صفحه اصلی / توسعه فردی / سخنرانی جذاب و ۷ راهکار برای جلب‌توجه مخاطبانی که هیچ‌گونه اطلاعاتی از کار شما ندارند
سخنرانی جذاب

سخنرانی جذاب و ۷ راهکار برای جلب‌توجه مخاطبانی که هیچ‌گونه اطلاعاتی از کار شما ندارند

سخنرانی جذاب مهارتی است که هرکسی می‌تواند با داشتن آن از مزایا و منافع زیادی بهره‌مند شود. این مهارت وقتی مهم‌تر می‌شود که می‌خواهید برای کسانی سخنرانی کنید که هیچ شناختی از شما و تخصصتان ندارند. هر شغلی دارای اصطلاحات تخصصی است که فقط افراد داخل در آن کسب‌وکار از آن اطلاع دارند. فکر کردن به اینکه شما یک تازه‌وارد هستید می‌تواند به شما کمک کند آنچه را که برای افراد دیگر واضح نیست، قابل‌فهم‌تر کنید.

شما حرفه خود را انتخاب کرده‌اید، در یک زمینه بخصوص تحصیلات ارزشمندی کسب کرده‌اید تا موقعیت مطلوبی برای خود در یک صنعت داشته باشید. درواقع شما یک فرد متخصص برای خود هستید، پس چرا نمی‌توانید به‌خوبی و با جذابیت بالا از شغل و حرفه خود با مشتریانتان حرف بزنید و نظر آن‌ها را جلب کنید؟

شاید به این دلیل است که شما بیش‌ازحد فکر می‌کنید، با ایران مدیر همراه شده، یک گام به عقب بردارید و این مراحل را دنبال کنید تا مهارت‌های خود را به افرادی که همانند شما تخصص ندارند، منتقل کنید.

۱٫ سخنرانی جذاب یعنی بدون اینکه گنگ سخن بگویید، منظورتان را برسانید

این را بپذیرید، شغل شما بسیار باحال است. به همین دلیل است که شما هرروز آن را انجام می‌دهید. هنگامی‌که شما حرفه خود را به یک بیگانه توضیح می‌دهید، باید به‌طور کامل تمرکز داشته باشید که در هنگام انتقال اطلاعات خود، در ذهن مخاطب ایجاد سردرگمی نکنید.

اگر شما مکانیک هستید، از اصطلاحات مبهم مانند گشتاور، موتور چندمنظوره و مبدل کاتالیستی استفاده نکنید؛ اما در عوض با همه‌ افرادی که در اطراف شما هستند صحبت کنید. مخاطب شما احتمالاً تا حدودی به گفته‌های شما علاقه نشان می‌دهد. به‌صورت کامل و با جزئیات برای مخاطب خود توضیح می‌دهید که در طول انجام شغل خود چه کارهایی می‌کنید؛ با این کار شور و شوق بیشتری به توضیحات خود اضافه می‌کنید.

۲٫ برای داشتن یک سخنرانی جذاب ، مثال‌های جامع بزنید

حتی اگر کار شما به‌اندازه یک ستاره سینما هیجان‌انگیز نباشد، به‌احتمال‌زیاد به یک عملکرد حیاتی در جامعه ما کمک می‌کند. هنگامی‌که شما تلاش می‌کنید تا کار خود را به دیگران آموزش دهید، به این حس همبستگی اشاره‌کنید. به‌عنوان‌مثال به یک نابغه IT توجه کنید. او ممکن است در تفهیم مسائل مربوط به بحث شبکه مشکل داشته باشد، اما چگونه می‌تواند برای پیش بردن کار خود این مشکل را رفع کند؟

پاسخ روشن است: در فن بیان باید بر روی اصول تمرکز کند. او می‌تواند زیرساخت‌های دیجیتالی شرکت خود را بر روی کاغذ برای شما شرح دهد. می‌تواند از یک مثال استفاده کند: یک پرس چلوکباب ممکن است برای شما خوشمزه و جذاب باشد و بخواهید آن را بخورید، اما چگونه ممکن است که بدون نوشیدن دوغ محلی ایرانی، آن را میل کنید؟

این استعاره به شما توضیح می‌دهد که چگونه بحث شبکه در IT جای گرفته‌شده است و در حال حاضر شما یک تصویر واضح از «هضم» این اطلاعات را در ذهن خود دارید.

۳٫ سخنرانی جذاب را با توضیحات تصویری همراه کنید

ما در یک عصر تصویری زندگی می‌کنیم، بنابراین باید توجه مخاطبان خود را به‌وسیله تخیل، به خودمان جلب کنیم. اکثر سخنرانی‌های عالی نیاز به تصاویری دارند تا داستانشان را بهتر توصیف کنند؛ به‌عنوان‌مثال هنگام ارائه یک مطلب و سخنرانی با استفاده از پاورپوینت، چندین دستورالعمل وجود دارد که باید با آن‌ها آشنا شوید:

متن bold زیباتر نشان داده می‌شود

هنگام انتخاب فونت برای پاورپوینت خود، گزینه‌ای را انتخاب کنید که متن آن به‌راحتی قابل‌خواندن باشد. اگر مخاطبان شما نمی‌توانند اسلایدهای شما را بخوانند، هرگز موارد اولیه در مورد صنعت شما و همچنین پاورپوینت شما را درک نخواهند کرد.

ساده‌سازی

سعی کنید که از مقدار بسیار کمی متن در پاورپوینت خود استفاده کنید. بخش عمده‌ای از توضیحات خود را با صدای بلند برای مخاطبین خود بخوانید و اجازه بدهید که تصاویر هم هدف شما را به مخاطبان منتقل کنند. اگر مخاطبان شما در حال خواندن اسلایدهای شما هستند، آن‌ها نمی‌توانند بر روی حرف‌های شما تمرکز کنند. یک داستان‌پرداز باشید، نه یک حامی.

به‌صورت دینامیک عمل کنید

از عکس‌های چشمک‌زن برای بهتر دیده شدن تصاویر مهم در ارائه خود استفاده کنید تا مخاطبان را برای دیدن این تصاویر تحریک کرده باشید. این کار به‌جای اینکه حواس مخاطبان شما را پرت کند، کاری می‌کند تا توجه مخاطبان به میزان بیشتری به محتواهای شما جلب شود.

خوش آمدگویی ابتدایی را کوتاه کنید

زمانی که مخاطبان تنها در همان ۳۰ ثانیه اول به شما گوش می‌دهند، چرا سر صحبت را با یک گفتگوی ۱۰ دقیقه‌ای باز می‌کنید؟ چرا زمانی که ۵ اسلاید کافی است، از ۲۰ اسلاید استفاده می‌کنید؟ برای این موارد اضافی، وقت خود را هدر ندهید.

شناخت ماهیت و طبیعت رسانه‌های اجتماعی

شما از یک سری رسانه‌ های اجتماعی استفاده کرده‌اید، بنابراین از قوانین و مقرراتی که در این راستا وجود دارد تبعیت کنید. قوانینی مانند کوتاه بودن بحث و وضوح‌بالا.

۴٫ برای داشتن یک سخنرانی جذاب ، واژگان را شفاف و واضح به کار ببرید

شما کارهای خود را در EOD=end of day برای مخاطبان ارسال می‌کنید، به ایمیل‌های خود به‌صورت ASAP=as soon as possible (سریع‌ترین زمان ممکن) پاسخ می‌دهید، بنابراین شما می‌توانید برخی اوقات از فرایند PTO=paid time off استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که در صنعت خود هنگامی‌که از کلمات اختصار استفاده می‌کنید، در کنار این کلمات تعریف کامل این واژه‌ها را بیان کرده باشید.

۵٫ برای جذب مخاطب یک قلاب احساسی طراحی کنید

شما یک نوآور هستید، بنابراین دیدگاه شما ممکن است بیش‌ازحد فنی و یا انتزاعی باشد و نتوان با استفاده از یک زبان ساده آن را شرح داد. اگر با چنین مشکلی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، می‌توانید از یک روش کلاسیک استفاده کنید.

طرفداران موسیقی هنوز نمی‌توانند درک کنند که چرا لازم است یک برنامه جدید برای اشتراک آهنگ خود دانلود کنند؛ به لذت‌های مشترک در یک جامعه آنلاین اشاره‌کنید و آن را تقویت کنید. همچنین به‌روزهای گذشته که نوارهای کاست را کپی می‌کردید اشاره‌کنید.

۶٫ قدم اول سخنرانی جذاب آن است که مخاطبان خود را بشناسید

شما بیشتر روز خود را در ارتباط با دیگران در صنعت خود صرف می‌کنید، اما همین ارتباطات، شانس شما برای رسیدن به موفقیت است. پس می‌خواهید در چه مسیری حرکت کنید؟ اگر شما در حوزه بیمه هستید و باید با تعداد زیادی از متخصصان پزشکی صحبت کنید، با انتخاب بهترین گزینه‌ها از پزشکان برای صحبت کردن، زمینه‌های مشترک را پیدا کنید. قبل از این‌که به سمت این روش جدید تغییر مسیر دهید، گزینه مناسبی برای بحث با آن‌ها پیدا کنید. این رویکرد همانند یک پل می‌تواند شما را به مخاطبانتان متصل کند.

۷٫ حرف دلتان را بزنید تا سخنرانی جذاب و دلربایی داشته باشید

مهم‌ترین چیزی که در هر ارتباط وجود دارد، اعتبار است. اگر شما به چیزی که می‌گویید اعتقاد ندارید، چگونه انتظار دارید که فرد دیگری به این گفته‌های شما توجه کند؟ در یک مسیر درست قرار بگیرید و بر روی عناصر حرفه خود تمرکز کنید.

به اولین روزهای آموزش و توسعه فردی خود فکر کنید. به یاد دارید که چقدر هیجان‌زده بودید؟ خب این شور و شوق را در هنگام آموزش دادن به مخاطبان خودتان منتقل کنید. شما قبل از اینکه رهبران نسل بعدی به بیراهه کشیده شوند، می‌توانید آن‌ها را هدایت کرده و از آن‌ها مراقبت کنید.

شما از چه تکنیک‌هایی برای جذب مخاطب خود در یک سخنرانی عمومی استفاده می‌کنید؟ سبک سخنرانی کدام‌یک از سخنرانان برتر ایرانی را می‌پسندید و چرا؟ لطفاً نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

نویسنده: مهدی فرزین
من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

شغل مناسب

چگونه می توان ریسک های انتخاب شغل مناسب را اندازه­ گیری کرد؟

انتخاب شغل مناسب تا چه حد بر آینده ما تأثیرگذار است؟  آیا تاکنون تحت فشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *