صفحه اصلی / بازاریابی / محتوا نویسی و بهینه‌سازی آن، راهی برای داشتن تبلیغات اثربخش
محتوا نویسی

محتوا نویسی و بهینه‌سازی آن، راهی برای داشتن تبلیغات اثربخش

محتوا نویسی و تولید محتوای تجاری در راستای یکی از کارکردهای مهم تبلیغات یعنی آگاهی دادن و آموزش به مصرف‌کنندگان درباره برند یا محصولی خاص است. لوک نارایان، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعاملان شرکت Unmetric می‌گوید: «سال 2016 واقعاً نشان داد که برای برندهایی با محتویات طولانی‌تر، اشتیاق و توجه بیشتری وجود دارد. باید داستانی ارائه شود که مردم نه صرفاً به‌عنوان یک مصرف‌کننده بلکه به‌عنوان یک انسان با آن ارتباط برقرار کنند».

محتواهای تأثیرگذار دیگر محدود به فیلم‌های 30 ثانیه و پست‌های چند صدکلمه‌ای نیست؛ اما چگونه می‌توان از محتوا برای تبلیغات موثر خود بهره برد؟ ایران مدیر در این مقاله به شما 5 ترفند برای اثربخشی بیشتر تبلیغات خود از طریق بهینه‌سازی محتوا معرفی می‌کند.

1. برای محتوا نویسی از یک فرمت تعاملی استفاده کنید

تولید محتوا در فرمت تعاملی به شما امکان می‌دهد به‌طور مستقیم با مخاطبین خود صحبت کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. برای مثال، سؤالات خود را مطرح کنید و به آن‌ها اجازه دهید نظر خود را ارائه دهند.

فرمت تعاملی با CTA=Call To Action شما نیز مناسب است. به‌عنوان‌مثال، پست‌های سؤالی مانند «چه نوع خانه‌ای برای سبک زندگی شما مناسب است؟» یا «آیا شما نیاز به تغییر بانک‌ خودتان دارید؟» نشان می‌دهد که برندهای خاصی برای مخاطبین خاص مناسب هستند.

شما حتی می‌توانید با پرسیدن سؤالات جزیی تر مشتریان را به سمت آن چیزی که می‌خواهید، هدایت کنید، بدون اینکه نیاز به تبلیغات نامطلوب داشته باشید. اگر شما مخاطبان خود را خوب می‌شناسید، این روش می‌تواند به شما برای بازخورد بهتر کمک کند.

2. در محتوا نویسی از داستان‌های واقعی با افراد واقعی استفاده کنید

این‌یک واقعیت شناخته‌شده است که مردم از برندهایی خرید می‌کنند که قابل‌اعتماد هستند و می‌توان این اعتماد را در آن‌ها شناسایی کرد. آن‌ها حتی زمانی که تجربیات مربوط به مشتریان دیگر را ببینند، بیشتر به خرید کردن ترغیب می‌شوند. به همین دلیل است که استفاده از داستان واقعی توسط افراد واقعی می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

این شخصیت‌ها نه‌تنها باید با مشتریان هدف مرتبط باشند، بلکه باید بتوانند ارزش‌های اصلی برندتان را نیز شکل دهند. با این رویکرد، شما فقط به مردم درباره آنچه محصولاتتان می‌تواند انجام دهد نمی‌گویید. شما درواقع به آن‌ها نشان می‌دهید که محصولات چه‌کاری انجام داده‌اند. به‌این‌ترتیب مشتریان با شنیدن تجربیات مصرف‌کنندگان قبلی می‌خواهند در موقعیتی مشابه آن‌ها قرار بگیرند.

3. بهینه‌سازی موتور جستجو یا SEO= Search Engine Optimization را نادیده نگیرید

به یاد داشته باشید که هدف شما جذب خوانندگان است، آن‌ها روی یک لینک در مقاله کلیک کرده یا دنبال برند شما می‌گردند؛ بنابراین، شما نمی‌خواهید که با ظاهر نشدن در صفحه اول گوگل آن‌ها را به یک وب‌سایت رقیب هدایت کنید؛ بنابراین استفاده از بهینه‌سازی موتورهای جستجو باید هم‌راستا با بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ انجام شود.

4. هنگام محتوا نویسی CTA=Call To Action مناسب را وارد کنید

اکثر تبلیغ‌کنندگان فرض می‌کنند که کالاهای برند، خودشان می‌توانند حرف بزنند، بنابراین به CTA نیاز ندارند. ایده این است که یک محتوا مناسب تولید کنید و مشتریان بالقوه را به سمت هدف مشخصی که همان خرید کردن است، هدایت نمایید. در حقیقت هدف این است که به خواننده بگویید چه‌کاری را باید انجام دهند.

در صورت عدم استفاده از دکمه CTA، ممکن است مشتریان، محتوای شما را بخوانند و سپس سراغ چیز دیگری بروند بدون اینکه اقدام مدنظر شما را انجام دهند؛ بنابراین شما با استفاده از CTA نه‌تنها مشتریان خود را به سمت دلخواه هدایت می‌کنید بلکه شفافیت و اعتبار خود را نیز حفظ خواهید کرد.

5. در برخی مراحل محتوا نویسی برون‌سپاری را مدنظر داشته باشید

از کجا می‌فهمید که محتوای شما در دریایی از محتواهای مشابه به‌خوبی دیده می‌شود؟ حقیقت این است که بازاریابی محتوا چیزی بیشتر از تولید محتواست. بازاریابی محتوا درباره جمع‌آوری داده‌های مربوطه است که به شما در تصمیم‌گیری در مورد حرکت بعدی کمک می‌کند. این کار گاهی اوقات می‌تواند واقعاً سخت و وقت‌گیر باشد؛ بنابراین بهتر است از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

اما برای اینکه واقعاً بدانید تبلیغات شما اثربخش بوده است یا نه باید اثربخشی ابزارهای تبلیغاتی خود را تست و اندازه‌گیری کنید. علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و پول، تست کردن و اندازه‌گیری نتایج طرح‌های تبلیغاتی و بازاریابی شما، حاشیه سود شما را افزایش می‌دهد و شما را قادر می‌سازد تا سیستم خود را به‌خوبی شناسایی کنید. ایران مدیر در ادامه 4 مرحله تست و اندازه‌گیری اثربخشی تبلیغات را به شما توضیح می‌دهد.

1. فرمول TOC=Target, Offer, Copy را دنبال کنید

هدف، پیشنهاد، کپی. این سه عنصر هستند که پایه و اساس آگهی قوی را تشکیل می‌دهند. با فرض اینکه شما بازار مورد هدف خود را می‌شناسید، آگهی شما باید درجایی قرار بگیرد که مشتریان بالقوه آن را ببینند. اگر شما بازار خود را نمی‌شناسید، این اولین چیزی است که شما باید هنگام راه اندازی استارت آپ خود بدانید. اگر بازاری وجود نداشته باشد، کسب‌وکار شما قابل‌اعتماد نیست.

هنگام نوشتن متن تبلیغاتی خود، حتماً یک پیشنهاد ویژه برای مشتریان هدف داشته باشید. این پیشنهاد ویژه می‌تواند تخفیف در خرید محصول یا هر پیشنهاد دیگری باشد. درنهایت باید با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کنید تا به وب‌سایت شما مراجعه کنند و یا به هر شکل دیگری با شما تماس بگیرند.

2. محتوا نویسی و بهینه سازی آن را با تست تبلیغاتی شروع کنید

این کار می‌تواند شامل تبلیغات در فضاهای کوچک و یا تبلیغات آنلاین باشد. چنین آزمونی یک روش آسان و ارزان برای این است که تعیین کنید آیا محصولات یا خدمات شما درواقع همان چیزی است که مردم می‌خواهند یا خیر. بازاریابان بزرگ، بخش مهمی از موفقیت تبلیغات موفق را مدیون پیش‌آزمون آن می‌دانند.

3. بعد از محتوا نویسی پیگیر پاسخ‌هایی که از سوی مشتریان می‌گیرید، باشید

اگر شما یک هدف درست را در بازار انتخاب کرده باشید و یا اینکه یک پیشنهاد مناسب و معقول داشته باشید و یک تماس واضح با مشتریان بالقوه خود برقرار کنید، از طرف مخاطبان خود پاسخ مثبتی خواهید گرفت.

اکنون وقت آن است که بررسی کنید چه‌کاری می‌توانید انجام دهید تا تعداد بازخوردها و پاسخ‌های مثبت خود را افزایش دهید، آگهی خود را تغییر دهید و دوباره آن را آزمایش کنید. اگر تبلیغات شما هیچ واکنشی را دریافت نکند، باید آن را رها کرده و به سمت تبلیغات دیگری بروید.

4. هوشمندانه آزمون‌وخطا کنید

هنگامی‌که ایده‌ای را یافتید و فهمیدید که مؤثر است، آن را گسترش دهید. برای مثال اگر شما یک آگهی طبقه‌بندی‌شده کوچک دارید، یک تبلیغ بزرگ‌تر از آن را امتحان کنید.

اگر شما به‌صورت آنلاین تبلیغ می‌کنید، مبلغ روزانه خود را برای هر کلیک افزایش دهید. باگذشت زمان، شما نقطه بهینه و لذت‌بخش خود را پیدا خواهید کرد و درنهایت یاد خواهید گرفت که منابع بازاریابی خود را به‌طور مؤثر مدیریت کنید.

سخن آخر

گرادی برنت، مدیر اجرایی آگهی تبلیغاتی پیشین فیس‌بوک می‌گوید: تکامل بعدی تبلیغات در بهینه‌سازی محتوا است. دیگر بر کسی پوشیده نیست که محتوا نویسی و بهینه‌سازی محتوا به یک رسانه تبلیغاتی مؤثر تبدیل‌شده است. وقت آن است که یاد بگیریم چگونه محتوای مناسب تولید کنیم و آن را به سمت بازار هدف مناسب هدایت کنیم.

به یاد داشته باشید که اگر شما کار سختی را انجام می‌دهید، درروند کلی و برنده یا بازنده شدن، مؤثرتر خواهید بود؛ اما شما فقط با آزمایش کردن و اندازه‌گیری می‌توانید به چنین درجه‌ای برسید. درنهایت، اعداد شما را راهنمایی می‌کنند تا به موفقیت برسید.

شما چگونه و از چه روش‌هایی محتوا نویسی و اثربخشی محتوای خود را افزایش می‌دهید؟ چه تکنیک‌هایی برای اندازه‌گیری اثربخشی محتوا و بهبود آن دارید؟ لطفاً تجربیات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منابع:

Entrepreneur 1

Entrepreneur 2

درباره‌ی نویسنده: صدف شاهین‌پور

صدف شاهین پور هستم. دانشجوی ارشد بازاریابی گردشگری در دانشگاه تهران. علاقه زیادی به مشاوره در زمینه بازاریابی دارم و برای دنبال کردن علایقم به تازگی با ایران مدیر همکاری می‌کنم

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *