صفحه اصلی / بازاریابی / رسانه اجتماعی کارکنان و تشویق آنان برای حمایت از سازمان در شبکه های اجتماعی شان
رسانه اجتماعی

رسانه اجتماعی کارکنان و تشویق آنان برای حمایت از سازمان در شبکه های اجتماعی شان

رسانه اجتماعی کارکنان یکی از بزرگ‌ترین پتانسیل‌های بازاریابی است که برخی سازمان‌ها آن را نادیده می‌گیرید؛ به‌بیان‌دیگر پتانسیل‌هایی در این سازمان‌ها وجود دارد که می‌توانند استراتژی دیجیتال آن‌ها را تغییر دهد و حضور آنلاین این شرکت‌ها را در بازار پررنگ‌تر کنند. این پتانسیل، کارمندان سازمان هستند. ایران مدیر در این مقاله نقش کارمندان در شبکه‌های اجتماعی و ارتباط آن با رشد سازمان را بررسی خواهد کرد.

در برخی سازمان‌ها، استفاده از رسانه‌ اجتماعی در ساعات کاری ممنوع است؛ چون به عقیده رهبران آن سازمان‌ها حضور کارکنان در رسانه اجتماعی و فضای مجازی موجب اتلاف وقت آنان شده، بهره‌وری کار را پایین می‌آورد و حتی در برخی مواقع می‌تواند موجب تنش‌هایی در سازمان گردد.

این در حالی است که برخی سازمان‌های دیگر، کارمندان را تشویق می‌کنند تا برندهای شرکت و پیام‌های تبلیغاتی آن را در رسانه‌ اجتماعی خود به اشتراک بگذارند. به این شکل کارمندان می‌توانند نقش مهمی در استراتژی بازاریابی رسانه‌ اجتماعی شرکت داشته باشند و شهرت آنلاین سازمان را افزایش دهند.

حمایت کارمندان از رسانه اجتماعی سازمان، تأثیرگذار است

اگر بدانید می‌توانید ترافیک وب‌سایت خود را تا 500 درصدافزایش داده و شاهد افزایش رشد 25 درصدی سرنخ‌ها یا مشتریان بالقوه (لید) باشید حتماً شگفت‌زده می‌شوید. وقتی کارمندانتان رسانه‌ اجتماعی شما را حمایت و تبلیغات کنند، این افزایش رخ می‌دهد. امروزه باوجود جدیدترین و بهترین استراتژی بازاریابی هنوز هم تبلیغات شفاهی کانال تبلیغاتی بسیار قدرتمندی است.

در حقیقت 83% از مصرف‌کنندگان بر این باورند که تبلیغات دهان به دهان بسیار مؤثر است. این نوعی ارتباط تغییریافته است. واژه دهان‌به‌دهان در دنیای دیجیتال امروزه در توییت‌ها، توصیه‌های فیس بوک و دیگر رسانه‌های اجتماعی دیده می‌شود. این مسئله به ما گوشزد می‌کند که مردم به محتواهای تولیدشده از سوی آشنایان بیشتر اعتماد می‌کنند.

احتمال دیده شدن یک پیام در صفحه خصوصی یک کارمند، 24 برابر بیشتر از احتمال خوانده شدن همان پیام در صفحه شرکت است. مثلاً اگر صفحات شرکت شما 1000 دنبال کننده داشته باشد و 500 بازدید نیز از سوی 50 کارمند شما ایجاد شود، ازآنجایی‌که احتمالاً هرکدام از این کارمندان شبکه‌ای با اندازه‌ای مشابه دارند، تأثیر آن بر قیف بازاریابی و فروش شما مشهود است.

رسانه اجتماعی و افزایش بازدید

کارمندان خوشحال، کلید دستیابی به موفقیت اجتماعی

یادتان باشد هرگز کارمندان را مجبور نکنید تا در صفحات شخصی‌شان برند شما را تبلیغ کنند. این اصل را همیشه رعایت کنید. کارمندان باید با رضایت و احساس نیاز به تبلیغ سازمان در رسانه اجتماعی خود بپردازند.

این فرهنگ یک‌شبه ایجاد نمی‌شود و به یک رهبر قدرتمند و فداکار نیاز دارد. کارمندان راضی و شاد، کارآمدترند و با اشتیاق بیشتری کار خود و برند شما را تبلیغ خواهند کرد. بنا بر گزارش الدمن تراست برومتر، کارمندان معتبرترین داشته‌های یک شرکت هستند؛ چیزی فراتر از مدیرعامل و سخنگوهای رسانه‌ای.

کوپا یک تهیه‌کننده نرم‌افزار بین‌المللی B2B، موفقیت بزرگی را درزمینهٔ جلب طرفداری کارمندان تجربه کرده است؛ به‌گونه‌ای که یک ایمیل تبلیغاتی هفتگی، به یک طوفان رسانه‌ای با محتوای مرتبط وبلاگ‌های شرکتی، توسعه حرفه‌ای، درس گروهی‌های رهبری، اخبار صنعت تبدیل شد.

تنها یک ماه پس‌ازاینکه کارمندان اطلاعات را با فالوورهای خود به اشتراک گذاشتند، رسانه اجتماعی کوپا به رشد چهار برابری رسید. در حقیقت، طرفداری و هواداری کارمندان در شرکت‌های B2B نسبت به شرکت‌های B2C مؤثرتر است.

اشتراک‌گذاری در رسانه‌ اجتماعی را آسان کنید

خوشحالی شما و مشغول بودن کارمندان، به این معنا نیست که مهارت‌های بازاریابی آن‌ها در حمایت از رسانه‌ اجتماعی شما کافی است. به آن‌ها ابزارهایی با کاربرد آسان بدهید. پیشنهادی زیر می‌تواند در رشد دانش بازاریابی به کارمندان کمک کند:

 •  منابع و رهنمود ارائه دهید: مطالبی که باید گفته شود، دفعات ارسال و لیستی از موضوعات و لینک‌های بالقوه برای به اشتراک گذاشتن؛
 •  کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مهم (جایی که خریداران هدف شما وقت خود را می‌گذرانند) را به کارمندان معرفی کنید؛
 •  لیستی از هشتگ‌های مناسب تهیه کنید؛
 •  انواع پیام‌های از پیش تهیه‌شده را پیشنهاد دهید تا کارمندان بتوانند به‌راحتی استفاده کنند یا پیام‌ها را با ایجاد تغییراتی شخصی‌سازی کنند؛
 •  اگر یک عضو تأثیرگذار گروه یا رهبر شرکت نمی‌تواند پست بگذارد، پیشنهاد کنید یک پست ارواح‌نویس داشته باشد.
 •  ابزاری برای ادغام ایمیل در نظر بگیرید تا کارمندان بدانند چه زمانی مقاله جدید وبلاگ منتشر می‌شود تا بتوانند آن را به اشتراک بگذارند. نمونه‌ای از این موضوع را در شرکت Zapier را ببینید:

رسانه اجتماعی و شرکت زاپیر

 •  یک برنامه تشویقی ایجاد کنید که به افرادی که پست می‌‌گذارند و تبلیغ می‌کنند پاداش دهد
 •  یک جلسه ناهار و یادگیری برای آموزش کارمندان و تشویق آن‌ها پیشنهاد دهید. تهیه ناهار باعث افزایش چشمگیر مشارکت می‌شود!

اندازه‌گیری تأثیر حمایت کارمندان از رسانه اجتماعی سازمان

اندازه‌گیری موفقیت در رسانه‌های اجتماعی آسان نیست، به‌ویژه هنگامی‌که کارمندان مختلف درگیر تلاش‌های تبلیغاتی هستند. هر پلتفرم حجم زیادی از داده‌ها را ارائه می‌دهد و اندازه‌گیری دقیق مشارکت کارکنان شما بسیار دشوار است؛ زیرا اطلاعات آن‌ها در شرکت شما تجمیع نمی‌شود. از دیدگاه ما، باید عملکردتان را با نتیجه ناخالص موردنظر ارزیابی کنید، نه عملکرد فردی.

به‌جای مدیریت تک‌به‌تک کارمندان، عملکرد کل گروه را رصد کنید و به آن‌ها روحیه بدهید. اگر واقعاً می‌خواهید برنامه‌ای را از استراتژی بازاریابی رسانه‌ اجتماعی خود تهیه کنید، گزارش‌های مربوط به شاخص های عملکردی و KPIها را به‌طور مرتب مدنظر داشته باشید. برخی از مهم‌ترین شاخص‌های عملکردی که نشان‌دهنده اثربخشی بالای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است، عبارتند از:

 •  مشارکت اجتماعی در بازدید از وب‌سایت: آیا ترافیک وب‌سایت شما که ناشی از رسانه‌های اجتماعی است به صورت مستمر در حال افزایش است؟
 •  تعداد دنبال‌کنندگان جدید در هرماه: آیا تعداد دنبال‌کنندگان صفحه شرکت باگذشت زمان افزایش می‌یابد؟ آیا با مشارکت بیشتر کارکنان این نرخ سرعت یافته است؟
 •  تعداد متوسط تعاملات اجتماعی در هر صفحه یا وبلاگ: آیا میانگین تعداد تعاملات اجتماعی در مورد محتوای وب‌سایت با مشارکت بیشتر کارکنان افزایش می‌یابد؟

سخن آخر

در این مقاله نقش کارمندان در افزایش محبوبیت برند شرکت‌ها و حضور پررنگ آن در رسانه‌های اجتماعی بررسی شد. هم‌چنین ضرورت جدی گرفتن کارمندان و استفاده از پتانسیل آن‌ها در مسیر تبلیغات برای سازمان در شبکه‌های اجتماعی بیان گردید.

آیا کارکنان سازمان شما اجازه دارند در ساعات کاری از رسانه اجتماعی خود استفاده کنند؟ به نظر شما استفاده از توان کارمندان برای تبلیغ سازمان در شبکه‌های اجتماعی چه اندازه می‌تواند در شرکت‌های ایرانی پیاده‌سازی شود؟ لظفاً تجربیات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Weidert

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *