صفحه اصلی / بازاریابی / رتبه سایت در گوگل : ترفندهایی سریع و آسان برای ماندن در بالاترین نتایج موتور جستجو
رتبه سایت در گوگل

رتبه سایت در گوگل : ترفندهایی سریع و آسان برای ماندن در بالاترین نتایج موتور جستجو

رتبه سایت در گوگل با اقدامات بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) امکان‌پذیر است. شما زمان و پول زیادی را صرف بهینه‌سازی موتور جستجو برای رساندن وب‌سایتتان به رتبه‌بندی بالا کرده‌اید. این سرمایه‌گذاری درنهایت کارساز بوده و شما در اولین صفحه نتایج جستجو قرار گرفته‌اید. بعد از هفته‌ها یا ماه‌ها کار روی ایجاد محتوا، دسترسی به مشتریان و ساخت لینک بالاخره به رتبه‌ای که در نظر داشتید رسیده‌اید ولی متأسفانه کار سخت شما هنوز به پایان نرسیده است.

برای فهم چرایی این موضوع، به‌سختی حفظ وزن ایده‌آل خود فکر کنید. کم کردن وزن اضافی کار دشواری است ولی حفظ وزن حتی از آن‌هم سخت‌تر است. به‌طور مشابه، حفظ رتبه سایت در گوگل می‌تواند کار سخت‌تری نسبت به بدست آوردن آن باشد.

اگر برای حفظ رتبه سایت در گوگل تلاشی نکنید، مشاهده می‌کنید که وب‌سایتتان از موقعیت 5 صفحه‌ اول به موقعیت  3 در صفحه دوم گوگل بیاید. آیا تمام تلاش‌های SEO به این معنا است؟

صبر کنید، نباید هنوز در بازاریابی موتورهای جستجو ناامید شوید. اگر احساس می‌کنید که وب‌سایت شما شکست‌خورده است، وحشت نکنید، باید به قسمت بازاریابی وب بازگردید. ایران مدیر ترفندهایی را معرفی می‌کند که شما به کمک آن‌ها از محو شدن وب‌سایت خود جلوگیری کنید.

اقدامات بهینه‌سازی را ادامه دهید

بهترین دفاع، حمله است بنابراین همچنان بهترین اقدامات لازم را برای بهینه‌سازی (SEO) ادامه دهید. اهمیتی ندارد که برای چه جایگاهی برنامه‌ریزی کرده‌اید، هرگز از فعالیت‌های لینک‌سازی، کمپین‌های تولید محتوا و برنامه‌های توسعه مشتری خود ناامید نشوید تا نتایج (SERP) را حفظ کنید.

اگر مغرور شوید و اجازه دهید تا در برنامه‌های شما وقفه‌ای ایجاد شود، ریسک پیشی گرفتن رقبایی که کار خود را متوقف نکرده‌اند را به جان خریده‌اید.

محتواهای موجود را به‌روزرسانی کنید

اگر هنوز محتواهای وب‌سایت خود را به‌روزرسانی نکرده‌اید، اکنون وقت به‌روزرسانی رسیده است. سرفصل‌ها و متن‌های زیر آن‌ها را به‌روز کنید. به خاطر داشته باشید که الگوریتم spider در موتورهای جستجو به دنبال هر محتوایی نمی‌روند، آن‌ها به دنبال محتواهایی می‌روند که غنی بوده و پر از سئو کلمات کلیدی باشند.

برای رتبه سایت در گوگل محتوای بیشتری اضافه کنید

اطمینان حاصل کنید که در صفحات اصلی شما حداقل 1000 کلمه وجود داشته باشد. در غیر این صورت لازم است که مطالب خود را افزایش دهید. اگر هم 1000 کلمه وجود دارد، 500 تا 1000 کلمه دیگر به آن اضافه کنید. کلمات کلیدی را فراموش نکنید.

صفحات جدید اضافه کنید

اگر می‌خواهید یک تصویر را برای وب‌سایت بهینه‌سازی کنید، صفحات محتوای جدید را اضافه کنید. توجه کنید که باید صفحات مختلف فرود مانند مقالات، وبلاگ‌ها، بایگانی خبرنامه‌ها، نقشه‌های سایت و غیره را به وب‌سایت خود اضافه کنید.

لینک صفحات داخلی را اضافه کنید

تمام صفحات را به صفحه اصلی خود لینک دهید (صفحاتی مانند خانه، درباره ما، محصولات و غیره). لینک‌های اصلی باید به بالای صفحه نزدیک باشند و این لینک‌ها باید در پایین هر صفحه دوباره نمایش داده شوند. از داخل متن اصلی هم باید به صفحات دیگر لینک داشته باشید. همچنین از تصاویر برای لینک به صفحات داخلی استفاده کنید.

در سایت خود از لینک سایت‌های خارجی مرتبط استفاده کنید

سایت خود را به سایت‌های باارزش دیگر لینک دهید، سایت‌هایی مانند تبلیغات آنلاین، مقالات آنلاین، گروه‌ها و سازمان‌های حرفه‌ای، توصیفات از سایت‌های مشتری و غیره.

شما همچنین می‌توانید تلاش کنید تا به‌وسیله ایجاد کمپین لینک پشتیبانی، صفحات خارجی را در همان صفحه‌ی نتایجی که وب‌سایت خود را نگه‌داشته‌اید، رتبه‌بندی کنید. برای مثال، اگر شرکت شما ویدیوهای یوتیوب را به‌عنوان بخشی از محتوای خود منتشر می‌کند، شما می‌توانید بخشی از کمپین لینک‌سازی خود را برای تقویت این ویدیوها هدایت کنید تا در کنار وب‌سایت اصلی شما در صفحه نتایج قرار بگیرند.

تغییر نام صفحات

در نام صفحات از کلمات کلیدی استفاده کنید. نباید فقط از صفحات «درباره ما» استفاده کنید. این صفحات را این‌گونه بنویسید: about-keyword.html.

تغییر نام تصاویر

اگر تصاویر شما دارای نام‌های عمومی هستند، برای گرفتن رتبه سایت در گوگل آن‌ها را تغییر دهید و از کلمات کلیدی استفاده کنید.

برچسب‌های ALT را به‌روزرسانی کنید

برچسب‌های alt را به تصاویر خود اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی شما در این برچسب‌ها گنجانده شوند.

برچسب‌های meta را به‌روزرسانی کنید

کلمات کلیدی نامناسب را تعویض کنید. کلمات کلیدی موجود در meta tag را محدود کنید و در تمام صفحات از این کلمات کلیدی استفاده کنید. به‌طور منظم توصیفات meta tag ها را به‌روزرسانی کنید.

عنوان صفحات را به‌روزرسانی کنید

عنوان صفحات خود را هرچند هفته یا هرچند ماه یک‌ بار به‌روزرسانی کنید. اگر خواستید صفحه‌ای را کپی کنید و به صفحات خود اضافه کنید، مطمئن شوید که عنوان آن صفحه و کلمه‌های کلیدی آن با سایت شما مطابقت داشته باشد.

در برابر حملات منفی سئو آماده ‌باشید

شما همچنین باید از حملات منفی سئو در رتبه‌بندی خود آگاه باشید—حملات عمدی که از تکنیک‌های SEO استفاده می‌کنند به جریمه‌های رتبه‌بندی معروف هستند. برای مثال، لینک‌های اسپم مانند آن‌هایی که با عنوان « 1000 لینک برای 100 هزار تومان» همه‌جا حاضر هستند می‌تواند باعث جریمه‌هایی در نتایج جستجو شوند. خرید این لینک‌ها و استفاده از آن‌ها علیه شرکت رقیب می‌تواند باعث تضعیف رتبه سایت در گوگل شود.

متأسفانه هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از حملات رقبای شما وجود ندارد. کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که همیشه پروفایل بک لینک‌های خود را زیر نظر داشته باشید تا لینک‌های کم کیفیتی را که خودتان ایجاد نکرده‌اید را ببینید. اگر ‌چنین لینک‌هایی را دیدید، گام‌های زیادی وجود دارد که باید انجام دهید و همچنین تمام ‌کارهایی که برای حذف این لینک‌ها باید انجام دهید را پیگیری کنید. برای بازگشت وب‌سایت شما به رتبه قبلی، افزایش احتمال موفقیتتان در این زمینه و حذف جریمه‌ها، لازم است که درخواست تجدیدنظری را برای موتورهای جستجو ارسال کنید.

SEO یک فرآیند مداوم است که اعمال کردن آن طول می‌کشد و مهارت و صبر می‌خواهد. یک برنامه برای به‌روزرسانی‌های خود ایجاد کنید که با این کار می‌توانید راه موفقیت خود را به‌خوبی طی کنید. اگر شما از نتایجی که به دست آورده‌اید ناامید هستید، باید بدانید که بهبود رتبه سایت در گوگل، هفته‌ها طول می‌کشد. اگر هنوز هم مشکل دارید، می‌توانید یک مربی SEO استخدام کنید.

شما برای حفظ موقعیت رتبه سایت در گوگل از کدام ترفندها استفاده می‌کنید؟ آیا راه‌حل‌های دیگری در این زمینه برای حفظ موقعیت رتبه سایت در گوگل وجود دارد؟ لطفاً آن‌ها را با کاربران ایران مدیر در بخش دیدگاه به اشتراک بگذارید.

منابع:

3 Steps to Protecting Your Website’s Search Rankings

Maintaining Your Website’s Search Position

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *