صفحه اصلی / استراتژی / تحول دیجیتال در گردشگری و میهمان‌داری و ۶ عامل که به پیشرفت این صنعت کمک می‌کند
تحول دیجیتال در گردشگری

تحول دیجیتال در گردشگری و میهمان‌داری و ۶ عامل که به پیشرفت این صنعت کمک می‌کند

تحول دیجیتال در گردشگری چگونه رخ می‌دهد؟ در این مقاله ایران مدیر قصد داریم صنعتی را موردبررسی قرار دهیم که در سال‌های اخیر به دلیل تحول شدید دیجیتال، به‌طور کامل به جریان افتاده است: گردشگری و مهمان‌داری.

قبلاً این‌گونه بود که ما هر بار که برای یک سفر خانوادگی یا سفر کاری به برنامه‌ریزی نیاز داشتیم، از یک آژانس مسافرتی کاملاً فیزیکی دیدن می‌کردیم (که برخی از شما ممکن است آن را به یاد نیاورید).

اما امروز، به لطف قابلیت موبایل، مسافران نقش بسیار بزرگ‌تری را در این تجربه بازی می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند هتلی پیدا کنند که مطابق با سبک آن‌ها و البته در همان لحظه نیاز، موجود باشد.

به لطف استراتژی برتر شرکت‌هایی همچون ایر بی ان بی (AirBnB) که شرایط را برای یک عصر کاملاً جدید از مسافرت و گردشگری آماده می‌کنند، مسافران می‌توانند این کار را انجام دهند.

درواقع، هنگامی‌که نوبت به موضوع کسب‌وکار مهمان‌داری می‌رسد تحول دیجیتال در گردشگری ترکیبی از تقاضاهای بزرگ‌تر مشتریان است و تکنولوژی که می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

بیایید نگاهی به روند‌های برتر تحول دیجیتال در گردشگری و مهمان‌داری بیندازیم.

۱٫ ترکیب موبایلی و نقش آن در تحول دیجیتال در گردشگری

تحول دیجیتال در گردشگری‌ توانسته است رؤیای افراد درون‌گرایی را که دوست دارند به مسافرت بروند به حقیقت مبدل کند. ابتدا با موبایل که وارد بازار شده بود و بعدها با برندهای مختلف تلفن همراه که به رشد خود ادامه می‌دهند، مشتریان می‌توانند عملاً هر کاری را؛ از سفارش دادن خدمات اتاق گرفته تا باز کردن در اتاق به‌طور اتوماتیک؛ با تلفن همراهشان انجام دهند.

در حقیقت به لطف تحول دیجیتال در گردشگری‌، فرد می‌تواند سفری کامل را از همان ابتدا یعنی رزرو اتاق تا زمان خواب و بازگشت به خانه؛ بدون صحبت کردن با انسان زنده برنامه‌ریزی کند.

۲٫ هوش مصنوعی (AI)

تحول دیجیتال در گردشگری و هوش مصنوعی

آیا به یاد می‌آورید زمانی که وارد هتل می‌شوید با فردی بدقواره پشت پیشخوانی بلند برای خوشامدگویی باید صحبت می‌کردید؟ او می‌گفت که کجا باید غذا بخورید، چه چیزی را ببینید و چه کاری را باید در منطقه انجام دهید؛ هر چیزی که لازم است بدانید.

امروزه هتل‌ها می‌توانند در فضای تحول دیجیتال در گردشگری تمام این اطلاعات و حتی بیشتر از آن را از طریق نرم‌افزارها و تکنولوژی هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ فراهم کنند.

مهمان‌ها می‌توانند با استفاده از تلفن‌ خود همچون سرویس‌دهندگان هتل، در هرزمانی که نیاز دارند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. آن‌ها حتی می‌توانند به چت بات‌های فعال صوتی دسترسی داشته باشند تا پرده‌های اتاق را باز کنند، زنگ ساعت را برای بیدار شدن تنظیم کنند یا صبحانه سفارش دهند، بدون اینکه هرگز با یک انسان صحبت کنند.

در کازموپالیتن لاس‌وگاس، با توجه به تحول دیجیتال در گردشگری و استفاده بهینه از آن شما می‌توانید حتی به یک روبات به نام رُز در هر ساعت از شبانه‌روز که می‌خواهید پیام متنی بفرستید و او درخواستتان را به‌سرعت انجام دهد. در همین حال، شبکه هتلداری ماریوت (Marriott) از چت بات‌های هوش مصنوعی در حدود ۵۰۰۰ هتل برای انجام کارهایی مانند ایجاد تغییراتی در رزرو، بررسی تراز حساب و پس گرفتن هزینه‌های هتل استفاده کرده‌ است.

۳٫ ترکیب با اینترنت اشیاء

همان‌طور که به‌مرورزمان وسایل بیشتری به اینترنت اشیا (IoT) متصل می‌شوند، منطقی است که صنعت گردشگری و مهمان‌داری به کنترل و بررسی این داده‌ها برای بهبود تجربه مشتری (CX) بپردازد.

هرچه باشد، هتل‌ها هر چه بیشتر درباره مهمانان خود بدانند، بهتر می‌توانند آن‌ها را راضی کنند. اگر داده‌های IoT به آن‌ها بگوید که مشتری در سه سال اخیر از پیستشان بازدید کرده ‌است، می‌تواند به‌طور خودکار پیغامی را به مهمان ارسال کرده و از او بپرسد آیا دوست دارد امسال نیز رزرو دیگری انجام دهد؟

شما فقط یک مرحله از کارهایی که مشتری باید انجام دهد را حذف کرده‌اید و بی‌آنکه حتی انگشتتان را تکان دهید و یک اتاق رزرو شده را برای خودتان تضمین کرده‌اید. این امر می‌تواند با کنترل اطلاعات مهمان در مورد انتخاب غذا، گردش‌های تفریحی و امکانات رفاهی مورداستفاده قرار گیرد.

در دنیای تحول دیجیتال در گردشگری فرصت‌ها برای متقاعد کردن مشتریان به خرید بیشتر و تجربه بهتر مشتری، بی‌پایان هستند.

۴٫ تمرکز بر اطلاعات

همان‌طور که در بالا اشاره شد، اطلاعات نقش بزرگی در تحول دیجیتال در گردشگری و مهمان‌داری ایفا می‌کنند. در مورد نمونه اِیر بی ان بی، آن‌ها قادر بودند از داده‌های مشتری استفاده کنند تا مشخص کنند که مهمانانی که تصمیم به رزرو اتاق نداشتند، این کار را انجام می‌دادند؛ زیرا میزبان‌ها و هتلداران در پاسخ به درخواست‌های آن‌ها ناکام بودند (من در چنین موقعیتی بوده‌ام؛ واقعاً آزاردهنده است).

آن‌ها با ارائه گزینه‌ رزرو فوری برای تضمین رزرو مهمان، به کاهش بسیاری از نگرانی‌های مشتریان و به خودکارسازی بخش‌های بسیار دشوار کسب‌وکارشان کمک کردند. داده‌ها فقط تجربه مشتری را بهبود ندادند. همچنین درآمد کلی را نیز بهبود می‌بخشند.

۵٫ شهرت

این حقیقت که مهمانان می‌توانند فوراً اتاق رزرو کنند به این معنی است که می‌توانند نظراتشان را از طریق فیس‌بوک (Facebook)، یِلپ (Yelp)، تریپ ادوایزر (TripAdvisor) و دیگر وب‌سایت‌های بازبینی سفر به اشتراک بگذارند. به همین دلیل است که فن‌آوری، هتل‌ها و رستوران‌ها را به سمت تمرکز بیشتر بر ارائه خدمات باکیفیت به مشتریان سوق داده ‌است.

بله قطعاً نظرات پرتی نیز وجود دارد؛ اما هیچ شکی نیست که این گرایش نسبت به خدمات بهتر برای مهمانان است، نه فقط بازده بهتر برای متصدیان هتل‌ها.

۶٫ واقعیت مجازی (VR)

تحول دیجیتال در گردشگری و واقعیت مجازی

فرقی نمی‌کند مقصد مسافران کجا باشد؛ چه یک هتل، موزه، یا یک مقصد توریستی باشد؛ مهمانان می‌توانند بدون ترک اتاق نشیمن خود به لطف تحول دیجیتال در گردشگری به مقصدشان نگاه کنند.

هدف عبارت است از هم ارائه یک پیش‌نمایش از آنچه مهمانان تجربه خواهند کرد و هم ارائه بهترین چیز برای بازدید (برای مثال، آیا شما ترجیح می‌دهید ۴۰۰۰ دلار برای بازدید از پاریس در زندگی واقعی، یا ۲۰۰ دلار برای سفر مشابه در دنیای مجازی پرداخت کنید؟).

بااین‌حال این کار در مقیاس گسترده انجام نمی‌شود، اما برخی از اپراتورهای بزرگ در مسیر تحول دیجیتال در گردشگری به مهمانان این فرصت را می‌دهند که حداقل بخش کوچکی از تجربه سفر خود را ببینند، به‌خصوص برای آن‌هایی که می‌خواهند به مقصد دوردست سفر کنند.

سایر مقاصد، مانند موزه هنرهای معاصر (MOMA) در نیویورک هم‌اکنون در حال ارائه خدمات واقعیت مجازی به‌عنوان بخشی از بازدید خود هستند.
کسب‌وکار گردشگری و سفر یک صنعت ۲/۱ تریلیون دلاری است.

واضح است که انگیزه برای سرمایه‌گذاری بیشتر و بیشتر هم وجود داشته باشد و سرمایه‌گذاران تحول دیجیتال در گردشگری را یک فرصت بدانند.

حتی اگر اینترنت اشیاء در حال بهبود دقت برنامه‌های پروازی باشد و واقعیت مجازی یک فرد را متقاعد کند که اولین سفر خارجی خود را انجام دهد، واقعاً ارزشی که تکنولوژی می‌تواند به سفر اضافه کند، هیچ پایانی نخواهد داشت.

آن‌ها فقط باید مراقب باشند که تکنولوژی این‌قدر خوب نشود که مهمانان، آن را بر سفر واقعی ترجیح دهند.

سخن آخر

در این مقاله با ۶ راهکار دیجیتالی درزمینه گسترش صنعت گردشگری اشاره شد. آیا شما از امکانات دیجیتالی برای سفر استفاده کرده‌اید؟ دیدگاه‌ها و تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Leaderonomics

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

بحران در سازمان

بحران در سازمان و چگونگی مدیریت آن توسط مدیران کسب و کار

بحران در سازمان قابل‌کنترل نیست و فقط توسط افرادی که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند مدیریت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *