صفحه اصلی / بازاریابی / منابع کسب و کار را برای رسیدن به اهدافتان چگونه ارزیابی می‌کنید؟
منابع کسب و کار

منابع کسب و کار را برای رسیدن به اهدافتان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

منابع کسب و کار خوب با صرف زمان زیاد برای تصمیم‌گیری دسترسی به اهدافتان مؤثر است. به‌عنوان یک کارآفرین و مشاور کسب‌وکار، همیشه راه‌هایی برای تولید نتایج بلندمدت با ابزارهای کوچک وجود دارد. هر پروژه را با تمرکز بر دو مفهوم مهم شروع کنید: اثربخشی و بهره‌وری. اثربخشی دستیابی به اهداف حیاتی برای رشد کسب‌ و کار شما است؛ بهره‌وری انجام آن کار با کمترین منابع ممکن است.

ایران مدیر یک قیاس ساده برای نشان دادن این دو مفهوم ارائه داده است. فرض کنید یک زنبور در اطراف آشپزخانه‌تان وزوز می‌کند که شما را دیوانه کرده است. هدفتان این است که از شر آن خلاص شوید (اثربخشی). یک راه‌حل این است که از گاراژ یک چکش بردارید و آن را در هوا بچرخانید. درحالی‌که این روش درنهایت زنبور را می‌کشد، انرژی زیادی صرف می‌کند و آسیب‌های جدی‌ به آشپزخانه شما می‌زند. راه‌حل رایج این است که با یک مگس‌کش زنبور را در خانه دنبال کنید که زنبور را می‌کشد اما به تلاشی از طرف شما نیاز دارد. راه‌حل سوم تنها باز کردن در و اجازه دادن به زنبور برای بیرون رفتن است. درحالی‌که همه این سه راه‌حل در از بین بردن زنبور مؤثر است، کار سوم بسیار مؤثرتر است. این کار به زمان و منابع کمتری نیاز دارد.

با استفاده از این قیاس برای منابع کسب‌ و کار ، راه‌حل چکش عجیب‌وغریب است. این کاری است که اغلب شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها انجام می‌دهند. راه‌حل مگس‌کش وضعیت موجود است. این کاری است که اکثر شرکت‌ها انجام می‌دهند. باز کردن درها کاری است که کارآفرینان موفق انجام می‌دهند. این به این دلیل نیست که آن‌ها نابغه هستند – این به این دلیل است که آن‌ها فاقد بودجه‌های عمده هستند و باید از ابزارهای دیگری برای انجام چنین کارهایی استفاده کنند. شما وقتی می‌توانید بسیار خلاق باشید که مجبورید خلاق باشید و راه‌های بسیاری برای باز کردن درها در ایجاد یک کسب‌وکار وجود دارد. در اینجا برای منابع کسب و کار چند نمونه از شرکت دسر یخ‌زده که ساخته و فروخته شده است ارائه کردیم.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها این بود که برای محصولات بدون چربی و کم‌کالری با طعم عالی خطوط اختصاصی تولید کنند. برای انجام این کار به یک آزمایشگاه نیاز داشتند که بسیار گران بود. اینکه خودشان یک آزمایشگاه بسازند راه‌حل چکش بود؛ و اجاره یک آزمایشگاه راه‌حل باز کردن در بود. ازآنجایی‌که بودجه محدودی داشتند، باید یک در باز می‌کردند. برای انجام این کار با یک دانشگاه محلی که دارای آزمایشگاه پیشرفته لبنیات بود همکاری کردند. از دانشجویان فارغ‌التحصیل به‌عنوان کارآموزان این پروژه کمک گرفتند و به‌صورت ماهیانه مبلغ کمی در ازای استفاده از آزمایشگاه به دانشگاه پرداخت کردند. درنهایت، هزینه ایجاد 30 طعم عالی، بسیار پایین‌تر از هزینه استاندارد صنعت شد.

چالش دیگر برای منابع کسب و کار تولید محصولات بود. راه‌حل چکش ایجاد یک کارخانه چند میلیارد تومانی بود. راه‌حل مگس‌کش اجاره یک فضا با امکانات موجود بود؛ و آنچه انجام دادند، همکاری با یک زنجیره مواد غذایی بزرگ بود که به‌تازگی یک کارخانه مدرن بستنی ساخته بود. آن‌ها محصولاتشان را با یک هزینه مشخص برای هر گالن بالاتر از هزینه خود تولید کردند و سپس به آن‌ها اجازه دادند تا محصولاتشان را در فروشگاه‌های مواد غذایی‌شان به فروش برسانند. این یک همکاری استراتژیک برد- برد بود.

آخرین مثال تغییر نام در یک منطقه فروش بود. آن‌ها نگران بودند که اگر مشتریان فکر کنند که یک کسب‌وکار جدید با صاحبان جدید هستند فروششان کاهش یابد، بنابراین در ابتدا برای یک کمپین رسانه‌ای معمولی برای توضیح تغییر نام برند که شامل تبلیغات موفق چاپی، رادیویی و تلویزیونی بود، مناقصه‌ای راه‌اندازی کردند. این یک راه‌حل چکش بسیار گران بود.

آن‌ها یک ایده داشتند. به‌جای جواب گرفتن از 1 تا 2 درصد از تبلیغات گران‌قیمت، چرا در فروشگاه‌هایشان به مشتریان موجود و هرکس دیگری که آن‌ها را می‌بیند محصول رایگان ‌ندهند؟ بنابراین، در تمام فروشگاه‌هایشان بنرهایی نصب کردند که می‌گفت: «جمعه ‌شب ماست رایگان دریافت کنید» و به تمام مشتریانشان در مورد این رویداد و نام جدید خود گفتند. آن‌ها به هزاران نفر غذا دادند و رسانه‌ها این دیوانگی آن‌ها را به‌صورت رایگان پوشش دادند. درنتیجه، تغییر نام آن‌ها به شیوه‌ای مثبت اطلاع‌رسانی شد و فروششان هم افزایش یافت. هرزمانی که آن‌ها یک فروشگاه جدید باز کردند، این شیوه اجرا شد. این یک راهبرد بسیار مؤثر و کم‌هزینه برای افتتاحیه‌های بزرگ بود.

سازندگان کسب‌وکارهای موفق تنها شروع نمی‌کنند – آن‌ها کارآیی شگفت‌انگیز خود را در طول رشد کسب‌وکار هم اجرا می‌کنند. اپراتور کم‌هزینه بودن در صنعت شما می‌تواند: 1) حفظ قیمت‌های بازار و بهره‌برداری بیشتر نسبت به رقبا و یا 2) کاهش قیمت‌های شما و افزایش سریع سهم بازار باشد؛ بنابراین شناسایی و به حداکثر رساندن منابع کسب و کار باید بخش مستمری از استراتژی شما باشد.

ایران مدیر یک فرایند ساده و درعین‌حال مؤثر برنامه‌ریزی کرده است که شما را بر اهدافتان متمرکز می‌کند و باعث می‌شود حداکثرسازی منابع کسب و کار یک اولویت باشد.

مرحله 1: «چرا»ی خود را تجزیه‌وتحلیل کنید

بررسی مجدد «چرا» در مرحله اول، اهداف شما برای ایجاد شرکتتان را یادآوری می‌کند. اگر گاهی اوقات این کار را انجام ندهید، ممکن است به‌آسانی از پایه و اساس شرکت خود منحرف شوید. سیمون سینک، نویسنده کتاب Start With Why، ماهرانه استدلال می‌کند که شرکت‌های بسیار بزرگی بودند که راه خود را گم کرده‌اند و پس‌ازآن بسیار تلاش کردند تا به هدف خود بازگردند. هدف شما درعین‌حال که می‌تواند در مدت‌زمان طولانی نسبتاً پایدار بماند، تغییر هم می‌کند. شما همیشه باید بدانید که چه‌کاری انجام می‌دهید و چرا انجام می‌دهید.

مرحله 2: «چه» خود را تعریف کنید

«چه»ی شما نوع شرکتی که می‌خواهید با «چرا» ی خود ایجاد کنید را تعریف می‌کند. این چشم‌اندازی ازآنچه شرکت شما می‌خواهد در دو تا سه سال آینده باشد ایجاد می‌کند. درست مانند یک معمار که تصویر زیبایی از یک ساختمانی که می‌خواهد بسازد ایجاد می‌کند، شما هم باید از شرکتی که می‌خواهید ایجاد کنید یک تصویر ارائه دهید.

این «چه» باید شامل محصولاتی که ایجاد می‌کنید، بازاری که به آن خدمت می‌کنید، اعضای تیمی که استخدام می‌کنید، مشتریانی که کسب می‌کنید، درآمدی که کسب می‌کنید، حاشیه‌هایی که خواهید داشت و غیره باشد. درحالی‌که «چرا» ی شما در طول زمان نسبتاً ثابت باقی می‌ماند، «چه»ی شما ممکن است هرچند سال یک‌بار تغییر کند. به‌عنوان‌مثال، Apple هرچند وقت یک‌بار «چه»ی خود را از کامپیوترها تا دستگاه‌های موزیک گرفته تا تلفن‌ها و ساعت‌ها تغییر می‌دهد، اما همیشه در «چرا» ی تکنولوژی نوآورانه خود که عبارت‌اند از «زندگی ما را بهتر می‌کند» ثابت بوده است.

مرحله 3: «چگونه» خود را برای منابع کسب و کار برنامه‌ریزی کنید

اکنون زمان آن است که «چگونه» تان را تعریف کنید، یا اهداف خاصی که باید در کوتاه‌مدت به آن دست‌یابید تا بتوانید دیدگاه تقریبی خود نسبت به «چگونه» تان را ایجاد کنید را مشخص کنید، این را برنامه اجرایی یک‌ساله می‌نامند. این‌ها سنگ‌های بزرگی هستند که باید برای دستیابی به چشم‌انداز دو تا سه ساله‌ای که برای شرکت خود تعریف کرده‌اید، در سال جاری جابجا کنید. داشتن چهار تا شش هدف و ابتکارات مهم برای یک سال معین منطقی است.

این‌ها باید نقاط قوت خاص، مانند بهبود فروش 30 درصدی، اضافه کردن سه محصول جدید، باز کردن دو مکان دیگر و غیره باشند.

پس از تعریف این نتایج (اثربخشی) کلیدی، باید حداقل به همان اندازه برنامه‌ریزی کنید که چگونه با حداقل منابع کسب و کار به این نتایج دست می‌یابید (بهره‌وری). این کاری است که بسیاری از شرکت‌ها بیش‌ازحد به آن می‌پردازند، اما اگر شما زمان زیادی را صرف این کنید که تصمیم بگیرید چطور به هدف‌هایتان دسترسی پیدا کنید، در نهایت به منابع کسب و کار بسیار خوبی خواهید رسید. به یاد داشته باشید که همیشه راه‌هایی برای ایجاد نتایج بزرگ با ابزارهای کوچک که برای موفقیت و پایداری بلندمدت کارآفرین حیاتی است، وجود دارد.

آیا شما این ابزارهای کوچک را می‌شناسید؟ آن‌ها را در کسب و کارتان بکار می‌برید؟ لطفا نظرات خود را در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur.com

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *