صفحه اصلی / استراتژی / کسب و کار در خانه: مزایا، معایب و اشتباهات رایج مربوط به آن
کسب و کار در خانه

کسب و کار در خانه: مزایا، معایب و اشتباهات رایج مربوط به آن

کسب و کار در خانه می‌تواند انعطاف زیادی داشته باشد و نوعی تعادل بین کار و زندگی باشد که همه ما به دنبال آن هستیم. کارولین دنیلز، مدرس کارآفرینی و فناوری کالج بابسون در ولزلی ماساچوست می‌گوید: «اما واقعیت این است که کسب و کار در خانه مجموعه‌ای از چالش‌های خاص خود را به همراه دارد. برای مثال، انجام کسب‌وکارتان به‌تنهایی و از خانه می‌تواند خسته‌کننده باشد. این‌که خودتان به‌تنهایی بخواهید تمام تخیلات خود را تغذیه کنید بسیار سخت است.»

ایران مدیر در این مقاله در مورد برخی از مشکلات خاص کسب و کار در خانه صحبت می‌کند:

اجتناب از اشتباهات هنگام راه اندازی کسب و کار در خانه

۱٫ صرف زمان بسیار زیاد در خانه

آنه الکساندر، مربی کسب‌وکارهای کوچک در Brevard، N.C. می‌گوید: «تنهایی، اولین شکایت افرادی است که در خانه کار می‌کنند. بسیاری از مردم برای محیط کار جداگانه آماده نیستند.» درحالی‌که این کار می‌تواند از هر نظر راحت‌تر به نظر برسد، اما بهترین روش نیست. به جای آن، برای جلسات حضوری‌ که به کسب ‌و کار شما کمک می‌کنند، دور از دفتر خانگی خود زمان صرف کنید. الکساندر می‌گوید: «جلسات را برای ناهار برنامه‌ریزی کنید، در گروه‌های شبکه‌سازی شرکت کنید و یا از کافی‌شاپ‌ها برای یک عنصر اجتماعی در روز خود ایجاد کنید.»

۲٫ چالش داشتن یک برنامه کاری برای کسب و کار در خانه

زمانی که لئون اوکس یکی از شرکای شرکت I Canvas ART، یک فروشنده آنلاین از بوم‌های سفارشی و چند نفر از کارمندانش روز و شب را در اتاق ناهارخوری‌اش کار می‌کردند، می‌گوید: «این یک دستور برای فرسودگی است. شما احساس گناه می‌کنید که کار نکرده‌اید و هیچ قطع ارتباطی بین کار و زندگی وجود ندارد.» درنهایت، او از کارکنان خواست تا ۶ عصر کار را ترک کنند و مطمئن شد که در برنامه زمانی روزانه خود وقت آزاد قرار داده است؛ اما او در سال جاری، شرکت سه‌گانه Niles خود را به دلیل رشد کسب‌وکار که اداره آن در منزل سخت شده بود، به یک فضای اداری منتقل کرد.

۳٫ ایجاد امکان وقفه

دانیلز می‌گوید: «داشتن یک یا دو تماس تلفنی با خانواده و دوستانتان مشکلی ندارد؛ اما زمانی که به‌طور مداوم در حالت «وقفه» هستید، تمرکز بر روی کسب و کار در خانه آسیب می‌بیند.» او توصیه می‌کند که برای مبارزه با اختلالات، باید در طول روز زمان‌های آرامی داشته باشید که هیچ تماس تلفنی یا ایمیلی در آن انجام نشود. همچنین باید مراقب باشید که اغلب اوقات خود را به کارهای گمراه‌کننده مانند اتوی لباس یا مراقبت از کودکان صرف نکنید. اعضای خانواده و پرستار کودکان خود را از ساعت کاری خود مطلع کنید و توضیح دهید که تنها به درخواست‌های فوری پاسخ خواهید داد.

۴٫ وابستگی بیش‌ازحد به عزیزان

الکساندر می‌گوید: «بدون داشتن همکارانی در اطراف خود، به‌راحتی می‌توانید صحبت کردن درباره مشکلات کسب‌وکارتان با همسر یا دوستان خود را به یک عادت تبدیل کنید؛ اما ممکن است عزیزانتان از صحبت در مورد کسب‌وکارتان خسته شوند. به‌علاوه، ممکن است آن‌ها نتوانند بهترین مشاوره را به شما ارائه دهند، زیرا آن‌ها همیشه کسب‌وکار شما را درک نمی‌کنند؛ بنابراین، سعی کنید با دیگران درزمینه‌ی کاری خود ارتباط برقرار کنید تا یک شبکه غیررسمی مشاوران داشته باشید.» او همچنین پیشنهاد می‌دهد: «یک گروه متقاعدکننده از دیگر افراد با کسب و کار در خانه ایجاد کنید.»

۵٫ عدم ایجاد یک محل کار جداگانه

کسب و کار در خانه 1

دانیلز می‌گوید: «حتی اگر در یک خانه بزرگ زندگی نمی‌کنید، یک فضای کاملاً اختصاصی برای کار ایجاد کنید. برای ایجاد یک شکاف فیزیکی بین فضای کار و زندگی، یک اتاق کوچک یا حتی یک گوشه خالی از اتاق نشیمن خود را انتخاب کنید. اگر مجبور هستید در یک محل مشترک خانه مانند اتاق غذاخوری یا آشپزخانه کار کنید، برای ایجاد یک فضای حرفه‌ای کاری، روزانه اشیای شخصی را کنار بگذارید. حتی اگر فضای جداگانه‌ای ندارید، می‌توانید آن را ایجاد کنید.»

۶٫ اجازه دادن به کارمندان برای سوءاستفاده از خانه‌تان

اگر برای نحوه رفتار کارکنان در خانه‌تان قوانینی تعیین نکنید، به خانه‌تان آسیب می‌رسانید. برای مثال، اوکس بر چگونگی غذا خوردن کارمندان در اتاق نشیمن، راه رفتن بر روی فرش‌های رنگ روشن با کفش و چسباندن یادداشت‌ها بر روی دیوار تأکید کرده است. اوکس می‌گوید، به‌جای این‌که بعداً کارمندانتان را سرزنش کنید، بهتر است انتظارات خود را از اول مشخص کنید. «قوانینی تنظیم کنید که با آن راحت هستید.» اوکس از کارمندان خواست تا کفش‌های خود را در بیاورند و در پایان روز محل کار خود را تمیز کنند تا او بتواند بعدازظهر از میز و اتاق غذاخوری خود استفاده کند.

۷٫ بیش‌ازحد مشغول بودن

تاتا هارپر که در Shoreham, Vt یک خط مراقبت از پوست را در خانه خود راه‌اندازی کرد می‌گوید: با انباشته شدن کارها، احتمال غافل شدن از آن‌ها بسیار بیشتر می‌شود.

اگر در محلی که زندگی می‌کنید، کسب و کار انجام می‌دهید، ازآنجاکه فضای کاریتان خصوصی است و آن را با همکاران یا بازدیدکنندگان دیگر به اشتراک می‌گذارید، به‌آسانی امکان دارد که تسلیم بی‌نظمی شوید. «هارپر پرونده‌ها را قبل از انباشته شدن مرتب کرده و فایل‌بندی می‌کند و تنها موارد مربوط به کسب‌وکار را ذخیره می‌کند. علاوه بر این، او دریافت که دکوراسیون و روشن کردن دفترش به او انگیزه می‌دهد تا آن را تمیز نگه دارد.»

۸٫ شروع روز بدون برنامه

الین کوین، نویسنده‌ی مبتکر «هیچ کاری مثل کار کردن از خانه نیست (نشر کالوران، ۲۰۱۱)» ساکن شیکاگو می‌گوید، «بدون تصمیم آگاهانه در مورد اینکه چطور زمان خود را صرف کنید، روزتان می‌تواند کاملاً هدر برود». در عوض، برای هر دو اقدامات کوتاه‌مدت و اهداف بلندمدت زمان صرف کنید تا بتوانید کسب‌وکار خود را به شیوه‌ای متعادل‌تر اجرا کنید. یک برنامه ایجاد کنید و به آن متعهد بمانید. کوین می‌گوید «به‌جای ایجاد فهرست کارها، وظایف را به‌طور مستقیم در برنامه‌ریزی روزانه خود وارد کنید که به شما این امکان را می‌دهد تا برای تکمیل هر کار یک مهلت مشخص تعیین کنید». همچنین، اطمینان حاصل کنید که در طول روز برای مسائل مهم اما غیرمنتظره‌ای که ممکن است پیش بیایند، زمان آزاد در نظر گرفته باشید.

صرفه‌جویی در هزینه برای کسب و کار در خانه

بسیاری از کسب‌وکارها با بودجه بسیار کمی کار می‌کنند، به‌ویژه در هنگام راه‌اندازی کسب و کار خانگی. نظارت بر هزینه‌ها چیزی است که می‌تواند در تمام مراحل مختلف شروع کسب ‌و کار در خانه انجام شود – نه‌فقط زمانی که پول کمی وجود دارد. پس چطور می‌توانید یک شرکت حرفه‌ای و خلاق را اداره کنید و باز هم پول ذخیره کنید؟

کسب و کار در خانه 2

۱٫ انجام کارها توسط خود

یکی از مزایای شروع کسب ‌و کار در خانه، ثروتی است که شما از تجربه‌ای که با انجام بسیاری از کارهای استارتاپ توسط شخص خودتان به دست می‌آورید.

همان‌طور که ملیسا یاملو، بنیان‌گذار Storybook Studio، در کسب‌وکار آنلاین در زمینه هنر و صنایع‌دستی کودکان اذعان کرد: «هر کاری که یاد گرفتم برای خودم انجام دهم، مهارتی است که برای آینده خواهم داشت. اگر من سعی کنم و موفق نشوم، آن زمان هزینه می‌کنم، اما تجربه هم به دست می‌آورم.»

یاملو یک محصول ایجاد کرد و در هزینه‌های آوردن آن به بازار صرفه‌جویی کرد. «پر کردن اسناد استارتاپ کسب‌وکار خودم و ثبت علامت تجاری خودم – این درواقع بیشتر از زمانی که اگر یک وکیل می‌گرفتم طول کشید.» اما او با این کار مقدار قابل‌توجهی پول صرفه‌جویی کرد.

۲٫ برون‌سپاری

هنگام شروع یک شرکت، احساس می‌کنید که باید بیشتر کارهایتان را خودتان انجام دهید، اما هنگامی‌که شروع به رشد می‌کنید، کمک گرفتن می‌تواند باعث شود به حرکتتان ادامه دهید. اگر پایه‌های خلاقانه‌ای در بدنه خود نداشته باشید، کسی را پیدا کنید که آن استعدادها را داشته باشد. برون‌سپاری می‌تواند در هزینه‌های استخدام کارمندان مانند بیمه و مزایا صرفه‌جویی کند. علاوه بر این، برون‌سپاری فرصتی برای آزمایش افراد قبل از استخدام آن‌ها به‌صورت دائم فراهم می‌کند. سایت‌های بسیاری وجود دارند که برای یافتن افراد حرفه‌ای که در خانه کار می‌کنند از آن‌ها استفاده کرده و کارهایتان را برون‌سپاری کنید یا آن‌ها را به‌صورت فریلنسر استخدام کنید.

۳٫ تبادل

این همچنین یک راه بسیار عالی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها در هنگام به دست آوردن یک محصول یا خدمات با کیفیت است. در خارج از کادر به روش‌های خلاقانه فکر کنید که می‌توانید خدمات خود را در تبادل با آنچه نیاز دارید ارائه دهید. اگر به یک طراح وب نیاز دارید، آیا می‌توانید برای کاهش یا حذف هزینه‌ها محصول یا سرویس خود را مبادله کنید؟ یا آیا می‌توانید ارائه یک لینک از سایت خود به سایت آن‌ها (که می‌تواند به سایت آن‌ها ترافیک بفرستد، به‌ویژه اگر در سایت خود ترافیک بالایی داشته باشید) پیشنهاد دهید؟

۴٫ دانشجویان

یکی دیگر از گزینه‌ها برای یافتن منابع با هزینه‌های پایین می‌تواند کار دانشجویی باشد. دانش آموزان و دانشجویان بسیاری وجود دارند که برای فرصت استفاده از مهارت‌های خود و احتمالاً کارآموزی برای ایجاد تجربه‌ای که بتوانند در رزومه خود قید کنند مشتاق هستند.

۵٫ تبلیغات

خرید تبلیغات برای بازاریابی می‌تواند بخش بسیاری از سود شما را مصرف کند؛ اما اینترنت گزینه‌های بسیاری برای تبلیغ رایگان ارائه می‌کند. ایجاد پست در انجمن‌ها، نوشتن وبلاگ‌ها و نوشتن مقالات راه‌های عالی برای جلب توجهات به سمت شرکت شما و همچنین آوردن ترافیک به وب‌سایت شما، بدون پرداخت هزینه است.

۶٫ شبکه‌سازی

تعامل در گروه‌های شبکه‌سازی مربوط به کارتان یک راه عالی برای فروش خود و کسب‌وکارتان است.

۷٫ چاپ

هزینه‌ها برای چاپ هم اضافه می‌شوند، اما باید راهی ارزان برای آن پیدا کرد و تا جای ممکن از مزایای رایگان استفاده کنید.

۸٫ هزینه‌های حسابداری

استخدام یک حسابدار یک ایده خوب است، اما مراحلی وجود دارند که شما می‌توانید هزینه آن‌ها را در پایان سال کاهش دهید. با استفاده از نرم‌افزارها می‌توانید درآمد و هزینه‌های خود را در طول سال پیگیری کنید و تنها با چند کلیک، این اطلاعات را به حسابدارتان انتقال دهید. چراکه این در زمان حسابدارتان صرفه‌جویی می‌کند و می‌تواند باعث شود مبلغ فاکتور کمتری پرداخت کنید.

راه‌های زیادی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها وجود دارد، اما بزرگ‌ترین تأثیر بر امور مالی کسب‌وکارتان با ایجاد یک بودجه محکم و موجه و منطقی ایجاد می‌شود – و به آن بستگی دارد. مقایسه حساب‌های واقعی با مقادیر بودجه به‌صورت سه ماهه می‌تواند به شما کمک کند تا در مسیر باقی بمانید. این همچنین به شما کمک می‌کند تا در هنگام شناسایی حوزه‌هایی که نیاز به کاهش هزینه‌ها دارید، برای سال بعد برنامه‌ریزی کنید.

معایب کسب و کار در خانه

کار کردن از خانه معایبی هم دارد. ممکن است مشتریان دفتر خانگی شما را حرفه‌ای نبینند.

هنگامی‌که خورشید می‌درخشد، یا زمان خرید یا کلاس گلف یا وقتی‌که فرزندانتان شما را صدا می‌کنند، ممکن است حفظ تمرکزتان بر روی کار بسیار دشوار شود. دوستان و خانواده هم می‌توانند بدون هماهنگی با شما به منزلتان بیایند و لیست عوامل حواس‌پرتی همچنان ادامه دارد.

با ایجاد دفتر خود در یک اتاق خالی یا گوشه ساکتی که می‌توانید به‌طور اختصاصی به کسب‌وکار اختصاص دهید، این مشکلات را به حداقل برسانید. آن را با مبلمان اداری (حتی دست‌دوم) مبله کنید و بر یک کامپیوتر تجاری سرمایه‌گذاری کنید. یک خط تلفن تجاری جداگانه دارای پیغام‌گیر صوتی نصب کنید.
سپس برای بازدیدکنندگان خوش‌نیت روشن کنید که ساعت‌های کاری منظمی دارید و این کامپیوتر در دسترس کودکان نیست. در صورت لزوم، اگر دفتر خانگی‌تان تصویری از شما به‌عنوان یک حرفه‌ای منعکس نمی‌کند ترجیحاً با مشتریانتان در بیرون از دفتر ملاقات کنید.

جدا نگه‌داشتن خانواده و کسب و کارتان

برای جدا نگه‌داشتن خانواده و کسب و کار در خانه مجبور نیستید یک کارمند معجزه‌آسا باشید. در زیر چند راهنمایی ساده برای جدا کردن این دو از هم ارائه شده است:

• هنگام کار در‌ دفتر خود را ببندید. این نشانه‌ای برای اعضای خانواده‌تان است تا مزاحمتان نشوند.
• بعد از اتمام کار روزانه در دفتر خود را ببندید. این باعث می‌شود که شما در تمام ساعات شب به دفتر خود وارد شوید.
• اجازه ندهید کودکانتان تلفن‌های کاری شما را پاسخ دهند. ممکن است فکر کنید این کار بامزه است؛ اما مشتریانتان این‌گونه فکر نمی‌کنند.
• مطمئن شوید که کودکانتان می‌دانند وقتی شما «در دفترتان هستید» نباید مزاحم شما شوند.
• بعد از ساعات کاری به تلفن‌های کاری‌تان پاسخ ندهید. پیام ضبط‌شده می‌تواند ساعات کاری شما را اعلام کند.
• در طول ساعات کاری از انجام کارهای خانه‌داری پرهیز کنید.
• در طول ساعات کاری‌تان زمان‌های استراحت کوتاه در نظر بگیرید.

اگر شما نیز کسب و کار در خانه دارید می‌توانید مزایا و معایب آن را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

entrepreneur

entrepreneur

entrepreneur

entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

نویسنده: نوشین علی‌اشرفی
نوشین علی‌اشرفی هستم. علاقه زیادی به رشته MBA و مدیریت دارم. حدود دو سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

بحران در سازمان

بحران در سازمان و چگونگی مدیریت آن توسط مدیران کسب و کار

بحران در سازمان قابل‌کنترل نیست و فقط توسط افرادی که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند مدیریت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *