صفحه اصلی / توسعه فردی / روش های تندخوانی را به کار گیرید و از مطالعه به همراه درک مطلب لذت ببرید

روش های تندخوانی را به کار گیرید و از مطالعه به همراه درک مطلب لذت ببرید

روش های تندخوانی علاقه‌مندان خاص خودش را دارد. ما در سنین کم، ‌بدون اینکه متوجه شویم‌ تکنیک‌های خواندن را یاد گرفتیم.

زمانی که کودک بودیم، کتاب داستان خود را باز می‌کردیم و در کمال تعجب کلماتی را که بارها و بارها برایمان خوانده بودند، تشخیص می‌دادیم، آنگاه سراغ قسمت‌های مهیج کتاب می‌رفتیم. بزرگ‌تر که شدیم تکنیک‌های متفاوت بهتری را درباره‌ خواندن و روش های تندخوانی را فراگرفتیم. بیشتر ما در اوقات فراغتمان عاشق مطالعه بودیم چون می‌توانستیم با کلمات وقت بگذرانیم.

درهمان دوران هم سرعت خواندن برای برخی از جنبه‌های زندگی‌مان مانند کارهای مدرسه حائز اهمیت بود. این مهارت نیز مانند سایر مهارت‌ها –ازجمله گوش دادن، صحبت کردن عمومی و …‌ مستلزم تمرین و درنهایت تسلط لازم است تا بتوانید از آن به‌طور مؤثر ودر جهت توسعه فردی بهره ببرید. درصورتی‌که بدانید چه زمانی از تکنیک‌های مختلف خواندن استفاده کنید، می‌توانید در وقت و تلاشتان صرفه‌جویی کنید.

مهم است درزمانی که باید روخوانی سریع داشته باشید، از خواندن گسترده‌ متون خودداری کنید یا زمانی که باید متنی را دقیق بخوانید، خودتان را برای روخوانی سریع به دردسر نیاندازید. ایران مدیر در این مقاله چهار مورد از روش های تندخوانی  و بهترین زمان استفاده از این روش‌ها را بررسی می‌کند.

4 تکنیک مؤثر روش های تندخوانی 

روش های تندخوانی و تکنیک های موثر

1‌. اسکن کردن

احتمالاً در طول روز از این روش بیشتر از روش‌های دیگری استفاده می‌کنید. روش اسکن مستلزم جستجوی اطلاعات خاص ‌مانند کلمات کلیدی، شماره‌ها، نام‌ها و … ‌ و حذف سایر داده‌هاست. پیش از گزینش مطالب خاص نیاز است که سه مورد را در ذهنتان پردازش کنید:

 • هدف: قرار است به دنبال چه چیزی باشم؟
 • نوع مطالبی که باید گزینش شود: از کجا می‌توانم اطلاعات موردنیاز را به دست آورم؟
 • طرح: چه اطلاعاتی در این متن قرار داده‌شده است؟

دفترچه‌های تلفن‌، تابلوهای منو و صندوق ورودی‌ ایمیل‌ها همه دارای طرح‌های آشنا برای ما هستند، بنابراین اسکن کردن بهترین و ساده‌ترین روش است.

البته این کار در مقالات مهم و رمان‌های کامل دشوار است.

موارد پیشنهادی برای اسکن کردن متون

 •  صندوق ایمیل: در این مورد اسکن روشی عالی‌ای است که به شما امکان می‌دهد، پیام‌های ضروری خود را سریعاً بیابید. عنوان را مطالعه کنید و موارد مهم را مشخص کنید.
 •  خرید از فروشگاه‌های کتاب یا مواد غذایی: در فروشگاه‌ها چشم برای الگوی نقطه‌ای عالی عمل می‌کند. به‌جای مراجعه به تمام عناوین یا موضوعات، در راستای روش های تندخوانی تنها قفسه‌های موردنیاز را برای خرید اسکن کنید. از انگشتانتان به‌عنوان راهنما استفاده کنید. در عرض چند ثانیه آنچه نیاز دارید، مشخص خواهد شد.
 •  در رستوران‌ها: درصورتی‌که به رستوران یا غذای فوری با منوی بیش از ده گزینه رفته‌اید و تنها پانزده دقیقه فرصت دارید، از قدرت اسکن استفاده کنید. ابتدا نگاهتان را روی یک الگوی آشنا ‌مانند کلمات «ناهار» یا «غذاهای گوشتی»‌ متمرکز کنید، آنگاه فقط آنچه را در آن دسته قرار دارد، بخوانید.
  به‌طورکلی، اسکن کردن به‌عنوان یکی از موارد روش های تندخوانی برای موضوع با طرح از پیش تنظیم‌شده مانند روزنامه‌ها و دفترچه‌های تلفن مؤثرتر است. این بهترین تکنیک برای زمانی است که به‌سرعت به اطلاعات خاصی نیاز دارید.

2. روخوانی سریع

روش های تندخوانی و روخوانی سریع

روخوانی سریع نیز یکی دیگر از روش های تندخوانی است که شامل مطالعه‌ بیشتر در زمان کمتر است. برخلاف روش اسکن، در این روش پیش از جستجوی موارد جزئی که پشتیبان مطلب اصلی متن است، ابتدا ایده‌ اصلی را بیابید و در ذهن داشته باشید. این بهترین روش برای نسخه‌های غیرداستانی است. همانند روش های تندخوانی دیگر، پیش از روخوانی سریع موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

 •  هدف: در این متن به دنبال چه موردی هستم؟
 •  ایده‌ خوب و اصلی: پیام اصلی یا اندیشه‌ی اصلی این نوشته چیست؟
 •  پشتیبانی از داده‌ها: چگونه می‌توانم بفهمم که این مطلب ایده‌ی اصلی متن است؟

لطفاً این نکته را مدنظر داشته باشید که با استفاده از این روش احتمالاً نتوانید کل ایده‌ی اصلی متن را به دست آورید، بنابراین تنها زمانی که نیاز است از این روش استفاده کنید.

روخوانی سریع مطالب مهم، مانند قراردادها، رمان‌ها یا مقالات تحقیقاتی ازآنجایی‌که ممکن است باعث حذف جزئیات اساسی شود، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌گردد در غیر این صورت بعداً پشیمان خواهید شد.

موارد پیشنهادی برای روخوانی سریع از روش‌های تندخوانی

خواندن خلاصه‌ها: گاهی هنگام خرید یک محصول برای کسب‌وکارتان به بررسی و روخوانی سریع برخی خلاصه گزارش‌ها برای کسب برداشت کلی از محصول یا خدمات نیازمندید. این روزها بسیاری از توصیفات ازاین‌دست، دارای چهار بخش است که برای روخوانی سریع بسیار مناسب است: بررسی عنوان، جوانب مثبت، نکات منفی و توصیه‌ها.

 •  سخنرانی‌های بداهه: اگر موردی پیش بیاید که لازم باشد یک ساعت سخنرانی کنید، می‌توانید از روش های تندخوانی سریع بهره بگیرید. متن پیشنهادی را ببینید از قسمت‌های مهم استفاده کرده و به سخنرانی بداهه‌ی خود اضافه کنید. نکته‌ی مهم این است که بتوانید پیام اصلی متن را دریابید و آن را به مخاطب منتقل کنید.
 •  تحقیقات سریع: فرض کنید که وبلاگ نویس مشهوری هستید و نیاز به نوشتن مطلبی دارید. روش های تندخوانی سریع متون موردنیازتان برای زمانی که شما نیاز به یک پوشش مقدماتی اصلی دارید، بسیار عالی عمل می‌کند. منابع خود را جمع‌آوری کرده و چند پاراگراف از آن‌ها را بخوانید. سپس ایده‌های اصلی هر یک را استخراج و در خصوص آن مطلب بنویسید. خواهید دید که پس از چند ساعت مطالعه شما چه اندازه مطالب جالب خواهید داشت.
 •  مرور برای امتحان: اگر قصد دارید مبحثی را که آموخته‌اید، مرور کنید، روش های تندخوانی سریع مفید خواهد بود. توجه کنید در این مورد روخوانی سریع تنها زمانی مؤثر خواهد بود که شما از پیش با موضوع آشنا بوده، آن را کاملاً مطالعه کرده باشید. در این زمینه روش های تندخوانی سر‌یع باید با استفاده از چند جمله حافظه شما را در مورد مطالبی که تازه مطالعه کرده‌اید، به روز کند.

درواقع وقتی در کمترین زمان به اطلاعات زیادی نیاز داشته باشید، روخوانی سریع می‌تواند بهترین راه‌حل باشد. به یاد داشته باشید که در برخی موارد خاص، بسیار مناسب‌تر است که برخی از قسمت‌ها را برای صرفه‌جویی در وقت حذف کنید. روی‌داده‌های غیرضروری تمرکز نکنید.

3. خواندن جامع

خواندن جامع وقت‌گیرترین تکنیک مطالعه است. هدف اصلی در این‌گونه مطالعه حفظ اطلاعات برای زمان بلندمدت است. این روش به‌ویژه برای دانش‌آموزان زبان توصیه می‌شود، زیرا به درک معنای کلمات در متن کمک می‌کند.

همچنین این روش برای تجزیه‌وتحلیل گزارش‌ها و تحقیقات دقیق بسیار عالی است. اگر خواندن جامع در کنار روخوانی سریع و اسکن استفاده ‌شود، می‌تواند افق دید شما را گسترده‌تر کرده و در حفظ طولانی‌تر اطلاعات مهم به شما کمک کند.

موارد پیشنهادی برای مطالعه‌ی جامع

مطالعه‌ی قراردادها یا پیشنهادهای تجاریبسیار مهم است. هنگام دریافت قراردادهای جدید، پیشنهادهای تجاری یا برخی یادداشت‌ها، از روخوانی سریع و اسکن مطالب و مقالات خودداری کنید. گرچه در بعضی مواقع این روش آزاردهنده است، علی‌الخصوص زمانی که متن‌ها به زبان انگلیسی باشد اما لازم است چیزی را تا زمانی که کاملاً نفهمیده‌اید، امضا نکنید.

استفاده از اتاق گفتگوی شرکت یا پاسخ دادن به ایمیل: چندین بار اتفاق افتاده که به دلیل درک اشتباه یک متن یا ایمیل به همکار یا رئیس خود سریع پاسخ داده و بعد احساس پشیمانی کرده‌اید. اگر به نظر می‌رسد ممکن است که از یک محتوا تعابیر مختلفی شود، بهتر است که آن متن را به‌صورت فشرده بخوانید یا حتی برای تأیید از منبع سؤال بپرسید.

یکی از درس‌های سختی که در زندگی آموخته‌ام، این است که ابتدا مکث کرده و بعد همه‌ی متن را مطالعه کنم. این‌گونه از بسیاری از بحث‌های بی‌دلیل جلوگیری کرده‌اید.

برای تقویت این روش از مطالعه، بهتر است هر بار که نیاز به خواندن جزئیات دارید، یادداشت‌برداری کنید. پس‌ازآن یادداشت‌ها کار را آسان می‌کنند. با یادداشت‌برداری می‌توانید بدون اینکه از آن صفحات استفاده کنید، محتوای آن‌ها را در ذهن داشته باشید. برای افرادی که می‌خواهند تجزیه‌وتحلیل عمیق‌تری نسبت به آنچه خوانده‌اند، داشته باشند، دفتر یادداشت‌ها بهتر از برگه یادداشت‌ها عمل می‌کنند.

4. خواندن گسترده

روش های تندخوانی و خواندن گسترده

از دیگر بخش‌های روش های تندخوانی خواندن گسترده است. هدف از خواندن گسترده لذت بردن از مطالعه است. شما محتوا، سرعت و همچنین چگونگی تفسیر محتوا را انتخاب می‌کنید. این استراتژی نه‌تنها برای رمان‌ها عالی عمل می‌کند، بلکه اگر می‌خواهید نوشتن و دایره‌ی لغات خود را بهبود دهید، این روش مناسب است. این روش خواندن در این موارد به پیشرفت خواننده کمک می‌کند:

 •  استقلال: زمانی که افراد تنها به خاطر لذت بردن مطالعه می‌کنند از اینکه واقعاً مطالعه چقدر لذت‌بخش است، متعجب می‌شوند. باگذشت زمان، آن‌ها مجموعه‌ی کتاب‌های خود را افزایش داده، به خواندن و مطالعه کردن عادت می‌کنند.
 •  درک: وقتی آزادید درباره‌ی هرچه دوست دارید مطالعه کنید‌، می‌توانید با سرعت موردعلاقه‌ی خود به‌راحتی مطالب را یاد بگیرید.
 •  دانش عمومی:‌ بامطالعه‌ وسیع، در مورد آنچه هرروز کشف می‌کنید، احساس آرامش و راحتی دارید. ازآنجایی‌که هیچ فشاری وجود ندارد، به‌طور ناخودآگاه در جهانی عظیم از دانش را به روی خود می‌گشایید.

موارد پیشنهادی برای مطالعه‌ی گسترده

زمانی که وقت آزاد دارید. درواقع هیچ قانون و ترفندی وجود ندارد، زیرا در این شیوه شما تنها برای تفریح مطالعه می‌کنید. هر زمان هرچه که خودتان بخواهید با سرعت مطلوب خود می‌خوانید و از روش های تندخوانی بهره می‌برید. می‌توانید از منابع گوناگون مانند رمان، مجله، بلاگ یا حتی علائم خیابان بهره بگیرید.

مراحل حرکت خواننده

گاهی یک روش بر اساس سبک یادگیری از شخصی به شخص دیگر متفاوت است، مثلاً شما در زمان استفاده از روش های تندخوانی متوجه می‌شوید که واقعاً از محتوا لذت می‌برید، بنابراین مشتاقانه متن را می‌خوانید تا به تمام کلمات توجه داشته باشید. پس به خاطر داشته باشید که وقتی صحبت از خواندن می‌شود، قوانین مطلق نیستند. بااین‌همه این مهارت‌ها به‌خصوص در دنیای پویا و مرتبط امروز ما روش‌های مناسبی به شمار می‌روند.

در انتهای این متن استراتژی‌های ذیل را به شما پیشنهاد می‌دهد. آن‌ها را امتحان کنید و درنهایت پیشرفت خود را ملاحظه کنید:

 •  صندوق نامه‌ها را برای مطالعه‌ی آنچه در اول صبح قصد خواندن دارید، اسکن کنید. ممکن است بگویید در اول صبح ذهن دیجیتالی ندارید. اشکالی ندارد شما می‌توانید در طول رفت‌وآمد روزانه این کار را انجام دهید.
 •  گاهی باید وبلاگ‌های زیادی را مطالعه کنید. به‌جای خواندن همه‌ی مطالب روخوانی سریع انجام دهید. این کار به شما امکان می‌دهد برای موارد دلخواه زمان بیشتری داشته باشید.
 • به‌جای اینکه گزارش‌های دریافتی را روخوانی سریع کنید، آن‌ها را با دقت مطالعه کنید. ممکن است از دیدن برخی مطالب شگفت‌زده شوید.
 •  زمانی که بی‌حوصله‌اید یا اوقات فراغت دارید، بهتر است یک کتاب یا کتاب الکترونیکی را انتخاب کنید. خواندن گسترده را امتحان کنید و ساعاتی را که به‌سرعت می‌گذرند، ببینید.

سخن آخر

درک بهترین موقعیت برای استفاده از هرکدام از این تکنیک‌ها به شما امکان می‌دهد که تلاشتان را به حداکثر برسانید و در زمان مشخص‌شده اطلاعات موردنیاز خود را به دست آوردید. اگر به‌طور کامل به یک روش وابسته هستید، باور داشته باشید که همیشه می‌توانید بر سه روش دیگر هم تسلط پیدا کنید. به خودتان ایمان داشته باشید و همواره بدانید که هرگز برای یادگیری مطلب جدید دیر نیست. شما تاکنون از روش های تندخوانی استفاده کرده‌اید؟ لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Motivationgrid

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

یک نظر

 1. حانیه دیجور

  مقاله خوبی بود ولی تندخوانی به معنی حرفه‌ای خواندن است و در دو مرحله از مطالعه، بیشترین کاربرد رو داره:
  1. پیش‌خوانی
  2. مرور
  کتابخوان‌ها، برای انتخاب و بررسی کتاب از پیش‌خوانی استفاده میکنند و برای به یادسپاری، مرور می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *