صفحه اصلی / توسعه فردی / قدرت اراده ، همان چیزی است که شما برای موفقیت به آن نیاز دارید
قدرت اراده

قدرت اراده ، همان چیزی است که شما برای موفقیت به آن نیاز دارید

قدرت اراده را می‌توان توانایی کنترل یا رد تمایل به‌افراط در عادت‌های مضر و بی‌فایده توصیف کرد. قدرت اراده همچنین به مردم اجازه تصمیم‌گیری داده و سبب می‌شود آن‌ها تصمیماتشان را تا رسیدن به موفقیت و توسعه فردی، با پشتکار پیگیری کنند.

علاوه بر این، قدرت اراده به ما انسان‌ها که عادت کرده‌ایم بلافاصله به همه‌چیز برسیم، کمک می‌کند از لذت‌های آنی چشم بپوشیم.

به‌عنوان یک مثال واقعی، تنها به مدرسه فکر کنید. دانش‌آموزان برای حفظ توجه خود در کلاس و برای جلوگیری از نقض قوانین مدرسه، به قدرت اراده نیاز دارند تا دانش‌آموز خوبی شناخته شوند.

کتاب های قدرت اراده

در عصر مدرن ما، قدرت اراده عنصر مهم موفقیت شناخته‌شده است؛ اما آیا همیشه چنین بوده است؟ ایران مدیر در این مقاله موضوع قدرت اراده را بررسی می‌کند.

آیا قدرت اراده همیشه منجر به موفقیت می‌شود؟

قدرت اراده و موفقیت

در زمان‌های قدیم به قدرت اراده احتیاجی نداشتیم، در عوض، برای زنده ماندن از غرایز طبیعی خود پیروی می‌کردیم.

بااین‌حال، با تکامل تمدن، انسان‌ها هم تصمیم گرفتند که امور را نظم دهند. ما شروع به ایجاد قوانینی کردیم که مردم از آن‌ها پیروی کنند؛ و تنها با پیروی از این قوانین بود که افراد می‌توانستند؛ آنچه را می‌خواستند به دست آورند. به خاطر همین قوانین، انضباط و شخصیت داشتن، فضیلت محسوب شد.

در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70، یک آزمایش مارشمالو 1 ثابت کرد که قدرت اراده، کلید موفقیت است. آزمایش مارشمالو استنفورد مجموعه‌ای از مطالعات در مورد لذت‌های آینده‌نگرانه بود که به رهبری روانشناس والتر میشل (Walter Mischel) و سپس پروفسوری در دانشگاه استنفرد انجام شد. این مطالعه، ساده اما روشن بود و کودکان را بر اساس دو پاداش، می‌آزمود:

  •  خوردن بلافاصله یک مارشمالو
  •  بیست دقیقه انتظار و سپس، خوردن دو مارشمالو

نتایج تحقیق، جالب‌توجه بودند. کودکانی که قادر بودند برای پاداش دو برابر صبر کنند، همان‌هایی بودند که معمولاً در زندگی‌شان بهتر از آن‌هایی که بلافاصله مارشمالوی اول را خوردند، عمل کردند.

به دلیل این مطالعه مشهور، تأکید بیشتری بر مزایای تقویت قدرت اراده صورت گرفت.

امروزه، می‌توان گفت قدرت اراده، بسیاری از اعمال ما را تحت کنترل دارد همان‌طور که آن را برای رسیدن به اهداف و دستیابی به آنچه می‌خواهیم، ضروری می‌بینیم و همچنین مسئله راجع به قدرت خواستن نیست، بلکه بحث انجام دادن یا ندادن است.

آموزش قدرت اراده همچنین به تجارتی بزرگ تبدیل‌شده است. کارگاه‌های بی‌شماری برگزار می‌شوند، سمینارهای آنلاین و همچنین کتاب‌های پرفروش مانند قدرت اراده: کشف مجدد بزرگ‌ترین قدرت انسانی و غریزه اراده وجود دارند.

سعی کنید عبارت تقویت اراده را در گوگل جستجو کنید و هزاران نتیجه برای مقالاتی پیدا خواهید کرد که روش‌های تقویت کردن اراده را به شما نشان می‌دهند.

کتاب قدرت اراده اثر پل ژاگو

کتاب قدرت اراده اثر پل ژاگو

توانایی محدودشده‌ قدرت اراده

بااین‌حال، اراده اکثر مردم ضعیف است. برخی از دلایل این ضعف اراده شامل موارد زیر می‌شوند:

  •  احساسات که می‌توانند بر میزان انگیزه ما تأثیر بگذارند.
  • شرایط جسمی ما برای مثال، آیا خواب کافی دارید؟
  •  شکست‌های گذشته مرور شکست‌های گذشته در ذهن، اراده ما را از بین می‌برد.

قبل از تمامی موارد بالا، ممکن است متوجه شده باشید که حتی وقتی اراده کافی دارید، همین اراده هم محدودیت‌هایی دارد. هرروز به همان شکل یا شکلی دیگر، اراده خود را به کار می‌گیرید. برای مثال، اگر در مقابل خوردن تکه‌ای کیک شکلاتی خوشمزه که بهتان تعارف شده مقاومت کنید، از اراده جسمی و احساسی خود کمک گرفته‌اید.

قدرت اراده و کنترل

قدرت اراده، چیزی شبیه به ماهیچه‌هاست. اگر بیش‌ازحد از آن استفاده کنیم، خسته می‌شویم. به‌عبارتی‌دیگر، اراده یک منبع محدود است.
چگونه باقدرت اراده‌ای که محدودیت دارد، موفق شویم

وقتی بفهمید که اراده محدودیت‌های خاص خودش را دارد، دانستنی کلیدی این خواهد بود که باید از سیستمی برای رسیدن به اهداف و رؤیاهایتان پیروی کنید. اول سیستم، بعد قدرت اراده.

اگر اجازه ندهید که قدرت اراده، در یک سیستم شخصی موفقیت کار کند، تقریباً بی‌فایده می‌شود.

این سیستمی که از آن حرف می‌زنم چیست؟ سیستمی است که شرایط مناسب را در ذهن شما و محیط فراهم می‌کند تا موفقیت را برایتان تضمین کند. با استفاده از این سیستم، اراده به‌راحتی امتیازی اضافی برای رسیدن به موفقیت خواهد بود؛

اما برای شفاف‌سازی این را هم بگویم، با سیستم مناسب، حتی اگر اراده‌تان شکست بخورد، بازهم راه رسیدن به موفقیت را ادامه خواهید داد. همچنین اقداماتی اساسی برای ساختن سیستم موفقیت مخصوص به خودتان وجود دارند:

1. باقدرت اراده محیط سازنده‌ای را برای رسیدن به موفقیت فراهم کنید

لحظه‌ای به قدرت اراده فکر کنید. به‌خودی‌خود هیچ تأکیدی بر تغییر محیط ندارد، بلکه تمرکز را بر غلبه بر محیط شما می‌گذارد؛ بنابراین جای تعجبی نیست؛ زمانی که اراده‌ی محدود شروع به شکست خوردن می‌کند، افراد باوجود بهترین تلاش‌هایشان برای مقاومت، در برابر تأثیرات محیطی شکست می‌خورند.

ما انسان‌ها، آگاهانه یا غیرآگاهانه تحت تأثیر آنچه اطرافمان وجود دارد، قرار می‌گیریم این تأثیرپذیری می‌تواند از اخباری که می‌خوانیم یا داستان‌هایی که دوستانمان تعریف می‌کنند و حتی تأثیری که محیط خانه‌بر ما می‌گذارد، باشد.

راه‌حل این است که هرجا امکانش بود، محیطی فراهم کنیم که برای رسیدن به اهدافمان به ما کمک کند (نه اینکه تبدیل به سد شود). برای مثال، اگر می‌خواهید جلوی پرخوری تنقلات را بگیرید، تمام تنقلاتتان را به دیگران بدهید و اطمینان حاصل کنید که نمی‌توانید در محل کار یا خانه خود، به هیچ نوع تنقلاتی دسترسی داشته باشید.

محیط همچنین می‌تواند به‌طور مستقیم از اهداف شما حمایت کند. برای مثال، اگر می‌خواهید هنرمندی حرفه‌ای باشید، با هنرمندان حرفه‌ای نشست‌وبرخاست کنید.

2. آنچه باعث شادی‌تان می‌شود را شناسایی کنید

قدرت اراده و شادی

به‌واسطه دانستن اینکه چه چیزی خوشحالتان می‌کند، عاملی که برایتان انگیزه‌بخش خواهد بود نیز مشخص می‌شود. خیلی مهم است.

به دیگران نگاهی بیندازید، یا به گذشته خود بیندیشید تا متوجه شوید هرگاه مردم با شکست یا اتفاقی بد مواجه می‌شوند، اراده‌شان تضعیف می‌شود. این امر به‌روشنی نشان می‌دهد که اراده تحت تأثیر عوامل خارجی است و بدین ترتیب، نمی‌شود به آن اعتماد کرد.

دانستن آنچه خوشحالتان می‌کند، راهی مناسب برای حفظ انگیزه به‌منظور رسیدن به اهداف هست، حتی زمانی که اراده‌تان فرومی‌ریزد. حفظ انگیزه می‌تواند از طریق پاداش دادن به خود با تماشای یک فیلم خوب (زمانی که به نقطه عطف یک هدف دست‌یافتید) یا صرفاً لذت بردن از سعادتی درونی هنگام عبور از مسیری باشد که شما را باانگیزه، شاد و موفق نگه می‌دارد.

کتاب های قدرت اراده

سخن آخر

اراده، آن شرط لازم و کافی که تاکنون به ما یاد داده‌اند؛ نیست. اگرچه مطمئناً مو لف‌های از موفقیت است، به‌هیچ‌وجه ازلحاظ اهمیت حتی نزدیک به آنچه مربیان خودیاری از آن حرف می‌زنند هم نیست.

همان‌طور که قبل‌تر توضیح دادم، داشتن سیستم و هدف، نسبت به اراده، عوامل مهم‌تری برای موفق شدن هستند؛ بنابراین، اکنون‌که حقیقت را راجع به موفقیت می‌دانید، مراحلی را که پیشنهاد دادم انجام دهید و بیش از همیشه، به موفقیت دست پیدا کنید. آیا شما قدرت اراده را راه رسید به موفقیت می‌دانید؟ لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Lifehack

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *