صفحه اصلی / بازاریابی / وفاداری مشتریان به برند در کسب‌وکار
وفاداری مشتریان به برند

وفاداری مشتریان به برند در کسب‌وکار

وفاداری مشتریان به برند در صنایع گوناگون از اهمیت زیادی برخوردار است، به‌طوری‌که تقاضای مدیران در هر سازمانی به‌طور چشمگیری متفاوت می‌باشد.

یک دلیل عمده برای این موضوع این است که یک قدم اشتباه یا یک تجربه بد از طرف مشتری می‌تواند شهرت برند را خراب کند؛ بنابراین، اگر شما یک بازاریاب یا کارآفرین هستید، شهرت برند باید اصلی‌ترین معیار برای تصمیم‌گیری باشد.

تنها بسیاری از فعالیت‌های سخت‌کوشانه سبب ایجاد یک برند نمی‌شود، لذا باید در جهت حفظ آن تلاش کرد. تمامی کارکنان، تمامی موارد بازاریابی و تمامی ارتباطات داخلی و خارجی، باید شامل پیغامی روشن باشند.

شرکت باید تمام تلاش خود را بکند تا برند و پیغامش را از طریق تمامی کانال‌ها انتشار دهد.

ازآنجایی‌که همه برندها به‌اندازه یک شرکت معروف موردتوجه نیستند، هرکسی در این سازمان‌ها باید در مورد اثر تصمیماتی که می‌گیرد و آینده طرفداران برند را از هر جنبه کسب‌وکار در نظر داشته باشد.

پیام: کاری که شما انجام می‌دهید، مشخص می‌کند که آیا شما با مشتری‌های خود رابطه خوبی خواهید داشت یا خیر. لذا، بدون داشتن مشتری‌هایی که به شما کمک کنند که برند خودتان را تبلیغ کنید، کسب‌وکار فراوانی نخواهید داشت، آیا این درست است؟
بنابراین، ایران مدیر در این مقاله ۴ استراتژی را که می‌تواند سبب وفاداری مشتریان به برند شوند را ذکر می‌کند.

1. استفاده از تکنولوژی به‌منظور اینکه تجربه بهتری را برای مشتریان ایجاد کنید.

تکنولوژی به‌عنوان یک ابزار ارزشمند برای کمک به بهبود وفاداری مشتریان به برند می‌تواند عمل کند. زمانی مشتری‌ها به شما اعتماد می‌کنند که شما در حال ارائه خدمات منحصربه‌فرد و بیش‌ازحد برای رفع نیازهای آن‌ها باشید، آن‌ها سعی خواهند کرد که این لطف را با رغبت و با دادن اطلاعات خودشان به شما جبران نمایند. این رابطه همزیستی بسیار ارزشمند است – زیرا سبب ایجاد اعتماد می‌شود که به‌عنوان هدف نهایی هر برند یعنی وفاداری مشتریان به برند  مطرح است.

داده‌های شخصی به‌دست‌آمده، می‌تواند سبب افزایش ارزش برند شما شود. بر اساس یک بررسی صورت گرفته توسط اینفوزی، 86 درصد از مصرف‌کنندگان گفته‌اند که شخصیت آن‌ها نقش زیادی در تصمیمات خرید آن‌ها ایفا می‌کند. علاوه بر این، ۷۳ درصد از مصرف‌کنندگان گفته‌اند که آن‌ها ترجیح می‌دهند با برند‌هایی، کسب‌وکار داشته باشند که از اطلاعات شخصی آن‌ها برای تجربه خرید مرتبط استفاده می‌کنند.

زمانی که یک برند اعتماد مشتری‌هایش را جلب می‌کند و اطلاعات آن‌ها را به دست می‌آورد، می‌تواند از مشخصات پروفایل تولید شده توسط کاربر استفاده کند به دلیل اینکه هوش هیجانی و راه‌حل‌های بهینه بر اساس مشتری را کسب کند. این اطلاعات مصرف‌کننده‌ها را قادر می‌سازد تا پروفایل خودشان را ایجاد، ویرایش و حذف کنند و هر وقت و در هرجایی که مایل بودند بتوانند از آن بهره ببرند.

متعاقباً، کاربران می‌دانند که آن‌ها برای چه چیزی ثبت‌نام می‌کنند و به‌طور کامل می‌توانند این فرآیند را با رابط کاربری مبتنی بر آیکون‌ها کنترل کنند.
با به دست آوردن اطلاعات پروفایلی مصرف‌کنندگان، مدیران به بینشی ارزشمند در مورد ارتباط عاطفی و اولویت‌های فردی مشتری‌های خود دست خواهند یافت. به‌وسیله درگیر شدن خود مشتری‌ها با داده‌هایی که با اولویت آن‌ها هم‌ردیف شده است، برند شما می‌تواند یک تجربه بهتری برای مشتری ایجاد کند.

2. پیام را با سیاست انتخابی، شخصی‌سازی کنید.

چگونه شما می‌توانید به‌طور مؤثرتری به مخاطبان، هدف خودتان را برسانید؟ پاسخ این است که با به اشتراک گذاشتن اخبار برند خود که طنین‌انداز نامتان است ارزش‌های منحصربه‌فرد شرکت خود را به اطلاع مشتری‌هایتان برسانید.

ایجاد یک سیاست انتخابی، سبب ایجاد اعتماد به برند می‌شود و تضمین می‌کند که مشتری‌های شما در مورد اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته‌اید کنترل کاملی دارند. داده‌های مشتری‌ها یک ابزار بسیار قدرتمند است، اما قدرت بیشتر مسئولیت‌پذیری بیشتری را نیز طلب می‌کند.

این داده‌های اول‌شخص سبب می‌شود که برند شما با ترجیحات مشتری‌ها تجهیز شود و آن‌ها را قادر می‌سازد پیغامی که می‌فرستند را شخصی‌سازی کنند. یک برند به‌سرعت می‌تواند با پیغام‌های غیر مرتبط، مشتری‌های خود را از دست بدهد (یک مجموعه‌ای از تبلیغات، محتوایی که مرتبط نیست و پیشنهادهایی که واقعیت ندارد). مشتری‌های شما به چگونگی خدمات و به محصولات مرتبطی که فراهم می‌کنید اهمیت می‌دهند. آن‌ها می‌خواهند بفهمند که شما، متوجه نیازها و ترجیحات آن‌ها می‌شوید.

همیشه از خودتان بپرسید که «من چگونه می‌توانم اطلاعات دقیقی را برای مشتری‌هایم فراهم کنم؟ چگونه آن‌ها را از مشارکت خود آگاه کنم؟» مصرف‌کننده‌ها تمایل دارند که اطلاعات خود را با برندهای مورد اعتماد خودشان به اشتراک بگذارند. مشتری‌هایتان بیشتر پذیرای پیغام‌های شما خواهند بود زمانی که پیغامتان مطابق با علایق شخصی‌ آن‌ها باشد.

3. از رسانه‌های اجتماعی برای بیان ارزش برند خود و قدردانی از وفاداری مشتریان به برند استفاده کنید.

رسانه‌های اجتماعی یک راهکار بسیار خوبی برای ایجاد وفاداری مشتریان به برند است. مطالعه BRAND fog دریافته است، زمانی که عوامل اجرایی یک برند حرفی برای گفتن دارند، اشخاصی که در رسانه‌های اجتماعی هستند به حرف آن‌ها گوش می‌دهند. درواقع، ۸۱ درصد از پاسخ‌دهندگان در این مطالعه گفته‌اند که آن‌ها زمانی اعتماد بیشتری به یک شرکت دارند که عوامل اجرایی آن از رسانه‌های اجتماعی استفاده کرده بودند.

زمانی که برندها قدردانی خود را از مصرف‌کنندگان در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهند، این کار به وفاداری برند آن‌ها کمک می‌کند، سپس این مشتریان تبدیل به سفیر وفاداری مشتریان به برند شما می‌شوند – که در سراسر کانال‌های شبکه‌های اجتماعی هستند. پاسخ دادن به یک پیغام شخصی یا نظردهی در مورد یک پست در رسانه‌های اجتماعی یک راه عالی برای انسانی‌سازی و عمیق‌تر کردن روابط یک برند است.

در این قسمت ایران مدیر یک پیشنهاد عالی برای شما دارد: احتمالاً سازمان شما دارای تعدادی از طرفداران با برند شما هستند که به‌طور پیوسته درگیر رسانه‌های اجتماعی می‌باشند. پس آن‌ها را شگفت‌زده کنید. فراتر از یک پاسخ معمول بروید و آن‌ها را با یک هدیه ویژه روبرو کنید. هزینه این کار حداقل است و تقریباً شما می‌توانید تضمین کنید که این مشتری پستی برای این کار شما منتشر خواهد کرد تا به گوش بقیه نیز برسد.

تقدیر و سپاسگزاری در شبکه‌های اجتماعی، مشتری‌های جدیدی را به ارمغان می‌آورد و برند شما را به شکل مثبتی گسترش می‌دهد. نشان دادن اینکه شرکت در مورد تجربیات آن‌ها خارج از معاملات کسب‌وکار نیز اهمیت می‌د‌هد نام شما را از سایر رقبای خود جدا می‌کند.

4. فروش شرکت، فروش شما نیز است.

از مدیران ارجایی برند معروف استفاده کنید تا بدین‌وسیله نام برند خودتان را انعکاس دهید. این مدیران اجرایی به برند شما که دارای یک چهره شخصی می‌باشند، کمک می‌کند.

زمانی را برای تعامل با همراهان خود در شبکه‌های اجتماعی سپری کنید. یک دید مختصری از کارهای روزانه خودتان را به حامیان خود بدهید که تلاش شما را برای دسترسی به مرحله جدیدی از اعتماد مفید بدانند. اجازه دهید که آن‌ها پشت پرده را بنگرند!

ایجاد اعتماد و تأکید مجدد بر مأموریت شرکت، برای برقراری ارتباط با مخاطبان موردنظر در رسانه‌های اجتماعی حیاتی است. ارزش‌های اصلی شرکت برای مصرف‌کنندگان بسیار مهم می‌باشد و طنین‌انداز ترویج برند شما برای نشان دادن ارزش‌های مشابه است.

همچنین، داشتن طرفداران زیاد و مصمم برای شرکت شما سبب ایجاد درآمدزایی می‌شود که یکی از شرایط رضایتمندی است. ارتباط برقرار کردن با شرکت و ارزش‌های شرکت بسیار حیاتی است، پس مصرانه به دنبال این باشید که وعده‌های برند خودتان را هر روز ارائه کنید.

مطمئن باشید که در مسیرتان، مشتری‌هایتان بالاترین اولویت شما در طول تصمیم‌گیری‌های شرکت هستند و همواره در مورد چگونگی استفاده از داده‌های آن‌ها شفافیت کامل داشته باشید.

احتمالاً، سازمان شما دارای طرفدارانی با برند شما است که به‌طور پیوسته درگیر رسانه‌های اجتماعی می‌باشند. پس آن‌ها را با بکار بردن موارد بالا شگفت‌زده کنید.

اگر شما یک برند هستید، چگونه می‌توانید به برند خود وفادار باشید؟ اگر شما مشتری هستید، از برندهایتان انتظار انجام چه‌کاری را برای خودتان دارید؟ نظرات خود را با کاربران ایران مدیر در این زمینه به اشتراک بگذارید.

منبع:

entrepreneur

 

 

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *