صفحه اصلی / بازاریابی / بازاریابی ویدئویی را چگونه برای پیشبرد اهداف بازاریابی خود به کار بگیریم؟
بازاریابی ویدئویی

بازاریابی ویدئویی را چگونه برای پیشبرد اهداف بازاریابی خود به کار بگیریم؟

بازاریابی ویدئویی را باید هدیه عصر حاضر به صنعت بازاریابی دانست. اگر به دنبال بهره بیشتر از تلاش‌های بازاریابی خود در سال 2019 هستید، ایجاد محتوای ویدئویی باید در اولویتتان باشد. نه‌تنها ثابت‌شده است که بازاریابی ویدئویی مؤثرترین نوع محتوا در شبکه‌های اجتماعی است، (فقط در فیس‌بوک ویدئوها روزانه 8 میلیارد بازدید دارند) بلکه پیش‌بینی می‌شود محتوای ویدئویی نیروی محرک 85 درصد از ترافیک جستجو در ایالات‌متحده آمریکا تا سال 2019 خواهد بود.

با توجه به کیفیت محتوای ویدئوهایی که امروزه تولید می‌شود، نباید برای بازاریابان جای تعجب باشد که برای جلب‌توجه کاربران، هیچ نوع محتوایی به‌اندازه بازاریابی ویدئویی مؤثر نیست.

خوشبختانه امروزه ساخت محتوای ویدئویی آسان‌تر شده‌ و برای اینکه به شما در شروع این کار کمک کنیم، ایران مدیر در ادامه نکاتی را جهت به کار بردن ویدئو در راهبرد بازاریابی فعلی‌تان بیان می‌کند.

مرحله اول: بازاریابی ویدئویی را با استراتژی محتوایتان ترکیب سازید

امروزه از ویدئو برای بازاریابی در بخش‌های مختلفی استفاده‌ می‌شود. سه کانال کاربرد ویدئو معمولاً وبلاگ، شبکه اجتماعی و محتوای وب‌سایت شماست. برای فعالیت در هر بخش، باید در نظر بگیرید که چه نوع ویدئویی بیشترین اثر را بر مخاطبان شما، در هر فضا و متناسب با تقویم محتوای فعلی‌تان دارد تا بهترین بازاریابی ویدئویی را داشته باشید.

ویدئوهای وبلاگ

تقویم محتوای فعلی‌تان (و حتی پست‌هایی که پیش‌ازاین انتشاریافته است) را بررسی کنید تا مقاله‌هایی را پیدا کنید که می‌توانند با محتوای بصری تقویت شوند. برای مثال، پست‌هایی با عنوان «چگونه انجام دهیم» گزینه‌هایی عالی برای محتوای بازاریابی ویدئویی هستند؛ چراکه می‌توانید برای خوانندگان یک راهنمای بصری ایجاد کنید تا نکاتی را که نوشته‌اید دنبال کنند. ویدئوهای دیگر هم مؤثر هستند، مانند آن نوع ویدئوهایی که فرآیندهای پیچیده را توضیح می‌دهند یا ساده می‌کنند یا به‌وسیله مصاحبه با یک کارشناس، موضوع را نشان می‌دهند.

ویدئوهای وب‌سایت

وقتی صفحات مختلف وب‌سایتتان را بررسی می‌کنید، در نظر بگیرید چند نفر از ویدئوی کوتاهی که دریکی از صفحات آن قرار می‌دهید نفع می‌برند؟ برای تولیدکنندگان صنعتی، ویدئو می‌تواند در صفحات محصولات تفاوت بسیار زیادی ایجاد کند. این ویدئوها می‌تواند نماهایی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد تجهیزات سفارشی مشتری، یا نماهای نزدیکی از پروژه‌هایی در مقیاس بزرگ را نمایش دهد.

هنگامی‌که شما می‌خواهید بررسی کنید که چقدر برای تجهیزات شما وقت و هزینه صرف شده است، تماشای ویدئو می‌تواند بازاریابی ویدئویی شما را کامل کند و تضمینی برای تصمیم به آن سرمایه‌گذاری باشد (در مقایسه با تنها دیدن چندین تصویر و خواندن ویژگی‌ها).

برای کسب‌وکارتان، یک ویدئوی توضیحی که خدمات شما را توصیف می‌کند می‌تواند در رسیدن به هدف، از صفحات متنی موفق‌تر باشد. به همین شکل، تبلیغات ویدئویی که اعضای گروه شما و اطلاعات شرکت شما را نمایش می‌دهد، می‌تواند برای صفحه «درباره ما» یک امتیاز مضاعف باشد و کمک کند تا شرکت شما واقعی‌تر به نظر برسد.

ویدئوهای شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی ویدئویی و رسانه های اجتماعی

در حالی‌که احتمالاً شما ویدئوهایتان را برای شبکه‌های اجتماعی تولید نکرده‌اید، می‌توانید با اشتراک گذاشتن آن‌ها با مخاطبانتان در شبکه‌های اجتماعی، دسترسی به ویدئوهای وبلاگتان را به حداکثر برسانید. هم‌چنین این کار در مقایسه با تنها به اشتراک گذاشتن یک لینک، جذب مشارکت بیشتری در پست‌های شبکه‌های اجتماعی‌تان به همراه خواهد آورد و باعث خواهد شد که پست‌ها و بازاریابی ویدئویی شما به‌طور منظم‌تری در گزیده اخبار دیده شود. این مسئله به برندسازی شما از طریق ویدئو برندینگ کمک شایانی می‌کند.

قرار گرفتن در مقابل دوربین می‌تواند ترسناک باشد، حتی اسطوره‌های هالیوود هم هنگام ادای جملات تپق می‌زنند (البته به‌استثنای تام هنکس، او عالی است!).

مرحله 2: بودجه و تعداد انتشار ویدئوی خود را تنظیم کنید

امروزه یکی از بزرگ‌ترین کج‌فهمی‌ها درباره بازاریابی ویدئویی این است که ساخت آن هزینه زیادی دارد. شما برای شروع به ساخت ویدئو نیاز به سرمایه‌گذاری عمده‌ای ندارید. یک مبنای خوب برای شروع بازاریابی ویدئویی تقریباً یک ویدئو در هرماه، یا سه ویدئو در هر فصل است. این کار می‌تواند نمونه‌ای را به شما ارائه دهد که ببینید چه نوع ویدئوهایی بیشترین تأثیر را بر مخاطبان شما دارند و بیشترین میزان بازاریابی را در طول سال به شما ارائه می‌دهند.

بسته به نوع بازاریابی ویدئویی و نوع محتوا بهتر است هزینه تولید ویدئو را هم در بودجه  و برنامه ریزی بازاریابی خود قرار دهید. ویدئوهای کوتاه‌تر هزینه ساخت کمتری خواهند داشت، ویدئوهایی با برنامه‌ریزی، فیلم‌نامه، ویرایش و مراحل پس از تولید بیشتر، هزینه بیشتری خواهند داشت، اما احتمالاً ارزش بیشتری هم برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کنند.

جدا از حجم فیلم‌نامه، فیلم‌برداری و ویرایش، متغیرهای زیادی وجود دارند که هزینه یک پروژه را مشخص می‌کنند. ازجمله تجهیزات و دوربین‌های خاصی که ممکن است در بازاریابی ویدئویی موردنیاز باشد، برای مثال: هلی شات، دستگاه متن نما یا ریل دوربین، تجهیزات فرعی فیلم‌برداری و موارد دیگر.

مرحله 3: حوزه خود را تعیین کنید

بر اساس بودجه بازاریابی‌تان و تعداد ویدئویی که می‌خواهید انتشار دهید، مرحله بعدی تعیین این موضوع است که چگونه کار را انجام دهید. اگر فعلاً به دنبال سرمایه‌گذاری در تجهیزات ویدئویی تکنولوژی بالا نیستید، می‌توانید یک گروه تولید یا یک فریلنسر را استخدام کنید که در تولید محتوای ویدئویی به شما کمک کند. آن‌ها به شما تضمین خواهند داد که تمام ویدئوهایتان نورپردازی و صدای مناسب، زوایای درست دوربین و تولید تخصصی خواهند داشت و سرمایه‌تان را به هدر نخواهند داد.

اگر برنامه تولید ویدئویتان، یک ویدئو در هفته است، می‌توانید با استخدام یک کارشناس ویدئویی در خانه شروع کنید. این بهترین راه برآورده کردن نیازهای شماست و هزینه کمتری نسبت به برون‌سپاری 50 پروژه در سال دارد. تولیدکنندگان ویدئو طی همکاری تمام‌وقت، با ویدئو مارکتینگ شما و برند و مخاطبانتان بیشتر آشنا خواهند شد.

مرحله 4: ساخت ویدئو در بازاریابی ویدئویی (طرح داستان، فیلنامه‌نویسی، فیلم‌برداری، مراحل پس از تولید)

بازاریابی ویدئویی و مراحل تولید

آخرین مرحله برای قرار دادن ویدئو در برنامه بازاریابی‌تان، ساختن ویدئو است. این فرآیند چیزی بیشتر از برداشتن دوربین و فیلم‌برداری کردن است. جهت ساختن ویدئوهای باکیفیت و مؤثر، لازم است که برای برنامه‌ریزی، طرح داستان، فیلم‌نامه‌نویسی، فیلم‌برداری، ویرایش و موارد دیگر وقت بیشتری بگذارید. بدون تلاش زیاد، قبل و پس از تولید، مدت فیلم‌برداری طولانی‌تر خواهد شد و ویدئو نمی‌تواند کیفیت مدنظر شما را داشته باشد.

پروژه شما چه یک ویدئوی توضیحی 30 ثانیه‌ای باشد، چه یک مصاحبه 3 دقیقه‌ای، نیاز به برنامه‌ریزی دارد تا فرآیندهای فیلم‌برداری و ویرایش را کارآمدتر سازید و کل پروژه را به‌راحتی در جریان بیندازید.

اگر شما با یک موسسه یا یک فریلسنر کار می‌کنید، مطمئن شوید که هنگام همکاری برای هر ویدئو، راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهید. برای مثال اگر هدف خاصی از یک ویدئو دارید، اجازه دهید آن‌ها هم در جریان باشند تا آن را در فرآیند طرح داستان بگنجانند.

اگر برنامه شما ساختن ویدئوهای خانگی است، آماده‌باشید تا زمان بیشتری را برای برنامه‌ریزی و ویرایش ویدئو صرف کنید تا اینکه فقط فیلم‌برداری کنید. در آخر، برنامه‌ریزی و جزییات است که دررسیدن به اهداف کمکتان خواهد کرد. نهایتا باید گفت در سال 2019 ویدئو بهترین عملکرد را در محتوای بازاریابی دارد و هرچه جلوتر می‌رویم، اهمیت آن نیز بیشتر می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله به نقش ویدئو در بازاریابی اشاره شد. هم‌چنین مراحلی که باید برای ساخت یک ویدئو در نظر گرفته شود بررسی گردید. آیا شما در کسب‌وکارتان از این ابزار بهره می‌برید؟ فکر می‌کنید مدیران بازاریابی ایرانی چه اندازه با ویدئو مارکتینگ آشنا هستند؟ لطفاً تجربه‌هایتان را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Weidert

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *