صفحه اصلی / توسعه فردی / پیام متنی و شناخت پویایی‌های ارسال پیام در طول روابط فردی یا گروهی
پیام متنی

پیام متنی و شناخت پویایی‌های ارسال پیام در طول روابط فردی یا گروهی

پیام متنی چه اثری بر مخاطب دارد؟ همه ما این جمله را شنیده ایم، «ساعت مچی هرگز حرکت نمی‌کند.» اما در این دوره و عصر ممکن است یک جمله دقیق‌تر وجود داشته باشد، «یک تلفن هوشمند مچی هرگز پینگ نمی‌کند.»

به‌طورجدی، چیزی اضطراب‌آمیز تر از بازخوانی پیام متنی هنگام نوشتن برای کسی نیست، مگر اینکه این ساختار پیام متنی را که تایپ می‌کنید، مشاهده کنید و سپس هرگز درواقع پاسخی دریافت نشود. در حقیقت، مطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند که ارسال پیام متنی می‌تواند اضطراب زیادی ایجاد کند. در این مقاله ایران مدیر اثرات پیام متنی را بررسی خواهیم کرد.

تحقیقات حاکی از این است که پیام کوتاه قدرت کمک به شما را دارد و مانع روابط شما می‌شود. چه از پیام کوتاه استفاده کنید و چه از آن برای جلوگیری از موقعیت‌های دشوار استفاده کنید، پیام متنی هم خوب است و هم چیز بد. به‌عبارت‌دیگر، پیامک این قدرت را دارد که بسته به انگیزه‌های اساسی افرادی که پیام کوتاه می‌دهند، افراد را به هم نزدیک یا ایجاد فاصله کند.

محققان وقتی به روابط می‌رسند، دریافته‌اند که این مهم نیست که افراد چند بار به یکدیگر متن دهند، بلکه سازگاری پیام متنی در راستای توسعه فردی مهم است.

دانشمندان همچنین دریافته‌اند که گذشته از اینکه روشی کارآمد برای برقراری ارتباط باشد، پیام کوتاه نیز به افراد اجازه می‌دهد از وضعیت فعلی خود فرار کنند. مردم به دلیل اینکه حوصله‌شان سر می‌رود، پیامک می‌زنند یا به این دلیل که احساس می‌کنند این روش بهتری برای بیان است تا صحبت کردن از طریق تلفن یا حضوری.

اما این خطر وجود دارد که ارسال پیامک نیز ممکن است سبب دوگانگی شود و وقتی این اتفاق بیفتد، سدی برای ایجاد روابط معنی‌دار با افراد دیگر می‌شود. علاوه بر این، ارسال پیامک در همه زمان‌ها می‌تواند از جایی برای رفع تنهایی حاصل شود که این مسئله تنها با بیگانه کردن و جدا کردن متن بیشتر مسئله را تشدید می‌کند.

ارسال پیام متنی چه تأثیری روی روابط دارد؟

همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد، پیام کوتاه در روابط، این توانایی را دارد که یک‌چیز خوب باشد؛ اما وقتی مسئله اصلی ارتباطات شما می‌شود، مسئله‌ها جدی‌تر می‌شوند. بارها سوءتفاهم‌های زیادی اتفاق می‌افتد. وقتی این اتفاق بیفتد، می‌تواند کل دوره روابط را تغییر دهد. در اینجا روش‌هایی وجود دارد که پیام متنی کوتاه بر روابط تأثیر می‌گذارد.

ارسال مطالب مناسب باعث تقویت رابطه می‌شود

این به این دلیل است که نوشتن یک تعریف، یک یادداشت جالب یا اظهارنظر مثبت باعث می‌شود فرد از طرف دیگر احساس نزدیکی به شما داشته باشد و از رابطه راضی‌تر باشد.

درنتیجه، اطمینان داشته باشید که مرتباً یادداشت‌های دلگرم‌کننده‌ای را به شریک زندگی خود می‌فرستید و نه‌فقط متونی برای خرید شیر، یا اینکه کجا ناهار خوردی یا چه فیلمی دیدی و…

ارسال افراطی پیام متنی، نشانگر وجود مشکل زیربنایی است

هر وقت یکی از شرکا برای دیگری بیش‌ازحد متنی نوشت، این یک علامت هشداردهنده است. به‌عنوان‌مثال، ارسال پیام متنی بدون توقف می‌تواند نشانگر این باشد که شریک زندگی دل‌بسته و محتاج است و احساس عدم امنیت در روابط می‌کند. درحالی‌که معمولاً این مسئله نه‌تنها برای شخصی که بیش‌ازحد متن می‌فرستد، مضر است اما می‌تواند برای فرد دریافت‌کننده نیز مزاحمت ایجاد کند.

علاوه بر این، شما می‌خواهید خود را با شخصی که کنارش امنیت دارید، پیوند دهید و نیازی نیست که به او ارزش و معنایی دهید.

در سایر موارد، ارسال پیام متنی بیش‌ازحد علامت هشداردهنده اولیه سوءاستفاده دیجیتالی است. ارسال پیامک بیش‌ازحد، به‌ویژه هنگامی‌که مستلزم این باشد که بدانیم شخص با چه کسی است، با چه کسانی است و چه کاری انجام می‌دهد، کنترل‌کننده و آزارگر است.

اگر در ارتباط باکسی هستید که بیش‌ازحد متن می‌فرستند، ممکن است بخواهید از شما فاصله بگیرد.

اشتباهات رایج در ارسال پیام متنی

مردم دائماً رفتار یکدیگر را می‌سنجند. متن ارسال کردن روشی اصلی است که می‌توانید از اوایل شروع به ارزیابی‌هایی مربوط در رابطه کنید و وقتی تازه کسی را می‌بینید، عادات پیام کوتاه آن‌ها می‌تواند هم‌زمان جذاب و دلگیر باشد. در اینجا اشتباهات رایجی وجود دارد که افراد هنگام پیام کوتاه زدن در روابط مرتکب می‌شوند.

از ارسال پیام متنی، به‌عنوان روشی برای کنار آمدن با تعارض استفاده کنید

اگر مشکلی در رابطه وجود داشته باشد، هرگز نباید سعی کنید آن را از طریق پیام کوتاه برطرف کنید. ارسال پیامک ابزاری برای حل‌وفصل تعارض نیست. در عوض، زمانی را برای صحبت با یکدیگر به‌صورت حضوری ترتیب دهید.

با این کار، مکالمه بسیار معناداری خواهید داشت زیرا قادر خواهید بود عبارات یکدیگر را بسنجید و صدای یکدیگر را بشنوید. این موارد بخشهای اساسی ارتباطات سالم است.

وقتی از پیام متنی برای برقراری ارتباط در مورد موضوعات حساس استفاده می‌کنید، خطرات زیادی وجود دارد که همه‌چیزها به تفسیر نادرست منجر شود.

سؤال پرسیدن بیش‌ازحد

پیام متنی و پرسش زیاد

یک یا دو سؤال نشان می‌دهد که شما به یک شخص علاقه دارید؛ اما پرسیدن سوال های زیاد می‌تواند احساس بازجویی را ایجاد کند و هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، فرد دریافت‌کننده می‌تواند احساس دفاعی بگیرد. سعی کنید سؤالات خود را فقط به یک یا دو سؤال محدود کنید. با پیشرفت روابط، زمان زیادی برای پرسیدن سؤال خواهید داشت.

ارسال متنی گفتگوهای طولانی

به‌طورکلی پیام متنی شما نباید خیلی طولانی باشند. در حالت ایدئال، شما می‌خواهید طول آن‌ها را تا حدود یک توییت حفظ کنید. ارسال متن‌های طولانی می‌تواند برای دریافت‌کننده، آزاردهنده باشد، به‌خصوص اگر در محل کار مشغول کار باشد یا در تلاش برای انجام یک پروژه باشد.

گفته می‌شود، برخی شرایطی وجود دارد که می‌توان مکالمات عمیق‌تر را با متن انجام داد، فقط مطمئن شوید که به‌عنوان پیام اصلی ارتباطات خود به پیامک متکی نیستید.

بحث متنی یا ارسال پیام در زمان عصبانیت

وقتی عصبانی هستید، متن ننویسید و چیزی نگویید. بااین‌حال بسیاری از مردم هنوز هم این اشتباه را می‌کنند. اگر عصبانی هستید یا فقط اختلاف داشتید، تلفن خود را کنار بگذارید.

نه‌تنها احتمالاً ازآنچه تایپ می‌کنید پشیمان خواهید شد، بلکه به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید متن خود را به روشی که می‌خواهید تعبیر کنید؛ بنابراین، مدتی وقت بگذارید تا آرام شوید و سپس شخصاً با یکدیگر صحبت کنید تا مسئله برطرف شود.

پیام متنی و عصبانیت

از خواب بیدار کردن دیگران

وقتی صحبت از دوستان و شرکای پیامکی می‌شود، باید به برنامه‌های آن‌ها احترام بگذاریم. شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا از ارسال پیامک در صبح یا اواخر شب خودداری کنید. درحالی‌که بسیاری از افراد در هنگام خواب تلفن‌های خود را خاموش نگه می‌دارند، لازم است تا ساعت‌های معمولی برای ارسال متن به اشخاص صبر کنید.

از کجا بدانید که به لحاظ متنی سازگار هستید؟

محققان دریافته‌اند که دقیقاً چیزی که شما می‌نویسید یا آنچه شریک زندگی شما می‌خواند، چیزی نیست که باعث ایجاد رضایت در روابط شود.

این سازگاری متنی شما است که درواقع رضایت رابطه را پیش‌بینی می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، هنگامی‌که هر دو نفر به روشی مشابه در روابط متنی نزدیک می‌شوند، یک زوج خوشبخت هستند.

جای تعجب نیست که پیام‌های متنی از کسی که به همان روشی که شما دوست دارید، متن را می‌نویسد و نوشتارش به شما نزدیک است، در پیام ورودی شما مورد استقبال قرار می‌گیرد؛ اما اگر باکسی که بیش‌ازحد متنی بنویسد، یا حتی خیلی کم بنویسد شریک هستید، سرانجام اذیت خواهید شد. در اینجا سه علامت وجود دارد که شما و شریک زندگی‌تان سازگاری متنی دارید.

به مقدار مشابهی برا ی همدیگر پیام ارسال می‌کنید

فرقی نمی‌کند پاراگراف‌های طولانی را برای یکدیگر بنویسید یا چند جمله کوتاه تایپ کنید تا زمانی که تقریباً یکسان باشید، شما سازگار هستید.

در این میان، هیچ‌چیز بدتر از بیان احساس قلب شما نیست که فقط یک یا دو کلمه در پاسخ دریافت کنید. به همین ترتیب، اگر پیام‌های متنی کوتاه را ترجیح می‌دهید، دریافت متن طولانی می‌تواند آزاردهنده باشد.

آغاز ارتباط زوجین با گفت‌و‌گو

در مراحل آغازین رابطه، زوجین بیش‌ازحد آگاه هستند که چه کسی متن را آغاز می‌کند؛ بنابراین، با پیشرفت رابطه، اگر یک شخص همیشه مکالمه را آغاز کند، به این موضوع علامت می‌دهد که ناسازگاری پیام متنی وجود دارد.

در حالت ایدئال، هر دو شریک ارتباط را با فرکانس برابر آغاز می‌کنند. هنگامی‌که آن‌ها نامتوازن هستند مشکلی پیش می‌آید.

فقط به‌قصد گفتگو، پیام می‌دهید

این نوع پیام کوتاه معادل بحث کوچک است. شما فقط برای گفتن سلام و یا ورود به سیستم به یکدیگر متن می‌نویسید و می‌بینید شخص دیگر چه واکنشی دارد.

یا شاید شما یک متن خنده‌دار را می‌خوانید یا به مقاله‌های جالب پیوند می‌دهید. هنگامی‌که این نوع پیام کوتاه در یک رابطه اتفاق می‌افتد، درواقع یک نشانه مثبت و یک شاخص خوب برای رضایت از روابط کلی است.

پیام متنی خنده آور

سخن آخر

اگر غالباً از روشی که شریک زندگی‌تان از آن طریق به شما پاسخ می‌دهد ناامید شده‌اید، ممکن است بخواهید مدتی را به صحبت در مورد آن اختصاص دهید. اگرچه بحث در مورد نگرانی‌های شما لزوماً تغییری ایجاد نمی‌کند، حداقل می‌توانید درک بهتری از جایی که شریک زندگی‌تان احساس خوبی دارد، به دست آورید.

به‌این‌ترتیب، دفعه بعد که متنی را دریافت می‌کنید که به‌نوعی شما را عصبانی می‌کند، انگیزه پشت سر آن را خواهید فهمید و شخصاً به آن توجه نمی‌کنید. شما تاکنون در مواقع خاص از پیام‌های متنی استفاده کرده‌اید؟ لطفاً تجربه‌هایتان را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Verywellmind

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *