صفحه اصلی / توسعه فردی / فرصت های شغلی : چگونه احساساتمان را در هنگام جست‌و‌جوی شغل مدیریت کنیم ؟
فرصت های شغلی

فرصت های شغلی : چگونه احساساتمان را در هنگام جست‌و‌جوی شغل مدیریت کنیم ؟

فرصت های شغلی چگونه به دست می‌آید؟ اغلب ما در بعضی از مراحل حرفه‌ای خود، یک جست‌و‌جوی شغلی را انجام می‌دهیم؛ چه بسا بیشتر از یکی. در این هنگام این امر می‌تواند یک برهه زمانی از هیجانات و امید و توسعه فردی را در ارتباط با موقعیت‌های ممکن یا همچنین برهه‌ای از عدم اطمینان و اضطرابی شدید باشد.

شما نه‌تنها بازه‌ای کامل از تمام احساسات ممکن را در طول جست‌و‌جوی شغل و فرصت های شغلی احساس خواهید کرد، بلکه ممکن است این فراز و نشیب‌ها را فقط در طول یک روز یا هفته تجربه کنید.

شما ممکن است لحظه‌ای از دانستن اینکه بهترین کاندید برای یک موقعیت شغلی هستید، خوشحال شوید و به همان سرعت ناامید از دانستن این‌که کار به شخص دیگری واگذارشده است و یا شاید شما از عملکرد خود در مصاحبه کاری ناراضی بودید، اما بعداً آشکار می‌شود که شما موفق به راه یافتن به دوره بعدی مصاحبه آن فرصت شغلی شده‌اید.

فرصت های شغلی و مصاحبه

فرآیند جست‌وجوی شغل مملو از فراز و نشیب‌ها است، بدون یادآوری تنشی که از عدم قطعیت معیشت و آینده حرفه شما سرچشمه می‌گیرد. در این مقاله ایران مدیر چند راهکار برای مدیریت کردن احساسات هنگام جست‌وجوی شغل آورده شده است.

بدانید که چه پیش خواهد آمد

جست‌و‌جوی فرصت های شغلی فرآیندی است که می‌تواند به کوتاهی چند هفته، یا تقریباً، چند ماه باشد. همانند دیگر فرآیندها فراز و نشیب‌هایی دارد. یک هفته که جلسات و مصاحبه‌های شبکه‌ای را برنامه‌ریزی کرده‌اید، مردم به ایمیل‌های شما پاسخ می‌دهند و شما احساس دلگرمی و امیدواری می‌کنید سپس سکوت رادیو باعث سردرگمی، عصبانیت یا حتی درماندگی شما می‌شود.

از آغاز دانستن اینكه این نوسانات را در فعالیت‌ها و احساسات تجربه خواهید كرد، می‌تواند شما را در پیش‌بینی بهتر و کنترل احساسات در هنگام وقوع کمک كند. عموماً، هنگامی‌که با قسمت نشیب چرخه مواجه می‌شوید، می‌توانید به خودتان بگویید: «می‌دانستم روزهایی خواهند بود که اتفاقی نمی‌افتد، احساس عصبانیت می‌کنم و امروز یکی از آن روزها است!»

وقتی می‌دانید که هم‌چین روزی پیش خواهد آمد، کمتر از آن شگفت‌زده و منقلب خواهید شد، همان‌قدر که احتمال شخصی‌سازی آن کم است، به شما اجازه می‌دهد تا به حالت اول بازگشته و به‌راحتی در راستای جست‌و‌جوی فرصت های شغلی خود به جلو حرکت کنید.

در یافتن فرصت های شغلی احساسات خود را پردازش کنید

مشغول شدن به فعالیت‌هایی مانند مراقبه ذهن و یا روزنامه‌نگاری می‌تواند به شما در پردازش و هضم احساسات منفی کمک کند.. در مقابل پرهیز، سرکوب یا شایعه کردن احساسات خود ‌ که با اضطراب و افسردگی مرتبط‌اند ‌ پردازش احساسات خود از طریق مراقبه فکری یا روزنامه‌نگاری، درواقع مستلزم احساس کردن کامل این احساسات است. این همان توانایی تجربه احساسات بدون قضاوت و یا سعی در تغییر آن است که به ما اجازه حرکت سریع و مؤثر در میان این مسائل را می‌دهد.

در تحقیقات کلاسیک، مهندسان بیکار درباره افکار و احساسات مربوط به بیکاری خود هرروز ۲۰ دقیقه برای مدت ۵ روز، شروع به نوشتن ژورنال کردند. هشت ماه بعد، ۵۲% آن‌ها مشاغل جدیدی یافتند در مقایسه با ۱۸٫۶% از آن‌ها که گروه‌های کنترلی را به وجود آوردند. بعلاوه، مراقبه کوتاه آگاهانه ذهن باعث بهبود پردازش عاطفی و کاهش واکنش عاطفی می‌شود و نشان داده‌شده است که پردازش عاطفی ما را حتی اگر مراقبه نکنیم نیز تقویت می‌کند.

پشتیبانی برای خود پیدا کنید

داشتن هم‌صحبتی در مورد جست‌و‌جوی شغل خود، مانند مربی شغل، تراپیست یا یک گروه جست‌و‌جوی شغل، می‌تواند پشتیبان احساسی موردنیاز را فراتر از دوستان و خانواده برآورده کند. یک مربی شغل باتجربه که متخصص فرآیند جست‌وجوی شغل است، می‌تواند احساسات و تجارب شما را در هر فاز از جست‌وجو عادی سازد و همچنین می‌تواند یک راهنمای مفید برای شما باشد زمانی که نامطمئن از قدم بعدی خود هستید.

همانند بودن با یک مربی، یک گروه کاری جست‌و‌جوی شغل می‌تواند در شما با به وجود آوردن احساس جامعه و همچنین ارائه کمک‌های ملموس در پیشبرد جست‌و‌جوی شما در فهم مشارکت در انتقال احساسات تنهایی که اغلب از جست‌و‌جوی شغل سرچشمه می‌گیرد، کمک کند.

در فعالیت‌های انرژی‌زا مشارکت کنید

فرصت های شغلی و انرژی کاری

مطمئن شوید که روز شما شامل فعالیت‌هایی که به شما انرژِی می‌دهد باشد، همانند تمرینات ورزشی، گوش کردن به موسیقی موردعلاقه و یا هر فعالیت دیگری که شما را احیا می‌کند. حال و سطح انرژیِ کلی شما در مواجه با دیگران نشان داده می‌شود، چه در صرف قهوه با یک همکار قبلی، چه در یک رویداد شبکه‌ای و یا یک مصاحبه شغلی.

ورزش کردن، به‌خصوص، نه‌تنها آثار مثبت بر حال دارد، بلکه اعتمادبه‌نفس، اجتماعی بودن، انگیزه و شناخت را افزایش می‌دهد و به شما درراه بهترین بودن کمک می‌کند. دیوید یکی از مشتریان من، شروع به ورزش کردن روزانه در هنگام جست‌وجوی فرصت های شغلی برای خود کرد. او نه‌تنها ۱۵ پوند و ۳ اینچ از دور کمر خود کم کرد، بلکه ازلحاظ فیزیکی و ذهنی قوی‌تر هم شد، فهم بیشتری از وساطت و میانجی‌گری پیدا کرد و اعتمادبه‌نفس بیشتری برای مصاحبات کاری یافت.

همه جوانب را در یافتن فرصت های شغلی نظر بگیرید

احساس ترس و ناتوانی کردن هنگامی کارها طبق میل شما پیش نمی‌روند، آسان است. شاید هنوز تماسی برای معرفی رسمی مهم شما، همان‌طور که به شما گفته‌شده بود، گرفته نشده است یا یک استخدام‌کننده درمدت زمانی که در ابتدا مشخص کرده بود سراغ شما را نگرفته باشد. بااینکه شما می‌توانید دوستانه به آن‌ها یادآوری کنید، اما دست نگه‌دارید و به اولویت‌های موجود ممکن آن‌ها بیندیشید.

محتمل است که جست‌و‌جوی فرصت های شغلی شما در هیچ‌کدام از روزها در اولویت آن‌ها نباشد. دیدن این چشم‌انداز می‌تواند به غیر شخصی‌سازی وضعیت و کم کردن احساسات منفی پیرامون آن کمک کند.

روبرتا، یکی دیگر از مشتریانم، پس‌ازاینکه شغل مالی خود را در آخرین رکود اقتصادی از دست داد، عمیقاً افسرده شد. افسردگی او، اگرچه قابل‌درک بود، یک چرخه غیرمتمرکز از افکار و احساسات منفی ایجاد می‌کرد که وی را در جست‌و‌جوی خود فلج می‌کرد.

من از او پرسیدم که روبرتا ۲۰ سال آینده درباره سال‌های بیکاری خود چه می‌گوید؟ بدون تردید، او گفت، اوه، این یک اشتباه است. این دیدگاه (این یک اشتباه است) به روبرتا اجازه داد تا از احساسات افسرده خود بیرون بیاید تا نه‌تنها آینده‌ای موفق‌تر را تصور کند، بلکه او همچنین قادر به پیشرفت بسیار مثمر ثمر‌تر بود و سرانجام شغل دیگری را به‌عنوان شریک در شرکت مدیریت برتر سرمایه‌گذاری به دست آورد.

سخن آخر

احساسات موقتی‌اند، مانند بسیاری از موقعیت‌هایی که آن‌ها را ایجاد می‌کنند (مانند جست‌و‌جوی شغل). دیدن این چالش‌ها به‌صورت موقتی، بخش مهمی از خوش‌بین بودن است که با سطوح بالاتر انگیزه، پیشرفت، تندرستی و سطح پایین‌تر از علائم افسردگی همراه است.

استفاده از راهکارهای فوق می‌تواند باعث کنترل تغییرات اجتناب‌ناپذیر بین فرازونشیب‌های جست‌و‌جوی کار شود و همچنین به شما کمک کند تا برای مدت‌زمان پیشروی باانگیزه و پربار باشید. شما در این زمینه چه نظری دارید؟ لطفاً ایده‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

Hbr

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

عادت های صبحگاهی

عادت های صبحگاهی و نقش آن ها برای داشتن یک روز موفقیت آمیز

عادت های صبحگاهی چه نقشی در زندگی دارند؟ خالص دارایی‌های شما ممکن است هیچ‌وقت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *