کنید و روابط کاری جدیدی را شکل دهید.

باعث می‌شود احساس سرزندگی و اشتیاق کنید: جرج برنارد شاو می‌گوید: «چون بزرگ شده‌ایم از بازی دست نمی‌کشیم، بزرگ می‌شویم چون دیگر بازی نمی‌کنیم». بازی انرژی و سرزندگی و حتی مقاومت شما نسبت به بیماری‌ها را تقویت می‌کند و باعث می‌شود بهترین عملکرد خود را داشته باشید.

تفریحات سالم و رابطه

تفریحات سالم یکی از مهم‌ترین ابزارها برای تازه و مهیج نگه‌داشتن روابط شما است. تفریحات سالم با یکدیگر سبب خوشحالی، سرزندگی و انعطاف‌پذیری در روابط می‌شود. بازی همچنین خشم، ناسازگاری‌ها، و آسیب‌ها را التیام می‌بخشد. با تفریح منظم، ما یاد می‌گیریم که به یکدیگر اعتماد کنیم و احساس امنیت داشته باشیم. اعتماد به ما این امکان را می‌دهد که با هم کار کنیم، صمیمی شویم و چیزهای جدیدی را امتحان کنیم. با تلاش آگاهانه برای ورود شوخ طبعی بیشتر و بازی و تفریحات سالم در تعاملات روزانه خود، کیفیت روابط عاطفی و همچنین ارتباط با همکاران، اعضای خانواده و دوستان خود را بهبود می‌بخشید.

بازی مهارت‌های اجتماعی شما را افزوده و بهبود می‌بخشد: مهارت‌های اجتماعی طی بازی یاد گرفته می‌شوند. طی بازی‌های دوران کودکی، کودکان ارتباط کلامی، زبان بدن، تعیین مرزها، همکاری، و فعالیت گروهی را یاد می‌گیرند. به‌عنوان یک فرد بالغ، شما از طریق بازی و تفریح این مهارت‌ها را بهبود می‌بخشید.

بازی همکاری با دیگران را به شما آموزش می‌دهد: تفریح واسطه‌ای قدرتمند برای اجتماعی‌شدن است. کودکان هنگام بازی می‌آموزند که چگونه با دیگران به خوبی بازی و همکاری کنند، از قوانینی که بر آن‌ها توافق کرده‌اند، پیروی کنند، و در گروه‌ها اجتماعی شوند. شما به‌عنوان فرد بالغ، می‌توانید از بازی برای شکستن موانع و بهبود روابط خود با دیگران استفاده کنید.

بازی ‌آسیب‌های روحی را تسکین می‌دهد: به‌عنوان افراد بالغ، وقتی با یکدیگر بازی می‌کنید، شما در الگوهای یکسانی که به‌طور مثبت ذهن کودکان را شکل می‌دهد، فعالیت می‌کنید. این رفتارهای شوخی‌آمیز یکسان که سلامت روحی در کودکان را پیش‌بینی می‌کنند، سبب تغییرات مثبتی در بزرگسالی می‌شوند. برای مثال: اگر یک فرد که از نظر روحی حالت خوبی ندارد با فردی که وضعیت روحی مناسبی دارد به تفریح بپردازد، می‌تواند عقاید و رفتارهای منفی خود را با فرضیات و اقدامات مثبت جایگزین کند.

تصحیح مشکلات ارتباطی با شوخی و تفریح

تفریحات سالم و خنده با نزدیک کردن افراد به همدیگر، ساخت ارتباط مثبت، حل مشکلات و اختلافات، نقشی مهم در ایجاد ارتباطات محکم و سالم ایفا می‌کند. در روابط جدید، تفریح و شوخی می‌تواند ابزار مؤثری، نه تنها برای جذب‌دیگر افراد بلکه برای غلبه بر هر بی‌لطفی یا خجالتی باشد که طی مرحله قرارگذاشتن و آشنایی به وجود می‌آید. لاس‌زدن یک مثال اصلی از چگونگی بازی و شوخی در تعاملات بزرگسالان است. در روابط طولانی مدت، تفریح می‌تواند رابطه شما را هیجان‌انگیز، تازه و پرطراوت نگه دارد و همچنین صمیمیت شما را افزایش دهد. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بر تفاوت‌ها و مشکلات کوچکی که طی گذر زمان ایجاد می‌شوند، غلبه کنید.

تفریحات سالم  در محل کار

تفریحات سالم در محل کار

بسیاری از شرکت‌ها، مدت‌هاست ارتباط بین بازدهی و محیط کاری سرگرم‌کننده را پذیرفته‌اند. برخی از این شرکت‌ها با ارائه کلاس‌های هنری و یوگا، برگزارکردن میهمانی به‌طور منظم، ایجاد بازی‌هایی مانند فوتبال و پینگ پنگ، یا ایجاد وقفه‌هایی طی ساعات کاری برای کارمندان به منظور تفریح و بازی و خالی‌کردن انرژی، سبب ترویج تفریح و خلاقیت می‌شوند. این شرکت‌ها می‌دانند که تفریحات سالم بیشتر در محل کار سبب بازدهی بیشتر، رضایت کاری بالاتر، دلگرمی بیشتر در محل کار و کاهش از فرارکردن کارمندان و جابجایی پرسنل می‌شود.

اگر به قدر کافی خوش‌شانس هستید که در چنین شرکتی کار می‌کنید، این فرهنگ را قدر بدانید؛ اگر شرکت شما فاقد اصول تفریحی است، می‌توانید تفریح خود را وارد ساعات استراحت و ناهار کنید. یک دوربین در دست بگیرید و هرجا می‌توانید تفریحات خلاقانه ایجاد کنید. با همکاران هنگام صرف قهوه شوخی کنید، با پرتاب حلقه در زمان ناهار، استرس را کاهش دهید، با یکدیگر کارت بازی کنید یا جدول لغات تکمیل کنید. این کار می‌تواند ارتباط شما با همکارانتان و عملکرد شغلی شما را بهبود ببخشد. برای افرادی که شغل‌های خسته‌کننده‌ای دارند، حفظ تفریح می‌تواند با کاهش خستگی تفاوت بسیاری در روز کاری آن‌ها ایجاد کند.

با تفریح و بازی بازدهی و نوآوری را افزایش دهید

موفقیت در کار به میزان ساعت‌های کارتان بستگی ندارد؛ بلکه به کیفیت کار شما وابسته است. و کیفیت کار شما به میزان قابل‌ توجهی به رفاه و حال خوش شما بستگی دارد.

گذاشتن زمان برای کسب انرژی دوباره از طریق بازی، یکی از بهترین راه‌های کمک‌کننده به حرفه شما است. هنگامی‌که پروژه شما دچار مشکل جدی می‌شود، کمی زمان صرف بازی و خنده کنید. توقف کار برای بازی از معطوف‌کردن ذهن به مشکل خود، مؤثرتر است. هنگام بازی، بخش خلاقانه ذهن خود را درگیر می‌کنید و ویراستار درونی خود، مانعی روانی که ایده‌ها و افکار شما را مهار می‌کند، را ساکت می‌کنید. این روش اغلب به شما کمک می‌کند تا مشکل را از دریچه‌ای جدید ببینید و راه‌حل‌های جدید و خلاقانه‌ای پیدا کنید.

تفریح و بازی در محل کار:

• در مواقع استرس، سبب وظیفه‌مندی شما می‌شود

• ذهن و بدن شما را تقویت می‌کند

• کار گروهی را ترویج می‌دهد

• موجب افزایش انرژی می‌شود و از بی‌رمقی جلوگیری می‌کند

• سبب ایجاد نوآوری و خلاقیت می‌شود

• کمک می‌کند مشکلات را از دریچه تازه‌تری ببینید

نکاتی برای مدیران و کارفرمایان

این تصور که برای از عهده برآمدن حجم کار بسیار، باید کارکنان را وادار کنید تا بیشتر و سخت‌تر کار کنند، فریبنده است. اگرچه، با چند ساعت کار بدون تفریح، احتمالاً کار آزاردهنده و کارکنان شما دائماً بی‌رمق و خسته می‌شوند. از طرف دیگر، افزایش بازی و تفریح محیط کاری شاد را به وجود می‌آورد که در نتیجه باعث می‌شود کارکنان ریسک‌های خلاقانه‌تری داشته باشند.

• فرصت‌هایی برای تعامل اجتماعی بین کارکنان ایجاد کنید. میهمانی برگزار کنید، یک حلقه بسکتبال در پارکینگ قرار دهید، یک مسابقه کوچک گلف برگزار کنید، در دفتر مسابقات هیجان‌انگیز ایجاد کنید.

• تفکر خلاقانه ایجاد کنید یا با قراردادن یک پازل لمسی روی میزهای اتاق کنفرانس، فضای جلسات را سبک کنید.

• کارکنان را تشویق کنید تا به‌طور منظم از میز خود فاصله بگیرند، و چند دقیقه مشغول یک فعالیت سرگرم‌کننده مانند پازل اعداد یا حروف شوند.

بازی با کودکانتان

غلت‌زدن روی کف اتاق با کودک خود یا روی زانو نشستن برای بازی با یک کودک، هم برای رشد کودک شما و هم برای سلامت خودتان کاملاً مهم است.

برای رشد مهارت‌های اجتماعی، احساسی، شناختی و فیزیکی در کودکان بازی بسیار اهمیت دارد. در واقع، جدا از اتلاف وقت یا یک سرگرمی حواس‌پرت‌ کننده، کودک شما هنگام بازی مسائل بیشتری یاد می‌گیرد. خواه دالی موشک با نوزاد باشد، خواه بازی تخیلی با کودک نوپا، یا بازی روی تخته با کودک بزرگتر باشد، بازی مهارت‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد، تخیلات کودک را برمی‌انگیزد، و باعث می‌شود کودکان سازگارتر و باهوش‌تر شوند و استرس‌شان کاهش یابد.

علاوه بر کمک برای رشد کودکانتان، بازی شما را به هم نزدیک‌تر، و ارتباط کودک ـ والدی را، که به اندازه یک عمر طول می‌کشد، قوی‌تر می‌کند.

چگونه با کودک خود بازی کنید

تفریحات سالم با کودکان

درحالی‌که کودکان به بازی‌کردن به تنهایی یا با دیگر کودکان نیاز دارند، بازی با والدین خود نیز اهمیت دارد.

ساعات بازی منظمی ایجاد کنید

به‌عنوان مثال، این ساعت می‌تواند هر شب بیست دقیقه قبل از شام یا هر شنبه صبح باشد. به خاطر داشته باشید، این زمان که صرف بازی با یکدیگر می‌کنید برای هر دو شما سودمند است.

تمام و کمال به کودکان خود توجه کنید

تلویزیون و تلفن همراه خود را خاموش کنید و برای بازی با کودکان خود بدون هیچ عامل حواس‌پرتی وقت بگذارید. توجه کامل شما باعث می شود کودک شما احساس خاص‌بودن کند.

خود را تا سطح کودکتان پایین آورید

این موضوع به معنی نشستن روی زانو یا نشستن روی زمین است. طی بازی هم اندازه کودک خود شوید .اگر کودکتان پر سر و صدا و پرانرژی است، شما نیز پر سر و صدا و پرانرژی شوید.

تکرار را بپذیرید

تکرار ممکن است برای شما کسل‌کننده باشد؛ اما برای کودک شما خیر. کودکان با تکرار یاد می‌گیرند. اجازه دهید کودکتان یک بازی را بارها و بارها انجام دهد. او هنگامی‌که آماده باشد به جلو حرکت می‌کند.

اجازه دهید کودکتان رهبری را به دست بگیرد

به جای تحمیل بازی به آن‌ها بخشی از بازی آن‌ها باشید. در بازی‌های تخیلی بگذارید کودکتان تصمیم بگیرد، قوانین را ایجاد کند، و زمان بازی را تعیین کند. سؤال بپرسید و از آن پیروی کنید؛ احتمالاً وارد دنیای خیالی جدیدی می‌شوید که برای شما نیز جالب است.

بازی را تحمیل نکنید یا آن را کش ندهید

بهترین راه برای آموزش مهارت جدید به کودکان، این است که به آن‌ها نشان دهید یک چیز چگونه کار می‌کند، سپس برگردید و به آن‌ها اجازه دهید که آن را امتحان کنند. هنگامی‌که کودک شما از یک فعالیت خسته می‌شود، بهتر است فعالیت جدیدی را امتحان کنید.

بازی‌های مناسب سن کودک انجام دهید و امنیت او را در نظر بگیرید

اگر بازی خیلی سخت یا خیلی آسان باشد، جنبه سرگرمی و لذت خود را از دست می‌دهد. به کودک خود کمک کنید فعالیت‌های مناسب سن خود را پیدا کند و قوانین امنیتی آن را بفهمد. هیچ چیزی سریع‌تر از آسیب‌دیدن کودک، یک بازی جذاب را خراب نمی‌کند.

چگونه بیشتر بازی کنید

ورود تفریحات سالم و شادی بیشتر در زندگی روزمره می‌تواند کیفیت روابط شما، و حالت روحی و دیدگاه شما را بهبود ببخشد. حتی در زمان‌های سخت، وقت صرف‌کردن برای تفریح و خنده، برای دوری از مشکلات خود می‌تواند سبب ایجاد حسی بهتر نسبت به خودتان شود. چیزی که آن‌ها می‌گویند حقیقت دارد: خنده بهترین درمان است. خنده باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید. و حس مثبتی که از خنده و تفریح ایجاد می‌شود، حتی بعد از آن با شما می‌ماند. تفریح و خنده به شما کمک می‌کند طی شرایط سخت، ناامیدی و فقدان؛ دیدگاه مثبت و خوشبینانه خود را حفظ کنید.

تفریحات سالم و بازی

بخش سرزنده خود را بهبود ببخشید

هیچ وقت برای بهبود بخش سرزنده و شوخ طبع شما دیر نیست. اگر سرزندگی خود را محدود کنید، ممکن است خجالتی شوید و هنگامی‌که برای سرخوش بودن سعی می‌کنید، راجع به اینکه در نگاه دیگران چگونه به نظر می‌رسید، نگران باشید. ترس از طرد، خجالت‌زدگی، یا تمسخر هنگامی‌که سعی می‌کنید شوخ طبع باشید قابل درک است. افراد بالغ اغلب نگران هستند که هنگام شوخ‌طبعی دیگران به آن‌ها لقب سبک مغز بدهند.

اما ایراد آن کجاست؟ کودکان به‌ طرز باورنکردنی خلاق و نوآور و دائماً در حال یادگیری هستند. نمی‌خواهید سبک مغز باشید، اگر این کلمه به این معنی است؟ به خاطر داشته باشید که به‌عنوان یک کودک، شما به‌طور طبیعی سرزنده بودید، راجع به عکس‌العمل دیگران نگران نبودید. می‌توانید کودک درون خود را با از بین بردن چگونگی و نظم ساعت بازی زنده کنید .هر چه قدر بیشتر، تفریح و شوخی کنید و بخندید، زودتر به آن دست می‌یابید.

به‌عنوان مثال؛ یک بعدازظهر یا عصر خود را خالی کنید، و سپس تلفن همراه خود، تلویزیون، کامپیوتر، و دیگر وسایل خود را خاموش کنید. به خودتان اجازه دهید در زمانی که معین کرده‌اید هر کاری را که می‌خواهید، انجام دهید. بی‌اختیار باشید، ممنوعیت خود را از بین ببرید، و کار جالبی که از زمان کودکی خود انجام نداده‌اید را انجام دهید، و از تغییر زمان لذت ببرید.

موقعیت هایی برای تفریح ایجاد کنید

یک بازی منظم شبانه را با دوستان و خانواده خود ترتیب دهید. شب‌هایی را با همکاران خود بگذرانید: مانند بازی بولینگ، استخر بازی، گلف کوچک یا کارائوکی. زمانی را در پارک یا ساحل برای بازی فریزبی یا بادبادک هوا کردن با دوستان خود بگذرانید.

اطراف خود انسان‌های شوخ طبع بگذارید. این افراد به شما کمک می‌کنند تا آرام شوید و از تلاش‌های شما برای تفریح و سرگرمی بسیار حمایت می‌کنند.

در ایستگاه اتوبوس یا صف بررسی مدارک در فرودگاه با غریبه‌ها شوخی کنید. این کار باعث می‌شود زمان سریع‌تر بگذرد و حتی ممکن است سبب شود دوست‌های جدیدی پیدا کنید.

به فروشگاه لوازم تردستی بروید و چند حقه جدید یاد بگیرید. ملزومات هنری، اسباب بازی‌های ساختنی، یا بسته‌های لوازم علمی بخرید و چیز جدیدی بسازید.

با بچه ها بازی کنید. تفریح با کودکان باعث می‌شود لذت تفریح را از دید آن‌ها ببینید. اگر بچه ندارید، زمانی را برای بازی با نوه‌های خود، خواهرزاده، برادرزاده، یا کودکان دیگر خویشاوندان خود بگذرانید.

منبع:

helpguide

درباره‌ی تیم ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *