صفحه اصلی / رهبری / عملکرد تیم را با رفتار صادقانه و شفاف با کارمندان تقویت کنید و کیفیت کار را بالا ببرید
عملکرد تیم

عملکرد تیم را با رفتار صادقانه و شفاف با کارمندان تقویت کنید و کیفیت کار را بالا ببرید

عملکرد تیم به گفته بسیاری از بنیان‌گذاران و رهبران به ارتباطات شفاف، تشویق کارمندان و صمیمیت سازمانی بستگی دارد که درنهایت به رشد یک شرکت می‌انجامد.

اما در یک محیط کاملاً مشارکتی که از کارمندان قدرتمند و توانا تشکیل‌شده باشد، اهمیت شفافیت و نقش آن در عملکرد تیم بیش از تشویق است. این مهم است که  در مقام رهبری آنچه افراد برای انجام کار خود به‌طور مؤثر نیاز دارند، به آن‌ها بدهید.

اگر داده‌ها، برنامه‌ها یا نگرانی‌های خود را با کارمندان خود به اشتراک نمی‌گذارید، آن‌ها را نادیده می‌گیرید.

درحالی‌که شما باید افراد خود را تجهیز کنید تا بهترین تصمیم ممکن را برای حوزه مسئولیتی خود بگیرند.

اما این نیاز به‌ کار دیگری هم دارد؛ خود کارمندان باید نسبت به جایگاهشان ازنظر پیشرفت کردن شفاف باشند، اینکه به چه منابعی برای انجام کار نیاز دارند و با چه چالش‌هایی برای تکمیل پروژه‌های جدید بر عملکرد تیم اثر می‌گذارند. وقتی این اتفاق بیفتد، هرکسی در شرکت شما شانس پیشرفت دارد.

طبق این گفته، پرورش و تداوم فرهنگی که در آن این نوع از ارتباطات و اعتماد دوطرفه وجود داشته باشد، دشوار است و هر چه دشوارتر شود شما بیشتر رشد می‌کنید. این شما را به‌عنوان رهبر یک شرکت ملزم می‌کند که همواره این ارزش‌ها را برای بهتر شدن عملکرد تیم در اولویت قرار دهید و تقویت کنید.

اگر این کاری است که شما اکنون با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنید، در این مقاله ایران مدیر گام‌هایی که برای بهبود این کار در شرکت خود «هانی» برداشتیم، ذکرشده است که ممکن است برای شما مفید باشد:

1. فردی را استخدام کنید تا در راستای عملکرد تیم فقط روی ارتباطات درونی شرکت متمرکز شود

این همان چیزی است که به نظر می‌رسد ارتباطات داخلی قوی را در اولویت قرارمی‌دهد. شما باید روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

این حداقل کاری بود که ما در هانی انجام دادیم. ما شخصی را استخدام کردیم تا بتواند گفتمان داخلی و پیام‌های رهبری را مرتب تنظیم کند تا اطمینان حاصل شود که ما همه‌چیز را به روشی صحیح انتقال می‌دهیم و موارد را بین تیم‌ها تسهیل می‌کنیم.

به‌خصوص وقتی‌که از آستانه 100 کارمند عبور کردیم، فهمیدیم این چیزی نبود که ما به‌راحتی، خودمان توانایی انجام آن را داشته باشیم. حتی مدیر فنی، مدیر اجرایی، مدیر مالی و غیره هم توانایی انجامش را نداشتند.

واقعیت این است که شما باید ارتباط لذت‌بخشی داشته باشید به‌گونه‌ای که انگار بخشی از وجودتان است؛ زیرا این امر واقعاً در موفقیت محصول، بازاریابی یا فروش شرکت شما بسیار مهم است.

اگر اعضای تیم شما درک اساسی از استدلال درمورد تصمیمات خاص یا اداره شرکت ندارند، یا اطلاعات لازم را برای انجام کار خود ندارند ‌ اگر شما یا هم‌تیمی‌تان وارد جلسات هم شوید ازآنچه موردبحث است غافلگیر می‌شوید ‌ شما به‌اندازه کافی، کارآمد نخواهید بود. اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. از راه ارتباط دقیق و هدفمند، عملکرد تیم را هماهنگ کنید.

2. برای بهتر شدن عملکرد تیم ، صادقانه و صمیمانه با کارمندانتان رفتار کنید

عملکرد تیم و رفتار صادقانه

البته که تنها با طرح ارتباطات و شفافیت سازی نمی‌توانید امیدوار باشید که آن بهبود یابد یا تداوم پیدا کند. شما باید وظیفه خود را به‌عنوان رهبر یک شرکت انجام دهید. بدان معنا که با افراد خود در پیام‌رسانی و گفتگوها صادق و صمیمی باشید.

همان‌طور که همه ما می‌دانیم، ارتباطات به اعتماد وابسته است. کارمندان شما تنها وقتی در مورد نیازها و چالش‌های خود 100٪ با شما صادق خواهند بود که با آن‌ها 100٪ صادق باشید. آن‌ها تنها، وقتی به شرکت شما و تمامیت فلسفه ارتباطی‌تان اهمیت می‌دهند که واقعاً به آن‌ها اهمیت دهید.

این بدان معناست که باید اخبار و به‌روزرسانی‌ها را در همه بخش‌ها به اشتراک بگذارید. به‌روزرسانی‌های مجموعه اجرایی را با مهندسان خود به اشتراک بگذارید. وقتی مکالمه‌ای مهیج با یک سرمایه‌گذار یا مشاور دارید، افراد خود را مطلع سازید، اگر این کار مناسب است آن را انجام دهید. ارتباط، واقعاً خیابانی دوطرفه است.

اما این مورد نیز صحیح است که بعضی‌اوقات 100٪ شفاف بودن با کارمندان سخت است؛ به‌عنوان‌مثال، اگر درگیر یک مسئله حقوقی هستید، ممکن است ازنظر قانونی نتوانید این کار را انجام دهید.

اما اگر با کارکنان خود صمیمی باشید بی‌شک به سود شما خواهد بود. در این صورت آن‌ها هم می‌دانند صداقت ارزش اصلی شرکت است.

3. تمامی جلسات شرکت را به‌خوبی پیش ببرید

نحوه انتقال اطلاعات و انجام مکالمه بسیار مهم است؛ اما نمی‌توانید بگویید که فقط ارتباط مهم است، شما برای بهینه شدن عملکرد تیم باید به طرز مؤثری آن ارتباط را ایجاد کنید. محتمل‌ترین روش انجام این کار در جلسات است؛ بنابراین برگزار کردن جلسات به شیوه درست، اهمیت دارد.

چیزهایی مانند اینکه همه افراد در اتاق راحت باشند، آیا ارائه شما دل‌نشین است، طول جلسات چقدر است‌ می‌دانیم که افراد معمولاً فقط 90 دقیقه توانایی تمرکز دارندـ همه این‌ها مهم است.

در حقیقت، توجه شما به‌عنوان رهبر به جزئیات، در تعیین میزان تأثیرگذاری شما در تسهیل ارتباطات داخلی راه درازی را در پیش دارد.

در شرکت ما، حتی تنظیمات کوچک مانند درخواست از ارائه‌کنندگان برای رعایت الگو و قالب‌های مشخص در اسلایدهای ارائه‌های خود، مسیری طولانی طی کرده است. می‌توانید بگویید ارتباط از همه‌چیز مهم‌تر است، اما اگر آن را به‌درستی برقرار نکنید، اهمیتی ندارد.

4. در راستای بالا رفتن کیفیت عملکرد تیم جلسات پرسش و پاسخ با کارکنان برگزار کنید

عملکرد تیم و جلسه با کارمندانر

گذشته از جلسات عادی، شما همچنین باید زمان خاصی را به جلسات پرسش و پاسخ اختصاص دهید. این‌ها ممکن است مانند جلسات فردبه‌فرد (اگر شما یک تیم کوچک‌تر هستید) یا ملاقات انجمن‌ محور باشد که شما به‌عنوان یک رهبر، برنامه‌ای غیر از زمینه‌سازی و پاسخ دادن به سؤالات تیم ندارید. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، آن را امتحان کنید.

شما از این‌که کارمندانتان چقدر می‌خواهند صدایشان را به گوش شما برسانند، می‌خواهند به چند نگرانی یا سؤال بپردازند، متعجب خواهید شد.

5. بازبینی‌های 360 درجه را انجام دهید

سرانجام، برای ترغیب و تداوم فرهنگ شفافیت عملکرد تیم، باید در مقابل انتظارات و ارزیابی کارمندانتان تسلیم شوید. این به معنی انجام بازبینی‌های 360 درجه است. اکثر مردم از دریافت بازخورد سازنده لذت نمی‌برند. این مورد در بخش‌های اجرایی ازجمله مدیران و مهندسان نیز صدق می‌کند.

ما زمانی‌ که احساس می‌کنیم موردحمله قرار می‌گیریم، حالت دفاعی می‌گیریم و همه‌چیز را درون خود می‌ریزیم؛ اما طراحی جلسات بازخورد به‌عنوان مکالمات دوطرفه کمک می‌کند تا فردی که در آن‌طرف میز نشسته است، درک کند که هدف از ارائه بازخورد، کمک به‌کل شرکت در بهبود یافتن و مؤثرتر واقع‌شدن است.

این همچنین به افراد شما ثابت می‌کند که شما واقعاً برای شفافیت ارزش قائل هستید و اینکه ارزش آن برابر بافرهنگ شما است.

کلام آخر

در پایان، بهبود فرایندهای ارتباطی داخلی، خود بخشی از پروژه در حال انجام است که شما همواره می‌توانید برای بهبود آن تلاش کنید؛ اما اولویت قرارداد ارتباطات و شفافیت ‌و سرمایه‌گذاری در آن برای اثبات اهمیت آن‌ همچنان برای تشویق کارمندان شما بسیار حیاتی است؛ چراکه در بهبود و افزایش تأثیرگذاری کلی شرکت به آن‌ها کمک می‌کند.

این مورد افراد را برای پیشرفت تشویق می‌کند و از همه می‌خواهد «سطح عملکرد تیم خود را ارتقا دهند» تا بهترین هم‌تیمی ممکن باشند. این یک مؤلفه مهم و به‌عبارت‌دیگر، یک استراتژی کلی برای شماست؛ از آن غافل نشوید! شما چه نظری دارید؟ لطفاً دیدگاه خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Lifehack

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *