صفحه اصلی / توسعه فردی / عدم تمرکز حواس در محل کار و 6 راهکار فوق العاده برای مبارزه با آن
عدم تمرکز حواس

عدم تمرکز حواس در محل کار و 6 راهکار فوق العاده برای مبارزه با آن

عدم تمرکز حواس  معضل بزرگی است که در هرجایی ممکن است پیش بیاید، اما امروز یک روز کاری دیگر است و شما باید کاره‌ای زیادی انجام دهید، اما برای یافتن چیزهای جالب به گشت‌وگذار در اینستاگرام می‌پردازید. اگرچه هر فرد به‌طور متوسط در روز 8 ساعت کار می‌کند، اما اینکه کل روز را متمرکز و بهره‌ور بماند دشوار است. هنگام کار چیزهای زیادی باعث عدم تمرکز حواس ما می‌شوند و سطح بهره‌وری را پایین می‌آورند. ایران مدیر در این مقاله اختلالات شایعی را که سبب کاهش بهره‌وری در کار می‌شوند و توسعه فردی را دچار مشکل می‌کنند، بررسی می‌کند.

عدم تمرکز حواس ، حقیقت مهلک

بر اساس یافته‌های تحقیقات، افراد 60 درصد یا کمتر از زمان کاری موجود را کار می‌کنند. مهم نیست که چقدر به‌عنوان یک کارگر باتجربه باشید، هنگام کار اتفاقات مختلفی روند کاری شما را مختل می‌کند و سبب عدم تمرکز حواس می‌شود. اتفاقات مختلف اصطلاحی در مدیریت زمان است که به توصیف چیزهایی می‌پردازد که روند کاری را مختل می‌کند و بهره‌وری را کاهش می‌دهد.

دیدگاه

اگر یک کارگر بتواند هنگام کار متمرکز بماند، در عملکرد شغلی نیز دچار مشکل نمی‌شود و این به معنای دستیابی آسان به اهداف شغلی است؛ بنابراین، مبارزه با این اتفاقات مختلف و عدم تمرکز حواس ، به صعود از نردبان شغلی کمک می‌کند.

 شش اختلال شایع در محل کار و راهکار آ‌ن‌ها

1. محیط کار سمّی

عدم تمرکز حواس و محیط کار سمی

باور کنید یا نه، یک فرد به‌طور متوسط 10 سال از طول زندگی‌اش را در محیط کار می‌گذراند. هنگامی‌که کارمندان ازنظر جسمی و عاطفی به انجام کاری تمایل دارند به‌طور کارآمد کار می‌کنند و یک محل کار مناسب نیز تأثیر زیادی بر آن‌ها دارد؛ بنابراین، محیط کار در بهره‌وری و سلامت کارکنان تأثیرگذار است.
اگر در یک محل کار سمّی کار می‌کنید که باعث عدم تمرکز حواس است، حتی بدون دانستن سمّی بودن محیط، بهره‌وری خود را کاهش می‌دهید.

راهکار:  برای رفع  عدم تمرکز حواس ، محیط کار خود را مرتب کنید

  • درجه حرارت مناسب را حفظ کنید. توصیه می‌شود در تابستان درجه حرارت محیط را روی 23 تا 26 درجه سانتیگراد و در زمستان روی 20 تا 5/23 درجه سانتیگراد در رطوبت نسبی 50 درصد تنظیم کنید.
  • سعی کنید محیط کار تهویه مناسبی داشته باشد. کیفیت هوا را بهبود بخشید. در اطرافتان گیاهان زنده بگذارید تا اکسیژن تولید کنند.
  • بهتر است محیط کار نورپردازی مناسبی داشته باشد. از نور روز بیشترین استفاده را کنید. یک لامپ میز با نور 3500 تا 4000K بگیرید. همچنین میزان روشنایی صفحه‌نمایش رایانة خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که موجب خستگی زودهنگام چشم نشود.
  • یک صندلی اداری ارگونومیک بگیرید. صندلی کار باید از کمر پشتیبانی و وضعیت خوبی را ایجاد کند.
  • سعی کنید محل کارتان منظم باشد. از کمدهای قفل‌دار برای نگه‌داشتن اسناد و مدارک استفاده کنید.
  • موارد الهام‌بخش را در محیط اضافه کنید. محل کار خود را به روشی تزئین کنید که الهام‌بخش باشد و به شما انگیزه دهد.
  • اگر می‌خواهید با بهره‌وری کامل کارکنید، محل کار خود را به‌خوبی سامان‌ دهید.

2. استراحت برای صرف قهوه

عدم تمرکز حواس و نوشیدن قهوه

حدود 3/24 درصد از کارگران معتقدند که نوشیدن قهوه، دومین عامل ایجاد اختلال در کار است. برخی افراد تا زمانی که قهوه نخورند، مغزشان به کار نمی‌افتد. اگر شما نیز چنین هستید، یک فرد معتاد به قهوه محسوب می‌شوید که باید با مصرف کافئین انرژی موردنیاز بدنتان را به دست آورید. اگرچه می‌توانید با نوشیدن قهوه تمرکز خود را بهبود ببخشید، اما بسیاری از کارگران روزانه 24 دقیقه از زمان خود را برای نوشیدن قهوه صرف می‌کنند و این باعث کاهش بهره‌وری و عدم تمرکز حواس می‌شود.

راهکار: به زمان‌بندی بچسبید

قبل از شروع کار قهوه بخورید. خوردن قهوه زمان زیادی نمی‌برد، مگر اینکه با همکاران خود این کار را انجام دهید. صحبت درباره موضوعات مختلف باعث طولانی‌ترشدن زمان خوردن قهوه و عدم تمرکز حواس می‌شود. اگر می‌خواهید قهوه بخورید، قبل از شروع روز کاری خود این کار را انجام دهید.

از منابع جایگزین کافئین استفاده کنید. قهوه تنها راه به دست آوردن انرژی نیست. محصولات زیادی در بازار هستند که کافئین دارند و می‌توانند انرژی شما را تقویت کنند؛ به‌عنوان‌مثال، شکلات را جایگزین قهوه کنید. اگرچه ممکن است باور داشته باشید که قهوه در انجام کارهای بیشتر به شما کمک می‌کند، اما باعث می‌شود کار کمتری انجام دهید؛ زیرا برای خوردن قهوه وقت زیادی را هدر می‌دهید. سعی کنید از شر این عادت خلاص شوید و از تأثیر آن متعجب خواهید شد.

3. چندوظیفگی و  عدم تمرکز حواس

عدم تمرکز حواس و چند وظیفگی

اگر عقیده دارید که انجام چندین کار به‌طور هم‌زمان راهی برای بهره‌وری و ازبین بردن عدم تمرکز حواس در محیط کار است، خبرهای بدی برای شما داریم. تنها 2 درصد از مردم در چندوظیفگی خوب عمل می‌کنند. انجام هم‌زمان چند کار نیاز به تغییر توجه بین وظایف مختلف دارد و شما زمان زیادی را صرف تنظیم تمرکز روی کار می‌کنید. این کار هم وقت و هم تلاش می‌برد و کیفیت کار شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تمرین چندوظیفگی می‌تواند به فرسودگی منجر شود؛ بنابراین این‌یک اختلال دیگر در محل کار است.

راهکار: در هر زمان‌بر یک کار تمرکز کنید

اولویت‌بندی: بسته به‌ضرورت کارها را شروع کنید. اگر بدانید که چگونه وظایف را به‌صورت کارآمد اولویت‌بندی کنید، می‌توانید آن‌ها را سریع‌تر انجام دهید.
بیاموزید که بگویید «نه». بسیاری از مردم نمی‌دانند که چگونه از کمک به کسی امتناع کنند؛ زیرا معتقدند که این کار ممکن است به مخاطب توهین کند. بااین‌حال، اگر بین وظایف خود با کمک به همکاران فرق قائل شوید، عملکرد شغلی خود را بهبود خواهید ‌بخشید؛ بنابراین، یاد بگیرید که گاهی لازم است بگویید: «نه».

وظایفتان را واگذار کنید. اگر بتوانید کارهای خود را به همکاران واگذار کنید، عالی است و عدم تمرکز حواس شمارا کاهش می‌دهد. این ‌یک کلید مهم برای افزایش بهره‌وری هنگام متوقف کردن کارهاست. بر انجام کارهای دشوار متمرکز شوید. این‌گونه بهره‌وری را بهبود خواهید بخشید.

همة افراد حداقل یک‌بار در طول زندگی چندوظیفگی را امتحان کرده‌اند. قبل از اینکه این کار روتین شود، به آن عواقبی فکر کنید. از این گذشته، افزایش مهارت‌های بهره‌وری روشی مطمئن برای انجام کارهای بیشتر است، حتی اگر دستورالعمل دقیقی در انجام آن‌ها داشته باشید.

4. شبکه‌های اجتماعی

عدم تمرکز حواس و شبکه های اجتماعی

روزانه چند ساعت در شبکه‌های اجتماعی وقت صرف می‌کنید؟ استفاده از شبکه‌های اجتماعی افزایش چشمگیری داشته است. یک فرد به‌طور متوسط دو ساعت از روز را در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کند. یافته‌های یک مطالعه ثابت کرده است که شبکه‌های اجتماعی بر بهره‌وری در محل کار تأثیر منفی دارند؛ زیرا 13 درصد از کل بازدة افراد کاهش می‌یابد؛ زیرا افراد از این شبکه‌ها برای ارتباطات خصوصی استفاده می‌کنند و این سب عدم تمرکز حواس خواهد شد.

راهکار: محدودیت‌هایی برای شبکه‌های اجتماعی تنظیم کنید

رسانه های اجتماعی  را مسدود کنید. برخی از شرکت‌ها دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را کنترل و مسدود می‌کنند. اگر می‌خواهید خود را به‌عنوان یک کارگر فداکار نشان دهید، بهتر است استفاده از شبکه‌های اجتماعی را در محیط کار متوقف کنید.

ارسال پیام کوتاه را در طول روز کاری متوقف کنید. این کار موجب کاهش بهره‌وری می‌شود؛ زیرا افراد برای پاسخ به پیام‌ها دقایقی کار را متوقف می‌کنند.
اعلان‌های تبلیغاتی (نوتیفیکیشن‌ها) را خاموش‌کنید. ما معمولاً اعلان‌های پاپ‌آپ را روشن نگه می‌داریم تا از اخبار جدید باخبر شویم. بااین‌وجود، دانستن اینکه چه کسی شما را در اینستاگرام لایک کرده است، به شما کمک نمی‌کند که بهتر کارکنید؛ بنابراین چک کردن اعلان‌های جدید را در محل کار متوقف کنید.

استفاده نکردن از رسانه‌های اجتماعی تلاش و همت زیادی می‌طلبد. اگر می‌خواهید در کار خود بهره‌وری بیشتری داشته باشید، خود را کنترل کنید.

5. همکاران پرسروصدا و عدم تمرکز حواس

آزاردهنده‌ترین اختلال در محل کار که سبب عدم تمرکز حواس می‌شود، همکاران پرسروصدا هستند. شما نمی‌توانید اطرافیان خود را کنترل کنید. بااین‌حال، باید بدانید که چگونه با همکاران پرسروصدا برخورد کنید تا از بهره‌وری شما کاسته نشود.

راهکار: سروصداها را رفع کنید

به همه اطلاع دهید. اگرچه شما باید با همکاران خود کنار بیایید، اما اینکه نارضایتی خود را در مورد سروصداها بیان کنید چیز بدی نیست. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید به آن‌ها پیشنهاد دهید که جلساتی برگزار و باهم گفت‌وگو کنند یا از چت‌های آنلاین برای برقراری ارتباط استفاده کنند بدون اینکه حواس همکاران دیگر را مختل کنند.

با هدفون به موسیقی گوش دهید. گوش دادن به موسیقی نه‌تنها بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد، بلکه هدفون مانع از شنیدن سروصدا می‌شود.
خارج از دفتر کارکنید. فناوری‌های مدرن به افراد این امکان را می‌دهد که در هر مکانی که اینترنت داشته باشد، کار کنند.

اگر همکارانتان بیش‌ازحد پرسروصدا هستند و این امکان را دارید که خارج از دفتر کارکنید، این روش را امتحان کنید. کار تیمی عالی است، اما همکاران پرسروصدا از بهره‌وری شما می‌کاهند؛ بنابراین، این اختلال را بدون شک رفع کنید.

عدم تمرکز حواس و سر و صدا

6. اهمال‌کاری

همة کارگران به دلایل مختلف گاهی انجام کاری را به تعویق می‌اندازند یا به بعد موکول می‌کنند. به‌طور متوسط، 20 درصد از اهمال‌کاری افراد مزمن است. اهمال‌کاری در کاربر مهارت‌های مدیریت زمان تأثیر منفی می‌گذارد؛ بنابراین انجام‌دادن کارها سر موعد مقرر دشوار می‌شود. علاوه بر این، اهمال‌کاری موجب می‌شود شما بدون اینکه بخواهید، وقت خود را تلف کنید؛ بنابراین، اگر می‌خواهید با بهره‌وری بیشتری کارکنید، اهمال‌کاری را کنار بگذارید.

راهکار: استراحت منظم داشته باشید و انگیزه خود را افزایش دهید

در زندگی کاری خود تعادل داشته باشید. بیشتر هنگامی‌که خسته هستیم، اهمال‌کاری می‌کنیم. اگر می‌خواهید از اهمال‌کاری اجتناب کنید، در کار تعادل داشته باشید. هرگز به‌طور یکنواخت یا هرروز کار نکنید. در صورت لزوم استراحت کنید و مرخصی بگیرید و از زندگی لذت ببرید.

روش‌های مدیریت زمان را تمرین کنید. به‌طور علمی اثبات‌شده است که متمرکزماندن در تمام طول روز غیرممکن است. نظریه‌های مختلف روش‌های گوناگونی را درباره چگونگی بهینه‌سازی بهره‌وری ارائه می‌دهند؛ مثل قانون 52 و 17 تکنیک پومودورو.

 قدرت مغز را تقویت کنید

تحریک عملکرد مغز روشی اثبات‌شده برای افزایش تمرکز و جلوگیری از عدم تمرکز حواس  اهمال‌کاری است. مهم نیست چه چیزی را انتخاب کنید، خوردن آجیل، انجام معادلات ریاضیات یا ورزش‌کردن، تقویت قدرت مغز راهی مطمئن برای افزایش بهره‌وری است. اگرچه متوقف کردن اهمال‌کاری به‌طور کامل تقریباً غیرممکن است، اما روش‌هایی برای کاهش خطرات ناشی از آن وجود دارد.

سخن آخر

وقتی اختلالات اصلی و ریشه های  عدم تمرکز حواس در محل کار را بشناسید، راحت‌تر می‌توانید بهره‌وری را افزایش دهید؛ زیرا می‌دانید چگونه با این عوامل مقابله کنید. از این گذشته، کار کردن به‌طور مؤثر، به حفظ تعادل زندگی کاری کمک می‌کند. آیا شما در زندگی کاری خود تعادل دارید؟ لطفاً دیدگاه و تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Motivationgrid

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *