صفحه اصلی / بازاریابی / تکنیک های تبلیغات: شگردهایی که باعث می‌شود نبض مخاطب در دستان شما قرار گیرد
تکنیک های تبلیغات

تکنیک های تبلیغات: شگردهایی که باعث می‌شود نبض مخاطب در دستان شما قرار گیرد

تکنیک های تبلیغات در واقع استفاده از جاذبه‌های تبلیغات در آگهی‌های تبلیغاتی و بازاریابی است. هر پیام برای این‌که بتواند مخاطب را به‌سوی خود جلب کند از یک نوع جاذبه استفاده می‌کند. تکنیک های تبلیغات کمک می‌کنند تا این جاذبه‌ها به شکلی تأثیرگذار، اثربخش و گیرا در ذهن مخاطب رسوخ کرده و درنهایت آگهی تبلیغاتی منجر به فروش کالا شود.

ایران مدیر در ادامه این مقاله به بررسی انواع جاذبه‌های تبلیغاتی و تکنیک های تبلیغات برای پیاده‌سازی آن‌ها می‌پردازد.

جاذبه منطقی

در جاذبه منطقی به‌طور مشخص و صریح، مزایای کالا، خود کالا، ویژگی‌های آن و… عنوان می‌گردد و از پرداختن به مسائل و موضوع‌های حاشیه‌ای خودداری می‌شود. پیام‌هایی که کیفیت، صرفه‌جویی، فایده و کاربرد کالا را نشان می‌دهند ازجمله پیام‌هایی هستند که در آن‌ها از جاذبه‌های منطقی استفاده شده است.

جاذبه خنده و طنز

تبلیغاتی که با محتوای خنده ارائه می‌شود در زمره تبلیغاتی هستند که بهتر از همه شهرت یافته و در بین پیام‌هایی که به نمایش درمی‌آیند بیشتر از بقیه به یاد می‌مانند و در اذهان عمومی در مورد آن گفت‌وگو می‌شود. در بهره‌گیری از جاذبه خنده و طنز در تهیه آگهی بایدونبایدهایی را می‌توان در نظر گرفت؛ از دیدگاه کارشناس تبلیغ بایدها و نبایدها با جاذبه طنز به شرح زیر است:

بایدها:

 1. مطالب طنز یا خنده‌آور باید مرتبط با کالا باشد
 2. در ابتدای تبلیغ باید مخاطب را با طنز آشنا کرد، سپس اگر امکان‌پذیر است از آن خارج نمود
 3. از طنز یا مطالب خنده‌آور برای بیان نقاط قوت کالا استفاده نمود
 4. تبلیغ باید ملیح باشد نه مسخره
 5. مطالب طنز یا خنده‌آور باید ساده و همه‌فهم باشد
 6. پیام خنده و پیام تبلیغ باید یکپارچه باشد

نبایدها:

 1. هیچ‌گاه نباید کالا را به تمسخر و خنده گرفت
 2. در تبلیغ نباید لطیفه تعریف کرد چون خیلی سریع بی‌مزه می‌شود
 3. از پایان‌بندی‌هایی که موجب تعجب مخاطب می‌شود باید پرهیز کرد زیرا این اتفاق فقط یک‌بار شیرین است و دفعات بعد برای مخاطب ماجرا معلوم می‌شود
 4. مطلب طنز یا خنده‌آور نباید چندان سخت باشد که مخاطب نتواند به‌راحتی آن را درک کند
 5. مطلب طنز یا خنده‌آور نباید کالا را تحت‌الشعاع قرار دهد
 6. هرکجا که مشخص نیست باید از چه جاذبه یا تیزری استفاده نمود سریع سراغ تبلیغ طنزآلود و خنده‌آور نباید رفت.

جاذبه ترس

در برخی از مواقع بازاریابان در پیام‌های تبلیغاتی خود از جاذبه ترس استفاده می‌کنند تا در ذهن و روح مخاطب نگرانی به وجود آورند و آن‌ها را تحریک به انجام یا عدم انجام کاری نمایند. مطالعات نشان داده که پیام‌های ترس‌آور می‌تواند اثربخش باشد مشروط بر این‌که کارشناس تبلیغ خود بداند که ترس چگونه عمل می‌کند.

کارشناس قبل از استفاده از تبلیغ با جاذبه ترس باید از نحوه عمل این نوع تبلیغ، میزان استفاده و واکنش‌های متفاوت مخاطبان نسبت به آن اطلاع حاصل کند. هم‌چنین در این‌گونه تبلیغ، هنگامی‌که توصیه‌های خاص یا اقدام‌های ویژه‌ای برای فرد ارائه شود به بهترین نحو تأثیر می‌گذارد.
برای این‌که تبلیغ با محتوای ترس اثربخش گردد، پیام تبلیغ باید یک یا چند مورد از انواع اطلاعات زیر را در برگیرد. این اطلاعات به‌قرار زیر است:

 • دستورالعمل و توصیه‌های خاص در خصوص این‌که چگونه باید با موضوع ترس‌آور روبرو شد یا آن را کاهش داد و چگونه رعایت اصول مزبور مشکل را حل خواهد کرد
 • خودداری از ارائه پیام‌های به‌شدت ترس‌آور؛ زیرا ترس مفرط در مخاطب، نتیجه‌ای منفی مغایر با آنچه موردنظر ارائه‌کننده پیام است می‌گذارد
 • برای مخاطبانی که از سطح آگاهی اندکی برخوردار هستند یا از حداقل عزت‌نفس برخوردارند پیام‌های بسیار رعب‌آور نباید ارائه شود
 • مشکل رعب و ترس باید به‌سرعت در تبلیغ حل شود تا نگرانی مخاطب سریع کاهش یابد

جاذبه تداعی

جاذبه تداعی ازجمله جاذبه‌های تبلیغاتی است که به‌ویژه در آگهی‌های چاپی کاربرد دارد. در این جاذبه پیوندی خلاقانه بین محصول و یک رویدادی مهم برقرار می‌شود. این ارتباط باعث می‌شود که هم توجه مخاطب بیشتر جلب شود و هم ماندگاری پیام در ذهن مخاطبان دوچندان گردد.

تکنیک های تبلیغات و تبلیغ مک دونالد

در آگهی فوق از همین جاذبه تداعی برای تبلیغ محصولات مک‌دونالد استفاده شده است. در این آگهی مک‌دونالد با استفاده از استراتژی فوق، ذهن و روح مسلمانان را مورد هدف قرار داده است. به سیب‌زمینی‌های سرخ‌شده دقت کنید که با چه ظرافتی دستانی که برای دعا برافراشته شده‌اند را تداعی می‌کند. برای اطمینان از درک پیام مزبور توسط مخاطب و کامل کردن آن، هلال ماه و حتی ستارگان آسمان هم زینت‌بخش آسمان این آگهی تبلیغاتی شده‌اند.

سمبل‌ها و مناسبت‌ها

شرکت مک‌دونالد با استفاده از تکنیک سمبل‌ها و مناسبت‌ها ماه رمضان را تبریک گفته است. یکی از سبک‌های تبلیغاتی که هماره موردتوجه شرکت مک‌دونالد قرار داشته استفاده از سمبل‌ها و مناسبت‌هاست. این آگهی که توسط شرکت تبلیغاتی معتبر و مشهور «لئو برنت» طراحی شده، مدال نقره جشنواره تبلیغاتی «موندیال» را نیز از آن خود نموده است. ترجمه شعار این آگهی، رمضان مبارک باد، هست.

تکنیک های تبلیغات و آگهی مک دونالد برای رمضان

جاذبه اخلاقی

این نوع جاذبه بر تشخیص مخاطبان درباره درست یا غلط بودن چیزی تکیه می‌کند. از جاذبه اخلاقی وقتی استفاده می‌شود که هدف وادار کردن مردم به حمایت و طرفداری از پاره‌ای از مسائل اجتماعی باشد. به‌عنوان نمونه می‌توان به پوستر تبلیغاتی از سازمان یونیسف با شعار: هرسال میلیون‌ها کودک به دلیل آب آلوده تلف می‌شوند؛ اشاره کرد.

تکنیک های تبلیغات و آگهی یونیسف

تکنیک های تبلیغات

گام بعدی در تهیه آگهی تبلیغاتی انتخاب تکنیک های تبلیغات است. در این مرحله تهیه‌کننده آگهی تبلیغاتی باید توجه خود را معطوف به چگونگی اجرای تبلیغ کند به‌عبارت‌دیگر وی باید بررسی کند که چگونه جاذبه‌ای را که برای تبلیغ در نظر گرفته، به تصویر بکشد و برای به تصویر کشیدن آن از چه تکنیکی استفاده نماید. پیام یا جاذبه تبلیغاتی به اشکال متعددی می‌تواند ارائه شود. برخی از مهم‌ترین این تکنیک‌ها به قرار زیر هستند:

موزیکال

در این سبک از تکنیک های تبلیغات یک یا چند نفر یا چند شخصیت کارتونی نشان داده می‌شود که مشغول خواندن آوازی درباره یک کالا هستند. دلیل اصلی استفاده از شیوه مزبور یادآوری و به خاطر سپردن اشعار و ترانه‌های ساده است که به‌راحتی در ذهن مخاطب حک می‌شود.

ارائه تأییدیه

در این روش از یک منبع دوست‌داشتنی و قابل‌اعتماد برای تائید کالا استفاده می‌شود که معمولاً هم از افراد شهیر و هم از افراد غیر مشهور می‌توان استفاده کرد. البته بینندگان بیشتر تحت تأثیر افراد مشهور قرار می‌گیرند.

داستان‌گویی

در این تکنیک از تکنیک های تبلیغات، گفتاری بر روی تبلیغ خوانده می‌شود و گوینده آن مشهود نیست. مثلاً شرکت ژیلت با شعار تبلیغاتی این شرکت که «ژیلت بهترین تیغ برای مرد است»، بدون آن‌که گوینده در تصویر مشخص باشد شعار خود را به‌صورت گفتاری بیان و در ذهن مخاطب حک می‌کند. پیتر هافمن مدیر بازاریابی این شرکت می‌گوید: خوش‌شانسی ما به خاطر عرضه محصولی است که در سطح جهان نیاز یکسانی را برآورده می‌کند.

 

مستندات علمی

در این شیوه مدارک مستند علمی یا تحقیقاتی ارائه می‌شود که نشان می‌دهد مارک کالای موضوع آگهی نسبت به یک مارک یا چند مارک تجاری دیگر بهتر است یا بیشتر موردپسند واقع‌شده است.

تبلیغ دوتکه

در این شیوه دو تبلیغ به هم مرتبط از یک شرکت (معمولاً هرکدام ۱۵ ثانیه) که یک خط متصل عقیده‌ای را دنبال می‌کند، طراحی می‌شود و هنگام پخش آن از تلویزیون، در بین این دو تبلیغ، یک تبلیغ کاملاً جداگانه از محصولی دیگر مربوط به شرکتی دیگر پخش می‌گردد که هیچ ربطی به شرکت نخستین و محصول آن ندارد. به‌عبارت‌دیگر در این شیوه به پخش تلویزیون گوشزد می‌شود که نخست ۱۵ ثانیه اول از تبلیغات شرکت نخست را پخش کند و بعدازآن تبلیغ یک شرکت دیگر را قرار دهد و سپس مجدداً قسمت دوم تبلیغ همان شرکت اولی پخش شود.

شایستگی فنی

در این شیوه توانایی‌های فنی شرکت در تولید کالا ارائه می‌شود. استفاده از تکنیک «شایستگی فنی» اغلب در مورد لوازم برقی به کار گرفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال شرکت خودروسازی جیپ همیشه در شعار تبلیغاتی خود به شایستگی فنی این خودرو تأکید می‌کند.

نمای نزدیک

در این شیوه تلویزیون اساساً رسانه‌ای برای خلق تصاویر نمای نزدیک است. نمای نزدیک می‌تواند مورداستفاده شرکت‌ها، رستوران‌های تولیدکننده انواع غذاهای پخته قرار گیرد. هم‌چنین پیتزافروشی‌ها برای نشان دادن غذاهایشان از نمای نزدیک جهت ایجاد اشتها در بیننده بهره می‌برند.

رتوسکوپ

در این تکنیک از تکنیک های تبلیغات سکانس‌های انیمیشن و واقعی به شکل جداگانه تهیه‌شده و سپس دور یکدیگر ترکیب می‌شوند. مثلاً یک پسر بچه واقعی ممکن است به نمایش درآید که در حال خوردن صبحانه است و درعین‌حال یک شخصیت به شکل کارتون روی شانه‌های او در حال بالا و پایین پریدن است و با او صحبت می‌کند.

مقایسه

در این شیوه کالاهای یک شرکت با کالاهای شرکت رقبا مقایسه می‌شود و با مقایسه آن کالا با کالای دیگر، سؤال‌های بیننده پاسخ داده می‌شود و به‌طور مستقیم و تلویحی ارجحیت وبرتری محصولات شرکت نسبت به محصولات شرکت‌های دیگر نمود پیدا می‌کند.

تکنیک های تبلیغات و آگهی پپسی

حل مشکل

در این شیوه جنبه مشکل‌گشا بودن کالا نمایش داده می‌شود و قابلیت محصول به‌عنوان مزیت رقابتی آن بیشتر بیان می‌گردد.

فرد سخنگو

در این تکنیک از تکنیک های تبلیغات فردی در جلوی دوربین ظاهر می‌شود و به‌طور مستقیم محتوای تبلیغ را برای مخاطب بیان می‌کند. این فرد ممکن است مستقیماً کالا را نشان دهد یا در خصوص آن کالا و جنبه‌ها و مزایای مختلف آن بر روی تصویر صحبت کند. باید توجه کرد که در این تکنیک فرد سخنگو و ارائه‌کننده تبلیغ باید فردی دوست‌داشتنی و در نظر مخاطبان جایگاه وی به‌گونه‌ای باشد که اعتماد آن‌ها را جلب کند. البته نباید این فرد کالا را تحت‌الشعاع قرار دهد زیرا هدف ارائه کالاست نه معرفی آن فرد.

سبک زندگی

در این شیوه از تکنیک های تبلیغات، مناسبت یک کالا با سبک زندگی نشان داده می‌شود. برای مثال آگهی درباره مواد لبنی، هم‌زمان بااینکه مردانی را در حال ورزش نشان می‌دهد، نقش مصرف شیر در ایجاد یک زندگی فعال و توأم با سلامتی را گوشزد می‌کند یا همچون تبلیغات شرکت لوازم ورزشی «آدیداس» که سعی دارد تا استفاده از محصولات این شرکت را به‌عنوان یک سبک ویژه زندگی نشان دهد.

انیمیشن (نقاشی متحرک)

یکی دیگر از شیوه‌های ارائه پیام استفاده از نقاشی متحرک است که متداول‌ترین آن ارائه در قالب کارتون می‌باشد. این شیوه، مطبوع و خوشایند کودکان است و به نظر می‌آید که در بین همه سنین محبوبیت دارد.

سریال (مجموعه تبلیغ)

در این شیوه، مجموعه تبلیغاتی به دنبال هم و در قالب یک مبارزه تبلیغاتی پخش می‌گردد و در واقع هر قسمت، تبلیغ داستانی را که در تبلیغ قبل بوده دنبال می‌کند.

خیال‌پردازی

این سبک از تکنیک های تبلیغات درباره کالا یا مصرف آن، خیال و رؤیا ایجاد می‌کند و مخاطبان را در قالب رویای استفاده از آن محصول و نوع برداشت آن‌ها در استفاده از کالای تبلیغی نشان می‌دهد و این‌که استفاده از آن کالا، چه احساسی به آن‌ها دست می‌دهد. به‌عنوان‌مثال می‌توان به شعار آگهی «رنو مگان» توجه کرد: «حسّ شما، رنو مگان رو ترجیح میده»

تکنیک های تبلیغات و تبلیغ مگان

برشی از زندگی روزمره

روش برشی از زندگی روزمره یک شیوه دراماتیک قدیمی است. بازیگران این شیوه داستانی را به نمایش می‌گذارند و استفاده‌کننده مارک کالای تبلیغی، قهرمان داستان است. بیشتر تبلیغاتی که با این تکنیک ارائه می‌شود، در ابتدا با یک مشکل شروع می‌شود که در نهایت مارک کالای شرکت تبلیغی به‌عنوان راه‌حل ارائه می‌گردد.

حالت یا ذهنیت پردازی

هدف اصلی این تکنیک، به وجود آوردن ذهنیت یا حالتی خاص برای کالایی است که قصد فروش آن را داریم. در این روش، حالت یا ذهنیتی نظیر زیبایی، عشق، محبت یا امنیت و آسایش در اطراف کالا ایجاد می‌شود و هیچ‌گونه سخنی به‌جز در قالب توصیه خرید کالا به میان نمی‌آید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی انواع جاذبه‌های تبلیغاتی پرداختیم و تکنیک های تبلیغات برای پیاده‌سازی این جاذبه‌ها را در آگهی‌های تبلیغاتی بررسی نمودیم. شما می‌توانید با استفاده از این تکنیک‌ها به خلق تبلیغاتی بپردازید که توان فروختن کالای شما را دارند.
چه اندازه با جاذبه‌های تبلیغاتی آشنا هستید؟ در تبلیغات مربوط به کالا یا خدماتتان از کدام تکنیک‌ها بهره می‌گیرید؟ این تکنیک‌ها چه نقاط قوت و ضعفی دارند؟ لطفاً تجربیات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Shop.3gaam

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

نویسنده: مهدی فرزین
من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

ارائه خدمت

ارائه خدمت و ۶ مدل ذهنی برای دستیابی به فرهنگ ماندگار خدمت به مشتریان

ارائه خدمت از اهداف اساسی سازمان‌هاست. ما به لطف فناوری، بیش از گذشته باهم ارتباط …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *