صفحه اصلی / توسعه فردی / پومودورو : چرا روش پومودورو بهترین زمان‌سنج بهره‌وری است؟
پومودورو

پومودورو : چرا روش پومودورو بهترین زمان‌سنج بهره‌وری است؟

پومودورو چیست و مطالعه و متمرکز شدن روی چیزی همیشه کار آسانی نیست. باوجود عوامل حواس‌پرتی بسیار، آیا وجود چیزی که بتواند شما را متمرکز و در مسیر توسعه فردی نگه دارد، عالی نخواهد بود؟خوشبختانه، زمان‌سنج‌های بهره‌وری وجود دارند.

زمان‌سنج بهره‌وری زمانی که تمرکز کردن سخت است می‌تواند به شما کمک کند و بهترین زمان‌سنج، پومودورو است. اگر شما به دنبال یک تکنیک مفید برای متمرکز ماندن هستید، این مقاله ایران مدیر را بخوانید.

روش پومودورو چیست؟

روش پورومودو

تکنیک پومودورو  یکی از روش های مدیریت زمان است که فرانچسکو سیریلو در دهه 90 ابداع کرد که بر برنامه‌ریزی در کار و استراحت کردن تأکید می‌کند. پومودورو از کلمه ایتالیایی «گوجه‌فرنگی» گرفته‌شده است؛ زیرا سیریلو از زمان‌سنج آشپزخانه که به شکل گوجه‌فرنگی بود برای درس خواندن استفاده می‌کرد.

در این روش شما باید به مدت 25 دقیقه بر یک موضوع تمرکز و سپس 5 دقیقه استراحت کنید که به این 30 دقیقه یک پومودوروس می‌گویند. بعد این روند را تکرار می‌کنید. بعد از کامل کردن 4 پومودوروس، می‌توانید استراحت‌های 15 الی 30 دقیقه‌ای داشته باشید.

این روش بسیار سودمند است زیرا شما را مجبور می‌کند بر یک موضوع خاص در یک‌زمان مشخص تمرکز کنید. همچنین روش مؤثری است زیرا هدفی قابل‌دسترس را دنبال می‌کند. 25 دقیقه‌ای که از شما انتظار می‌رود کارکنید و بر آن تمرکز کنید، هدفی کاملاً در دسترس است.

پومودورو 6 مرحله ساده دارد که باید آن‌ها را دنبال کنید:

  •  مرحله 1: یک موضوع را انتخاب کنید. فراموش نکنید که باید تنها بر یک موضوع متمرکز شوید، پس در انتخاب موضوعتان دقت کنید.
  •  مرحله 2: زمان‌سنج خود را روی 25 دقیقه تنظیم کنید. می‌توانید از زمان‌سنج تلفن همراهتان استفاده کنید یا می‌توانید برای خودتان یک زمان‌سنج به شکل گوجه‌فرنگی بخرید.
  •  مرحله 3: روی موضوع انتخاب‌شده تمرکز کنید. به مدت 25 دقیقه، عوامل حواس‌پرتی را از بین ببرید و به‌طور کامل خودتان را در کارتان غرق کنید.
  •  مرحله 4: زمانی که زمان‌سنج خاموش شد، دست از کار کردن بکشید و یک علامت به نشانه تمام شدن یک پومودورو در دفترچه یادداشتتان بگذارید.
  •  مرحله 5: استراحت کوتاهی کنید و مطمئن شوید که بیشتر از 5 دقیقه نشود.
  •  مرحله 6: بعدازاینکه 4 علامت در دفترچه یادداشتتان گذاشتید، می‌توانید استراحتی 15 الی 30 دقیقه‌ای داشته باشید. بعدازآن، دوباره کار را از سر بگیرید و تمام مراحل بالا را تکرار کنید.

چرا روش پومودوروس بهترین روش برای بهره‌وری بیشتر است؟

1. تمرکزتان را تشدید می‌کند

روش پومودورو برای دوری از عوامل حواس‌پرتی شدن و متمرکز شدن بر یک موضوع عالی است. با تکرار این روش، می‌توانید میزان تمرکزتان را بر موضوعات مختلف افزایش دهید و به مهارت‌های بیشتری دست‌یابید.

2. انتظارات را مدیریت می‌کنید

چون زمان را اندازه می‌گیرید کارها را با دقت بیشتری کامل می‌کنید، استفاده از این روش می‌تواند به ما در مدیریت انتظاراتمان از خودمان کمک کند.
مثلاً دیگر با این طرز فکر که می‌توانید یک کار سه‌ساعته را در نیم ساعت انجام دهید خودتان را گول نمی‌زنید «یا کسانی که با آن‌ها کار می‌کنید».

3. ارزش زمان را می‌فهمید

اگر یک فریلنسر هستید یا روی پروژه‌های نرخ تخت کار می‌کنید، روش پومودورو روش خوبی برای محاسبه زمانی است که صرف کار می‌کنید تا بتوانید به‌طور دقیق برای زندگی خود برنامه‌ریزی کنید.

4. بهزیستی خودتان را حفظ می‌کنید

اکثر مردم که روش پومودورو را اجرا می‌کنند کسانی هستند که دارای میز کار هستند، چه در اداره کار می‌کنند چه در خانه یا کتابخانه مطالعه می‌کنند، چون در این روش استراحت‌های منظم توصیه می‌شود، می‌تواند شانس خستگی را کاهش دهد.

به شما فرصت احیای مجدد ذهن را می‌دهد و شما را برای پومودورو بعدی آماده می‌کند.

5. به اهداف واقع‌بینانه می‌رسید

دلیل اینکه چرا بسیاری از مردم این زمان‌سنج بهره‌وری را قبول دارند این است که یک هدف واقعی و قابل دستیابی را پیشنهاد می‌کند. برخلاف سایر تکنیک‌ها، موفقیت این روش خاص در سادگی و عملی بودن خلاصه می‌شود.

کارهایی که می‌توانید در زمان استراحت پومودورو انجام دهید

حالا می‌دانید که این روش چیست؟ اینجا 5 کار مفید که می‌توانید در زمان استراحت پومودورو انجام دهید آورده شده:

1. آب بنوشید

هیدراته نگه‌داشتن خودتان نه تنها یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی‌تان انجام دهید، بلکه تأثیر زیادی بر میزان تمرکزتان دارد. بررسی‌های دانشگاه لندن شرقی در سال 2013 نشان داد که نوشیدن آب می‌تواند بهره‌وری را تا 14% افزایش دهد.

2. بدنتان را حرکت دهید

پومودورو و حرکت بدن

از این زمان بین پومودوروها برای بلند شدن از جایتان و حرکت دادن بدنتان استفاده کنید.

چه صرفاً رفتن به سمت دستشویی باشد چه بلند شدن از صندلی و انجام چند حرکت کششی باشد، این مسئله حیاتی است که گاهی چشمتان را از صفحه‌نمایش دور کنید و در طول روز فعال بمانید.

3. بیرون بروید

اگر فرصت بیرون رفتن دارید، پس تنفس هوای تازه روشی عالی برای گذراندن زمان استراحت است. تحقیقات نشان داده است که هوای تازه نقش قابل‌توجهی در حفظ سلامتی‌تان دارد زیرا احتمال ابتلا به بیماری و عفونت را کاهش می‌دهد.

درحالی‌که این کار در استراحت‌های 5 دقیقه‌ای عملی نیست ولی در استراحت‌های طولانی‌تر قابل‌اجراست.

4. برخی کارهای روزمره را انجام دهید

اگر در خانه، کار یا مطالعه می‌کنید پس می‌توانید بعضی کارهای روزمره خود را در طول استراحت‌ها انجام دهید.
آشغال‌ها را بیرون بگذارید، ایمیلتان را چک کنید، یا ظرف بشویید و کاری مؤثر در زمان استراحتتان انجام دهید. حتی می توانید با خیالی آسوده کتاب بخوانید یا آشپزی کنید یا در حل تکالیف فرزنداتان به او کمک کنید.

5. تلفن همراه خود را چک کنید

چون شما فقط بر کارتان در طول پومودورو تمرکز می‌کنید، استراحت‌های این میان فرصتی عالی برای چک کردن تلفنتان است تا ببینید آیا پیام‌های مهمی دریافت کرده‌اید. پیام‌ها را بخوانید و در صورت نیاز به آنها پاسخ دهید.

از چک کردن در فضای مجازی خودداری کنید چون برگشتن به تمرکز سخت می‌شود.

سخن آخر

روش پومودورو بهترین روش برای حفظ تمرکز است زیرا شما را از طریق یک روش کاربردی به متمرکز و مفید بودن در کل روز تشویق می‌کند. هدفی که در این روش دنبال می‌کنید، واقعی و کاربردی است و تقریباً برای همه عملی است.

توانایی دوری کردن از عوامل حواس‌پرتی و متمرکز نگه‌داشتن خود بر موضوعی، چه کار باشد چه درس خواندن، مهارتی عالی است؛ مانند هر مهارت دیگری، برای بهتر شدن در آن، باید تمرین کنید و آن را توسعه دهید. آیا شما پیش‌ازاین با این مفهوم آشنا بوده‌اید؟ لطفاً دیدگاه خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Lifehack

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *