صفحه اصلی / توسعه فردی / انگیزه کار : چگونه می‌توانید با ایجاد انگیزه از کاری که دوست ندارید لذت ببرید؟
انگیزه کار

انگیزه کار : چگونه می‌توانید با ایجاد انگیزه از کاری که دوست ندارید لذت ببرید؟

انگیزه کار به چه چیزهایی بستگی دارد؟ اگر تابه‌حال داستان‌های معروف‌ترین کارآفرینان یا تاجران بااستعداد را مطالعه کرده باشید، درمی‌یابید که تعداد معدودی از آن‌ها یک ویژگی مشترک دارند:

آن‌ها در انجام بسیاری از کارها ناکام بودند و باید با ایجاد انگیزه کار تغییری در روش‌های خود ایجاد می‌کردند تا بتوانند در مسیر موفقیت و توسعه فردی قرار گیرند.

برای برخی ناممکن بود که کار خود را کنار بگذارند و مسیر خود را برای پیدا کردن شغلی بهتر عوض کنند. بااین‌وجود، همه افراد ثبات مالی لازم برای انجام این کار را ندارند و ممکن است شما مجبور به کار کردن در شغل فعلی خود باشید تا بتوانید هزینه‌های زندگی خود را بپردازید و از پول خود کار بکشید تا بلکه بتوانید راه خود را در یک صنعت متفاوت بازکنید.

صرف‌نظر از اینکه اهداف شغلی آینده شما چیست، وقتی شغلتان را دوست ندارید، سخت است بتوانید با
انگیزه کارکنید.

در این مقاله ایران مدیر روش‌های ایجاد انگیزه کار را برایتان بازگو خواهیم کرد:

1. برای ایجاد انگیزه کار، روی هدفتان متمرکز شوید

انگیزه کار و راه های ایجاد آن

بهترین راه برای ایجاد انگیزه کار و ماندن در شغل این است که دلیل خود را برای کار کردن و «هدف خود» را روشن کنید. اگر مطمئن نیستید که هدف واقعی شما از کار کردن چیست، تنها نیستید.حتی اگر فکر می‌کنید کسب درآمد دلیل شما برای کار کردن است، باید عمیق‌تر فکر کنید و از خود بپرسید چرا؟

چرا کسب درآمد بیشتر برای شما مهم است؟ آیا به خاطر خانواده‌ای است که از آن حمایت می‌کنید؟ یا برای کسب درآمد بیشتر به‌منظور راه‌اندازی شغل موردعلاقه‌تان؟ریشه آنچه را که واقعاً می‌خواهید، پیدا کنید و انگیزه کار را به دست آورید.

2. یافتن نقاط مثبت به شما انگیزه کار می‌دهد

مهم نیست که حرفه شما چیست، همیشه در شغلی که دارید نقاط مثبت هم وجود دارد. چه کمک به دیگران باشد چه توانایی برقراری تعامل با افراد موفق و باهوش، شما حتماً نکته‌ای مثبت در شغل خود پیدا خواهید کرد.

من می‌خواهم که 3 موردی که باعث می‌شود از شغل خود لذت ببرید را بنویسید. اگر بتوانید بیشتر فکر کنید، عالی است! اگر فقط می‌توانید به سه مورد فکر کنید یا حتی رسیدن به این تعداد برای شما مشکل است، کاملاً خوب است.

وقتی‌که لیست خود را تمام کردید، می‌خواهم لیست خود را به محل کارتان ببرید و آن را در مکانی قرار دهید که بتوانید مرتباً به آن نگاه کنید. هنگامی‌که احساس بی‌انگیزگی یا نارضایتی می‌کنید، به لیست خود نگاه کنید و در حین کار روی آن‌ها تمرکز تا انگیزه کار شما باشد.

هنگامی‌که می‌توانید نقاط مثبت شغل خود را برجسته کنید، بهتر می‌توانید کارکنید، حتی اگر کاملاً از انجام آن راضی نیستید.

3.  شغل شما چگونه می تواند در رسیدن شما به هدفتان نقش داشته باشد؟

انگیزه کار و رسیدن به هدف

اگر احساس رضایت شغلی ندارید باید با امید، موقعیت دلخواه خود را پیداکرده و نقشه راه را برای رسیدن به آنجا تهیه کنید. این اهداف و برنامه‌ها علاوه بر ایجاد انگیزه کار و کمک به شما در انجام حرکت بعدی خود، هدف دیگری را نیز در پی دارند: شما را با یادآوری اینکه در خدمت هدف کلی خود هستید، در کار فعلی خود باانگیزه نگه می‌دارند.

درنهایت، شغل فعلی شما راهی برای حفظ درآمد پایدار در هنگام برنامه‌ریزی برای خروج شما است. در صورت لزوم، فهرستی از این اهداف یا یادآوری نکات مثبت شغل فعلی خود را نزدیک خود نگه‌دارید تا همیشه به شما یادآوری کند که شغل فعلیتان پله‌ای برای پیشرفت است.

شما همچنین می‌توانید با این تاکتیک انگیزه بیشتری ایجاد کنید: با نگه‌داشتن یک تقویم که روزها را تا زمان ترک آن کار می‌شمارد تا به شما یادآوری کند تا زمانی که آماده ترک نقش فعلی خود شوید، باید سخت کارکنید.

4. با رسیدن به موفقیت در انجام وظایف کوچک، اشتیاق ایجاد کنید

به آخرین باری فکر کنید که در موقعیت فعلی خود به موفقیتی دست‌یافتید. احساس خوبی بود، درست است؟مهم نیست که علاقه کمی به کار خود دارید، دستیابی به موفقیت باعث ایجاد اشتیاق و انگیزه کار برای ادامه می‌شود.

هنگامی‌که افراد از شغل خود رضایت ندارند، بسیار بعید است که بر موفقیت در شغلشان تمرکز کنند. متأسفانه، این تمایل به خوب انجام دادن کار می‌تواند در صورت عدم توجه به این نکته که شما در کارتان ارزشمند هستید، از بین برود.

برای بازگشت اشتیاقتان، با دستیابی به موفقیت‌های کوچک و ساده، نیروی حرکتی ایجاد کنید. وقتی می‌بینید که در کار خود موفق می‌شوید، عطش رسیدن به موفقیت  و اعتماد به نفس شما رشد می‌کند، سپس با سهولت و با میل، می‌توانید کارهای سخت‌تر را هم انجام دهید.

اگر فهمیدید که نمی‌توانید اشتیاق لازم برای ادامه را ایجاد کنید، موفقیت‌های کوچک، اشتیاق بیشتری برای موفق شدن ایجاد می‌کند که یک روش عالی برای ایجاد انگیزه کار است.

5. همواره اشتیاق خود را در سطح بالا نگه‌دارید تا انگیزه کار پیدا کنید

حتی اگر شغل موردعلاقه خود را دارید، اگر اشتیاق شما برای کار بالا نباشد، نمی‌توانید عملکرد خوبی داشته باشید. این‌که آیا شما بیش‌ازحد خسته هستید، از سرگرمی کافی در زندگی شخصی خود برخوردار نیستید، یا با مشکلاتی در داخل یا خارج از محل کار خود دست‌وپنجه نرم می‌کنید، بر کار شما تأثیر منفی می‌گذارد.

قبل از رفتن به محل کار و حتی در طول روز، تمام تلاش خود را بکنید تا اشتیاق خود را بالا نگه‌دارید. اگر شما خودتان را در جمع همکارانی که دوستشان دارید قرار می‌دهید و یا به آن‌ها کمک می‌کنید، بازهم باید از یک استراحت کوتاه برای رفع خستگی و انرژی گرفتن دوباره استفاده کنید یا با دوست خود صحبت کنید. اگر خوشحال باشید، خوب عمل خواهید کرد. به همین سادگی!

سخن آخر

شما همیشه عاشق شغل خود نخواهید بود، همیشه می‌توانید انگیزه کار پیدا کنید.یادتان باشد به آخرین باری فکر کنید که در موقعیت فعلی خود به موفقیتی دست‌یافتید. احساس خوبی بود، درست است؟مهم نیست که علاقه کمی به کار خود دارید، دستیابی به موفقیت باعث ایجاد اشتیاق و انگیزه کار برای ادامه می‌شود.

اگر در موقعیت فعلی خود احساس ناکامی می‌کنید و در یافتن انگیزه مشکل‌دارید، از پنج نکته فوق که برای کمک به شما در ایجاد انگیزه شغلی برای دستیابی به موفقیت آورده شده استفاده کنید. به نظر شما نکات بیان‌شده در ایجاد انگیزه کار مؤثر هستند؟ لطفاً دیدگاه خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Lifehack

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *