صفحه اصلی / توسعه فردی / چاقی کودک: چگونه والدین کودکانی چاق بار می آورند؟ (و چگونه کودکانی سالم بار آورید)
چاقی کودک

چاقی کودک: چگونه والدین کودکانی چاق بار می آورند؟ (و چگونه کودکانی سالم بار آورید)

چاقی کودک نوعی تهدید است. در حال حاضر، این خیلی بد است که از هر پنج کودک آمریکایی یک کودک در اوایل دبستان ازنظر بالینی چاق محسوب می‌شود. اگرچه این مشکل در کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه برجسته‌تر است، اما مسئله‌ای بااهمیتِ جهانی است.

بزرگ‌کردن بچه‌های چاق چندان زیبا نیست و مطمئناً هیچ پدر و مادری نمی‌خواهد که فرزندش اضافه‌وزن یا چاقی داشته باشد؛ اما نکته‌ تعجب‌آور در اینجا است: بیشتر بچه‌ها به‌خاطر والدینشان چاق می‌شوند. بله، می‌دانم که شما این را نمی‌خواستید، اما غالباً شما مسئول چاقی کودک خود هستید.

باوجوداین، نیازی به تنبیه خود ندارید؛ زیرا می‌توانید چاقی کودک خود را جبران کنید. از همین امروز شروع کنید.

در این مقاله ایران مدیر به شما نشان می‌دهم که چطور ناخواسته  موجب چاقی کودک خود می‌شوید، چرا چاقی کودک معضل بزرگی است و مهم‌تر از همه اینکه چگونه به بچه‌های خود کمک کنید سالم بمانند. بنابراین، هنگامی‌ که مراحل عملی‌ای را که به شما در پرورش بچه‌های سالم کمک خواهند کرد، آموزش می‌دهم، بنشینید و گوش کنید.

چرا چاقی کودک ، معضل بزرگی است؟

کودک دارای اضافه‌وزن یا چاق، به دلایل زیادی در محدودیت آشکاری قرار دارد. در اینجا برخی از موارد چاقی کودک آورده شده است:

– اضافه‌وزن می‌تواند طیف گسترده‌ای از مشکلات بهداشتی را ایجاد کند

وزن بالا با بسیاری از مشکلات سلامتی ازجمله دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی‌عروقی، آسم، درد مفاصل و حتی اختلالات خواب راحت مرتبط است.

با داشتن اضافه‌وزن، فرزند شما احتمال سقوط بیشتری در هریک از این بیماری‌ها و مشکلات را دارد و البته این خبر بسیار بدی است.

– اضافه‌وزن خطر چاقی و مرگ‌ومیر در بزرگ‌سالی را افزایش می‌دهد

تحقیقات نشان داده است کودکانی که ازنظر بالینی چاق هستند، در بزرگ‌سالی به‌طور قابل ‌توجهی احتمال داشتن اضافه‌وزن بیشتری دارند و متأسفانه، چاقی نیز با افزایش مرگ‌ومیر در ارتباط است. این بدان معناست که افراد دارای اضافه‌وزن، به طول عمر کمتر گرایش دارند.

– می‌تواند به عزت‌نفس پایین و ننگ اجتماعی منجر شود

بچه‌های دارای اضافه‌وزن همچنین در مدرسه در معرض آزار و اذیت قرار دارند و این تجربه می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد. با بزرگ‌ترشدن فرد، ممکن است تجربیات منفی در کودکی و ننگ اجتماعی ناشی از آن به عزت نفس پایین و حتی افسردگی منجر شود. در موارد شدید، حتی ممکن است به خودکشی منتهی شود.

خب، اکنون‌ که متوجه شدیم چرا بچه‌های چاق در محرومیت آشکاری قرار دارند، بیایید به این موضوع بپردازیم که چگونه والدین به‌طور ناخواسته فرزندان خود را چاق می‌کنند.

والدین چگونه به‌طور سهوی کودکانی چاق بار می‌آورند

کارهای «منظم و روزانه» بسیاری وجود دارد که والدین آن‌ها را انجام می‌دهند و تأثیر منفی مستقیمی بر وزن فرزندان و سلامت عمومی آن‌ها می‌گذارد. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

– الگوی بدی بودن

بسیار خب، گوش کنید: به‌عنوان پدر و مادر، شما قهرمان فرزندان خود هستید. این بدان معناست که آن‌ها هر حرکتی را که انجام می‌دهید تماشا می‌کنند و در همه‌چیز از شما پیروی می‌کنند. بنابراین، اگر شما والدینی با اضافه‌وزن هستید، چنین پیام ساده‌ای برای بچه‌های خود می‌فرستید: «اشکالی ندارد چاق باشید» و ازآنجا‌که آن‌ها می‌خواهند مانند شما باشند، شروع به افزایش وزن می‌کنند.

به همین روش، بچه‌ها کارهایی را که انجام می‌دهید (یا انجام نمی‌دهید) تماشا می‌کنند و سعی می‌کنند از شما تقلید کنند. بنابراین، اگر شما فردی هستید که به‌ندرت ورزش می‌کند و غذاهای بنجل را دوست دارد، فرزندان شما به احتمال زیاد از این سلسله پیروی خواهند کرد. متأسفانه، این سبک زندگی به تجمع چربی منجر می‌شود که درنهایت باعث بروز مشکلات وزنی خواهد ‌شد.

– نداشتن فرصت برای آشپزی‌

چاقی کودک و آشپزی

بله، دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم با سرعت هرچه بیشتر در حال پیشرفت است و اگر مراقب نباشید، این بسیار آسان است که فعالیت‌هایی مانند آشپزی را اتلاف وقت در نظر بگیرید. بنابراین، احتمالاً ترجیح می‌دهید به‌جای اینکه یک ساعت را در آشپزخانه برای تهیه غذای سالم صرف بکنید، از الکسا بخواهید برای شما پیتزا سفارش دهد.

اما نکته‌ای وجود دارد این است: بیشتر فست‌فود‌ها به‌عنوان غذاهای بنجل شناخته شده‌اند و بسیار ناسالم هستند. اگر فرزندان خود را با رژیم غذایی پیتزا، سیب‌زمینی سرخ‌کرده و بستنی بزرگ می‌کنید، می‌توانید از یک‌چیز اطمینان داشته باشید؛ اینکه درنهایت بچه‌های چاقی خواهید داشت.

– کودکان را با تلویزیون مشغول کردن

اگر به‌خاطر «مشغله بسیار» بچه‌های خود را محکوم به تماشای تلویزیون یا بازی‌های ویدئویی کنید، به احتمال زیاد آن‌ها بعداً مشکل وزنی پیدا می‌کنند. تلویزیون به دلایل زیادی بد است. تماشای تلویزیون به مدت زیاد، مبتدیان را به شیوه‌ زندگی بی‌تحرک تشویق می‌کند که این مسئله به‌طور مستقیم میزان زمان صرف‌شده برای فعالیت‌های بدنی را کاهش می‌دهد.

علاوه‌ بر ‌این، تماشای تلویزیون برای مدت طولانی، فرد را به خوردن میان‌وعده‌های کنترل‌نشده‌ای از غذاهای ناسالم تشویق می‌کند که مستقیماً به چاقی کودک منجر می‌شود. همچنین مطالعه‌ای جدید نشان داده است که جدا از شیوه زندگی بی‌تحرک و خوردن تنقلات هنگام تماشای تلویزیون، قرارگرفتن در معرض میلیاردها دلار تبلیغات مواد غذایی بنجل نیز نقش بسزایی در افزایش ولع به غذای بنجل و به‌تبع آن چاقی، دارد.

– برای رفتار خوب، غذاهای ناسالم را جایزه می‌دهند

هنگامی‌ که به‌عنوان پاداش خوردن سبزیجات به فرزند خود قول بستنی می‌دهید، او سریعاً احساس می‌کند بستنی عالی است و سبزیجات فقط وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف هستند. همان‌طور‌که کودک شما با این مفهوم به زندگی خود ادامه می‌دهد، عشق به غذاهای بنجل ذاتاً افزایش می‌یابد و این تفکر بعدها به تجمع بیش‌ازحد چربی منجر می‌شود.

– تشویق‌کردن کودکان به ماندن در خانه

اگرچه ایده خوبی نیست که بچه‌ها بدون نظارت اطراف محله پرسه بزنند، اما نگه‌داشتن آن‌ها در خانه نیز ایده‌ بدی است.

نگه‌داشتن فرزندان خود در خانه مانند «زندانی»، آن‌ها را به بی‌تحرکی تشویق می‌کند و این کار می‌تواند باعث افزایش وزن شود.

چگونه به حفظ سلامت کودکانتان کمک کنید

بسیار خب، نکات منفی‌ را پشت سر بگذارید و به جلو حرکت کنید. در اینجا نکاتی کاربردی وجود دارد که به شما در سالم‌ نگه ‌داشتن فرزندان کمک می‌کند.

۱٫ به الگوی خوبی تبدیل شوید

همان‌طور‌که قبلاً بیان کردم، تأثیر والدین در انتخاب سبک زندگی فرزندانشان وصف‌ناپذیر است؛ بنابراین اگر می‌خواهید به بچه‌های خود کمک کنید که وزن سالم خود را حفظ کنند، باید از خودتان شروع کنید.

به پیاده‌روی بروید و بچه‌هایتان را همراه خود ببرید. وعده‌های غذایی سالم بخورید و بگذارید آن‌ها ببینند که شما این کار را انجام می‌دهید. همان‌طور‌که آن‌ها شما را (قهرمانشان را) می‌بینند، همه‌ ‌کارهای درست شما را نیز می‌بینند و خیلی طول نمی‌کشد که این سلسله را دنبال کنند.

۲٫ به آن‌ها وعده‌های غذایی سالم بدهید

خب، این بسیار مهم است؛ بنابراین توجه کنید. شما همان چیزی هستید که می‌خورید. همین موضوع برای بچه‌های شما نیز صادق است.

اگر واقعاً دوست دارید فرزندانتان وزن نرمال داشته باشند، خوردن وعده‌های غذایی سالم گامی است که نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید. سالم‌خوری راهی برای رسیدن به تغذیه‌ سالم است؛ بنابراین ممکن است بخواهید از اینجا شروع کنید.

۳٫ مقدار جیره غذایی را مدنظر قرار دهید

در موضوع تغذیه سالم، باید به «مقدار» غذایی که به فرزند خود می‌دهید نیز توجه کنید.

کودکان باید تشویق شوند که فقط به‌اندازه‌ای که می‌توانند غذا بخورند، نه حتی یک‌ لقمه بیشتر. شما نباید فرزندان خود را مجبور کنید بشقاب غذایشان را خالی کنند؛ زیرا این کار ممکن است میل آن‌ها به غذا را با افزایش سن زیاد کند و این مسئله می‌تواند به مشکلات وزنی منجر شود.

۴٫ از مصرف غذاهای بنجل جلوگیری کنید

غذاهای بنجل بد هستند، خیلی بد. باید این پیام را با روشی بسیار قانع‌کننده به فرزندان خود منتقل کنید.

برای شروع، باید آشپزخانه و یخچال و فریزر خود را تمیز کرده و خانه خود را از غذاهای بنجل خلاص کنید.

علاوه بر این، باید فرزندان خود را نیز تشویق کنید که وقتی به آن‌ها برای خرید میان‌وعده در مدرسه پول می‌دهید، به دنبال غذاهای سالم بروند.

۵٫ ورزش منظم را به بخشی از برنامه روزانه آن‌ها تبدیل کنید

چاقی کودک و ورزش

بنابراین معامله این است: اگر به‌طور جدی به سلامتی بچه‌های خود علاقه‌مند هستید، باید آن‌ها را به ورزش روزانه و مرتب تشویق کنید.

متوجه شدید که پسرتان از دومیدانی لذت می‌برد؟ او را در تیم دو مدرسه قرار دهید. دختر کوچک شما والیبال را دوست دارد، با مربی مدرسه صحبت کنید و او را در تیم والیبال قرار دهید. با هم برای پیاده‌روی بروید، در اطراف خانه بدوید، وظایفی را به آن‌ها محول کنید و… .

هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا آن‌ها را ازنظر جسمی فعال نگه‌ دارید. این کار به آن‌ها کمک می‌کند به‌طور مداوم کالری بسوزانند و وزن سالم خود را حفظ کنند.

۶٫ تلوزیون را خاموش‌کنید

همان‌طور‌که قبلاً گفته شد، تلویزیون می‌تواند برای بچه‌ها بسیار بد باشد؛ بنابراین باید تا آنجا که ازنظر انسانی ممکن است، زمان تلویزیون آن‌ها را محدود کنید. توصیه می‌شود بچه‌ها بیش از یک ساعت در روز برای تماشای تلویزیون وقت نداشته باشند. البته در بازی‌های ویدئویی نیز همین‌طور است.

۷٫ زمان خواب اجباری را مشخص کنید

چاقی کودک و زمان خواب

ممکن است این را ندانید، اما خواب به کاهش وزن کمک می‌کند؛ بنابراین یک ساعت خواب مشخص برای فرزندان خود تعیین کنید و مطمئن شوید که به آن پایبند هستند.

معمولاً هفت تا نه ساعت خواب شبانه برای بچه‌ها توصیه می‌شود و آن‌ها با شروع خواب بهتر، به وزن سالم نزدیک خواهند شد.

۸٫ به‌طور مرتب نمایه توده بدنی آن‌ها را بررسی کنید

اگر برای اینکه بدانید کودکتان در حال چاق‌شدن است به چشمانتان اعتماد می‌کنید، متأسفانه باید این باور شما را نقض کنم؛ چون ممکن است به‌شدت فریب‌خورده باشید. بنابراین، به‌عنوان گزینه‌ای مطمئن‌تر، شاخص توده بدنی کودک (BMI) خود را به‌طور مرتب بررسی کنید. این کار می‌تواند از طریق ماشین‌حساب‌های نمایه توده بدنی یا در کلینیک محلی شما انجام شود.

سخن آخر

اکنون زمان آن رسیده است که همه این نکات را عملی کنید. از همین امروز شروع کنید. اگر مطمئن نیستید که بچه‌های شما چاق هستند، باید با بررسی BMI آن‌ها شروع کنید. در قدم‌های بعدی باید غذاهای بنجل را در خانه خود ممنوع کنید، برای بچه‌های خود رژیم غذایی سالم در نظر بگیرید، ورزش را در برنامه روزمره آن‌ها قرار دهید و هر چیزی را که می‌تواند باعث ورودشان به مارپیچ رو به پایین چاقی شود، از آن‌ها دور نگه ‌دارید.

همچنین باید به یاد داشته باشید که شما به‌عنوان والدین تأثیر بزرگی در انتخاب سبک زندگی فرزندانتان دارید؛ بنابراین با حفظ وزن طبیعی خودتان الگوی مناسبی برای آ‌ن‌ها باشید. نتیجه نهایی اینکه سلامت و شادی نه‌تنها وضعیت بچه‌ها، بلکه وضعیت کل خانواده شما را بهبود می‌بخشد.

آیا کودک شما چاق است؟ چاقی کودک شما برای شما اهمیت دارد؟ اقداماتی را برای برطرف کردن چاقی آن انجام داده‌اید؟ لطفا نظر خود را در مورد چاقی کودک با ما و کاربران ایران مدیر در میان بگذارید.

منبع:

lifehack

درباره‌ی تیم ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

موفقیت

۹ گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *