صفحه اصلی / توسعه فردی / انجام مدیتیشن چگونه به سلامت مغز و تناسب روح و افزایش انرژی کمک می کند؟
انجام مدیتیشن

انجام مدیتیشن چگونه به سلامت مغز و تناسب روح و افزایش انرژی کمک می کند؟

انجام مدیتیشن چه سودی دارد؟ امروزه خرافات بسیاری مدیتیشن را احاطه کرده‌اند؛ درحالی‌که مدیتیشن وضعیت بدنی صحیح مانند خواب یا برانگیختگی است. با یادگیری مدیتیشن می‌توانید مزایای این حالت بدنی شامل استراحت و انرژی و جنبه‌های فکری را در زندگیتان به‌دست آورید.

مدیتیشن به‌طورجدی در کانون توجه محققان سلامت علاقه‌مند به کاهش استرس و روش‌های بهبود سلامت کلی قرار گرفته است.

 انجام مدیتیشن برای سلامتی

انجام مدیتیشن و سلامتی

معمولاً مبتلایان به بیماری‌هایی مثل اضطراب، درد، افسردگی، مشکلات عاطفی، بی‌خوابی و استرس مدیتیشن را انجام می‌دهند. ناگفته نماند انجام مدیتیشن تمرین نهایی مغز است.

مدیتیشن به مغز کمک می کند تا رها شود و بتواند آرامش خود را به دست آورد. به این ترتیب انسان در مسیر توسعه فردی گام برمی دارد. ایران مدیر در این مقاله، نحوۀ شروع مدیتیشن را آموزش می‌دهد.

بنشینید

جایی را پیدا کنید که بتوانید راحت و بی‌وقفه حدود بیست دقیقه بنشینید. مهم‌ترین نکته این است که تاحدممکن صاف بنشینید. این به شما کمک می کند تا بهتر تمرکز کنید و عوامل مزاحم را حذف نمایید.

بعضی از افراد بر لبۀ کوسن می‌نشینند تا پشتشان صاف بماند. شما دربارۀ کوسن‌های ویژۀ مدیتیشن، شمع، بخور، مجسمه، زنگ و… خواهید شنید. در انجام روش‌های مدیتیشن نگران هیچ‌یک از این وسایل نباشید. مهم‌ترین نکته راحتنشستن و تمرین تفکر و مراقبه است. هروقت بخواهید، می‌توانید لوازمجانبی را اضافه کنید.

برای انجام مدیتیشن زمان‌سنج تنظیم کنید

انجام مدیتیشن و تنظیم زمان سنج

اوقاتی که در حال مدیتیشن هستید، ممکن است به‌طورپنهانی به‌دنبال هر بهانه‌ای برای بلندشدن و انجام کار دیگری باشید. یکی از بهانه‌های متداول بررسی زمان است. اغلب حین انجام مدیتیشن حس زمان‌بندی‌تان به‌هم می‌ریزد و فکر می‌کنید زمان درنظرگرفته‌شده برای مدیتیشن تمام شده است.

این موضوع بیشتر مواقع بعد از یک یا دو دقیقه نشستن اتفاق می‌افتد. زمان‌سنج به شما اطمینان میدهد زیاد مدیتیشن نکرده‌اید. اگر زمان‌سنج ندارید، احتمالاً هر ۳۰ ثانیه یکبار به ساعت نگاه می‌کنید. پس آن را تنظیم و سپس زمان را فراموش کنید تا زمان باعث برهم خوردن تمرکزتان نشود. این عامل باعث خواهد شد تا از مدیتیشن‌تان استفاده کافی نبرید.

نفس بکشید

انجام مدیتیشن و نفس کشیدن

تنفس عملکرد بدنی منحصربه‌فرد و خودکار است. در یک سال بدون اینکه متوجه شویم، دَه‌میلیون‌بار نفس می‌کشیم؛ اما می‌توانیم به‌طورارادی تنفس را کنترل کنیم. به نفسکشیدن به این عنوان فکر کنید که چگونه می‌توانید با بدن خود ارتباط برقرار کنید. اگر به‌آرامی نفس بکشیم، بدن ما آرام می‌گیرد.

حین نشستن، تنها وظیفۀ شما در انجام مدیتیشن این است که از نفس خود آگاه باشید. اگر افکارتان آشفته است، فقط روی نفس‌کشیدن تمرکز کنید.

  • به نفس‌کشیدن توجه کنید.
  • متوجه تمام فرایند تنفس خود، ازجمله دم و بازدم و وقفۀ کوتاه موجود در میان آن‌ها باشید.
  • طبیعی نفس بکشید و فقط روی آن تمرکز کنید.

برچسب‌‌گذاری

هدف انجام مدیتیشن این نیست که به هیچ‌چیزی فکر نکنید؛ زیرا چنین چیزی ناممکن است؛ بلکه هدف بی‌توجهی به افکار است. اگر هنگام مدیتیشن از خود می‌پرسید آخرین‌بار کِی روغن خودرو خود را عوض کرده‌اید، کاملاً طبیعی است. فقط به نفس‌کشیدن ادامه دهید و سعی کنید این افکار را دنبال نکنید

برخی از افراد متوجه شدهاند برچسب زدن به افکارشان به این قضیه کمک می‌کند. وقتی متوجه می‌شوید افکارتان منحرف شده است، فقط برچسبی خنثی روی آنها بزنید. اگر دربارۀ موضوعی فکر می‌کنید که باید در محل کار انجام دهید، روی آنها برچسب کار بزنید و به تنفس ادامه دهید.

قضاوت نکنید

انجام مدیتیشن عالی کاری سخت و ناممکن است؛ چراکه افکارتان مغشوش خواهند شد و خواهید دید بعضی روزها تمام زمان مدیتیشن را صرف فکرکردن دربارۀ موضوعات دیگر کرده‌اید.

همچنین، هوشیاری شما از بین می‌رود و زمان ناپدید می‌شود. هروقت فکرتان آشفته شد، روی تنفس و نشستن تمرکز کنید. خودتان را قضاوت نکنید چرا نمی‌توانید مدیتیشن کنید و به این فکر نکنید چرا در این کار ماهر نیستید؛ بلکه فقط به تنفس ادامه دهید.

به صداهای موجود در سرتان توجه نکنید

درحال انجام مدیتیشن ، صدای کوچکی در سرتان است که سعی میکند شما را متوقف کند. به آن توجه نکنید. هنگام مدیتیشن هیچ کار مهمی برای انجامدادن وجود ندارد. فقط بنشینید.

  • این صدا با ایده‌های بزرگ همراه خواهد شد که باید به‌سرعت یادداشت کنید.
  • این صدا فهرستی از کارهایی را برایتان بازگو می‌کند که باید انجام دهید و شما را زیرفشار می‌گذارد که مدیتیشن را متوقف کنید و کارها را انجام دهید.
  • این صدا حداقل یکبار شما را کاملاً متقاعد می‌کند که زمان‌سنج متوقف شده است و شما ساعت‌ها مشغول مدیتیشن بوده‌ و از کارها عقب افتاده‌اید.

در انجام مدیتیشن به حرکت فکر نگاه کنید

انجام مدیتیشن را مانند تجربه تلقی کنید و ببینید چه درس‌هایی به شما می‌دهد. بررسی کنید چگونه افکار به‌طورتصادفی ظاهر و سپس، به افکار دیگر متصل می‌شوند. ببینید اگر افکار را در سر نپرورانید، چه اتفاقی برایشان می‌افتد؟ چگونه این زنجیرۀ فکری متوقف می‌شود؟

سرانجام، خواهید دید اغلب افکار تصادفی هستند و واقعا ارزش زمان شما را ندارند. همچنین، جدا از افکار خود گسترش آگاهی را شروع خواهید کرد. شاید بزرگ‌ترین درس مدیتیشن این است که افکارتان نیستید.

چگونه از تمرینات مدیتیشن در زندگی روزانه استفاده کنیم؟

بسیاری از مهارت‌هایی که در مدیتیشن یاد گرفته‌ایم، می‌توانند در زندگی روزمره به‌کار گرفته شوند. در طول روز، چندبار نفس عمیق دودقیقه‌ای بکشید. می‌بینید که افکار و ایده‌هایتان هنگام کار و مطالعه یا حل مشکل به ذهنتان خطور می‌کنند. از همان طرزفکر آزمایشی استفاده کنید و مراقب باشید چگونه در طول روز فکر یا رفتار می‌کنید.

سخن آخر

دانستیم که معمولاً علاقه‌مندان به بیماری‌هایی مثل اضطراب، درد، افسردگی، مشکلات عاطفی، بیخوابی و استرس مدیتیشن را انجام می‌دهند. همچنین در یافتیم که هدف انجام مدیتیشن این نیست که به هیچ‌چیزی فکر نکنید؛ زیرا چنین چیزی ناممکن است؛ بلکه هدف بی‌توجهی به افکار است و در نهایت انجام مدیتیشن را مانند تجربه تلقی کنید.

بررسی کنید چگونه افکار به‌طورتصادفی ظاهر و سپس، به افکار دیگر متصل می‌شوند. ببینید اگر افکار را در سر نپرورانید، چه اتفاقی برایشان می‌افتد؟

انجام مدیتیشن مهارتی است که به تمرین بسیاری نیاز دارد. در روز زمانی برای مدیتیشن اختصاص دهید و به آن وفادار بمانید.

با مدیتیشن مغز از سفر بسیار جذاب به ذهن و بدن از آرامش عمیق و کاهش استرس بهره‌مند خواهد شد. آیا با انجام مدیتیشن آشنایید؟ تابه حال به تمرینات مدیتیشن پرداخته‌اید؟ لطفا تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Verywellmind

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس چیست ؟ و چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

اعتماد به نفس چیست ؟ اعتمادبه‌نفس مانند آرامش، همدلی و تشویق، یکی از ویژگی‌های بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *