صفحه اصلی / استراتژی / مسئولیت اجتماعی شرکت ها و نکاتی که کسب‌ و کار های کوچک باید بدانند
مسئولیت اجتماعی شرکت ها

مسئولیت اجتماعی شرکت ها و نکاتی که کسب‌ و کار های کوچک باید بدانند

مسئولیت اجتماعی شرکت ها شامل چه چیزهایی است؟ بسیاری از شرکت‌های بزرگ اقداماتی دربارۀ مسائل اجتماعی مهم مانندِ آموزش، کنترل اسلحه و تغییرات آب‌و‌هوا انجام می‌دهند.

این اقدامات اغلب به دلیل تمایلِ در‌حال‌رشدِ مصرف‌کنندگان به خرید و حمایت از استراتژی شرکت‌هایی است که منعکس‌‌کنندۀ ارزش و باورهای آن‌هاست. بااین‌حال، مسئولیت اجتماعی شرکت ها به مجموعه‌های بزرگ محدود نمی‌شود و زمان زیادی است که کسب‌وکارهای کوچک نیز به این کار مشغولند.

از ویژگی های رهبران کسب‌وکار‌های کوچک این است که  اغلب پیوندهای محکمی با جوامعی دارند که به آن‌ها خدمت می‌کنند؛ به همین دلیل مشارکت مدنی آن‌ها بیشتر توسط مشتریان و مراجعانی که هر روز می‌بینند، هدایت می‌شود، نه شرکت‌های بازاریابی یا سایر گروه‌های متمرکز و بتید مسئولیت اجتماعی شرکت ‌ها را خوب بداند.

در بررسی اخیری که صورت گرفته است، ۷۲ درصد مردم بر این باورند که کسب‌وکارهای محلی بیش از شرکت‌های بزرگ در بهبود جوامع مشارکت می‌کنند.

مسئولیت اجتماعی شرکت ها ی کوچک

مسئولیت اجتماعی شرکت ها (CSR) می‌تواند اقدام پُرریسکی باشد؛ زیرا می‌تواند به بیگانه‌ساختن مشتریان و حتی کار‌مندان بیانجامد. شما منابع مالی فراوانی را اختصاص می‌دهید و در مورد از‌دست‌دادنِ اهداف مالی‌تان ریسک می‌کنید؛ پس کسب‌وکارهای کوچک چگونه با موفقیت این کارها را انجام می‌دهند؟ در این مقاله ایران مدیر سه برداشت اصلی خودم را که حاصل ارتباط با مالکان کسب‌وکار‌های کوچک است، آورده‌ام.

۱٫ مسئولیت اجتماعی شرکت ها را بشناسید و روی نیازهای نزدیک به خانه متمرکز شوید

امتیاز واضح کسب‌وکارهای کوچک این است که مالکان هر روز می‌بینند چه مسائلی برای جوامع آن‌ها اهمیت دارد. جیمی جمشد، مالک رستوران‌های کاپیتان دی حوزه دالاس را در نظر بگیرید.

وی با دیدنِ افرادی که ناامیدانه در سطل‌های آشغال در جست‌وجوی غذا بودند، تلاش کرد تا هرازچندگاهی مقداری از غذای رستوران را در مناطق فقیرنشین جامعۀ خود پخش کند.

خیلی زود اعضای جامعه و مشتریان به او پیوستند و تلاش‌های وی را به سمت یک برنامۀ خیریه حرفه‌ای به نام «غذا برای بی‌خانمانان» سوق دادند. جیمی عمیقاً درگیر این قضیه شد، از جیب خودش برای غذا‌ها خرج می‌کرد و هر روز برای تحویل غذا و لباس به پارک محلی می‌رفت. او مسئولیت اجتماعی شرکت ها را می‌شناخت.

به همین ترتیب، برندهای خدمات پرمیوم در شارلوتزویلِ ویرجینیا، مشکلی را در جامعه‌شان شناسایی کردند؛ اینکه بچه‌مدرسه‌ای‌ها آخر هفته‌ها همراه با ناهار به غذای سالم دستیابی ندارند.

برای تغییر این وضعیت، کار‌مندان اداره شروع کردند به خرید برای دانش‌آموزانِ تحت حمایت در مدارسِ ابتدایی پایین جاده. در حال حاضر، دانش‌آموزانی که برای برنامه غذا ثبت‌نام کرده‌اند، یک بستۀ غذایی با ارزش تغذیه‌ای بالا دریافت می‌کنند. این برنامه، نوعی ثبات را برای خانواده‌های محلی فراهم می‌آورد و منبع استرس را از زندگی دانش‌آموزان حذف می‌کند.

مسئولیت اجتماعی شرکت ها و کمک به مدرسه ها

درحالی‌که مزیت کسب‌وکار کوچک در شناسایی چالش‌ها واضح و روشن است، شرکت‌های بزرگ نیز می‌توانند با شناخت

مسئولیت اجتماعی شرکت ها استراتژی از پایین به بالایی را برای درگیر‌کردن مصرف‌‌کننده ایجاد کنند؛ به این شرط که بدانند چه مسائلی برای آن‌ها اهمیت دارد. بی‌شک رویکرد تمرکز بر نیازهای جامعه به شرکت‌ها کمک می‌کند تا همچنان برند و معتبر باقی بمانند.

۲٫ رهبری محلی، مورد اعتماد است

مالکان کسب‌وکار محلی با دانستن مسئولیت اجتماعی شرکت ها این مسئله را درک می‌کنند که برای دستیابی به بالاترین نتایج، پیش از هر اقدامی گوش‌دادن به نیازهای اصلی ضروری است. برای مثال، نورم رابرتسون مالک شرکت اکسپرس ایمپلویمنت که خود کهنه‌سرباز بود، برنامه‌ای در هند ترتیب داد تا کهنه‌سربازها در مورد قوانین صحبت کنند.

پس از آن، مرتب از کهنه‌سربازها می‌شنید که از خدمات استخدام شرکت او استفاده کرده‌اند زیرا برای انتقال خدمات عمومی به بخش خصوصی، به روش بهتری نیاز داشته‌اند. پس از گوش‌دادن به سخنان‌شان، رابرتسون، وکیل‌مدافع قانونِ کارآفرینانِ کهنه‌کار شد که هدف آن پایین‌آوردنِ هزینه‌های پیش‌پرداخت برای کهنه‌سربازهایی است که می‌خواهند کسب‌وکاری محلی راه‌اندازی کنند و برای پوشش‌دادنِ ۲۵ درصد قیمت اولیه، اعتبار مالیاتی ایجاد کنند.

گاهی مشارکت فراتر از قانون می‌رود. وقتی در اکتبر سال گذشته، طوفان مایکل در فلوریدا نزدیک شد، کارن ماینر در شرکتِ Just Between Friends در جمع‌آوری و رساندن تدارکات به خانواده‌های آسیب‌دیده از طوفان، با مقامات شهر همکاری کرد. ماینر متوجه شد مؤثرترین روش پخش کالاها، همکاری با مقامات برگزیدۀ محلی در شناسایی مناطق بیشتر آسیب‌دیده بود.

پس از کار‌کردن با واحدهای پلیس محلی، ماینر موفق شد بر تلاش‌های عمومی تأثیر بگذارد و به‌طور قابل‌توجهی آسایش نیاز‌مندان را افزایش داد. او از اعتبار سیاسی خود برای اطمینان‌دهی بابت این مسئله استفاده کرد که افراد آسیب‌دیده در این بلای طبیعی، تدارکات و پشتیبانی لازم را دریافت کرده‌اند.

روش‌های زیادی برای مشارکت شرکت‌ها در جوامع‌شان وجود دارد، اما این مثال‌ها نشان می‌دهند که موفق‌ترین تلاش‌ها، سرنخ مشترکی دارند. آن‌ها به گوش‌دادن، درک‌کردن و اقدام به همراه شناخت مسئولیت اجتماعی شرکت ها نیاز دارند تا با دقت بر آنچه برای جوامع اهمیت دارد، تمرکز کنند. این ابتکار عمل‌ها به مشتری نشان می‌دهد که بخشی از ارزشِ ارائه‌شده توسط کسب‌وکار، رفاه جامعه است.

۳٫ افراد را جلوتر از سیاست‌ها قرار دهید

درحالی‌که برای کسب‌وکارها اهمیت دارد که نفوذ خود را در جامعه اِعمال کنند، بهترین استراتژی های فروش برای بیشترِ برندها این است که از سیاست دور بمانند. اغلبِ کسب‌وکار‌ها دیدگاه‌های سیاسی خود را تبلیغ نمی‌کنند؛ به جای آن آگاهی‌شان را در مورد مسائلی بالا می‌برند که برای جامعه‌شان اهمیت دارد و مورد تأیید مشتریان است.

کاترین چاک مالک چندین مغازه دسرفروشی در ایالات‌ مختلف است. او برای اینکه در کمک‌های بشردوستانه مؤثر باشد، با حمایت‌کردن از ابتکارعمل‌هایی که خطوط احزاب را به هم متصل می‌کرد، تمایلات سیاسی مختلف در مکان‌های گوناگون را کنار هم آورد.

او در این کار پیشرفت کرد و بیش از ۵/۱۴ میلیون دلار بودجه و حمایت کالایی برای سازمان‌ها و مؤسسه‌های بدون سود جامعه مانند مدارس محلی، سازمان کهنه‌سربازها و مرکز تحقیقات برای سرطلان کودکان فراهم کرد. بدین‌ترتیب وی با حمایت از مسائل انسجام‌بخش، نفوذ خود را در کنارِ هم آوردنِ جامعه برای تأمین منافع مشترک، اِعمال کرد.

مسئولیت اجتماعی شرکت ها و کمک به کودکان سرطانی

حتی مسئله بحث‌برانگیزی مانند آموزش هم می‌تواند غیرسیاسی باشد. برای مثال، برنامه تبلیغاتی «لیمادس (Limeades) برای یادگیری» توسط شرکت سونیک درایو و با همکاری برندها و معلمان برای حمایت از برنامه‌ها و محصولات آموزشی دانش‌آموزان، اقدام می‌کند.

با این برنامه، مشتریان ترغیب می‌شوند در مکان‌های عمومیِ مدنظر سونیک، در حمایت از لوازم مربوط به معلمان و مطالب آموزشی، به طور آنلاین رأی بدهند تا سونیک به کلاس‌ها انتقال دهد. این شراکت بی‌مانند، اولویت‌های جامعه را با فروشگاه‌های محلی و مشارکت شرکت‌ها ترکیب می‌کند.

سخن آخر

اغلب دربارۀ مسئولیت اجتماعی شرکت ها طوری صحبت می‌کنیم که انگار مفهوم تازه‌ای است، ولی در واقعیت، شرکت‌های کوچک زحمت زیادی کشیده‌اند تا اقداماتی را بر اساس نیازهای محلی انجام دهند. ممکن است تلاش‌های مرتبط با مسئولیت اجتماعی شرکت ‌ها ی کوچک و مشارکت در جامعه، پوشش خبری پُر‌سر‌و‌صدایی نداشته باشند، اما نقش ابزاری در موفقیت جامعه دارند.

از دیدگاه محلی این شرکت‌ها می‌توانند فراتر از شغل‌ها یا ایجاد خدمت، بر مناطق شهری اثر بگذارند. تخمین‌های برنامۀ «فرانشیز گیوز بک» که برای تعیین اهدای خیریه از فرانشیز تأسیس شد، نشان می‌دهد در سال‌های اخیر کسب‌وکارهای کوچک محلی و فرانشیز، بیش از ۶/۲ میلیون ساعت کار داوطلبانه در اختیار داشته‌اند.

این برنامه با توانایی گوش‌دادن و درک‌کردن نیازهای محلی که برای مردم اهمیت دارد، بر این امر تأکید می‌کند که چگونه کسب‌وکارها می‌توانند رویکردهای مرتبط و معتبری را برای مسئولیت اجتماعی شرکت ها ایجاد کنند. نظر شما در این باره چیست؟ لطفاً ایده‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Hbr

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

بحران در سازمان

بحران در سازمان و چگونگی مدیریت آن توسط مدیران کسب و کار

بحران در سازمان قابل‌کنترل نیست و فقط توسط افرادی که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند مدیریت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *