صفحه اصلی / توسعه فردی / 9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی
موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن بتوانیم در زندگی موفق باشیم،  اما روشی که برای شما بهتر عمل می‌کند به دیدگاه شما از موفقیت در زندگی وابسته است. اغلب تصور ما از موفقیت این است که حقوق بالا دریافت کنیم یا کاری را خوب انجام دهیم. چنانچه دستاوردهای حرفه‌ای بخشی از پازل باشد، بسیاری از حوزه‌های مهم زندگی را از قلم می‌اندازیم. خانه، روابط عاطفی، تحصیلات آکادمیک و ورزش تنها حیطه‌های کمی هستند که مردم تلاش می‌کنند تا در آن‌ها موفق شوند.

تعریف شخصی شما از موفقیت در زندگی ممکن است متفاوت باشد. اما شاید افراد زیادی رازهای موفقیت را شاد، امن، سلامت، عاشق و کامل بودن تعریف ‌کنند. رمز موفقیت یعنی توانایی دسترسی به اهداف در زندگی، حال آن اهداف هرچه که می‌خواهد باشد.

بنابراین، چه کارهایی باید انجام دهید تا شانس دسترسی به راه های موفقیت را تقویت کنید؟ برخی از عادات افراد موفق چیست؟ راه درست و واحدی برای موفقیت در زندگی وجود ندارد. آنچه که برای شما مفید است ممکن است درباره دیگران عملی نباشد. شاید ترکیب عالی برخی از راه های موفقیت بتواند شما را تنظیم کند، اما گام‌های اساسی وجود دارد که اگر آن‌ها را دنبال کنید شانس شما را از موفق بودن در زندگی، عشق، کار یا هر چیزی که واقعاً برای شما مهم است افزایش می‌دهد.

1. برای موفقیت در زندگی سلامتی کامل داشته باشید

در زمان ناخوشی انسان از زندگی‌اش لذتی نمی‌برد و در بدترین حالت، این کار نفرت‌انگیز است. پس یکی از رازهای موفقیت در زندگی داشتن سلامتی کامل است. بیماری چگونه روی شرکت (زمانی که نمی‌توانید به‌طور کامل رهبری کنید)، خانواده‌ (حمایت آن‌ها و استرس آن‌ها روی شما) و جامعه شما (زمانی که دیگر نمی‌توانید خدمت کنید) تأثیر می‌گذارد؟

سلامت به‌خودی‌خود برای شما و اطرافیانتان هدیه است. به‌واسطه سلامتی خود هیچ‌کس را فریب ندهید. هر کاری که برای حفظ سلامتی‌تان لازم است انجام دهید؛ زیرا سلامتی شما اولین اصل رمز موفقیت است.

2. رمز موفقیت داشتن خانواده خوب است

خانواده عشق و حمایت است. وظیفه هر شخص متعهد‌ نگه ‌داشتن، ترقی‌دادن، حمایت‌کردن و عشق ورزیدن به خانواده‌اش است. در بخشش این مسائل به دیگران، زندگی آن‌ها را بهبود می‌بخشید و به موازات آن، زندگی خودتان نیز بهبود می‌یابد.

خانواده همچنین زمینه را برای دریافت عشق و حمایت در زمانی که به آن نیاز دارید، فراهم می‌کند. اگر بخواهید کسب‌وکار خود را راه‌اندازی ‌کنید و ریسک‌های آن را در نظر بگیرید، به این عشق و حمایت نیاز خواهید داشت.

3. طرز تفکری رو به رشد بسازید 

موفقیت با تفکری رو به رشد

تحقیقاتی که به وسیله کارول دویک (Carol Dweck) انجام شد نشان داد که دو طرزفکر اساسی وجود دارد که متأثر از طرز تفکر افراد درباره خود و توانایی‌شان است: طرز تفکر ثابت و طرز تفکر رو به رشد.

افرادی که طرز تفکری ثابت را اتخاذ می‌کنند اعتقاد دارند که اموری مانند هوش، ثابت و غیرقابل تغییراند. افراد با طرز تفکر ثابت اعتقاد دارند که رمز موفقیت در نتیجه کار سخت نیست – بلکه نتیجه استعداد درونی است. زیرا اعتقاد آن‌ها این است که استعداد اموری است که افراد با آن‌ها یا بدون آن‌ها متولد می‌شوند. در نتیجه چنین افرادی در مقابله با چالش‌ها به سادگی تسلیم می‌شوند زیرا عقیده دارند که مهارت‌ها و استعدادهای ذاتی برای موفقیت را ندارند.

از طرف دیگر، آن‌هایی که طرز تفکر رو به رشد دارند احساس می‌کنند که می‌توانند در جریان تلاش‌شان تغییر کنند، رشد کنند و یاد بگیرند. افرادی که معتقدند ظرفیت رشد دارند، به احتمال بیشتر به موفقیت در زندگی دست می‌یابند، در مواجهه با مشکل به دنبال راه‌حل‌هایی می‌گردند تا مهارت‌هایشان را رشد دهند و به سمت موفقیت حرکت کنند. برای ایجاد طرز فکری رو به رشد چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

 • باور داشته باشید که تلاش‌تان اهمیت دارد: آن‌هایی که طرز فکری روبه‌رو رشد دارند به جای اینکه فکر کنند توانایی‌هایشان ثابت یا غیرقابل تغییر است، اعتقاد دارند که تلاش یا کار سخت می‌تواند به رشدی معنی‌دار منجر شود.
 • مهارت‌های جدید بیاموزید: افراد با این طرز فکر وقتی با چالش مواجه می‌شوند، به دنبال روشی هستند تا دانش و مهارت‌هایی را رشد دهند که برای غلبه و پیروزی نیاز دارند.
 • به شکست خوردگان به چشم تجارب یادگیری بنگرید: کسانی که طرز فکری رو به رشد دارند باور ندارند که شکست انعکاس توانایی‌های آن‌ها است. در عوض آن‌ها به آن، به عنوان منبع با ارزشی از تجربه می‌نگرند؛ زیرا به وسیله آن می‌توانند بیاموزند و پیشرفت کنند. آن‌ها به جمله «عملی نیست» اعتقاد ندارند، بلکه اینگونه می‌اندیشند: «اکنون و در این زمان باید روش متفاوتی را در پیش بگیرم.»

 4. تقویت هوش هیجانی

موفقیت با تقویت هوش هیجانی

یکی از رازهای موفقیت، تقویت هوش هیجانی است. مدت‌های طولانی اعتقاد بر این بود که هوش تنها عامل رمز موفقیت در حیطه‌های مختلف زندگی است. اما برخی متخصصان متوجه شدند که هوش هیجانی ممکن است حتی بیشتر هم اهمیت داشته باشد. هوش هیجانی به توانایی فهم و استفاده و دلیلی برای هیجانات اشاره دارد. افراد دارای هوش هیجانی قادر هستند نه تنها هیجانات خود را درک کنند، بلکه دیگران را نیز بفهمند. برخی تکنیک‌ها برای بهبود هوش هیجانی شامل موارد زیر است:

 • به هیجانات خودتان توجه کنید: تلاش کنید تا احساستان و علت به وجود آمدنش را بشناسید.
 • هیجانات خود را مدیریت کنید: عقب بازگردید و تلاش کنید به امور با دیدی بیطرفانه بنگرید. از سرکوب احساسات‌تان اجتناب کنید. تلاش کنید روش‌های سلامت و متناسبی بیابید تا بتوانید با احساسات‌تان روبرو شوید.
 • به دیگران گوش دهید: این گزینه نه تنها شامل شنیدن آن چیزی می‌شود که می‌گویند، بلکه شامل توجه به علائم غیرزبانی و زبان بدن نیز می‌شود.

5. به سرسختی ذهنی (روانی) برسید

موفقیت و سرسختی ذهنی

سرسختی ذهنی به انعطاف‌پذیری اشاره دارد که برخی افراد حتی در مواجهه با موانع نیز به تلاش خود ادامه می‌دهند. افرادی که این قدرت ذهنی را اتخاذ می‌کنند، به چالش‌ها به چشم موقعیت‌ها نگاه می‌کنند. آن‌ها احساس می‌کنند که بر سرنوشت خود کنترل دارند، به توانایی‌های خود برای کشف رمز موفقیت اعتماد دارند و در پایان رساندن آن چه شروع کرده‌اند متعهد هستند. بنابراین چه کارهایی باید انجام دهید تا سرسختی ذهنی خود را بهبود بخشید و شانس موفق بودن در زندگی را افزایش دهید؟

 • به خودتان باور داشته باشید: افکار منفی را کنار بگذارید و به دنبال راه‌هایی برای مثبت باقی ماندن و خود تشویقی باشید.
 • به تلاش خود ادامه دهید: حتی وقتی امور (کارها) غیرممکن به نظر می‌رسند یا گذشته‌تان شما را عقب نگه می‌دارد،  بر راه‌هایی که می‌توانید مهارت‌هایتان را رشد دهید تمرکز کنید و رو به جلو حرکت کنید. یکی از عادات اصلی در افراد موفق این است که همیشه به گذشته یا شکست‌ها به عنوان موقعیت‌های یادگیری می‌نگرند.
 • اهدافی را تنظیم کنید: افرادی که از نظر ذهنی سرسختند، می‌دانند که برای موفقیت در زندگی، با اهدافی باید شروع کنند که قابل دسترسی باشد. این اهداف لزوماً آسان به دست نمی‌آیند، اما با داشتن قابلیت دسترسی می‌توانید به سمت جلو حرکت کنید و بر موانع پیروز شوید.
 • به دنبال حامی باشید: انجام امور به تنهایی سخت است، اما داشتن سیستم حمایتی می‌تواند کارها را ساده‌تر کند. مربی‌ها، دوستان، همکاران و اعضای خانواده می‌توانند وقتی کارها دشوار می‌شود شما را تشویق کنند. حتی می‌توانند پیشنهاداتی را ارائه دهند یا با شما همکاری‌هایی داشته باشند که به شما کمک می‌کند تا شانس موفقیتتان را بالا ببرید.

6. یادگیری انجام‌ کارهای سخت

درون یا بیرون از هر کاری، همه‌ ما با موانع به‌ظاهر برطرف‌نشدنی مواجه هستیم؛ اما ما انسان‌ها استعداد عجیبی برای غلبه بر چنین موانعی داریم.

در واقع ما این کار را به‌طور معمول انجام می‌دهیم؛ مانند معجزاتی همچون پرواز، اینترنت، ترک سیاره زمین با فضاپیما و… که آن‌قدر عادی شده‌اند که به آن‌ها بی‌اعتنا شده‌ایم.

هیچ‌یک از این کارها بلافاصله انجام نشد. آن‌ها نتیجه بسیاری از موفقیت‌های کوچک بودند. کارهایی که در سریع‌ترین زمان رخ دادند، همان‌هایی بودند که نفر یا تیم مخصوص انجام آن‌ها، اول به کل مشکلات پیش رو نگاه ‌کردند و در اولین گام بزرگ‌ترین و سخت‌ترین مشکل را انتخاب کردند و سپس آن را حل کردند. آن‌ها در ابتدا کارهای سخت‌تر را انجام می‌دادند؛ زیرا این کار بقیه پروژه را برای دیگران بسیار ساده‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌کرد.

این مسئله شامل زندگی روزمره و کسب‌وکار نیز می‌شود. اگر قصد داشته باشید همسر، فرزندان، حیوان خانگی و تمام متعلقات دنیوی خود را در سراسر کشور جابه‌جا کنید، این کار احتمالاً طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد. اما زمانی که فهرست کارها را اولویت‌بندی کنید و بزرگ‌ترین و ناخوشایند‌ترین کار موجود در فهرست را همان ابتدا انجام دهید، انجام‌دادن بقیه کارها بسیار راحت خواهد ‌شد.

7. قدرت اراده را در خودتان تقویت کنید

موفقیت و قدرت اراده

در یک مطالعه طولانی مدت، روانشناسان برکودکانی متمرکز شدند که توسط معلمانشان باهوش تلقی می‌شدند. این بررسی در طی کودکی و نوجوانی و در پی کشف نحوه انتقال از کودکی و نوجوانی انجام شد. آن‌ها دریافتند ویژگی اصلی کسانی که موفق بودند – و افراد کمتر موفق از این ویژگی برخوردار نبودند – پشتکار و اراده بود.

این خصایل بخشی از شخصیت کلی افراد است، اما آن‌ها خصوصیاتی هستند که شما می‌توانید آن‌ها را بهبود ببخشید.  به تأخیر انداختن خواسته‌ها، یادگیری پافشاری در مقابله با چالش و صبر برای پاداش کار سخت می‌تواند اغلب کلیدی برای موفقیت در زندگی باشد. بنابراین، از کدام استراتژی می‌توانید استفاده کنید تا اراده‌تان را بهبود ببخشید؟

 • تلاش کنید تا حواس خودتان را پرت کنید: به‌عنوان‌مثال اگر تلاش می‌کنید تا وزن کم کنید و نخوردن غذا برایتان دشوار است، تلاش کنید تا در زمانی که گرسنگی بر شما غلبه کرده حواس خود را پرت کنید. این شیوه‌ای موثر برای اجتناب از این است که تسلیم وسوسه شوید.
 • تمرین کنید: اراده چیزی است که می‌توانید آن را بسازید، اما ساختنش نیاز به زمان و تلاش مستمر دارد. اهداف کوچکی را که نیاز به اراده برای دسترسی دارد در نظر بگیرید- مانند اجتناب از وعده‌های شیرین، در همان زمانی که تلاش می‌کنید تا با استفاده از اهداف کوچک اراده‌تان را قوی کنید متوجه می‌شوید که وقتی برای رسیدن به اهداف بزرگتر تلاش می‌کنید اراده‌تان تقویت شده است.

8. روی انگیزه‌های درونی متمرکز شوید 

موفقیت و انگیزه های درونی

چه چیزی بیش از همه چیز به شما انگیزه می‌دهد؟ آیا نوید پاداش‌های بیرونی شما را برای رسیدن به هدفتان کمک می‌کند؟یا این پاداش باید خیلی درونی‌تر و شخصی‌تر باشد؟ برخی افراد دارای انگیزه‌های درونی هستند که از آن‌ها الهام می‌گیرند.

در حالی که پاداش‌های بیرونی مانند پول ،جایزه و … می‌تواند برای برخی مفید باشد، برخی افراد می‌دانند که وقتی کاری را به خاطر رضایت شخصی خود انجام می‌دهند انگیزش بیشتری دارند.

اگر شما برخی کارها را از آن جهت انجام می‌دهید که از آن‌ها لذت می‌برید‌،  به این خاطر است که یا برایتان بسیار پرمعنی است یا از دیدن نتیجه کارتان خوشنود می‌شوید. این بدین معنی است که شما انگیزش ذاتی دارید.

تحقیقات نشان دادند که در حالی‌که مشوق‌ها می‌تواند پیش‌بینی بهتری برای برخی انواع عملکرد داشته باشند، محرک‌های زیادی باعث می‌شود عملکرد با کیفیت‌تری را بتوانیم پیش‌بینی کنیم. بنابراین، چه کارهایی باید انجام دهید تا موجب تقویت احساس انگیزش ذاتی‌تان شود؟

 • خود را به چالش بکشید: پیگیری هدفی که قابل دستیابی است،  اما لزوماً آسان نیست، روشی عالی برای افزایش انگیزش برای موفقیت است. چالش‌ها می‌توانند شما را علاقه‌مند به وظیفه نگه دارند، عزت نفستان را بهبود بخشیده و بازخوردی را پیشنهاد دهند تا حیطه‌ای را که می‌توانید تقویت نمایید.
 • کنجکاو بمانید: به دنبال اموری باشید که توجه شما را جلب کرده و شما به آن علاقه دارید که بیشتر در آن زمینه  بیاموزید.
 • کنترل امور را به دست بگیرید: یکی از کارهای سخت این است که ذاتاً با انگیزه بمانید تا هدفی را دنبال کنید که تصور می‌کنید هیچ تأثیر واقعی بر روی خروجی‌ها ندارید. به دنبال راهی باشید که بتوانید نقشی فعال را بر عهده بگیرید.
 • از رقابت نهراسید: ممکن است افراد دیگری تلاش کنند تا به هدف مشابه هدف شما دست یابند، اما این بدان معنی نیست که شما باید تسلیم شوید. این امر باعث می‌شود تلاشتان را مقایسه کنید و حتی می‌تواند به شما کمک کند که برای تلاش بیشتر ایده بگیرید.

9.  صفات مرتبط با اهداف برتر را تقویت کنید

موفقیت و رسیدن به اهداف

روانشناسان مدت‌ها است که تلاش می‌کنند تا بین صفات خاص و ویژگی‌های شخصیت برای موفق شدن در کار یا زندگی ارتباط برقرار کنند. شاخص تیپ های شخصیتی مایرز بریگز (MBTI) یکی از موارد ارزیابی بسیار گسترده است که اغلب برای انتخاب نامزدهای شغلی استفاده می‌شود. با این حال مشکل این است که تحقیقات انجام شده اغلب ارتباط بین (MBTI) با عملکرد را نشان می‌دهند.

بر طبق برخی تحقیقات اخیر، برخی از خصوصیات وجود دارد که به طور مداوم با موفقیت گره خورده‌اند.

محققان لن مک رایی (Ian MacRae) و آدرین فرنهام (Adrian Furnham) شش صفت اصلی را شناسایی کردند که می‌تواند نشان‌دهنده این مطلب باشد که افراد چقدر کارشان را به خوبی انجام می‌دهند. آن‌ها متوجه شدند که درجات بهینه از این صفات وجود دارد. وجود اندکی از این خصوصیات می‌تواند مانع از موفقیت شده اما میزان زیاد آن‌ها می‌تواند به موفقیت منتهی شود.

اگر تلاش می‌کنید که یاد بگیرید چگونه در زندگی موفق باشید‌، باید بررسی کنید که چه کارهایی این صفات اصلی را مرتبط می‌کند.

وجدان کاری

افراد دارای وجدان کاری تأثیر اعمالشان را مورد بررسی قرار می‌دهند، به غیر از آن همچنین بازخورد و احساس دیگران می‌تواند برایشان مفید باشد. شما می‌توانید این صفات را اینگونه مرتبط کنید:

 • به نتیجه عملتان بیندیشید
 • دیدگاه دیگران را بررسی کنید

ابهام را بپذیرید

زندگی پر از موقعیت‌هایی است که همیشه واضح و شفاف نیستند. افراد با پتانسیل بالا برای موفقیت، بهتر قادرند تا این ابهام را بپذیرند. آن‌ها به جای سخت و غیرقابل انعطاف بودن، آماده‌اند تا زمانی که اتفاق غیرمنتظره‌ای بر سر راهشان پدیدار شد آن را بررسی و تنظیم نمایند. شما با این روش‌ها می‌توانید بیاموزید که ابهام را بپذیرید:

 • دیدگاهتان را به چالش بکشید و نظرات و ایده‌های دیگران را نسبت به خودتان بررسی کنید
 • از ناشناخته‌ها نهراسید
 • خواستار تغییر باشید
 • برای تنوع ارزش قائل شوید

قابلیت سازگاری

علاوه بر قادر بودن به پذیرفتن ابهام، موفقیت اغلب بر مدار سریع تغییر کردن می‌چرخد. برخی شیوه‌هایی که می‌توانید این توانایی را بپرورانید بدین شرح است:

 • تلاش کنید دوباره موقعیت‌های سخت را بررسی کنید: به جای اینکه در مقابل موانع تسلیم شوید، با توجه به اینکه این موقعیت‌ها می‌توانند به افراد کمک کنند سازگار شده و سریع‌تر به مسیر بازگردند، به آن‌ها به عنوان موقعیتی برای یادگیری و رشد بنگرید
 • آغوش خود را به سمت تغییر بگشایید: اگر متوجه شدید که وقتی برنامه‌ها یا موقعیت‌ها تغییر می‌کند، دچار استرس می‌شوید به عقب برگردید و به مسیری که آمده‌اید بنگرید.

شهامت

اگر مشتاق هستید که بدانید چگونه می‌توانید در زندگی موفق شوید، به خصلت‌های موفق‌ترین افراد جهان بنگرید. چیزی که ممکن است به سرعت دریابید این است که آن‌ها اغلب نمونه‌های بارز شجاعت هستند. آن‌ها حتی اگر بدانند که ممکن است دچار شکست شوند، اما باز می‌خواهند که خطر کنند. بنابراین، چه کارهایی باید انجام دهید که تحمل ریسکتان را بالا ببرید:

 • از تفکر مثبت استفاده کنید: تحقیقات نشان می‌دهد که افراد شجاع از احساسات و هیجانات مثبت برای غلبه بر ترس استفاده می‌کنند. بنابراین وقتی شما متوجه می‌شوید که از موقعیت ترس اجتناب می‌کنید به دنبال راهی بگردید که احساسات منفی را به وسیله تمرکز براحساسات مثبت‌تر از بین ببرید.
 • با احساسات همیشگی‌تان تعادل برقرار کنید: به یاد داشته باشید که پذیرفتن بیش از حد خطر نیز می‌تواند گزینه نامناسبی باشد. با این وجود که خطر بالا می‌تواند پاداش فراوانی را نصیبتان کند، اما احتیاط نکردن و عمل نکردن بر اساس عقل می‌تواند بسته به شرایط بهای گزافی داشته باشد.

کنجکاوی

افراد موفق تمایل دارند که درباره جهان اطرافشان کنجکاو باشند. همیشه مشتاق‌اند که دانش‌ها و مهارت‌های جدید را بیشتر بیاموزند. شما می‌توانید حس کنجکاوی خود را به وسیله موارد زیر پرورش دهید:

 • وظایف را به موارد مورد علاقه‌تان ارتباط دهید: به‌عنوان‌مثال ممکن است متوجه شوید که کار پرکردن برگه‌ها بسیار خسته‌کننده است. به دنبال راهی موثرتر باشید تا طبقه‌بندی اطلاعات مانند یک سازمان‌دهنده شما را در مسیر قدرت قرار دهد.
 • چیزهای جدیدی بیاموزید: اگر شما احساس می‌کنید که در موضوعی حرفه‌ای هستید، اما همیشه چیزهای جدیدی وجود دارد که بتوانید کشف کنید و مهارت‌هایی هستند که می‌توانید آن‌ها را بازآموزی کرده یا خود را در آن‌ها پیش ببرید.

رقابت‌پذیری

افراد موفق می‌توانند از رقابت برای ایجاد انگیزه استفاده کنند. اما از قرار گرفتن در معرض حسادت دوری کنید. شما می‌توانید این گونه حس رقابت را پرورش دهید:

 • بر پیشرفت خودتان تمرکز کنید: به جای نگرانی درباره بهترین بودن، به روند پیشرفتتان توجه کنید. توجه کنید که از کجا می‌آیید و به چیزهایی که می‌توانید انجام دهید تا حتی بیشتر پیشرفت کنید دقت کنید.
 • وقتی دیگران موفق می‌شوند شاد باشید: حسود نباشید. در عوض وقتی دیگران کاری را بهتر انجام می‌دهند شاد باشید و از آن‌ها الهام بگیرید تا در زندگیتان موفق باشید.

برخی صفات شخصیتی ممکن است برای برخی موقعیت‌های شغلی مناسب‌تر از دیگر صفات باشد. اگرچه هیچ ویژگی شخصیتی خاصی نیست که نه موفقیت را به وجود بیاورد، نه اینکه کم بودنش باعث شکست خوردن شود. با این حال، این دیدگاه که شخصیت در طی زمان چقدر می‌تواند تغییر کند اختلاف نظر وجود دارد، اما این نگرش نیز وجود دارد که برخی از این ویژگی‌های بالقوه می‌تواند کمک کند تا مهارت‌ها را رشد دهید و جنبه‌های مختلف زندگی‌تان را به خدمت بگیرید.

سخن آخر

هیچ مقیاس واحدی برای موفقیت وجود ندارد، در مقابل هیچ پاسخی نیز وجود ندارد که بگوید چگونه می‌توان در زندگی موفق شد. هنوز با نگاه به برخی از عادات افراد موفق می‌توانید استراتژی‌ها و رازهای موفقیت را بیاموزید و آن‌ها را در زندگی روزمره‌تان اجرا کنید. این توانایی‌ها را پرورش دهید تا در طول زمان متوجه شوید که بیشتر می‌توانید به اهداف دست یافته و موفقیتی را که در زندگی به دنبالش هستید به دست آورید.

آیا شما در زندگیتان موفق هستید؟ معیارهای شما برای موفقیت چیست؟ لطفاً نظرات خود را با ما و کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

verywellmind

 

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

فریلنسر

فریلنسری چیست و چگونه فریلنسر شویم؟

انجام کار به صورت فریلنسر در ایران نیز رواج پیدا کرده است و تعداد اشخاصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *