صفحه اصلی / رهبری / مدیر بد : 11 نشانه‌ مدیر بد و راه کارهای بهبود عملکرد مدیران سازمان ها
مدیر بد

مدیر بد : 11 نشانه‌ مدیر بد و راه کارهای بهبود عملکرد مدیران سازمان ها

مدیر بد چه مدیری است ؟ اگر شما مدیر قسمتی هستید، احتمالاً وظایف زیادی دارید، اما فقط به این دلیل که مسئولیت رهبری یک تیم را به عهده دارید، مدیر کامل و بی‌نقصی محسوب نمی‌شوید.

اتفاقاً در این سمت، تلاش مداوم برای بهبود، بیش از هر زمانی برایتان اهمیت خواهد داشت، زیرا امروز، کارمندانتان بر شما تکیه کرده، به دنبال تعلیم، راهنمایی، مربی‌گری و پیشنهادهای شما هستند.

البته نحوه ارزیابی عملکرد خودتان به عنوان یک رئیس، کار دشواری است. با مطالعه این مطلب ایران مدیر می‌توانید فهرستی از نشانه‌های مدیر بد را بفهمید، سپس خود را بررسی کرده و ببینید در پی این نشانه‌های هشداردهنده چگونه باید خود را اصلاح کنید.

یازده نشانه مدیر بد و راه‌های بهبود آن

1‌ مدیر ریزبین: مدیری که بر کارکنان‌ بسیار زیاد نظارت می‌کند

مدیر بد و ریزبینی

نشانه‌ها: اگر این نشانه‌ها را دارید، شما مدیر ریزبینی هستید:

 •  برای شما دشوار است که در جریان کار، وظایف خود را به کارمندانتان واگذار کنید، حال آنکه واگذاری وظایف به کارمندان به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را ارتقا دهند.
 •  زمانی ‌که به کارمندان وظایفی را واگذار می‌کنید، به طور مرتب پیشرفت‌شان را بررسی می‌کنید. با این کار اشتباهات کارمندان را تصحیح کرده یا در فرصتی ممکن بازخوردی مناسب ارائه می‌دهید.
 •  وقتی کارمندان شما کارهای زیادی دارند، در همان زمان به آن‌ها وظیفه یا پروژه‌ای دیگر می‌سپارید. از کارمندان می‌خواهید قبل از ارسال ایمیل، ارائه سخنرانی یا برگزاری جلسه با دیگر تیم‌ها یا رؤسا، ابتدا کار شما را انجام دهند.
 •  از لحاظ فنی اجازه نمی‌دهید که کارمندان شما خطایی داشته یا اشتباهی مرتکب شوند، زیرا وقتی می‌بینید در مسیر اشتباهی حرکت می‌کنند، خودتان وارد عمل می‌شوید.

آیا شما چنین مدیری هستید؟ بنابراین احتمالاً شما مدیر ریزبینی هستید. یکی از بزرگ‌ترین شکایاتی کارمندان همیشه از رؤسایشان دارند، همین مدیریت ذره‌بینی است که می‌تواند منجر به بی‌انگیزگی، رهایی از تعهد و در نهایت فرسودگی کارمندان گردد. که از ویژگی‌های مدیر بد است.

روش بهبود یافتن: شاید به نظرتان ناراحت‌کننده باشد، اما تنها راهی که کارمندان‌تان مهارت‌ها را یاد می‌گیرند و خود را ارتقاء می‌دهند، آن است که کارها را خودشان انجام دهند، حتی اگر گاهی اشتباه کنند. این نمونه‌ای از مدیریت رفتار سازمانی است.

نسپردن کارهای سنگین‌تر به کارمندان علاوه بر آسیب به آن‌ها، در همان زمان به خود شما نیز آسیب می‌رسانید. با کاهش سخت‌گیری‌ها و صرف زمان کمتر جهت بررسی، نظارت و سرپرستی کار روزانه کارمندان خود، می‌توانید زمان بیشتری را به آموزش و توسعه رهبری اختصاص دهید. روش‌های طوفان فکری تیم شما و هدایت کارمندان در مواردی که از شما کمک خواسته‌اند، می‌تواند تأثیر بیشتری داشته باشد.

2‌ مدیر بد بازخورد منفی می‌دهد

 مدیر بد و بازخورد منفی

نشانه‌ها:

 • وقتی کارمندان‌ پروژه‌هایی را برای بررسی ارائه می‌دهند یا در طول ملاقات‌های رو در رو با آنان، شما بیشتر زمان خود را در مورد مواردی صحبت می‌کنید که آن‌ها باید بهبود ببخشند یا اشتباهاتی که انجام داده‌اند یا رفتارهایی که می‌توانند تغییر دهند.
 •  بحث‌های بازنگری عملکرد فقط به پیشرفت‌هایی اشاره دارد که باید صورت گیرد و شما سریعاً می‌توانید به خطاها اشاره کرده یا پیشنهادهای خود ارائه دهید.

روش بهبود یافتن: حتی اگر این‌گونه بازخوردها برای کارمندان سازنده و باارزش باشد، آن‌ها قادر نخواهند بود که نکات مثبت را در میان طوفانی از مسائل منفی شنیده یا پردازش کنند. اطمینان حاصل کنید هر بار که با کارمندان در مورد چگونگی انجام کار صحبت می‌کنید، بازخورد سازنده و تقویت‌کننده خود را متعادل می‌سازید. این شامل تمام موارد می‌شود؛

خواه مقاله‌ای باشد که آن را مرور می‌کنید، خواه بررسی عملکرد سال گذشته باشد. به اشتراک گذاشتن موارد خوب، در کنار اشاره به آنچه لازم است بهبود یابد، به کارمندان می‌آموزد که زمینه‌های مثبت کار خود را تقویت کنند، علاوه بر این روحیه آنان را بالا می‌برد که از اصول رهبران خوب است.

از این راهکارها برای راهنمایی مکالمات هنگام هدایت کارمندان استفاده کنید، در این صورت بازخوردهایی که ارائه می‌دهید، تعادل لازم را خواهد داشت.

3‌ مدیر بد به پیشرفت شغلی کارمندان خود اهمیت نمی‌دهد

مدیر بد و پیشرفت شغلی

نشانه‌ها:

 •  مدیر بد در مکالمات شغلی و هدایت کارمندانتان از آن‌ها سوال نمی‌کند که آن‌ها می‌خواهند طی پنج سال چه شغلی را دنبال کنند یا چه پیشرفتی را برای نقش فعلی خود در نظر دارند. در عوض مکالمات را روی کاری که آن‌ها در نقش فعلی خود انجام می‌دهند، متمرکز می‌کند.
 •  کارمندان را با افراد دیگر در شرکت یا سایر فرصت‌های شغلی که احتمالاً به آن علاقه‌مند هستند، متصل نمی‌کنید.
 •  مدیر بد کارمندانش را تشویق نکرده یا به آن‌ها پیشنهاد نمی‌دهد تا روی پروژه‌های جانبی کار کنند که خارج از وظایف آن‌هاست که البته این مسئله عملکرد آن‌ها را کاهش خواهد داد.

اگر سبک مدیریت شما به این طریق است، بنابراین شما به دنبال رشد شغلی کارمندان خود نیستید و یک مدیر بد خواهید بود.
روش بهبود یافتن: پیشرفت شغلی کارمندانتان را بسیار مهم تلقی کنید، زیرا حقیقت این است که موفقیت آن‌ها موفقیت شماست. در بازار کار رقابتی امروز، شما نباید انتظار داشته باشید که کارمندانتان به سایر فرصت‌های شغلی ‌چه در شرکت شما و چه خارج از آن‌ دسترسی نیابند ولی اگر شما از پیشرفت کارمندان خود حمایت و پشتیبانی کنید، احتمالاً آن‌ها کمتر تمایل به ترک شما و کار کردن با تیم و رئیس بهتر را خواهند داشت.

بررسی‌های منظمی در مورد پیشرفت شغلی، اهداف کارمندان و روش‌های طوفان مغزی انجام دهید. کارمندان را تشویق کنید تا با سایر مدیران در شرکت ارتباط برقرار کرده، از این طریق در مورد قسمت‌های مختلف سازمان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در صورت وجود فرصت‌های شغلی مفید و مناسب، فهرست کار را برای آن‌ها ارسال کنید تا به آن‌ها نشان دهید که شما نه فقط به خودتان بلکه به پیشرفت آن‌ها نیز اهمیت می‌دهید. به یاد داشته باشید، کارکنان بیشتر از آنکه به خاطر مشاغل بد جایگاه خود را ترک کنند، به دلیل مدیر بد آن را ترک می‌کنند.

4‌ مدیر بد به کارکنان خود بازخورد مناسب نداده، آن‌ها را تشویق نمی‌کند

نشانه‌ها:

ملاقات‌های رو در رو با کارمندان و بررسی عملکرد آن‌ها فقط روی این کارکنان متمرکز است.

اگر بعد از جلسات، بازرسی‌ها و رویدادهای مهم، شما از هیچ‌یک از همتایان یا مافوق‌های خود بازخوردی نمی‌خواهید.

چنانچه برای تمام افرادی که برای شما کار می‌کنند، ملاقات‌های رو در رو یا روش‌های بی‌نام ارائه نمی‌کنید و آن‌ها این فرصت را ندارند که به شما نحوه پیشرفت را بازگو کنند.

اگر این خصیصه‌ها را در خود می‌بینید، شما به این مشکل دچار هستید. به یاد داشته باشید شما می‌توانید همان‌طور که برای رشد کارکنان خود تلاش می‌کنید، برای رشد و پیشرفت خود از آن‌ها چیزهایی هم یاد بگیرید.

مدیر بد و تشویق نکردن

روش بهبود یافتن: کاملاً طبیعی است که کارکنان شما از ارائه بازخورد به رئیس‌شان در مورد چگونگی کارها احساس نگرانی کنند، بنابراین اگر فوراً به شما بازخورد نمی‌دهند، تسلیم نشوید.

وقت بگذارید و با پرسیدن سؤال و کشف سبک‌های ارتباطی با کارمندان، راه‌های مختلف را برای ارائه بازخورد شناسایی کنید، برای مثال ممکن است کارمند شما از ارائه بازخورد چهره به چهره احساس راحتی نکند، در چنین مواقعی اگر برای آن‌ها فرستادن ایمیل آسان‌تر است، ایشان را به انجام این کار تشویق کنید.

از رئیس خود بخواهید تا زمانی را برای کارمندانش اختصاص دهد، در این صورت آن‌ها می‌توانند به طور محرمانه در مورد راه‌های بهبود و پیشرفت شما صحبت کنند. در پایان به عنوان بخشی همیشگی از مکالمه‌های بررسی عملکرد، به دنبال بازخورد کارکنان باشید تا هنگام صحبت با رئیس‌تان در خصوص عملکرد، بتوانید بازخوردهای کار و راهنماهای مرتبط با آن را ارائه دهید.

 

5‌ مدیر بد چشم‌انداز ندارد

نشانه‌ها:

 •  مدیر بد چشم‌اندازهایی را که در ملاقات‌ها با دیگر مدیران و رؤسای شرکت به دست می‌آورد، به تیم خود منتقل نمی‌کند.
 •  تیم شما هیچ چشم‌اندازی به اهداف سالانه و برنامه‌ای برای رسیدن به آن‌ها ندارد.
 •  مهم نیست که آیا بازخورد خوب یا بد است، به کارکنان خود نباید درباره نظر و دیدگاه مدیران نسبت به عملکرد آن‌ها صحبت کنید. هنگامی که این سوال یا مسئله را مطرح کنید، کارکنان شما نمی‌دانند چگونه به سوالات روزمره شغل خود پاسخ دهند.
 •  اگر تیم شما هرگز با دیگر تیم‌های دپارتمان ملاقات نمی‌کند و به دنبال به اشتراک‌گذاری و همکاری آموخته‌های خود نیست.

اگر تمام موارد بالا در مورد شما صحیح هستند، شما چشم‌اندازی ندارید تا با تیم‌تان در آن خصوص صحبت کنید. پس یک مدیر بد هستید.
روش بهبود یافتن: فقدان چشم‌انداز موجب خستگی مفرط و افت کارکنان خواهد شد. این درست است که تمام تیم‌ها و کارکنان باید به سختی کار کنند و وظایف خود را به انجام برسانند اما تفاوت بین تیم‌هایی که کار سخت را دوست دارند و آن‌ها که از آن بیزار هستند، به چشم‌انداز آن‌ها بستگی دارد.

مجموعه‌ای از اهداف تیمی برای یک ماه، سه ماه یا یک سال تنظیم کنید. از تیم خود به دنبال بازخورد باشید و آن‌ها را به اهداف تیم متعهد کنید. اهداف و موانع موجود در تیم داخلی را به صورت شفاف مشخص کنید و به صورت مداوم به دنبال پیشرفت در این اهداف بلندمدت باشید.

از ملاقات‌های تیمی در شرایط معمولی استفاده کنید. در این ملاقات‌ها، تیم خود را نسبت پیشرفت و نوآوری در رسیدن به چشم‌انداز مورد نظر تشویق کنید. چشم‌انداز خود را با دیگر تیم‌ها و رهبران شرکت به اشتراک بگذارید تا تیم شما برای کار خوبش تشویق شود.

از همه مهم‌تر، همواره به دنبال بازخورد باشید ‌بخش بالا را مطالعه کنید‌ تا بتوانید حس کارکنان نسبت به فعالیت تیم در خصوص چشم‌انداز و نحوه درک آن‌ها را از این مسئله درک کنید و در صورت نیاز، تغییراتی را اعمال کنید.

6‌ مدیر بد بی‌ثبات است

نشانه‌ها:

مهم نیست که مسائل کوچک ‌درخواست‌های مرخصی یا سیاست‌های کار در خانه‌ باشند یا بزرگ ‌مکالمات حرفه‌ای، شاخص‌های پیشرفت یا اعمال انضباطی‌ باشند، در هر صورت تغییرات را به صورت اختصاصی و منحصر به فرد برای کارکنان اعمال می‌کنید.

 •  از یک الگوی واحد برای تمام کارکنان استفاده نمی‌کنید.
 • همچنین این الگو را به صورت مشابه برای خود به کار نمی‌برید.
 • پیشنهادها و راهنماها را از یک ملاقات تا ملاقات بعدی تغییر می‌دهید و کارکنان شما دچار گیجی یا عدم تمرکز به خاطر سیاست‌های خاص می‌شوند.
 • کارکنان مختلف را برای مسائل مختلف بازخواست می‌کنید.

اگر این نشانه‌ها را دارید، به نظر می‌رسد که شما مدیر بد و بی‌ثباتی هستید.

روش بهبود یافتن: اگر می‌خواهید کارکنانتان به رهبری شما احترام بگذارند و به آن اعتماد کنند، باید قوانین و سیاست‌های تیمی یکسانی وضع کنید. در صورت اهمیت، این قوانین را در گروه تیمی منتشر کنید و اگر اهمیت کمی دارند، آن‌ها را حذف کنید.

حتی اگر این مسئله برایتان ساده و کوچک به نظر می‌رسد، ارزش آن برای کارکنان در گذر زمان مشخص خواهد شد. اگر این کار را نکنید، موجب سرخوردگی و از دست رفتن بهره‌وری افراد خواهد شد.

7‌ مدیر بد منعطف نیست

 •  کارکنان شما برای گرفتن مرخصی از تکنیک‌های خاصی استفاده می‌کنند.
 •  تیم شما اجازه دورکاری یا استفاده از مرخصی را ندارد.
 •  تاریخ‌های نامشخصی برای مرخصی معلوم می‌کنید.
 •  کارکنان شما برای ملاقات با پزشک یا کارهای ضروری باید از مرخصی‌های خود استفاده کنند.

اگر این موارد صحیح هستند، احتمالاً شما رئیس منعطفی نیستید و یک مدیر بد به شمار می‌آیید.

روش بهبود یافتن: انعطاف‌ناپذیری استراتژیک باعث از دست دادن کارکنان خواهد شد. آن‌ها از تیم شما و احتمالاً از شرکت‌تان فراری خواهند شد. انعطاف‌پذیری محیط کار، یکی از مهم‌ترین موارد مد نظر کارجویان است و اگر شرکت شما با این مسئله سازگاری نداشته باشد، استعدادهای زیادی را از دست خواهد داد.

البته شاید نتوانید سیاست‌های  مدیریت منابع انسانی شرکت خود را تغییر دهید، اما بهتر است مطمئن شوید که تیم شما از استانداردها و قوانین مشابهی، با دیگر افراد شرکت برخوردار هستند. مجموعه‌ای از راهنماهای تیمی ایجاد کنید و سعی کنید به آن‌ها پایبند باشید. در مورد بیماری‌های ناگهانی یا موارد اورژانسی، کارکنان شما از درک و انعطاف‌تان قدردانی خواهند کرد.

8‌ مدیر بد به زمان شخصی کارکنان خود احترام نمی‌گذارد

مدیر بد و استراحت کارکنان

 •  بعد از ساعت کاری به کارکنان خود پیام می‌فرستید.
 •  در زمان خارج از اداره به آن‌ها هشدارها و یادآوری‌های مختلفی ارسال می‌کنید.
 •  از کارکنان خود انتظار دارید که در تعطیلات پایان هفته هم برای شرکت زمان اختصاص دهند.

در این صورت به نظر می‌رسد مانند یک مدیر بد به زمان شخصی افراد احترام نمی‌گذارید.
روش بهبود یافتن: فقط کافی است تا انتظارات معقولانه‌ای برای روابط تیمی خود تنظیم کرده، به آن‌ها پایبند باشید. اگر می‌خواهید بعد از ساعت‌ کاری برای تیم خود پیامی ارسال کنید، مشکلی نیست؛ فقط به آن‌ها بگویید که لازم نیست حتماً پاسخ بدهند.

آن‌ها می‌توانند تا آغاز زمان کاری روز بعدی به این پیام‌ها جواب ندهند. کارکنان شما برای رسیدن به بهترین نتیجه کاری باید استراحت کنند و نیروی لازم برای فعالیت‌های روز بعد خود را به دست آورند. شما وظیفه دارید که مراقب سلامت و آرامش کارمندان خود باشید و محدودیت‌هایی برای آن‌ها تنظیم کنید تا تیم شما احساس نکند که همیشه در سر کار حضور دارد.

9‌ مدیر بد به غیر از کار، در مورد دیگری صحبت نمی‌کند

 •  چیزی بیشتر از نام، حقوق و عملکرد در مورد کارکنان خود نمی‌دانید.
 •  هنگامی که با عجله به یکی از کارکنان برخورد می‌کنید، فقط در مورد کار با او خود صحبت می‌کنید.
 •  کارکنان شما چیز خاصی در مورد شما نمی‌دانند، زیرا که جزئیات خصوصی زیادی را با آن‌ها به اشتراک نگذاشته‌اید، لذا در مورد زندگی بیرون از محیط کار شما، اطلاعی ندارند.

درست است که اداره محل کسب‌وکار است اما کاری که شما انجام می‌دهید، آن است که به واسطه ندانستن موارد زیاد در خصوص موارد بیرون از اداره به کارمندان صدمه می‌زنید.

چگونگی بهبود یافتن: از تیم‌تان سؤالاتی درباره مسائل بیرون از کار بپرسید و بعد از شنیدن پاسخ‌، جواب‌ها را به ذهن بسپارید. آیا کارکنان شما فرزند، حیوان خانگی یا اعضای خانواده دارند و این موارد بخش بزرگی از زندگی آن‌ها را تشکیل می‌دهند؟

آیا آن‌ها بعد از کار به ورزش یا بازی خاصی می‌پردازند؟ تمام این موارد، اطلاعات ارزشمندی هستند که می‌توانند اطمینان و سازگاری زیادی در تیم شما به وجود آورند.

بهتر است درباره خود هم اطلاعاتی به آن‌ها ارائه کنید. اگر محیطی با اطمینان متقابل و قدردانی ایجاد کنید، کارکنان هنگام صحبت از مشکلات و نگرانی‌های خود، حس آرامش بیشتری خواهند داشت و می‌توانید هنگام مواجهه با مشکلات ‌در زندگی‌ شخصی یا حرفه‌ای‌ بهتر از آن‌ها حمایت کنید.

10‌ مدیر بد زمانی را برای تیم‌سازی صرف نمی‌کند

هرگز برای شام، نوشیدنی، کارهای داوطلبانه یا تماشای ورزش یا بازی یا هر رویداد دیگری، گروه‌تان را به بیرون از محل کار دعوت نمی‌کنید.

 •  چنانچه تیم شما تولدها، سالگردهای کاری یا تعطیلات را جشن نمی‌گیرد.
 • اغلب زمانی که با افرادتان صرف می‌کنید به ملاقات‌ها با آنان محدود می‌شود.
 • اگر این خصوصیات را دارید، به نظر می‌رسد شما زمانی را برای تیم‌سازی صرف نمی‌کنید.

روش بهبود یافتن: برای تیم‌سازی به جز پرسیدن سؤالات شخصی و صحبت درباره مسائل خارج از محیط کار، به کارهای دیگری نیز نیاز دارید. تیم‌سازی درست موجب حل کشمکش‌های بین‌تیمی، منفی‌بافی کمتر و روحیه بالاتر می‌شود.

کارکنان تمایل دارند تا حس قدردانی شما را برانگیزند و به تلاش زیاد آن‌ها توجه قرار شود، علاوه بر این دریافت پاداش نیز برای آن‌ها مطلوب خواهد بود. این پاداش می‌تواند به شکل کادو، غذا، نوشیدنی یا حتی تجربه لذت‌بخش یک کار گروهی باشد.

تیم‌سازی گاهی به سادگی یک شام گروهی یا تقدیم کارت تولد به کارکنان، ساده و معمولی است. همچنین می‌توانید از برخی از این ایده‌های تیم‌سازی برای تداوم روند مثبت خود استفاده کنید.

11‌ مدیر بد تیم متنوع و جامعی تشکیل نداده‌است

برای تکمیل تیم خود، فقط به شبکه شخصی خود، نقل و انتقالات داخلی و ارجاع‌های کارکنان وابسته هستید. در این حالت شما به اندازه کافی اندیشمند نیستید و به گروه‌های منابع کارکنان یا تلاش‌های فراخوانی خارج از شرکت اهمیت نمی‌دهید.

از لینکدین استفاده نمی‌کنید و به دنبال فراخوانی و ایجاد تیم قوی‌تر نیستید.

شاید متوجه این مسئله نباشید اما اولویت‌زدایی و استفاده انحصاری از تیم خود، شما را به رئیس بد تبدیل می‌کند.
روش بهبود یافتن: اگر از اهمیت ایجاد تیم‌های متنوع و غیرانحصاری آگاه نیستید، بهتر است کمی دانش خود را بالا ببرید. تیم‌های متنوع و غیرانحصاری، عملکرد بهتری داشته، فعالیت مؤثرتری دارند. پس باید این مسئله را به‌صورت اولویت شرکت خود در نظر بگیرید.

سخن آخر

این یازده مورد را مدیر من، اِما برودنر که رئیس خوبی است، نوشته است که روش‌های مختلف و متنوعی را در محل کار ارائه می‌کند. بنابراین بهتر است این موارد را خیلی سریع آغاز کنید. اگر بعد از مطالعه این مطلب، خود را رئیس بدی دیدید، ناامید و ناراحت نشوید.

استراتژی‌های که در اینجا ارائه شد، روش‌های خوبی برای آغاز هستند. نظر شما در این زمینه چیست؟ لطفاً ایده‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Blog.hubspot

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *