صفحه اصلی / رهبری / رهبر افکار و 7 گرایش اساسی که رهبری افکار را برای هر کسب‌وکار ضروری می‌سازد
رهبر افکار

رهبر افکار و 7 گرایش اساسی که رهبری افکار را برای هر کسب‌وکار ضروری می‌سازد

رهبر افکار چه کسانی هستند؟ همه می‌دانند که این رهبران افکار هستند که با رهبری خود و ایجاد فرصت‌های جدید برای خود مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند تا بتوانند صنعت خود را هدایت کنند.

بنابراین، چه تغییراتی لازم است تا شما رهبر افکار باشید؟ ایران مدیر در این مقاله با بیان هفت گرایش اساسی ضرورت وجود رهبر افکار را بیان می‌کند.

رهبر افکار می‌داند اطلاعات در دست همه افراد هست

رهبر افکار و اطلاعات

در گذشته، اطلاعات تحت کنترل و نگهداری عده کمی قرار داشت. اکنون باوجود اینترنت اشیا و پلتفرم‌های رسانه اجتماعی، بسیاری از افراد به آن دسترسی دارند (حتی اخبار جعلی). یعنی همه چیز را همگان دانند. پس باید

برای گذر از پارازیت پیش‌زمینه روابط جمعی دیجیتال، روش خاصی لازم است. پس چگونه این کار را انجام دهیم؟
شما باید با ارائه بینش‌های منحصربه‌فردی که برای دیگران باارزش است، خود را رهبر افکار معرفی کنید و این توانایی را داشته باشید که این بینش‌ها را دریافت کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

دنیای کسب‌وکار تغییر پیداکرده است

همیشه تغییراتی در کسب‌وکار وجود داشته است، اما قبل از این هیچ‌گاه جهان کسب‌وکار با این سرعت دچار تغییر نگردیده است. رهبر افکار و رهبری افکار، روشی تکامل‌یافته برای تفکر و اقدام را ارائه می‌دهد.

با پیشرو ماندن در روندها و بینش‌های جدید، این امکان برای شما به وجود می‌آید تا در جایگاه رهبر افکار هم در تفکر و هم توانایی بسیج افراد در کمترین زمان، انعطاف‌پذیرتر باشید.

رهبر افکار آگاه است که تمرکز بر نسل‌ها تغییر پیداکرده است

ما نیروی کاری سالخورده و مستقل از کارکنان باتجربه داریم که در گذشته بازنشسته می‌شدند تا از «سال‌های طلایی» خود لذت ببرند.

اما دیگر نه. این گروه در نحوه ارتباطش با نسل جوانی که بیش از هر نسل دیگر با رسانه‌های دیجیتال و اجتماعی در ارتباط هستند؛ می‌تواند موضوعات جدیدی ایجاد کند.

این تغییر نسل، برای شناسایی روندهای جدید مصرف‌کنندگان نسل جوان و استفاده از این استعدادهای نوظهور برای ایجاد سریع‌تر فرآیندهای داخلی، به تفکرات و روش‌های جدید رهبری افکار نیاز دارد؛ یعنی کسی که را و روش درست را در میان انبوه اطلاعات به مخاطبان جوان نشان دهد. به سرعت خواهید دید با بیان آنچه دیگران نمی‌دانند و مردم به آن نیاز دارند مورد توجه قرار خواهید‌گرفت. فقط کافی است همیشه خلاقانه عمل کنید.

بازاریابی برای همیشه تغییر پیداکرده است

رهبر افکار و بازاریابی سنتی

با بازگشت به حدود 25 سال پیش می‌بینیم که تلویزیون، قالب اصلی بازاریابی انبوه بود. اکنون دیگر بازاریابی سنتی کاربردی ندارد. حتی متخصصین عالی بازاریابی هم نمی‌دانند کدام روش بازاریابی مشخص کارایی دارد. یعنی مردم چه روشی را می پذیرند؟ شما از چه روشی می توانید کسب و کارتان را در میان مردم گسترش دهید؟

چه چیزی تغییر نکرده است؟ مردم به برندهایی اعتماد می‌کنند که از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

با دیده شدن در مقام رهبر افکار، کسب‌وکار شما دارای شهرت بیشتری خواهد بود که نامزدها، تأمین‌کنندگان، مشتریان و مفسران صنعت را در نحوه عملکرد کسب‌وکار شما تحت تأثیر قرار میدهد و همه می‌دانند این قوی‌ترین شکل بازاریابی؛ یعنی بازاریابی دهان‌به‌دهان یا ارجاعی است.

البته رسیدن به این مرحله آسان نیست و شاید سال‌ها طول بکشد که مردم شما را به‌عنوان مرجع خود درزمینه‌ای خاص بپذیرند، اما باصداقت و دانش می‌توان این مهم دست‌یافت.

همه آن چیزی است که می‌دانیم، کافی نیست

مزیت رقابتی پایدار همچنان هدف نهایی موفقیت در کسب‌وکار محسوب می‌شود. چالش این است که مفاهیم و رویکردهایی که درگذشته مورداستفاده قرار می‌گرفتند دیگر کارایی ندارند، کافی است از مدیرعامل هر شرکت تاکسیرانی بپرسید که Uber چه بر سر این صنعت آورده است.

برای اینکه بتوانید جلوی سرعت تغییر و تقاضا برای نوآوری را بگیرید، باید نسبت به گذشته چابک‌تر و پاسخگو‌تر باشید.

با بهره‌گیری از سبک رهبری افکار در کسب‌وکار خود، مجموعه مهارت‌ها و فرآیندهایی را ایجاد خواهید کرد که برای ابداع، کشف، نوآوری و خلق ایده طراحی‌شده است، بنابراین این شما هستید که رویکرد پیشرو را در صنعت خود ایجاد می‌کنید. پس لازم است خود را در زمینه کاریتان توانمند سازید و با پیشرفت‌های آن آشنا شوید تا از قافله پیشرفت عقب نمانید.

محدود ساختن حیطه توجه

در وضعیت فعلی که همه 7 روز هفته و هرروز 24 ساعته/88 به اینترنت متصل‌اند، جلب‌توجه مشتریان (و کارکنان) بیش‌ازپیش سخت‌تر شده است. هم فیسبوک و هم توییتر ما را به شرایط زندگی در جامعه‌ای پر از فعالیت‌ها و ارتباطات کوتاه که در بازه زمانی فشرده اتفاق می‌افتند، عادت داده‌اند.

رهبر افکار و بازاریابی و فیسبوک و توییتر

اگر مرتباً خود و ایده‌های خود را به‌صورت جذاب و درگیر کننده ارائه ندهید، مردم توجهی به شما نمی‌کنند. طبیعی است که همه مشتریان در پی ایده‌های نو هستند. ایده‌هایی که روند زندگی را برایشان آسان‌تر کند.

مردم آنچه را که رهبر افکار می‌گوید گوش می‌دهند و دنبال می‌کنند؛ زیرا مردم برای دانش و بینش آن‌ها احترام قائل‌اند. برای شناخته شدن در میان این هیاهو، باید رهبر افکار باشید.

نیاز شدید به نوآوری و تمایز

بسیاری از کسب‌وکارها به‌طور ناخواسته در دام الگویی از تفکر از روی عادت می‌افتند. این‌ها اغلب روش‌هایی هستند که درگذشته موفقیت‌آمیز بوده‌اند، اما ممکن است برای محیط جدید در حال تغییر مناسب نباشد.

ما دیگر نمی‌توانیم جمعیت را دنبال کنیم و بر اساس آنچه رقبا انجام می‌دهند، عمل کنیم. رهبری افکار واقعی به دنبال یافتن راه‌های جدیدی برای انجام کارها و داشتن توانایی گرفتن، بسته‌بندی و مرتبط ساختن این تمایزات به بازار است.

بیش از هر زمان دیگر، باید رهبر افکار را ضروری بدانید تا بتوانید عملکرد خود را سریع پیگیری کنید و به یک مزیت رقابتی در دنیای امروز دست پیدا کنید.

رهبر افکار و بازاریابی و نوآوری

سخن آخر

در این مقاله با مبحث رهبر افکار و لزوم آن آشنا شدیم. همچنین دانستیم که همیشه تغییراتی در کسب‌وکار وجود داشته است، اما قبل از این هیچ‌گاه جهان کسب‌وکار با این سرعت دچار تغییر نگردیده است. رهبر افکار و رهبری افکار، روشی تکامل‌یافته برای تفکر و اقدام را ارائه می‌دهد.

از سوی دیگر بسیاری از کسب‌وکارها به‌طور ناخواسته در دام الگویی از تفکر از روی عادت می‌افتند، پس بیش از هر زمان دیگر، باید رهبر افکار را ضروری بدانید تا بتوانید عملکرد خود را سریع پیگیری کنید و به یک مزیت رقابتی در دنیای امروز دست پیدا کنید. آیا شما هم وجود رهبر افکار را ضروری می‌دانید؟ لطفاً دیدگاه خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Leaderonomics

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *