صفحه اصلی / توسعه فردی / خود کنترلی و اسراری که با آن می توان کاملاً متمرکز شد؟
خود کنترلی

خود کنترلی و اسراری که با آن می توان کاملاً متمرکز شد؟

خود کنترلی چیست؟ بیایید صادق باشیم. اکثر ما در حال انجام کارهایی هستیم که با اهداف خوب، تعلل و یا احساس شکست همراه است. اما لازم نیست همیشه این‌گونه باشد. خود کنترلی مانند هر چیز دیگری یک عمل است که نیاز به تمرین دارد. هر روز عالی نخواهد بود، اما هر روز حتی با ناکامی‌ها و موفقیت‌های کوچک، پیشرفت می‌کنید و این همان خود کنترلی است.

ما در ایران مدیر گام‌هایی را که امروز می‌توانید برای ساختن و بهبود خود در مسیر توسعه فردی بردارید، جمع‌آوری کرده‌ایم.

نقل قول‌هایی درباره خود کنترلی

1. «نیروی اراده همان چیزی است که ما را از حیوانات جدا می‌کند. این توانایی برای حفظ انگیزه‌ها و مقاومت در برابر وسوسه‌ها است؛ انجام دادن آن‌چه که در درازمدت برای ما مناسب و خوب است، نه آن‌چه در حال حاضر می‌خواهیم. در حقیقت، این اساس تمدن است.»-روی باومیستر (Roy Baumeister)

2. «تنها راه برای انجام کاری عمیق، سخت کار کردن است. لحظه‌ای که عاشق کارهایی که می‌کنید می‌شوید و فکر می‌کنید زیبا یا غنی است، در معرض خطر قرار گرفته‌اید.»- مویکا پرادا (Miuccia Prada)

3. «یک وظیفه سخت که انجام می‌شود، بعدی را ساده‌تر و آسان‌تر می‌سازد.»-هلن کلر (Helen Keller)

4. «من مانند یک سوپراستار در خیابان قدم می‌زدم … من می‌خواهم مردم درباره اینکه چقدر عالی هستند خیال‌پردازی کنند و بعد از آن هر روز آن‌قدر سخت برای آن بجنگند که دروغ به حقیقت تبدیل شود.» -لیدی گاگا (Lady Gaga)

5. «ما لازم نیست باهوش‌تر از بقیه باشیم؛ ما باید از بقیه نظم و انضباط بیشتری داشته باشیم.»- وارن بافت (Warren Buffett)

6. «اراده من آینده‌ام را شکل می‌دهد. این که من شکست بخورم یا موفق شوم، به دست کسی نخواهد بود جز خود من. من نیرومند هستم؛ من می‌توانم هر مانعی را از بین ببرم یا اینکه در پیچ‌وخم‌ها گم ‌شوم. انتخاب من، مسئولیت من، برنده شدن یا باختن، فقط من کلید سرنوشت خود را در دست دارم.»- الین ماکسول (Elaine Maxwell)

7. «مهم نیست که شما موفقیت را در کسب و کار، ورزش، هنر یا … دنبال می‌کنید؛ پل بین آرزو و تحقق آن، نظم و انضباط است.»- هروی مک‌کین (Harvey Mackay)

8. «اشتیاق، انرژی است. قدرت درون را از تمرکز روی چیزی که شما را به هیجان می‌آورد، احساس کنید.»- اپرا وینفری (Oprah Winfrey)

9. «توانایی شما در نظم بخشیدن به اهداف برای تعیین اهداف روشن و سپس کار کردن هر روزه در مسیر رسیدن به آن‌ها، بیشتر از هر عامل دیگری موفقیت شما را تضمین خواهد کرد.»- برایان تریسی (Brian Tracy)

10. «موفقیت خود را طبق شرایط خود تعیین کنید، طبق قوانین خود به آن دست یابید و طوری زندگی‌ کنید که به آن افتخار کنید.»- آن سوینی (Anne Sweeney)

11. «توانایی تبدیل انگیزه به ارزش، جوهر شخص فعال است.»- استفن کاوی (Stephen Covey)

12. «این انتخاب‌های ماست که نشان می‌دهد ما واقعاً چه هستیم، بسیار بیشتر از توانایی‌هایمان.»- جی کی رولینگ (J.K. Rowling)

13. «اراده، کلید موفقیت است. افراد موفق بدون توجه به آنچه احساس می‌کنند با اعمال ارادی خود برای غلبه بر بی‌تفاوتی، تردید یا ترس تلاش می‌کنند.»- دن میلمان (Dan Millman)

14. «ما باید بپذیریم که همیشه تصمیمات صحیحی را اتخاذ نمی‌کنیم،  گاهی اوقات خراب‌کاری می‌کنیم؛ باید درک کرد که شکست متضاد با موفقیت نیست، بلکه بخشی از موفقیت است.»- آریانا هافینگتون  (Arianna Huffington)

خود کنترلی چیست؟

خود کنترلی توانایی انجام کارهایی است که باید انجام دهید و اغلب به معنای کنار گذاشتن راحتی یا آرزوها به نفع موفقیت طولانی‌مدت است. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید از نظر جسمی متناسب و سالم باشید، ممکن است برای رسیدن به مزایای طولانی‌مدت سلامتی و احساس عالی، ناراحتی کوتاه‌مدت باشگاه رفتن در ساعت پنج صبح را تحمل کنید.

در «Chimp Paradox»، دکتر استیو پیترز توضیح می‌دهد که ما در حال حاضر افرادی هستیم که می‌خواهیم باشیم.

ذهن عاطفی، ما را برای رسیدن به وضعیت ایده‌آل خود باز می‌دارد لذا خود کنترلی به ما این توانایی را می‌دهد که با کار فیزیکی رو به جلو حرکت کنیم تا بتوانیم بر ذهن عاطفی خود غلبه کنیم.

توسعه نظم و انضباط فردی، چیزی بیشتر از پیشرفت در شغل‌تان، به شما می‌دهد. ثابت شده است که خود کنترلی این‌گونه به مردم کمک می‌کند:

1. دستیابی به اهداف طولانی‌مدت

خود انضباطی و اهداف بلند مدت

خود کنترلی به افراد این امکان را می‌دهد که برای دنبال کردن و برنامه‌ریزی اهداف بلندمدت در مقابل خواسته‌های آنی‌شان مقاومت کنند. معلم آنجلا داکورت (Angela Duckworth)، در تحقیقات خود در سال 2016 درباره پشتکار و «اشتیاق به اهداف طولانی‌مدت»، که به آن ثبات هم می‌گویند، صحبت می‌کند. مطالعه وی نشان داد «دستیابی به اهداف دشوار نه‌تنها استعداد، بلکه مستمر بودن و متمرکز شدن در طول زمان» یا آن‌چه را که ما آن را خود کنترلی می‌نامیم دربرمی‌گیرد.

2. کاهش نگرانی

وقتی نگران می‌شویم، هرکدام رذایل خاص خود را داریم (برای مثال من وقتی استرس می‌گیرم همه چیز را به تعویق می‌اندازم). وقتی احساسات منفی را تجربه می‌کنید، اکثر افراد تمایل دارند تا با انجام کاری یا فکر کردن به چیز دیگری حواس خودشان را پرت کنند. در حقیقت، یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که بهبود خودکنترلی ممکن است به دانش‌آموزان در مقابله با مشکلات مربوط به اضطراب هنگام آزمون‌های مدرسه کمک کند.

3. افزایش سلامت جسمی

این احتمالاً بسیار واضح است؛ افرادی که دارای انضباط شخصی هستند، بهتر می‌توانند خود را در برابر استفاده از مواد آسیب‌رسان به سلامتی مانند تنباکو و الکل کنترل کنند. خودکنترلی همچنین با کاهش میزان چاقی و اعتیاد مرتبط است.

4- تأثیر مثبت بر روابط

بله، خود کنترلی می‌تواند روابط شما را بهتر کند. روانشناسی می‌گوید: «توانایی خودکنترلی، توانایی برای داشتن چشم‌انداز همدلی و توانایی قدم گذاشتن خارج از دیدگاه شخصی شماست». انجام این مراحل به شما امکان می‌دهد تا از واکنش‌های دفاعی ناخودآگاه فراتر بروید و رفتارهای سازنده‌تری را ایجاد کنید تا به روابط سالم‌تر و شادتر کمک می‌کند.

5. انعطاف بیشتری داشته باشید

آیا بعد از هر سختی به عقب بر می‌گردید؟ خود کنترلی می‌تواند پیش‌گوی منعطفی باشد. ظاهراً هرچه انعطاف شما بیشتر باشد، کنترل بهتری روی انگیزه‌ها و رضایت خاطر خود دارید. روانشناسی امروز معتقد است که «یک فرد منعطف به توانایی‌های خود اعتقاد دارد تا بتواند چالش‌ها و موقعیت‌های زندگی را به‌طور مؤثر مدیریت کند.»

6. شادتر باشید

خود انضباطی و شادتر بودن

هرچه مولدتر باشید، خلاق‌تر و شادتر خواهید بود. هرچه احساس کنترل بیشتری بر منشأ رفتار خود داشته باشید، احساس بهتری از خود به‌دست می‌آورید و همین باعث شادی شما می‌شود!

خود کنترلی چگونه ایجاد می‌شود؟

بدانید که کجا باید مبارزه ‌کنید. بدانید که چگونه موفق می‌شوید.

1. بدانید که کجا باید مبارزه ‌کنید
2. بدانید که چگونه موفق می‌شوید
3. اهداف روشن را مشخص و یادداشت کنید
4. نتایج را تجسم کنید
5. منتظر درست شدن احساس خود نباشید
6. از گام‌های کوچک شروع کنید
7. یک مربی انتخاب کنید
8. تمرین کنید، شکست بخورید و شروع کنید
9. یاد بگیرید که چگونه پیشرفت را اندازه‌گیری کنید
10. مراقب خودتان باشید
11. با خودتان خوب رفتار کنید
12. خودتان را عفو کنید

1. بدانید که کجا باید مبارزه کنید

با نوشتن آن‌چه در یک روز انجام می‌دهید، شروع کنید. سپس در مورد آن‌چه برایش ارزش قائل هستید، تأمل کنید و از خود بپرسید که آیا رفتارهای شما از این ارزش‌ها حمایت می‌کند یا خیر. به احتمال زیاد چند کار هست که هر روز انجام می‌دهید که به آن ارزش‌ها احترام نمی‌گذارند (همه ما انسان هستیم – همه ما چند مورد داریم).

در مرحله شناسایی، بازخورد گرفتن از همکاران، مربیان و خانواده‌ که بیش از همه شما را می‌شناسند، کمک‌کننده است. ببینید آیا بین نظر دیگران درباره عملکرد شما و شناخت خودتان از نقاط ضعف‌تان همپوشانی وجود دارد یا خیر.

وقتی در چند زمینه پیشرفت کردید، یک نقشه حمله درست کنید، مانند: «یکی از نقاط ضعف من به تعویق انداختن تماس با مشتری در طی روز است. این باعث می‌شود در کل هفته عقب بیفتم و رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده را دشوار می‌کند. فردا که به دفتر رفتم، اولین کاری که می‌کنم تماس با فلانی است.»

2. بدانید که چگونه موفق می‌شوید

با همکاران خود سلام و احوال‌پرسی کنید و درباره این‌که بعد از کار چه می‌کنند سؤال کنید. با هم برای نوشیدن قهوه به آشپزخانه بروید. ناهار تیمی، پیاده‌روی عصرانه تا یک کافی‌شاپ محلی. تمام این سفرهای کوچک زمان زیادی به شما می‌دهد تا از کار دور شوید. ایجاد روابط با همکاران و استراحت روحی و جسمی در طول روز مهم است.

اما این هم مهم است که درباره الگوهای کاری خود صادق باشید. اگر صبح‌های شما به کارهای غیرمرتبط با شغل‌تان صرف می‌شود، درحالی‌که صبح‌ها زمانی است که بیشترین کارآیی را دارید، این خوب نیست. بدانید چه موقع بهترین کار خود را انجام می‌دهید و حول آن برنامه‌ریزی کنید.

اگر بیشترین کارها را از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر انجام می‌دهید، قهوه خوردن با همکاران را برای بعدازظهر برنامه‌ریزی کنید. از توانایی خود برای موفقیت و پیشرفت کاری محافظت کنید. شما محیطی سالم‌تر برای خود و نتایجی بهتر برای شرکت خود ایجاد خواهید کرد.

3. اهداف روشن را مشخص و یادداشت کنید

خود انضباطی و اهداف روشن

آیا می‌دانید اگر اهداف‌تان را بنویسید، احتمال دست یافتن به آن‌ها 42 درصد بیشتر است؟ نوشتن اهداف، شما را مجبور می‌کند تا خود هدف، نحوه دستیابی به آن و اقدامات لازم برای رسیدن به آن را برای خودتان تصور کنید.

بنابراین، قبل از این‌که تصمیم بگیرید، اهداف خود را چه در محل کار و چه در زندگی شخصی مشخص کرده و آن‌ها را بنویسید.

4. نتایج را تجسم کنید

مغز شما بین خاطرات واقعی و تخیل فرقی نمی‌گذارد. بنابراین، هنگامی که شما چیزی را به‌وضوح تصور می‌کنید، مغزتان تغییر می‌کند، انگار که شما واقعاً آن را تجربه کرده‌اید.

تجسم نتایج مثبت مانند: «وقتی توانستم آن را به اولویت فهرست کارهایم تبدیل کنم، خودم را به یک شام عالی دعوت می‌کنم.» ضمن کاهش احساس ناامنی، احساسات مثبتی مربوط به صعود به جایگاه ریاست هیئت‌مدیره را هم به شما می‌دهد. این مسئله، غلبه بر احساس ترس را آسان‌تر می‌کند تا بتوانید برای دستیابی به اهداف خود گام بردارید.

5. منتظر درست شدن احساس خود نباشید

اگر منتظر هستید که برنامه شما کامل باشد، میزتان از شلوغی در بیاید یا صندوق پیام‌های‌تان طوری مرتب شود که قابل مدیریت باشد، ممکن است هرگز کارهایی را که باید انجام شود، شروع نکنید. هر لحظه را در آغوش بگیرید چون دقیقاً همان چیزی را دارد که شما برای انجام کارتان به آن نیاز دارید.

6. گام کوچکی را بردارید

از این لیست الهام گرفتید؟ حاضرید عادت بد خود را کنار بگذارید و خود را به فروشنده یا کارمند ایده‌آل تبدیل کنید؟ گام کوچی بردارید. کنار گذاشتن عادات کاری فقط در یک هفته، یعنی فرسودگی و فاجعه.

درعوض، هر هفته چند عادت کوچک را برای تمرکز انتخاب کنید. برای هفته اول، ممکن است تصمیم بگیرید قهوه خود را به دفترتان بیاورید تا از موقعیت وقت‌گیری که به «اتاق استراحت» معروف است، به نفع کار، دوری کنید.

با یک هفته موفق کاری، شما ممکن است چند ساعتی را در بعدازظهر پنج‌شنبه در تقویم کاری خود متمرکز شوید تا کارهای اداری مانند اضافه کردن یادداشت‌های آینده برای مدیریت ارتباط با مشتری یا پاسخ دادن به ایمیل‌های منتخب را انجام دهید. بعد از چند هفته بهبود یک عادت، ممکن است خودتان متعجب شوید که چه اندازه مولدتر و خود منضبط‌تر شده‌اید.

7. یک مربی انتخاب کنید

خود انضباطی و مربی

مواردی وجود دارد که می‌توانید با یک مربی درباره آن‌ها صحبت کنید درحالی‌که با یک همکار یا مدیر نتوانید درباره‌شان حرف بزنید. اگر بخواهم هنگام جستجو در اینترنت، از هدررفت وقت در رسانه‌های اجتماعی جلوگیری کنم، شاید بهتر باشد که این مسئله را با مربی‌ام مطرح کنم تا رییسم.

مربیان به طور کلی تجربه بیشتری دارند، شما را به خوبی می‌شناسند و می‌توانند توصیه‌ها و بازخوردهای بی‌نظیری را برای موفقیت به شما ارائه دهند؛ نه‌تنها در شغل فعلی شما بلکه در کل زندگی‌ حرفه‌ای شما.

8. تمرین کنید، شکست بخورید و شروع کنید

این‌طور نیست که افراد دارای خود کنترلی هیچ‌وقت روزهایی نداشته باشند که تمام دونات‌ها را در آشپزخانه بخورند، 45 دقیقه در رسانه‌های اجتماعی بگذرانند و قبل از ساعت ده صبح دو مشتری از دست دهند. آن‌ها این کارها را انجام می‌دهند، سپس صبح روز بعد بیدار می‌شوند و سعی می‌کنند تصمیمات بهتری بگیرند. خود کنترلی عمل تلاش، ناکامی و تلاش دوباره است.

9. یاد بگیرید که چگونه پیشرفت را اندازه‌گیری کنید

اگر نمی‌دانید پیشرفت را چگونه پیگیری کنید، دانستن این‌که آیا موفق شده‌اید یا نه، دشوار خواهد بود. اگر هدف شما این است که قرار ملاقات‌های بیشتری در طول نیمه اول ماه داشته باشید، اول مشخص کنید که چه تعداد قرار می‌خواهید داشته باشید. سپس به عقب برگردید تا بفهمید که هر هفته به چه تعداد جلسه نیاز دارید و نهایی شدن هر یک از این‌ها چه مدت طول می‌کشد.

هنگامی که جزئیات هدف خود را تعیین کردید، تصمیم بگیرید که موفقیت چگونه به نظر می‌رسد.  آیا اگر جلسه در آخرین لحظه لغو شود، آن را به حساب می‌آورید؟ آیا جلسه باید منجر به یک نسخه نمایشی شود؟ تعیین کنید که چه چیزی معیار موفقیت است، در این صورت می‌دانید چگونه آن را اندازه‌گیری کنید.

10. مراقب خودتان باشید

خود انضباطی و مراقبت از خود

اگر قرار باشد برای رسیدن به هدف خود را بکشید، خود کنترلی ارزش بسیار کمی دارد. هر کسی ممکن است گاه و بیگاه 28 ساعت در روز کار کند (همچین افرادی وجود دارند، نه؟)، اما اگر شما هفته‌ها و ماه‌ها تا پاسی از شب کار می‌کنید تا «خود انضباط» شوید، نکته را نگرفته‌اید.

بخشی از خود کنترلی، مراقبت از خودتان است. استراحت در طول روز، یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی، داشتن اندام متناسب و روابط سالم باعث می‌شود ما و جهان دور و برمان همه درست حرکت کنند. در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهد تمرین‌های ذهن آگاهی مانند پیاده‌روی کوتاه، توجه به پنج چیز در اطراف‌تان، یا شناسایی دو نوع بو می‌تواند بهره‌وری را در محیط کار افزایش دهد.

11. با خودتان خوب رفتار کنید

آیا می‌خواهید عادت‌های خوب‌تان همیشگی شوند؟ مطالعات نشان می‌دهد که پاداش به خودتان بسیار کلیدی است. محروم‌سازی یعنی این‌که ما شروع به توجیه رفتارهای بدمان کرده‌ایم. اغلب به نظر می‌رسد جملاتی مانند «من این را به‌دست آورده‌ام» یا «من سزاوار این هستم» و… اغلب آغاز پایان پیشرفت ما است.

در عوض، در خودتان در طول تمرین خود کنترلی ایجاد کنید. این رفتارها، چه یک شام خوب چه یک جفت کفش جدید، به شما کمک می‌کنند احساس انرژی داشتن و بهبود یافتن کنید و هرگز حس محرومیت نداشته باشید.

12. نسبت به خود بخشش داشته باشید

بسیار مهم است که در صورت لغزش، خودتان را ببخشید. ما در مورد شماره هشت درباره آن صحبت کردیم، اما شما شکست خواهید خورد، اجتناب‌ناپذیر است. مهم این است که حرکت کنید و برای حرکت باید خودتان را ببخشید. مدیر فوق‌العاده من، اما برودنر(Emma Brudner)، اخیراً به من گفت: «قرار نیست به خودت لطف کنی که خیلی چیزها را نادیده بگیری. درست این است که همه چیز را واقع‌بینانه ببینی.»

اگر دیر از خواب بیدار شدید، به اداره بروید و قهوه خود را که شما را به اتاق استراحت می‌برد، فراموش کنید تا به سی دقیقه مکالمه با همکار و سه تماس با مشتری و اهداف روزانه خود بپردازید، واقع‌بینانه به اوضاع بنگرید.

آیا در رسیدن به اهداف خود شکست خوردید؟ بله. آیا فردا باید چند تماس دیگر بگیرید؟ شاید. آیا این تأثیری در پیشرفت شما در طولانی‌مدت خواهد داشت؟ جواب منفی است. هنگامی که به تأثیر لغزش خود توجه کردید، می‌توانید تصمیم بگیرید که چگونه به جلو بروید و به مسیر خود برگردید. گام یک چیست؟ قبل از به رختخواب رفتن، مطمئن شوید که زنگ هشدار شما تنظیم شده است.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که خود کنترلی یک تمرین است. شما هر روز عالی نخواهید بود. آن‌چه مهم است این است که نشان دهید هر روز آماده تلاش هستید. خب، امروز قرار است چه تغییراتی ایجاد کنید؟

لطفاً نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

hubspot

درباره‌ی تیم ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *