صفحه اصلی / بازاریابی / نکاتی طلایی برای طراحی بنر تبلیغاتی مؤثر
بنر تبلیغاتی

نکاتی طلایی برای طراحی بنر تبلیغاتی مؤثر

تبلیغات بنری در دسته تبلیغات دیجیتالی قرار دارد و یکی از پرسودترین راه‌های تولید درآمد است. بنر تبلیغاتی عالی توجه خواننده را به خود جلب می‌کند و از آن‌ها دعوت می‌کند تا درباره آنچه تبلیغ می‌شود اطلاعات بیشتری کسب کنند. همچنین از تصاویر برای انتقال پیام استفاده می‌کنند و متن زیادی ندارند.

تبلیغات بنر چیست؟

تبلیغات بنر (Banner advertising) مترادف با تبلیغات نمایش (display ads) است. تبلیغات بنری در مکان‌های پرترافیک یا در صفحات وب‌سایت قرار می‌گیرند تا یک محصول یا برند را معرفی کنند و از طریق کلیک، خرید و پیگیری ایجاد می‌کنند. این مکان‌ها با دید بالا شامل قسمت جلویی، پایین یا سمتی از صفحه وب‌سایت است که معمولاً چشم با آن قسمت درگیر می‌شود.

چگونه تبلیغات بنری عالی را طراحی کنید؟

هنر این است که ساخت بنر تبلیغاتی را طوری انجام دهید که مشتری نتواند در برابر آن مقاومت کند و این موضوع در این عصر دیجیتال عجیب‌وغریب می‌تواند سخت باشد. برای حل آن تنها چیزی که نیاز دارید این است که چند نکته درباره طراحی و ساخت بنر تبلیغاتی مؤثر بدانید که در این مقاله ایران مدیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

اندازه‌های استاندارد بنر تبلیغاتی

اندازه طرح بنر تبلیغاتی در چند ابعاد استاندارد اجرا می‌شود و بستگی به جایی دارد که می‌خواهید آن‌ها را قرار دهید. Google AdSense بهترین اندازه‌ها را برای بنرهای تبلیغاتی طبقه‌بندی کرده است:

۱٫ صفحه کامل ۷۲۸*۹۰
۲٫ نیم‌صفحه ۳۰۰*۶۰۰
۳٫ مستطیل بزرگ ۳۳۶*۲۸۰
۴٫ مستطیل متوسط ۳۰۰*۲۵۰
۵٫ بنر موبایلی بزرگ ۳۲۰*۱۰۰

اندازه استاندارد بنر تبلیغاتی

این ۵ اندازه بهترین نتایج را به ارمغان آورده‌اند، درحالی‌که اندازه‌های دیگری نیز وجود دارند. اندازه موردنظر شما بستگی به اهداف و طرح بنر تبلیغاتی شما دارد. بعضی تبلیغ‌ها نیاز به فضای عمودی بیشتری دارند و بعضی به فضای افقی بیشتر. بعضی به ظاهری متناسب نیاز دارند و بعضی نیاز است که به‌صورت یک نوار نازک به نمایش درآیند. مطمئن شوید که بهترین گزینه را برای اهداف خود انتخاب می‌کنید.

سه تا «B» را بشناسید: برند (Brand)، آوازه (Buzz) و سربرگ (Badger)

در بیشتر مقالات طراحی بنر تبلیغاتی، در مورد سلسله مراتب تبلیغات خواهید خواند. روشی که در مورد این مفهوم بیان می‌شود، در حقیقت از طریق سه تا B است.

ابتدا برند. نام برند در ترکیب با لوگوی شما در قسمتی از بنر تبلیغاتی به نمایش درمی‌آید و برای هرکس که بخواهد محصولی را تبلیغ کند ضروری است. بهتر است، نام برند طوری قرار گیرد که جزو اولین مواردی باشد که به چشم بیننده می‌آید.

دوم آوازه. نیاز به استفاده از کلمه‌ای است که با برجستگی، افراد را علاقه‌مند کند. «رایگان» کلمه‌ای پرطرفدار و اثربخش است مانند «امتحان رایگان» یا «پیشنهادی با زمان‌بندی محدود».

سوم سربرگ است و آن‌قدر که فکر می‌کنید مسئله بی‌اهمیتی نیست. این کار افراد را مجبور می‌کند تا از طریق تماس با شرکت (CTA) (Call to action) روی لینک شما کلیک کنند. اگر مسائل فوریتی برای بازدیدکننده مطرح شود، آوازه می‌تواند باعث تقویت سربرگ شود.

ابزار مناسب را برای طراحی بنر انتخاب کنید

خبر خوب این است که شما نیازی به استخدام یک شرکت طراحی گرافیک و یا حتی نرم‌افزار گران‌قیمت برای ایجاد طرح بنر تبلیغاتی مؤثر ندارید. امروزه ما خوش‌شانس هستیم که ابزارهای آنلاینی وجود دارند که هر چیزی از محتوا تا طراحی را انجام می‌دهند. یکی از قدرتمندترین‌ها در عرصه طراحی بنر، Banner snack است که به‌تازگی، سازنده، بنر جدیدی ایجاد کرده است که ابزارهای زیادی برای طراحی بنر تبلیغاتی فراهم آورده است.

هرگز CTA (قدرت فراخوانی برای اقدام) را دست‌کم نگیرید

زمانی برای ایجاد یک  CTA: Call To Action مؤثر اختصاص دهید. تست A/B چندین نسخه CTA برای شناسایی بهترین عملکرد را انجام دهید.

کافی نیست که فقط بنر تبلیغاتی را با اطلاعاتی از برند یا محصول ارائه دهید. مهم نیست که تا چه اندازه طراحی خوب و با دقت اجرا شده باشد، اگر شما به مخاطبان نشان ندهید که می‌خواهید روی آن کلیک کنند، به‌احتمال‌زیاد این کار را انجام نمی‌دهند.

CTA چشمگیر و چشم‌نواز، مخاطب هدف شما را در جهت صحیح قرار می‌دهد و لینک دادن به صفحه محصول شما راهی مناسب برای دریافت کلیک در وب‌سایت شما است.

رنگ‌های مناسب را انتخاب کنید

هر رنگ ارتباط متفاوتی دارد و مهم است که در نظر بگیرید چه نوع احساساتی را می‌خواهید در مخاطبان خود ایجاد کنید. رنگ اولین چیزی است که کاربر در تبلیغات بنری متوجه آن می‌شود.

رنگ‌ها نیز ذهنی هستند و در فرهنگ‌های مختلف ارتباط متفاوتی دارند. هنگام انتخاب انتخاب رنگ، حتماً به نوع مخاطبان خود توجه کنید. در زیر لیستی از رنگ‌ها و احساساتی که آن‌ها به طور معمول در مخاطبان ایجاد می‌کند آورده شده است.

قرمز: شور، عصبانیت، هیجان و عشق. این رنگ قدرتمند برای اکثر مخاطبان جذاب است، اما از آن در اعتدال استفاده کنید. اگر شما به دنبال یک ظاهر کلاسیک، بالغ یا جدی هستید، از رنگ قرمز استفاده نکنید.

نارنجی: بازیگوش و احساسات زنده کننده. پرتقال هنوز از جمعیت جدا است و انرژی را بیرون می‌زند ولی نه به اندازه قرمز. این یک رنگ عالی برای دکمه تماس با عمل (CTA) است.

زرد: تشویق، آفتاب و دوستی. رنگ زرد چشم‌نواز است و انرژی لازم را برای جوانی و مقرون‌به‌صرفه ارسال می‌کند.

سبز: سلامتی، طراوت، ثروت، محیط زیست، رشد، پرورش و شروع‌های جدید. از نظر چشم نیز آسان است.

آبی: ایمنی، اعتماد، شفافیت، بلوغ، آرامش، عقل، رسمیت، طراوت، سردی و مردانگی. آبی در بیش از نیمی از کل لوگوها ظاهر می‌شود.

بنفش: لوکس، حق امتیاز، افراط، عقل، جادو، زنانگی و خلاقیت. این اثر آرامش‌بخش و آرام‌بخش برای بیننده است.

صورتی: عشق، شیرینی، زنانه بودن، جوانی و نوزادان. صورتی معمولاً با همه چیزهای زنانه در ارتباط است اما براساس روشنایی و لحن دامنه واقعی دارد.

سیاه: منحصربه‌فرد بودن، رمز و راز، مدرنیته، قدرت، پرستیژ، تجملات و تشریفات. این سنتی است و متن سیاه و سفید با زمینه سفید خواناترین ترکیب رنگ است.

سفید: پاکی، مدرنیته، سادگی، صداقت و بی‌گناهی. سفید باعث ایجاد احساس اقتصادی و جوانی می‌شود.

قهوه‌ای: طبیعت، چوب، چرم، جدیت، مردانگی، سختی و فروتنی. قهوه‌ای رنگ‌های قوی‌تر را متعادل می‌کند و برای رنگ‌ها و بافت‌های پس‌زمینه مناسب است.

خاکستری: بی‌طرفی و عملی بودن. هنگامی که به عنوان پس‌زمینه استفاده می‌شود، خاکستری رنگ‌های دیگر را شدت می‌بخشد.

رنگ ها در بنر تبلیغاتی

اندازه فایل (تبلیغ بنر) خود را کم حجم نگه دارید

هنگامی که صحبت از اندازه فایل می‌شود، طبق گفته Google Adwords، هر چه اندازه آن کمتر از ۱۵۰ کیلوبایت باشد، کوچکتر است و این موجب می‌شود که تبلیغات شما سریع‌تر بارگیری شود.

بنر تبلیغاتی ساده باشد

به دلیل اینکه فضای کمی در اختیار دارید، فضای داخل یک بنر تبلیغاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. قرار دادن مسائل زیاد درون آن باعث پیچیده شدن می‌شود. هیچ‌کس آگهی‌های شلوغ را دوست ندارد، بااین‌حال شما کسب و کار‌هایی را می‌بینید که هنوز از این روش برای جذب مشتری استفاده می‌کنند.

برخی از تبلیغات بنری حتی به هیچ وجه متن یا تصویر ندارند، فقط یک لوگو و CTA. گرچه تبلیغ شما لازم نیست که حداقلی باشد، اما لازم نیست همه اطلاعات را نیز داشته باشد. اگر تبلیغ شما بیش از یک جمله کوتاه دارد، ممکن است خیلی زیاد باشد.

شما باید بنرهای تبلیغاتی تمیز و ساده داشته باشید که پیام را برساند.

تصاویر متحرک (انیمیشن) را در نظر بگیرید

زمانی که شما پول خوبی برای خرج کردن دارید، یک آگهی متحرک (انیمیشن) راه فوق‌العاده‌ای برای جذب افراد است و باعث ایجاد احساسات می‌شود. آگهی‌های متحرک به‌طور فزاینده‌ای پرطرفدار شده‌اند و نمایش‌های اسلایدی اساس تبلیغات بنری شده‌اند. این تبلیغ‌ها هزینه بیشتری دارند ولی ارزش این خرج کردن را دارند زیرا تأثیر بزرگ‌تری ایجاد می‌کنند.

در تبلیغات یک صفحه‌ای از تصاویر، دوری کنید

تصاویر همیشه گزینه خوبی نیستند. زمانی که یک آگهی یک صفحه‌ای دارید که صفحات آن حرکت نمی‌کنند و یا در فضای تبلیغ محدودیت دارید؛ بنابراین شاید بخواهید همه تصاویر را به جز لوگوی خود حذف کنید. زیرا جلوتر از اهمیت نام برند و لوگو صحبت کردیم.

بارها و بارها امتحان کنید

همه این نکات مفیدند ولی معجزه نمی‌کنند. شما باید بهترین راه را از طریق آزمون و خطا پیدا کنید. تست A/B راه مطمئنی است. زمانی که نتیجه گرفتید، چند ترفند ایجاد کنید؛ دوباره امتحان کنید و دوباره تست کنید.

تبلیغاتی که به‌طور منفی توجه را تحریک می‌کنند بهتر از آن‌هایی هستند که بینندگان به یادشان نمی‌آورند. بیشتر، عبارت‌ها و ترکیب‌های مشابهی را استفاده کنید که همگی به‌صورت یک ترکیب بیان می‌شوند. تضمین‌های هیجان‌انگیز و بلکه حتی جادویی مثل «رایگان!» می‌تواند در ذهن مشتریان بالقوه رسوخ کند.

درحالی‌که جنبه‌های بصری تبلیغات بازاریابی نقش بسیار زیادی در اثربخشی آن ایفا می‌کند، تعیین لحن محتوای تبلیغاتی شما برای به نمایش گذاشتن کسب‌وکار و آنچه به‌طور منحصربه‌فرد ارائه می‌دهد، حیاتی است.

اگر محتوا و متن تبلیغاتی شما یک نسخه دستکاری‌شده از شعارهای آشنا باشد، شخصیت کسب‌وکار شما نمی‌تواند متمایز شود.

آگهی‌هایی که جنبه عاطفی مخاطب را تحریک می‌کنند یا یک پاسخ فوری را برمی‌انگیزند، به‌وسیله تکرار توجه عموم را به دست نمی‌آورند، حتی اگر آن مورد در دوره قبلی، تبلیغاتی موفق بوده باشد.

در این قسمت ۵ نکته برای اثربخشی زبان تبلیغاتی ارائه کرده‌ایم.

۱٫ خیلی فنی بیان نکنید

دادن اطلاعات بیش‌ازحد به مشتری‌ها یکی از اشتباهات اصلی در هنگام نوشتن محتوای تبلیغاتی است و دلیلش این است که می‌خواهید تخصص و دانش خود را به مشتری ثابت کنید.

بااین‌وجود ارائه بیش‌ازحد اطلاعات به مخاطبان باعث می‌شود که آن‌ها پیام اصلی را گم کنند. توصیف محصولات اپل می‌تواند اطلاعات بی‌پایانی را در مورد پیکسل‌ها و پردازنده‌ها ارائه دهد؛ اما آنچه برای خریدار جذاب می‌باشد این است که با این محصول چه کاری می‌تواند انجام دهد، مثل دست‌کاری کردن عکس‌ها، ضبط آهنگ‌ها و کار بر روی پروژه‌ها بدون کاهش عمر باطری.

۲٫ محصول خود را نشان دهید

دور شدن بیش‌ازحد از انتقال اطلاعات فنی می‌تواند محتوا را در معرض خطر قرار دهد. فردی که می‌خواهد یک خودرو بخرد با توصیف «بهترین وسیله نقلیه تاکنون تولید شده» اعتماد نمی‌کند. بااین‌وجود او به گفته‌های مختصر در مورد ویژگی‌ها و قابلیت‌ها پاسخ می‌دهد، حتی اگر کمی تحلیل بیشتر نیاز باشد.

۳٫ قواعد را تغییر بدهید

درحالی‌که قواعدی برای یک ارتباط روشن وجود دارد، زبان یک ابزار هنری است و تبلیغ‌کنندگان از آن برای گسترش حیطه بیان خود استفاده می‌کنند. نگران نباشید از اینکه قواعد دستور زبان یا نگارش را نقض کنید به شرط آنکه این کار موجب کنار هم گذاشتن کلمات و ایجاد کلامی باشد که در زبان‌ها بچرخد و چشم‌ها را تسخیر کند.

بااین‌حال با توجه به این قواعد بااحتیاط گام بردارید. درصورتی‌که انتخاب شما اشتباه تعبیر شود، این اشتباه روی کسب‌وکار  و برند شما هم تأثیر بدی خواهد گذاشت.

۴٫ دقت کنید که چه لحنی برای محصولات و خدمات شما جواب می‌دهد

برخی از کسب‌وکارها از زبان رسمی و زیبا در تبلیغات خود سود می‌برند؛ اما مشتریان اغلب به دنبال پیامی شایسته و کامل که بتواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند، هستند.

یک لحن گرم و درعین‌حال آموزنده را آزمایش کنید تا ببینید آیا بهترین چیزی را که باید ارائه دهید، منعکس می‌کند؟ وقتی تصمیم می‌گیرید که لحنی را انتخاب کنید، آن را از طریق تمام روش‌های تبلیغاتی از توصیف اطلاعات محصولات گرفته تا عبارات مختصر، ثابت نگاه دارید.

۵٫ اصطلاحات تخصصی خود را ایجاد کنید

تبلیغات می‌توانند کاری بیشتر از تلاش برای وارد کردن یک کسب‌وکار و محصولات آن به دنیای مصرف‌کننده انجام دهند. آن‌ها می‌توانند از مشتری‌ها دعوت کنند تا بخشی از دنیای کسب‌وکار شوند.

توسعه دایره لغات سازگار خود با محصولات و خدمات شما موجب ساخت یک خرید و حرکت در امتداد آن می‌شود.

به‌عنوان‌مثال یک گزینه یکتا مثل کوچک، متوسط و بزرگ در اندازه‌ها، یا «دوست دارید»، «عاشقش هستید» و «آن را دوست دارید» را انتخاب کنید.

اصطلاحات خلاقانه مانند این نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما هویت قوی خود را دارد که به مخاطبان کمک می‎کند تا حسی را در آنان برانگیزاند.

تا زمانی که متوجه شوید آگهی شما به‌اندازه کافی تأثیرگذار و قدرتمند است، شما هیچ‌وقت نباید از تلاش برای بهبود آن دست بکشید. مهم نیست که چقدر نتایج شما خوب است، فراموش نکنید که می‌تواند بهتر باشد.

شما برای ایجاد و بهبود بنر تبلیغاتی خود چه معیارهایی را در نظر گرفته‌اید؟ لطفا آن‌ها را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

blog.hubspot

 

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

Avatar

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *