صفحه اصلی / بازاریابی / آموزش ایمیل مارکتینگ و اهمیت بازاریابی ایمیلی
ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ و اهمیت بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یا بازاریابی ایمیلی در اصل ابزاری کارآمد برای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) است. این نوع بازاریابی مبتنی بر اجازه (از سوی کاربر یا مخاطب) با به کارگیری مؤثر، می‌تواند یکی از بالاترین رده‌های بازده سرمایه‌گذاری (ROI) را نسبت به هرگونه فعالیت بازاریابی دیجیتال به‌دست آورد.

قبل از پرداختن به ادامه ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی، اگر آشنایی کافی با مبحث بازاریابی را ندارید پیشنهاد می‌شود که مقاله « تعریف بازاریابی چیست؟ آموزش اصول بازاریابی» را مطالعه نمایید.

به بیان ساده‌تر، ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی نوعی بازاریابی مستقیم است که از وسایل ارتباط الکترونیکی برای ارسال ایمیل‌ انبوه تجاری به مخاطبان استفاده می‌کند. این ابزار یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال قدرتمندترین تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال است. قدرت این ابزار از عوامل زیر نشأت می‌گیرد.

 • به دلیل کم هزینه بودن برای هر مخاطب، بسیار مقرون به صرفه است
 •  قابلیت هدف‌گذاری بسیار بالایی دارد
 • قابلیت تطبیق در مقیاس‌های بسیار گسترده دارد
 • کاملاً قابل اندازه‌گیری است

علاوه بر موارد فوق، اصلی‌ترین نقطه قوت ایمیل مارکتینگ این است که از پر بازدیدترین نقطه اتصال مشتری با اینترنت یعنی صندوق ورودی ایمیل آن‌ها استفاده می‌کند.

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی ابزاری است که برای ایجاد روابط با مشتریان فعلی و همچنین مشتریان بالقوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این ابزار باید موجب شود نگهداشت مشتریان و ارزش مشتری به حداکثر برسد، که در نهایت این امر باید به بازده بیشتر سرمایه‌گذاری منجر شود. از ایمیل نه تنها برای بالا بردن نگهداشت مشتریان استفاده می‌شود، بلکه در راستای فراگیری، استراتژی‌های تلفن همراه و حتی رسانه‌های اجتماعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایمیل چیست ؟

در پاسخ به پرسش ایمیل چیست باید بگوییم که ایمیل‌ها ابزارهای الکترونیکی هستند که طیف گسترده‌ای از اطلاعات را اعم از اطلاعات ویژه مربوط به محصول، تغییرات مرتبط با خط مشی‌ها و سیاست‌های سازمان، پیشنهادات حمل و نقل رایگان و موارد دیگر را به منظور برقراری ارتباط ارسال می‌شوند. ایمیل مارکتینگ به استراتژی استفاده از ایمیل‌های الکترونیکی برای تبلیغ محصولات، آموزش مشتریان و پیشنهادات تشویقی فروش اتلاق می‌شود.

از طریق ارسال ایمیل انبوه، شرکت‌ها می‌توانند مشتریان خاصی را که علاقه‌مند به محصولات یا برنامه‌های ویژه‌شان هستند، هدف قرار دهند. همچنین امکان برقراری ارتباط سریع و فوری را فراهم می‌کند و به شرکت‌ها امکان می‌دهد به مشتریان ایمیل بفرستند و سریعاً به نتیجه آن دست یابند.

علاوه بر این، ایمیل مارکتینگ در ایجاد آگاهی از برند و وفاداری مشتری تأثیرات بسیار زیادی دارد. با برقراری ارتباط منظم با مشتریان، آن‌ها را به تداوم ارتباط با کسب‌و‌کارتان و همچنین برقراری ارتباط قوی‌تر با کسب‌و‌کارتان ترغیب می‌کنید.

تا به امروز‌، ایمیل یکی از محبوب‌ترین و متنوع‌ترین رسانه‌های در دسترس بوده است. ایمیل مارکتینگ استراتژی است که در بسیاری از مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند به صورت زیر تعریف شود:

 • ایمیل مارکتینگ روشی برای ارسال پیام تجاری به شخص مورد نظر یا مجموعه افراد از طریق ایمیل است. این کار معمولاً شامل هرگونه ارتباط ایمیلی ارسال شده به یک مشتری موجود یا مشتری بالقوه است.
 • ایمیل مارکتینگ در ابتدایی‌ترین سطح، استفاده از ایمیل برای ترویج کسب‌و‌کار شماست. این ابزار برای ایجاد روابط با مشتریان بالقوه، آگاه و به روز نگه داشتن مشتریان فعلی نسبت به برند تجاری، ارائه کوپن (تخفیف یا پیشنهادات خرید) برای تشویق وفاداری مشتری و موارد دیگر استفاده می‌شود. این ابزار یک نوع بازاریابی مستقیم است و با توجه به این که هیچ استفاده‌ای از کاغذ نمی‌کند برای کیف پول شما و همچنین محیط زیست کاملاً به صرفه و مفید است.

شکل اولیه ایمیل مارکتینگ

 • ایمیل مارکتینگ روشی کاملاً ساده است که با استفاده از ابزارهای ایمیل، به ارسال ایمیل‌ تبلیغاتی به مخاطبان می‌پردازد. اکثریت قریب به اتفاق کاربران اینترنت دارای ایمیل هستند که به آن‌ها امکان می‌دهد تعداد تقریباً نامحدودی پیام را به صورت آنی دریافت کنند.

طبق نظرسنجی انجام شده توسط Pew Internet ، حدود 82 درصد از افراد بزرگسال از اینترنت استفاده می‌کنند و ارسال ایمیل انبوه یکی از سریع‌ترین، ارزان‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای ارتباط بازاریابان با مشتریان است. ایمیل ابزاری به شدت انعطاف‌پذیر است که می‌تواند طیف گسترده‌ای از پیام‌ها را در خود جای دهد. ارسال ایمیل تبلیغاتی می‌توانند بسیار ساده بوده و یا ظاهری پر زرق و برق و حاوی بسته‌های چندرسانه‌ای باشد.

طراحی، ساختاربندی و ظاهرسازی تبلیغات ایمیلی به شرکت و محصول قابل فروش آن بستگی دارد. برخی از تبلیغات ایمیلی فقط شامل متن هستند در حالی که برخی دیگر شامل تصاویر، فیلم و لیستی طولانی از لینک‌ها هستند. بازاریابان تقریباً می‌توانند هر پیامی را که می‌خواهند در قالب ایمیل ارسال کنند.

اهمیت و ضرورت استفاده از بازاریابی ایمیلی

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بقایمان مبتنی است بر توانایی‌های ما در اختراعات و ابداعات روش‌های جدید و همچنین پیوستگی و تداوم در ابداعات تا بتوانیم راه‌های جدید و بهتری برای سازگاری با دنیای اطراف خود برقرار نماییم. برق، تلفن، رسانه‌های چاپی، همه این موارد اختراعاتی هستند که در زندگی ما تغییرات ایجاد کرده‌اند و به جامعه ما این امکان را داده‌اند تا روشی را که ما زندگی را تجربه می‌کنیم، اصلاح کنند.

این اختراعات به ما این امکان را می‌دهند تا روشی را که به مولفه‌های مختلف زندگی خود می‌پردازیم، بازسازی کنیم. بدون جریان مداوم اختراعات، نسل بشر نمی‌تواند ادامه یابد.

در طول 200 سال گذشته اختراعات بسیاری که باعث تغییر در زندگی شده‌اند، وجود داشته است. بسیاری از ما به اندازه کافی خوش شانس بوده‌ایم که این اختراعات را در زمان حیات خود تجربه کنیم و شاهد تغییرات بزرگ آن‌ها باشیم به جای اینکه آن‌ها را بخواهیم در کتاب‌های تاریخ مشاهده کنیم.

با شروع اولین آزمایش‌های اینترنتی در اوایل دهه 1970، شاهد یکی از تحولات بزرگ جهان در ارتباطات بودیم: اختراع ایمیل، که به عنوان یک روش الکترونیکی برای مکالمه‌های فوری ایجاد شده بود. از آن زمان تاکنون، این وسیله ارتباطی به یک ابزار ضروری تبدیل شده است، که توسط کاربران اینترنت مورد پذیرش قرار گرفته است.

پیشبینی‌ها و داده‌های موسسه تحقیقاتی ژوپیتر نشان می‌دهد که 88 درصد از کاربران آنلاین از انواع ارتباط الکترونیکی استفاده می‌کنند که در حال استفاده از این اختراع می‌باشند. این یک آمار حیرت‌انگیز است. در حالی که ایمیل عامل محرک تغییر ارتباطات بوده است، از طرفی باعث ابداع روش‌های جدید بازاریابی و تبلیغات برای مصرف‌کنندگان شده است.

دیگر امیدی به درگیری مشتری به وسیله ایمیل‌های یک طرفه وجود ندارد. ما مجبور به حدس زدن در مورد ارتباط و تأثیر پیام جمعی نیستیم. ایمیل به عنوان یک ابزار بازاریابی با فراهم کردن گفتگوی دو طرفه، پیام‌رسانی شخصی و تجزیه و تحلیل داده محور، دریچه‌ای به روی دنیای بزرگی از امکانات مختلف، باز کرده است.

اکنون بیش از نیمی از جمعیت جهان از ایمیل استفاده می‌کنند. رادیکاتی در اوایل سال 2019 آمارهای جدیدی را منتشر کرد که نشان می‌دهد تعداد کاربران فعال ایمیل به 3.9 میلیارد رسیده است. به عنوان یک مقایسه، 3.5 میلیارد کاربر رسانه‌های اجتماعی در سراسر جهان وجود دارند.

تعداد کاربران اجتماعی چشمگیر است، اما هنوز نسبت به تعداد کاربران ایمیل کمتر هستند. اگر به دنبال نفوذ بیشتر به بازار خود هستید، ارسال ایمیل انبوه برای شروع گزینه بسیار مفیدی است.

به گزارش آمارهای جدید، 60 درصد از مصرف‌کنندگان اعتراف می‌کنند که از طریق تبلیغات ایمیلی اقدام به خرید فوری کرده‌اند. در سال 2008، از همان گزارش‌ها نتیجه گرفتند که 44 درصد از مصرف‌کنندگان اظهار داشتند که از طریق تبلیغات ایمیلی طی یک سال اخیر خریدهای آنلاین انجام داده‌اند و 41 درصد نیز همین میزان را برای خریدهای آفلاین گزارش کرده‌اند.

پیام واضح است: این اختراع جدید به نام ایمیل ابزاری قدرتمند شخصی و تجاری است. آموزش ایمیل مارکتینگ و درک چگونگی بکارگیری و هدایت آن به عنوان یک وسیله ارتباطی بازاریابی برای هر کسب‌و‌کار در هر صنعتی بسیار مهم است.

یکی از بزرگترین مزیت‌های ایمیل مارکتینگ این است که به بازاریابان اجازه می‌دهد ایمیل‌های هدفمند ارسال کنند. تبلیغات چاپی، رادیویی و تلویزیونی بطور غیرمستقیم منتشر می‌شود و اغلب به مصرف‌کننده‌هایی می‌رسد که هیچ علاقه‌ای به محصول معرفی شده ندارند.

اما بازاریابی از طریق ارسال ایمیل به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که تبلیغات خاصی را به مشتریان خاص خود اختصاص دهند. اگر مشتری در گذشته از برند کفش خاصی استفاده کرده باشد، شرکت‌ها می‌توانند تخفیفی از همان برند را برای وی ایمیل کنند با توجه به این نکته که می‌دانند مشتری نسبت به آن ابراز علاقه کرده است.

شرکت‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند که خودشان به مدیریت کمپین‌های بازاریابی ایمیلی شان بپردازند و یا از بین بیش از 100 شرکت مختلفی که خدمات بازاریابی ایمیلی ارائه می‌دهند، یکی را انتخاب نمایند. این سرویس‌ها ابزارهای نرم‌افزاری ساده‌ای را ارائه می‌دهند که به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا لیست‌ها و بانک ایمیل خود را مدیریت نموده، تبلیغات ایمیلی خودشان را طراحی کرده و هر چند وقت یک بار به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

شرکت‌های بزرگتر که روزانه به ارسال ایمیل انبوه به ده‌ها هزار مشتری مختلف می‌پردازند، اغلب از خدمات بازاریابی ایمیلی برای مدیریت این فرایند استفاده می‌کنند.

برخی افراد فکر می‌کنند ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی منسوخ شده است، اما نباید چنین تصور اشتباهی داشته باشند. ایمیل مارکتینگ از مدت کوتاهی پس از پیدایش اینترنت مورد استفاده قرار گرفته است. از آن زمان به طرز چشمگیری تکامل یافته است و هنوز ابزاری فوق‌العاده مفید برای بازاریابی است.

در حقیقت، بسیاری از کارآفرینان استدلال می‌کنند که ایمیل مارکتینگ اکنون مهمتر از گذشته است. یک دلیل خوب وجود دارد که 85 درصد از خرده‌فروشان بازاریابی ارسال ایمیل انبوه را یکی از موثرترین تاکتیک‌های مشتری‌یابی می‌دانند.

رشد ایمیل مارکتینگ

مزایای اصلی ایمیل مارکتینگ

در صورتی که ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی با موفقیت انجام شود، می‌تواند به چندین مزیت منجر شود:

افزایش آگاهی از برند: هر بار که ایمیل ارسال می‌کنید، روز یا شب، در همه جا کسب‌و‌کار و برند تجاری خود را در معرض دید مصرف‌کنندگان قرار می‌دهید. با به کارگیری محتوای هدفمند، برنامه‌ریزی استراتژیک و یک طراحی هوشمندانه، ارزش برند و کسب‌و‌کار شما افزایش خواهد یافت. با انجام این کار، با مخاطبان خود بهتر در ارتباط خواهید بود.

افزایش آگاهی از برند به این معنی است که وقتی مشتری به یک محصول یا خدمت نیاز دارد، بیشتر تمایل خواهد داشت که به شما نگاه کند، بنابراین منجر می‌شود که سرنخ‌ها به مشتری و مشتری‌ها به مشتری وفادار تبدیل می‌شود.

مقرون به صرفه: به احتمال زیاد جذاب‌ترین مزیت ایمیل مارکتینگ بازده سرمایه‌گذاری است. در مقایسه با رسانه‌های اجتماعی، ارسال ایمیل انبوه یکی از مقرون به صرفه‌ترین استراتژی‌های بازاریابی در دسترس است که هزینه‌های آن بسیار کمتر از سایر کانال‌های بازاریابی است.

ردیابی میزان درگیری کاربران: به لطف نرم‌افزارهای پیشرفته موجود در بازار، می‌توانید اطلاعات را ترسیم کنید تا مشخص شود که چه کاری موفقیت‌آمیز بوده و چه کاری به آسانی انجام شده است. ردیابی تعداد افرادی که ایمیل را باز می‌کنند، روی لینک موجود در یک ایمیل کلیک می‌کنند یا حتی اینکه ایمیل شما به صندوق ورودی درست وارد شده است، چند تا از ویژگی‌هایی است که راه حل‌های ایمیل مارکتینگ می‌تواند پیشنهاد دهد.

ایجاد محتوای بسیار شخصی‌سازی شده: ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی می‌تواند از طریق تجربیات شخصی شده از کانال‌های بازاریابی رقابتی بهتر عمل کند. با ایمیل مارکتینگ می‌توانید تبلیغات ویژه‌ای را برای دستیابی به نرخ تبدیل بیشتر طراحی کنید، ایمیل‌های شخصی‌سازی شده را برای افراد دارای نیازهای خاص ایجاد و ارسال کنید و تبلیغات رسانه‌های اجتماعی را برای مخاطبان از پیش تعیین شده هدف قرار دهید.

ایمیل مارکتینگ به شما امکان می‌دهد پیام‌ها یا تبلیغ شخصی‌سازی شده را بر اساس فروش و خریدهای قبلی ارسال کنید که شانس بیشتری برای تبدیل دارند. همچنین به شما امکان می‌دهد تا با مشتریان خود به روشی بسیار صمیمی و شخصی صحبت کنید که این کار از طریق سایر کانال‌های بازاریابی امکان‌پذیر نیست.

جایگاه ایمیل مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ

به نظر می‌رسد امروزه تمام دنیا آنلاین باشد. در دنیای امروز، همه برای ارتباط، آموزش، سرگرمی و خرید به کانال‌های دیجیتال اعتماد می‌کنند. دنیای آنلاین به بخش مهمی از زندگی روزمره تبدیل شده است. تحقیقات پیو نشان می‌دهد به طور حیرت‌انگیزی 84 درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده می‌کنند.

این در حالی است که اگر گروه‌های سنی خاصی را در نظر بگیریم، مانند نسل‌های جوان، استفاده از اینترنت حتی درصد بیشتری را پوشش می‌دهد. انتظار می‌رود که استفاده از ابزارهای دیجیتالی آنلاین در سال‌های آینده رو به رشد باشد. با توجه به وابستگی دیجیتالی ما، تعجب‌آور نیست که بدانید بازاریابان با سرعت بسیار زیاد درحال سرمایه‌گذاری بر روی استراتژی‌های دیجیتال هستند.

طبق پیش‌بینی‌های فارستر، تا سال 2021 ، 146 میلیون دلار برای بازاریابی دیجیتال هزینه خواهد شد. برای اینکه در بازاریابی دیجیتال موفق باشید، به یک استراتژی نیاز دارید. با وجود ده‌ها پلتفرم و ابزار موجود، بازاریابان مجبورند بفهمند که چگونه تلاش‌های مختلف بازاریابی را برای شکل دادن به یک استراتژی دیجیتالی پرقدرت که درآمد ایجاد می‌کند، ترکیب کنند.

ایمیل مارکتینگ و آمار

در حالی که استراتژی‌ها متفاوت خواهند بود، یک چیز قطعی است: سنگ بنای هر استراتژی دیجیتال باید ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی باشد. در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا ایمیل مارکتینگ چنین عامل مهمی در یک استراتژی دیجیتال است.

با استفاده از ایمیل می‌توانید با ایمیل‌های شخصی‌سازی شده که محتواها، برند و محصول شما را ترویج می‌کنند، مشتریان را جذب و حفظ کنید. می‌توانید مخاطبین را بخش‌بندی کرده و از تکنیک‌های شخصی‌سازی برای ارسال ایمیل انبوه‌ استفاده کنید که برای مشتریان جذاب بوده و نمی‌توانند به آن‌ها توجه نکنند.

در حالی که هر یک از این روش‌های بازاریابی دیجیتال دارای مزایای مختص به خود هستند، باید در هر زمان بازاریابی، ارسال ایمیل را مورد توجه قرار دهیم. چرا؟ از آنجا که ایمیل پادشاه محتوا است و در مقایسه با سایر کانال‌های بازاریابی دیجیتال، ROI بی‌نظیری را به ارمغان می‌آورد.

طبق تحقیقات اخیر، از مشاغل کوچک سؤال شده است که کدام کانال‌های بازاریابی دیجیتال را بیشتر مورد استفاده قرار می‌دهند و نتیجه نشان می‌دهد ایمیل مارکتینگ در جایگاه دوم قرار دارد که فقط فیسبوک بالاتر از آن قرار داشته است.

چرا ایمیل مارکتینگ در استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است؟

از بین تمام تکنیک‌های بازاریابی، ایمیل مارکتینگ اغلب بهترین نتایج و دستاوردها را در یک استراتژی دیجیتال موفق حاصل می‌کند. طبق دلایل زیر ایمیل مارکتینگ از مهم‌ترین عوامل یک استراتژی بازاریابی است:

دستیابی به ROI بی‌نظیر: بازاریابان به سمت ایمیل مارکتینگ گرایش پیدا می‌کنند زیرا این ابزار کارآمد و مقرون به صرفه است.

ایمیل تمام تکنیک‌های تبلیغات و بازاریابی را با هم پیوند می‌دهد: هر تلاش بازاریابی که انجام می‌دهید می‌تواند از طریق ایمیل ارتقا یابد. برای وبلاگ خود محتوا ایجاد می‌کنید؟ آن را با ارسال ایمیل انبوه با مشترکین خود به اشتراک بگذارید. قصد راه‌اندازی مسابقه در رسانه‌های اجتماعی را دارید؟ از مشترکین دعوت کنید تا با یک دعوت‌نامه الکترونیکی به مسابقه بپیوندند.

آیا می‌خواهید ترافیک را به و‌ب‌سایت خود هدایت کنید؟ یک ایمیل حاوی اطلاعات محصول خود را برای مشترکین ارسال کنید. همانطور که می‌بینید، مهم نیست که چه نوع ابزار بازاریابی استفاده می‌کنید، ایمیل در مرکز آن قرار دارد.

ایمیل بیشتر از رسانه‌های اجتماعی با مصرف‌کنندگان ارتباط برقرار می‌کند: استفاده از رسانه‌های اجتماعی رو به رشد است. هیچ شکی در آن نیست. با این حال، هنوز نتوانسته است که از ایمیل پیشی بگیرد. بیشتر مصرف‌کنندگان از ایمیل استفاده می‌کنند و برای برقراری ارتباط روزانه به آن اعتماد می‌کنند. Optin Monster تحقیقاتی را برای اثبات این ادعا ارائه نموده است:

ایمیل مارکتینگ و شبکه اجتماعی

ایمیل‌ها طول عمر طولانی‌تری نسبت به پست‌های اجتماعی دارند: ایمیل روشی معتبر و طولانی برای ارتباط با مشترکین را ارائه می‌دهد. مطمئناً می‌توانید با یک پست فیسبوک یا یک توئیت به مشترکین دست پیدا کنید، اما طول عمر پست‌های اجتماعی کوتاه بوده و به سرعت محو می‌شوند.

تحقیقات موز (Moz) نشان می‌دهد طول عمر هر توئیت به طور میانگین 18 دقیقه است. توییت شما فقط چند دقیقه طول می‌کشد و سپس در پرتگاه خبرسازان ناپدید می‌شود و دیگر یافت نمی‌شود. اما ایمیل متفاوت است. در بخش ویژه‌ای از صندوق ورودی قرار می‌گیرد و بعدها هم به راحتی قابل دسترسی است.

ایمیل‌ها راهی برای ارسال ایمیل متناسب با مشتریان جدید و فعلی ارائه می‌دهند: پیشرفت در اتوماسیون ایمیل باعث می‌شود تا بازاریابان بتوانند ایمیل‌های خود را شخصی‌سازی کنند. شخصی‌سازی فراتر از اضافه کردن نام مشترک در بخش موضوع ایمیل است.

اکنون می‌توانید ایمیل‌ها را بخش‌بندی کنید، ایمیل‌های متناسب ایجاد کنید، به طور پویا محتوا را بر اساس تنظیمات مشترک تغییر دهید و زمینه‌های شخصی بیشتری مانند عناوین شغلی و مولفه‌های مکانی را نیز اضافه کنید. این نوع بازاریابی شخصی بهترین راه برای جذب مشتریان جدید و خوشحال کردن مشتریان قدیمی است. شناخت مشتری و ارسال ایمیل‌ مرتبط، به یک معیار عالی برای بازاریابان موفق تبدیل شده است.

انواع ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از ابزارهای بازاریابی اینترنتی است که کم هزینه بوده و راحتی را با فناوری ترکیب می‌کند. این امکان را برای صاحبان مشاغل کوچک فراهم می‌کند تا مشتریان بیشتری را به‌دست آورند که به نوبه خود می‌تواند منجر به افزایش فروش شود. امروزه بیشتر صاحبان مشاغل از کمپین‌های بازاریابی از طریق ارسال ایمیل انبوه برای تبلیغ انواع خدمات و محصولات، از خدمات نگهداری از کودکان گرفته تا تلفن‌های همراه و فراتر از آن استفاده می‌کنند. در این بخش به انواع مختلف ایمیل در بازاریابی ایمیلی اشاره می‌گردد:

1- ایمیل‌های خبرنامه

این دسته شامل ایمیل‌های مرسومی است که به آن دسته از مشترکینی ارسال می‌شود که با عضویت در خبرنامه سایت، انتخاب کرده‌اند اخبار و اطلاعات به روزرسانی شده شرکت را دریافت نمایند. خبرنامه‌ها معمولاً حاوی ایمیل‌های فروش صریحی نیستند، اما در عوض سعی دارند بین مشتریان و یک برند رابطه برقرار کنید. در خبرنامه اغلب از لحن مکالمه‌ای استفاده می‌شود و حاوی اخبار و اطلاعاتی هستند که مورد علاقه مشتری می‌باشد. هدف خبرنامه این است که مشتری را به یک شرکت متصل کند حتی اگر از آن شرکت چیزی نخرند.

2- ایمیل‌های پرورش سرنخ

ایمیل‌های گروهی سری با قابلیت پاسخ‌دهی خودکار که در بخش بعدی به آن اشاره خواهیم کرد نمونه‌ای کامل از ایمیل‌های پرورش سرنخ می‌باشد. این ایمیل‌ها معمولاً جزئی از یک سری متصل هستند که کاربران را به بخش‌های پایین‌تر قیف فروش راهنمایی می‌کنند.

هر زمان که کاربر اقدامی خاص نظیر دانلود یک محتوا از روی صفحه فرود یا درخواست یک نسخه آزمایشی می‌کند، بصورت خودکار راه‌اندازی می‌شوند. به منظور به حداکثر رساندن بازده از طریق ایمیل‌های پرورش دهنده سرنخ، مهم است که مخاطبان خود را بر اساس رفتارهای آنان بخش‌بندی کنید تا ایمیل‌های هدفمندی را در هر مرحله از سفر مشتری به آن‌ها تحویل دهید.

ایمیل مارکتینگ و پرورش سرنخ

3- ایمیل‌های اطلاعاتی

مشابه یک خبرنامه، این نوع ایمیل نیز به روزرسانی‌ها را برای گروه بزرگی از خوانندگان ارائه می‌دهد. در این ایمیل‌ها می‌توانید اطلاعیه‌هایی را در رابطه با:

 • محتوای جدید
 • به روزرسانی محصول
 • رویدادهای آینده
 • به روزرسانی رویداد
 • مشارکت بازاریابی مشترک

ارسال نمایید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از خوانندگان برای ثبت‌نام در یک وبینار دعوت كنید، ایمیل اطلاعاتی شما باید حاوی اطلاعات دقیقی مربوط به پنجره‌های ثبت‌نام، زمان و تاریخ برگزاری رویداد، شرح مختصر رویداد و چگونگی ثبت‌نام از علاقمندان باشد. ایمیل‌های ارسالی اختصاصی نیز از نوع ایمیل اطلاعاتی هستند.

تنها تفاوتشان این است که آن‌ها بر خلاف ارسال ایمیل انبوه به تمامی مخاطبین لیست، برای تعداد کمتری از خوانندگان ارسال می‌شوند. در این حالت شما فقط برای آن دسته از مشترکینی که در واقع برای وبینار ثبت‌نام کرده و صندلی‌های خود را رزرو کرده‌اند، اطلاعات به روزرسانی شده رویداد را ارسال می‌کنید.

4- ایمیل‌های معاملاتی (تراکنشی)

این دسته شامل ایمیل‌هایی هستند که پس از راه‌اندازی یک سری اقدامات خاص ارسال می‌شوند. وقتی مشتری محصولی را خریداری و یا رزرو نماید، ایمیل‌هایی به وی ارسال می‌شوند که این معامله یا تراکنش را تأیید می‌کنند و این کار معمولاً به صورت کاملاً خودکار انجام می‌گردد. آن‌ها فروش اینترنتی را با دادن مدرکی به مشتریان که بر اساس آن بتوانند اثبات کنند که چیزی خریداری کرده‌اند، مشروعیت می‌بخشند.

ایمیل‌های معاملاتی اغلب حاوی ایمیل‌های فروش جدید نیز می‌باشند. مطالعات نشان داده است که ایمیل‌های معاملاتی در 51.3٪ از مواقع باز می‌شود، در حالی که خبرنامه‌ها فقط در 36.6٪ از مواقع باز می‌شوند.

بازاریاب با دانستن اینکه مخاطب شیفته آن‌ها شده است، غالباً سعی می‌کند پیشنهادات جدید فروش را در ایمیل‌هایی وارد کند که صراحتاً قصد فروش نداشته باشند. به عنوان مثال، در ایمیل‌های رزرو بلیط هواپیما اغلب از شما سوال می‌شود که آیا مایلید با پرداخت هزینه صندلی خود را ارتقا دهید.

سه نوع از ایمیل‌های معاملاتی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارت است از:

 • ایمیل خوشامدگویی: این ایمیل‌ها برای خوشامدگویی به مشترکین جدید بلاگ یا خبرنامه و یا برای راهنمایی یک مشتری جدید ارسال می‌شوند.
 • ایمیل تأیید: ایمیل‌های تأیید به منظور ارسال تأییدیه عملیاتی نظیر ثبت‌نام یا عضویت برای مخاطبین ارسال می‌گردد.
 • ایمیل پیگیری: هنگامی که افراد یک فرم را در وب سایت شما پر کرده و ارسال می‌کنند، برای آن‌ها ایمیلی به منظور تشکر به خاطر دانلود، ثبت‌نام یا هر کار دیگری که در سایت شما انجام داده‌اند، به عنوان پیگیری ارسال نمایید. آن‌ها همچنین فرصتی عالی برای تشویق خوانندگان به اشتراک‌گذاری یا انتقال محتوا به دوستان یا همکاران یا دانلود مطالب مرتبط دیگر، فراهم می‌کنند.

5. ایمیل‌های مستقیم

این دسته از ایمیل‌ها به منظور اطلاع‌رسانی به مشتریان در مورد محصولات جدید، فروش و پیشنهادهای ویژه استفاده می‌شود. آن‌ها اطلاعات مستقیم در مورد محصولات را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند و معمولاً برای دسترسی بهتر و ساده‌تر مشتریان به محصول، لینک یا روش آسان دیگری را ارائه می‌دهند. آن‌ها مشابه کوپن‌ها، کاتالوگ‌ها و آگهی‌های فروش هستند که پیش از این از طریق پست ارسال می‌شدند.

سایر اقسام ایمیل مارکتینگ

ایمیل‌های ویدیویی و کاتالوگ: بازاریابی ایمیلی کاتالوگ بسیار شبیه به ایمیل خبرنامه است، اما بیشتر تمرکز بر روی تصاویر و توضیحات کوتاه با قیمت‌گذاری دارد تا ارتباط برقرار کردن با استفاده از مقاله‌های کوتاه یا گفتگو. ایمیل‌های کاتالوگ را می‌توان با کاتالو‌های چاپی ارسال شده از طریق پست مقایسه کرد، با این تفاوت که نیازی به هزینه‌های چاپ و حمل و نقل ندارد. ایمیل ویدیویی شکل دیگری از ایمیل مارکتینگ است که ترکیبی از خبرنامه و بازاریابی کاتالوگ است – تلفیقی از روایت با تصاویر، فیلم‌های ویدئویی و گرافیک.

ایمیل اطلاعیه مطبوعاتی: اطلاعیه‌های مطبوعاتی ابزاری برای بازاریابی است که در بیشتر مشاغل کوچک مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. یک اطلاعیه مطبوعاتی معمولاً با انتشار نشریه مانند روزنامه‌ها و مجلات تجاری همراه است، اما می‌تواند توسط مشاغل کوچک برای برقراری ارتباط با مشتریان استفاده شود و آن‌ها را از یک کالای جدید مطلع کند.

بر خلاف یک خبرنامه یا کاتالوگ، اطلاعیه مطبوعاتی بر یک پیام متمرکز شده و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به خوانندگان اطلاع دهند و آن‌ها را به بازدید از مشاغل بصورت حضوری یا آنلاین ترغیب کنند.

ایمیل دعوتنامه و نظرسنجی: ایمیل دعوتنامه از خواننده درخواست می‌کند تا در پاسخ به یک رویداد یا برنامه فروش اقدامی انجام دهد. ایمیل دعوتنامه می‌تواند ابزاری موثر برای جذب مشتری به یک فروشگاه خرده‌فروشی یا بازدید از وب‌سایت تجاری در یک تاریخ و ساعت مشخص باشد تا از یک پیشنهاد استفاده کند.

ایمیل نظرسنجی ابزاری تعاملی است و مشتری را ترغیب می‌کند تا بازخوردهایی را که می‌تواند در تعریف نقش‌ها و رویه‌های خدمات مشتری مورد بررسی و استفاده قرار گیرد، ارائه نماید. ایمیل‌های نظرسنجی معمولاً نوعی پیشنهاد انگیزشی کم هزینه را به شرکت‌کننده اعطا می‌کنند، مانند یک کوپن تخفیف.

ایمیل‌های تشکر: حیات یک کسب‌و‌کار کوچک به خدمات خوب مشتری وابسته است و ارسال ایمیل‌های تشکر برای مشتریان متقاعدکننده و پاداش دهنده است. مشتریان وقتی می‌بینند شرکتی برای پاسخ به تجربه آن‌ها وقت صرف نموده و اطمینان حاصل می‌کند که همه انتظارات آن‌ها برآورده شده است، احساس ارزشمندی می‌کنند.

ایمیل‌های تشکر باید بر مبنای مصرف‌کننده سفارشی‌سازی شده و پیشنهادات فعلی و آینده را به همراه نشانی کوچک از لطف مانند تخفیف در خرید بعدی شامل شود.

مراحل و فرایند آموزش ایمیل مارکتینگ

بخش اول هر کمپین ایمیل باید شامل برنامه‌ریزی برای اهدافی باشد که می‌خواهید به آن‌ها دستیابی پیدا کنید. ایمیل مارکتینگ می‌تواند به عنوان ابزاری برای کمک به شما در دستیابی به اهداف تجاری و وب‌سایت شما استفاده شود.

مانند تمامی تاکتیک‌ها، ایمیل مارکتینگ باید مطابق با استراتژی کلی کسب‌و‌کار، بازاریابی و دیجیتال شما در نظر گرفته شود. در ادامه مراحل و فرایند آموزش ایمیل مارکتینگ تشریح می‌شود.

1- به روزرسانی اطلاعات بانک ایمیل

اجرای یک کمپین ایمیل موفق، به یک بانک اطلاعاتی به روز و واقعی نیازمند است. این بانک اطلاعاتی – لیست ایمیل مشترکانی را شامل می‌شود که موافقت کرده‌اند و به یک شرکت اجازه داده‌اند تا ایمیل‌های بازاریابی برای آن‌ها ارسال کند – با ارزش‌ترین دارایی یک کمپین ایمیل مارکتینگ است.

مجوز باید صراحتاً توسط همه افرادی که ایمیل برای آن‌ها ارسال می‌شود داده شود. شرکت‌هایی که از این امر سوء استفاده می‌کنند ممکن است شهرت خود را به خطر بیاندازند و در بسیاری از کشورها می‌توان علیه شرکت‌هایی که ایمیل‌های گروهی بدون مجوز (از سوی صاحبان ایمیل) ارسال می‌کنند – که به عنوان اسپم نیز شناخته می‌شوند، اقدامات قانونی انجام داد.

نامه‌های ناخواسته اسپم نامیده می‌شود – به این معنی که گیرنده اجازه ارسال آن ایمیل را نداده است. گفته می‌شود که 72.1٪ از کل ایمیل‌ها را اسپم تشکیل می‌دهد.

رشد بانک اطلاعاتی، در حالی که به صورت هدفمند انجام شود، یک عامل مهم در موفقیت هرگونه کمپین ایمیل مارکتینگ است. بانک اطلاعاتی باید فقط یک ورودی داشته باشد – ایمیل‌های مورد انتظار – اما موارد زیر نیز باید در نظر گرفته شود:

 • نام، نام خانوادگی و عنوان
 • تاریخ مجوز اعطا شده
 • مرجع مجوز
 • جنسیت
 • محل سکونت
 • شماره تلفن، ترجیحاً موبایل
 • تاریخ تولد
 • بازه زمانی (هر چند وقت یک‌بار دوست دارند از شما ایمیل دریافت کنند)

قسمت‌هایی مانند نام، نام خانوادگی و عنوان باید در بانک ایمیل شما جدا شوند. شما همچنین باید تاریخ تولد را بر خلاف سن مخاطب ثبت نمایید – این کار اطمینان می‌دهد که بانک ایمیل شما می‌تواند به روز باشد. هرچه اطلاعات بیشتری توسط بازاریاب جمع‌آوری شود، می‌تواند برای شخصی‌سازی ایمیل‌ها مورد استفاده قرار گرفته و ایمیل‌های بازاریابی را بهتر کند.

2- طراحی ایمیل

ایمیل‌ها باید بر روی دسکتاپ و اکثر دستگاه‌های تلفن همراه بر اساس HTML ایجاد و مشاهده شوند. تلفن‌های ساده‌تر نیاز به ایمیل‌های متنی ساده دارند. همانطور که از نام آن برمی‌آید، ایمیل‌های متنی، ساده، کوتاه و فقط دارای متن هستند. در حالی که ایمیل‌های HTML دارای طراحی پیچیده‌تری هستند. این ایمیل‌ها می‌توانند حاوی تصاویر، فونت‌های مختلف و لینک‌های متفاوتی باشند.

ایمیل مارکتینگ و طراحی ایمیل

3- ایجاد محتوا در ایمیل مارکتینگ

محتوای ایمیل که برای خوانندگان مرتبط و با ارزش ایجاد شده باشد، برای اطمینان از موفقیت یک کمپین بازاریابی ایمیلی ضروری است. محتوای ارزشمند آموزنده است و باید مشکلات و نیازهای خوانندگان را برطرف کند.

مهم است این اصل مهم را درک کنیم که خواننده است که ارزش محتوا را تعیین می‌کند، نه ناشر آن. خبرنامه‌ها می‌توانند مطالب زیر ارائه دهند:

 • طنز
 • تحقیق
 • اطلاعات
 • تبلیغات
 • محتوای اختصاصی

تعیین محتوای ایمیل به عنوان عنصری مهم در استراتژی کلی محتوای برند محسوب می‌گردد. هر محتوایی که به صورت اختصاصی برای برند شما نوشته می‌شود، باید از راهنمای از پیش تعیین شده برندتان تبعیت کند.

داشتن ثبات و یکپارچگی در تولید محتوا بسیار مهم است و به مشتریان نشان خواهد داد که چگونه به برند شما اعتماد نموده و با آن ارتباط برقرار نمایند. اصول نوشتن مطالب خوب آنلاین کاربردهای بسیاری دارد.

ابتدا باید از مهمترین اطلاعات شروع کنید و مطمئن شوید که زبان نوشتاری شما قابلیت فهم و دیده شدن مناسبی دارد (به این معنی که از قالب‌بندی مناسب نظیر نوشتار ضخیم (بولد) و لیست‌های نشانه‌دار استفاده شده است).

در این قسمت دو عنصر اساسی تشریح می‌شود که توجه به آن‌ها می‌تواند به برجسته‌تر شدن ایمیل‌های بازاریابی کمک کند:

اول لینک‌های داخل ایمیل است. توجه به این نکته مهم است که هر لینکی که در ایمیل خود درج کنید، باعث می‌شود خوانندگان از ایمیل شما خارج شوند.

بنابراین بهتر است لینک‌های داخل ایمیل را به حداقل برسانید و فقط لینک‌های فراخوان اقدام، الزامات قانونی یا امکانات یک خدمت را درج کنید.

عنصر دوم خط موضوع (عنوان ایمیل) است که اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از کاربران بر اساس اولین نقطه تماس خود که همان خط موضوع است، تصمیم می‌گیرند ایمیل را باز کنند یا نه.

4- بخش‌بندی پایگاه داده

فناوری ایمیل مارکتینگ امکان سفارشی‌سازی انبوه را برای شما فراهم می‌کند – این کار یک بازاریابی یک به یک در مقیاس کلان است. حتی یک شخصی‌سازی ساده می‌تواند نتایج بهبود یافته‌ای را به بار آورد. شخصی‌سازی همه چیز را شامل می‌شود از قبیل نام گیرنده، ارسال نسخه ایمیل هماهنگ با دستگاه گیرنده و هماهنگ‌سازی محتوای متناسب با آن‌ها و … .

بخش‌بندی یک بانک اطلاعاتی می‌تواند سفارشی‌سازی را بر اساس معیارهای جمعیت شناختی یا تاریخچه خرید انجام دهد. از این طریق می‌توان ایمیل‌هایی را ارسال کرد که بر اساس گروه‌های مختلف هدف، متفاوت باشند.

5- ارسال

با ایجاد محتوای ارزشمند و مفید، ایجاد بازه‌های ارسال صحیح و آزمایش ایمیل بر اساس نحوه نمایش و تحویل به گیرنده، یک بازاریاب ایمیلی می‌تواند نسبت به دستیابی به نرخ تحویل عالی اطمینان حاصل کند. تداوم در ارسال درست خبرنامه‌ها همچنین در افزایش اعتماد و تحقق انتظارات به شما كمك می‌كند. اینکه چه زمانی باید ایمیل بفرستید، باید بررسی شود.

عقل سلیم می‌گوید نه شنبه صبح و نه بعد از ظهر پنجشنبه، ایمیل ارسال نکنید، اما این قضیه با توجه به مخاطب می‌تواند متفاوت باشد. آزمودن می‌تواند شما را راهنمایی کند. به طور کلی، بهترین روزهای هفته برای ارسال ایمیل بین یک شنبه تا سه شنبه است.

6- اندازه‌گیری

در همه موارد موجود در بازاریابی دیجیتال، ردیابی، تجزیه و تحلیل و بهینه‌سازی، کلید رشد و موفقیت برنامه‌هاست. سیستم‌های ردیابی ایمیل، آمارها را به شکلی کاربر پسند تولید می‌کنند. عوامل قابل اندازه‌گیری اصلی برای سنجش عملکرد کمپین‌های ایمیل در بخش معیارهای سنجش در این مقاله توضیح داده شده است.

7- آزمودن

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که تلاش‌های بازاریابی ایمیلی شما به طور مداوم در حال بهبود است، مهم است که کمپین‌های خود را آزمایش کنید. رایج‌ترین شکل تست ایمیل انجام آزمایش A / B است.

این آزمایش شامل ارسال یک نسخه از خبرنامه به درصد مشخصی از پایگاه داده، و هم زمان ارسال نسخه اصلاح شده به قسمت باقیمانده از پایگاه داده است. در مورد این آزمایش دربخش‌های بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد.

نحوه ایجاد، گسترش و بهبود لیست ایمیل و سرنخ‌ها (لید)

ایجاد، توسعه و بهبود لیست ایمیل

به منظور دستیابی به نتایج خوب در ایمیل مارکتینگ که منجر به جلب رضایت خاطر و خوشحالی مدیران ارشد سازمان خواهد شد، باید کار را از لیست و بانک ایمیل شروع کنید.

قبل از شروع پروژه جدید ایمیل مارکتینگ، باید در گام اول لیستی از گیرندگانی را که می‌خواهید به آن‌ها پیام ارسال نمایید، تهیه کنید یا لیست موجودتان را که در حال حاضر در اختیار دارید، توسعه دهید. هنگامی که با ساختن یک لیست ایمیل، برای کارتان مخاطب ایجاد می‌کنید، فرصت ارزشمندی را برای خودتان فراهم می‌کنید که مخاطبانتان را به روشی پرورش و توسعه داده تا به آنچه برایشان ارسال می‌نمایید علاقه‌مند شده و درگیری (مشارکت) ایجاد شود.

از این گذشته، این خوانندگان (و به نوعی مشتریان بالقوه شما) قبلاً با ثبت‌نام برای دریافت ایمیل‌های شما، ابراز کرده‌اند که خواهان کمک‌های شما هستند و به آن نیاز دارند. این امر باعث می‌شود فروش آنچه شما بعدها به آن‌ها پیشنهاد خواهید داد به مراتب آسان‌تر از قبل باشد.

اما همانطور که ممکن است شما هم متوجه شده باشید، گرفتن آدرس ایمیل از افراد غریبه بسیار سخت است. جذب خواننده و مشترک برای ثبت‌نام در لیست ایمیل شما نیاز به ایجاد اعتماد و تلاش‌های فراوان دارد  و هیچ راه میانبری نیز وجود نخواهد داشت.

بسیاری از استراتژی‌های لیست‌سازی مختلف وجود دارد که شاید برای افرادی که به تازگی شروع به یافتن استراتژی مناسبی که برای برند خود بهترین نتایج را داشته باشد، نموده‌اند سخت باشد. استراتژی‌های هوشمندانه بسیاری برای ایجاد لیست ایمیل وجود دارد، اما در اینجا به چند نکته کلی اشاره می‌نماییم:

نکته اول: یک پیشنهاد حق انتخاب را ایجاد کنید

یکی از بهترین راه‌های دریافت آدرس‌های ایمیل به صورت ارگانیک، اعطای چیزی با ارزش به صورت رایگان است. این هدیه می‌تواند هر نوع محتوایی باشد که نشان دهنده تخصص برند شماست، مانند کتاب الکترونیکی یا مجموعه ایمیل‌های الکترونیکی حاوی درس‌های مفید ارزنده، یا مشاوره یا یک نسخه نمایشی از محصول یا خدمات شما.

با این کار شما می‌خواهید بخشی از محتوایی ارزشمند و بالای قیف فروش مانند یک کتاب الکترونیکی یا مجموعه ایمیل‌هایی را به افرادی ارائه دهید که قبل از آن که برای خرید آمادگی لازم را برای تصمیم‌گیری داشته باشند، کمی بیشتر به پرورش نیاز دارند. برای افرادی که به صورت شفاف نسبت به محصول یا خدمات شما ابراز علاقه کرده‌اند، می‌توانید چیزهایی که در پایین قیف وجود دارد مانند مشاوره یا نسخه نمایشی ارائه دهید.

هر آنچه شما ایجاد کنید و برای شما ارسال شود، اما استراتژی اساسی یکسان است: چیزی ارزشمند را به مخاطبان خود تحویل دهید، و آن‌ها نیز در عوض با کمال میل آدرس ایمیل خود را برای شما ارسال می‌کنند.

نکته دوم: به راحتی از اشتراک برای توسعه لیست ایمیل خود استفاده کنید

بسیاری از برندها، جعبه ثبت‌نام در خبرنامه خود را در پایین صفحه اصلی وب‌سایتشان قرار می‌دهند. این کار فرصت خوبی را فراهم می‌کند که البته ممکن است بسیاری از بازدیدکنندگان علاقه‌مند از این امر سریعاً مورد توجه واقع نشوند. اما اگر هدف اصلی شما توسعه لیست و بانک ایمیل است، باید فرصت‌های متعددی را برای افراد بر اساس اولویت‌بندی قرار دهید تا آدرس ایمیل خود را در قسمت‌های مختلف صفحه به شما ارائه دهند.

به محض این که مشتری بالقوه به صفحه اصلی وبلاگ شما وارد شود، در صورتی که به آن چه که می‌بیند علاقمند باشد، برای حفظ ارتباط با شما باید روش‌های ساده و متنوعی را در اختیار داشته باشد.

اگر می‌خواهید به صفحات وب و وبلاگ‌های پر بازدیدتان توجه ویژه‌ای داشته باشید و مطمئن شوید که فرم‌های ایمیل را در آن صفحات قرار داده‌اید، از آنجایی که صفحات برتر شما ممکن است ترافیک بیشتری (از طریق موتورهای جستجو و منابع دیگر) نسبت به صفحه متوسط شما داشته باشد، می‌توانید با افزودن CTA های اشتراک ایمیل – اگر هدف اصلی شما توسعه لیست ایمیل باشد، از مزایای آن بهره‌مند شوید. با ارائه چندین روش به خوانندگان خود برای ثبت‌نام در سایت، احتمال بیشتری برای پیگیری آن‌ها وجود خواهد داشت.

نکته سوم: از خرید لیست‌های آماده خودداری نمایید

برخی بازاریابان برای رشد بانک اطلاعاتی ایمیل خود، گاهی لیست‌هایی را خریداری می‌کنند. این عمل مطمئناً شما را دچار مشکل می‌کند: ممکن است آدرس‌های نامعتبری به لیست شما اضافه کند و به این ترتیب کل بانک اطلاعاتی شما را آلوده کند.

حتی اگر آدرس‌های اضافه شده به بانک اطلاعاتی شما معتبر باشد، گیرندگان جدید به احتمال زیاد به محتوای شما علاقه‌ای ندارند و اشتراک خود را لغو خواهند کرد و محتوای شما برای آن‌ها درگیری ایجاد نخواهد کرد و همه این پیامدها برای شما نامطلوب هستند.

پرورش سرنخ‌ها

هنگامی که مطالب ارزشمندی را برای خوانندگان خود ارائه نمودید و برخی از آن‌ها را به سرنخ (لید) تبدیل کردید، زمان آن رسیده است که این سرنخ‌ها را پرورش دهید تا آن‌ها به فرصت تبدیل شوند و توسط تیم فروش شما قابل تصرف باشند. از این گذشته، احتمالاً حداقل نیمی از سرنخ‌های جدیدی که تولید می‌کنید، هنوز هم آماده خرید از شما نیستند.

توسعه ایمیل به شما کمک می‌کند تا با سرنخ‌هایی که هنوز آمادگی خرید از شما ندارند، همیشه در ارتباط باشید و تا زمانی که آمادگی خرید پیدا کنند، در آن‌ها اعتماد ایجاد کنید. برای این کار از راه‌های زیر می‌توانید استفاده نمایید:

ایمیل‌های خوش آمدگویی و تشکر خود را خودکار (اتوماتیک) کنید

برای شروع کار پرورش سرنخ‌های فروش، ایمیل‌های خوش آمدگویی و تشکر خود را خودکار کنید – و سپس شروع به پرورش آن‌ها با استفاده از ایمیل‌های پرورش دهنده مناسب نمایید. به مشترکان ایمیل جدید خود اجازه دهید بفهمند که چه انتظاراتی می‌توانند از سایت شما داشته باشند (برای مثال یک به روزرسانی هفتگی یا ماهانه) و مدارکی را در همین راستا در مورد چیزهای دیگری نظیر تخفیف محصولات، کتاب‌های الکترونیکی جدید و ابزارهای رایگان به آن‌ها ارائه کنید.

علاوه بر این، می‌توانید فهرستی از محبوب‌ترین مقالات یا صفحات خود را در این ایمیل قرار دهید یا اشاره کنید که این فهرست فردا یا طی چند روز آینده برای آن‌ها ارسال خواهد شد. ایده اصلی این کار این است که مشترکان جدید ایمیل خود را به خاطر پیوستن به لیست و بانک ایمیل شما علاقه‌مند و درگیر کنید.

در مراحل مختلف ایمیل‌های مختلفی را برای افراد ارسال کنید

راه دیگر برای پرورش لیست و بانک ایمیل شما در ایمیل مارکتینگ ارسال ایمیل‌های مختلف به خوانندگان در مراحل مختلف سفر مشتری است. تصور کنید که شما یک دوره پنج ایمیلی را با استفاده از یک گردش کار خودکار ایجاد کرده‌اید. بعد از مشاهده معیارهای ارزیابی ایمیل، ممکن است متوجه شوید که تعدادی از خوانندگان بعد از چند ایمیل اولیه از مشارکت خارج می‌شوند، در حالی که خوانندگان دیگر با اشتیاق کامل به کل سری ایمیل‌ها ادامه می‌دهند.

این نتایج نشان می‌دهد افراد گروه دوم به مرحله بعدی قیف ارتقا پیدا کرده‌اند که باعث می‌شود آن‌ها به یک بخش کامل برای تمرکز توجه شما تبدیل شوند. این خوانندگان بیشتر از بقیه به آنچه که پیشنهاد می‌دهید علاقه‌مند هستند، بنابراین وقتی انگیزه‌ها و تخفیف‌های ویژه برایشان ارسال می‌شود، تمایل بیشتری به توجه از خود نشان می‌دهند.

با این حال، ارسال همان مشوق‌ها و تخفیف‌ها برای آن دسته از خوانندگانی که به مراحل بالایی قیف پیشرفت نکرده‌اند، احتمالاً به ایمیل‌های باز نشده منتج خواهد شد. با استفاده از گردش کار خودکار، می‌توانید دو پاسخ‌دهنده خودکار جداگانه را برای ارتباط با این خوانندگان بر اساس واکنش‌های آن‌ها تنظیم کنید.

از آنجایی که این محرک‌ها به صورت خودکار عمل می‌کنند، می‌توانید پیام خود را به طور دقیق به همان مرحله از چرخه فروش که خوانندگان شما در آن قرار دارند، هدف قرار دهید و بدینوسیله سرنخ‌ها را پروش دهید.

وقتی در این دوره اولیه، قدم‌های درستی برای پرورش روابط خود بردارید، شانس بسیار بیشتری خواهید داشت که سرنخ‌ها به مبلغ برند شما تبدیل می‌شوند. در این لحظه حساس که شما می‌توانید خواننده خود را تشویق کنید تا اطلاعات شما را با دوستان، خانواده و شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارد. یک راه آسان برای رسیدن به این مرحله، ارسال یک پیام تشکرآمیز دیگر (به صورت خودکار) است. بعد از اینکه خواننده یک اقدام تعریف کننده انجام داد، مانند گذراندن سری ایمیل‌های پنج قسمتی یا خرید پروژه شما، یک پیام خودکار به منظور تشکر از آن‌ها تنظیم کنید.

انواع استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ

این که تازه وارد کار ایمیل مارکتینگ شده‌اید یا این که سال‌هاست در حال تدوین و اصلاح استراتژی‌های ایمیلی خود هستید، توجه به هفت استراتژی مبتکرانه در ایمیل مارکتینگ که در ادامه تشریح می‌شود، برای شما ضروری خواهد بود.

1- فعالیت‌های مربوط به بخش‌بندی را بهبود دهید

داده‌های ایمیل مارکتینگ توانایی شگفت‌آوری برای بخش‌بندی و امکان استفاده از بخش‌های کوچکی از مخاطبان را فراهم می‌کند که از نظر مالی یا فنی، دستیابی به آن از راه‌های دیگر، کاری طاقت فرسا و پرهزینه است. بیشتر تحقیقات در حوزه ایمیل نشان می‌دهد که بخش‌بندی، دستاوردهای قابل توجهی در نرخ تبدیل ایمیل به همراه دارد. برخی از استراتژی‌های مرسوم برای بخش‌بندی عبارتند از:

جغرافیا

این مورد از استراتژی بخش‌بندی، ساده و کاملاً واضح است. به عنوان مثال، مشتری شما در بندرعباس بعید است که علاقه‌مند به ماشین برفروبی باشد. یا اینکه مشتریتان در یزد احتمالاً علاقه‌ای به جت اسکی در زمستان ندارد. جغرافیا همچنین می‌تواند شاخص قدرتمندی برای الگوهای خرید و سایر تأثیرات بر چرخه خرید باشد. به عنوان مثال در صنعت غذایی زیره کرمان بسیار شهرت دارد تا حدی که ضرب المثلی هم برای آن رایج است.

جمعیت شناختی

این عامل نیز بسیار ساده بوده و می‌تواند الهام‌بخش افکار زیادی باشد. به عنوان مثال، می‌دانیم که زن و مرد می‌توانند اطلاعات یکسان را به صورت کاملاً متفاوت تفسیر کنند. مخاطبان جوان نیز نسبت به بزرگترها استنباط‌های مختلفی از اطلاعات دارند.

مشاغل

آیا شما به کاربران بالقوه بدون قدرت خرید و کاربرانی دارای قدرت خرید کامل به یک شکل ایمیل می‌کنید؟ برای مثال ممکن است یک مالک یا مدیر ارشد مالی بخواهد درباره ROI اطلاعات کسب کند. یک مدیر میانی فقط ممکن است به دنبال آسان‌تر شدن کارش باشد و یک مهندس یا برنامه‌نویس می‌خواهد روش‌های بهتری برای کار خود پیدا کند.

بازه زمانی خرید

تعدا کمی از خریدارانی که به صورت مکرر خرید می‌کنند ممکن است به یک پیشنهاد تشویقی نیاز داشته باشند تا آن‌ها را ترغیب به خرید نماید یا اینکه شاید شما بخواهید به این دسته از خریداران از طریق ایمیل امتیازات انحصاری پاداش دهید.

هزینه‌های پولی

منابعتان را طوری تنظیم کنید تا تلاش‌هایتان معطوف به مشتریانی باشد که بیشترین هزینه را برای خرید محصولات و خدمات شما خرج می‌کنند.

2- کمپین‌های جذب خود را بازنگری و اصلاح نمایید

در مورد فرآیندهای جذب بررسی انجام دهید. از فیلدهایی که داده‌ها را جمع‌آوری کرده‌اید تا ایمیل تأییدیه‌ای که پس از آن ارسال شده، همه موارد را مرور کنید. تغییرات کوچک می‌تواند به دستاوردهای بزرگ در جذب مخاطبان جدید و همچنین تعیین انتظارات مناسب برای مشترکین منجر شود.

نوع ادبیات و زبانی که شما به کار می‌برید، مولفه‌های گرافیکی و تکنیک‌های مرحله‌بندی (فرم‌ها) که مورد استفاده قرار می‌دهید، می‌تواند تفاوت‌های بزرگی ایجاد کند.

3- لیست‌های خود را پاکسازی کنید و سعی کنید آن‌ها را حفظ نمایید

پاکسازی را به صورت کامل در لیست‌های ایمیل خود انجام دهید. این کار لزوماً به معنای حذف بی‌درنگ و کورکورانه یک مجموعه از افراد نیست، بلکه استفاده از راهکارهای بخش‌بندی برای جدا کردن دریافت‌کنندگانی که در زمان‌هایی غیرفعال بوده‌اند از افرادی است که به طور فعال ایمیل‌های شما باز و کلیک می‌کنند. در اینجا چند پیشنهاد برای پاکسازی دوره‌ای ارائه شده است:

 • به لیست‌ها و بخش‌بندی‌های مختلف لیست خود نگاهی دقیق بیندازید. اگر چند بخش از لیست وجود دارد که هرگز از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را پاکسازی کنید.
 • لیست افرادی را که در چند ماه گذشته به ایمیل‌های شما پاسخ نداده‌اند، مرور کنید و به روشی متفاوت از سایر بخش‌های لیست، با آن‌ها تماس برقرار نمایید. اگر باز هم پاسخ ندادند، آن‌ها را حذف کنید. به خاطر داشته باشید، موفقیت در برنامه‌های ایمیل مارکتینگ ، امروزه به کیفیت مرتبط است و نه کمیت.
 • بخش‌های جدید لیست را که ممکن است بخواهید ایجاد نمایید، مرور کنید. آیا روش‌هایی برای بخش‌بندی و تقویت پیام‌ها به گروه‌های مختلف وجود دارد؟ اگر چنین است، همین الان آن‌ها را بخش‌بندی نموده و ارتباط موثرتری با آن گروه‌ها برقرار کنید.

4- طرحی برای ایمیل‌هایی که تصاویر غیرفعال شده‌اند و صفحات پیش نمایش ایجاد نمایید

مخاطبان به طور فزاینده‌ای به نمایش ایمیل‌های بدون فعال شدن تصاویر رو آورده‌اند (البته ممکن است این انتخاب آن‌ها نباشد، بلکه به طور پیش فرض از طرف سرویس دهنده ایمیلشان باشد). اطمینان حاصل کنید که ایمیل‌های شما هنوز هم بدون تصویر قابل خواندن و قانع‌کننده هستند.

این امر می‌تواند به معنای طراحی ایمیل با استفاده از تصاویر کمتر و یا حاوی لیست کوتاه مقالات در بالای خبرنامه شما باشد. این تکنیک همچنین برای افرادی که پیام شما را از طریق صفحه پیش نمایش مشاهده می‌کنند، به خوبی عمل می‌کند. اطمینان از اینکه محتوای کافی در سمت راست بالای پیام قرار داده شده است تا گیرندگان را ترغیب به فعالیت نماید، برای موفقیت بسیار مهم است.

5- استانداردهای تأیید اعتبار موسسه

احراز هویت ایمیل به اهمیت بالایی دست یافته است و اهمیت آن برای تحویل ایمیل به گیرنده، در حال افزایش خواهد بود. اگر تاکنون این کار را نکرده‌اید، اطمینان حاصل کنید که تأیید اعتبار سوابق SPF (چارچوب خط مشی فرستنده)، سوابق شناسایی فرستنده و کلیدهای دامنه شناسایی شده ایمیل (DKIM) امکان‌پذیر باشد.

استفاده صحیح از این روش‌های تأیید اعتبار به تحویل شما کمک می‌کند و به ایجاد شهرت مثبت برای دامنه شما کمک می‌کند. بخش فناوری اطلاعات و یا ارائه‌دهنده خدمات ایمیل شما باید قادر به ارائه مراحل خاصی در مورد چگونگی تنظیم روش‌های تأیید اعتبار باشند.

6- تلاش‌های آزمایش ایمیل خود را توسعه دهید

یکی از بهترین راهکارها برای اصلاح استراتژی ایمیل به وسیله آزمایش است. اگر در این کار مبتدی هستید، ساده‌ترین شکل آزمایش تقسیم لیست ایمیل شما به بخش‌های A و B است و ارسال ایمیل به هر بخش از لیست که در آن تنها یک عنصر متفاوت وجودد دارد: خط موضوع، متن، تصویر، طرح، پیشنهاد، فراخوانی اقدام و غیره. سپس نتایج را تجزیه و تحلیل کنید تا مشخص شود که کدام مولفه در افزایش پاسخ‌ها موثر‌تر بوده و متناسب با آن ایمیل‌های بعدی را بهبود دهید. به منظور آزمایش بهتر است مراحل زیر را انجام دهید:

یک سؤال بپرسید؛ یک تئوری ایجاد کنید؛  آزمون را ایجاد کنید؛  لیست را به بدون بخش تقسیم کنید؛  نتایج را اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل کنید؛ تغییرات را اعمل کنید.؛ کمپین‌های خسته شده بازنگری و اصلاح نمایید.

بازاریابان به طور فزاینده‌ای شاهد قدرتی هستند که ایمیل مارکتینگ ، هنگامی که به طور صحیح به عنوان بخشی از ترکیب بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند داشته باشد. به همین خاطر به شما توصیه می‌کنیم که به تلاش‌های فراگیر ایمیل خود فراتر از وضع موجود نگاه کنید و با ایجاد کمپین‌های تهاجمی، خود را برای دستیابی به نتایج بهتر و فرصت‌های جدید آماده کنید.

7- کمپین‌های خسته شده را بازنگری و اصلاح کنید

کمپین‌هایی را که برای مدتی است در حال اجرا هستند را بازنگری کنید و برای کشف راه‌های جدید تولید محتوا به شکلی عملیاتی که مخاطبان شما ممکن است به آن پاسخ دهند، تجزیه و تحلیل‌های خود را بررسی نمایید. ایمیل یک پلتفرم منحصر به فرد برای تغییر سریع و مقرون به صرفه کمپین‌ها به منظور دستیابی به نتایج بهتر می‌باشد.

آموزش ایمیل مارکتینگ و ساختارهای آن

1- اطلاعات فرستنده:

این بخش شامل قسمت‌های «to – به»، «from – از» و «reply – پاسخ» می‌شود. این قسمت‌ها فرصت‌هایی را برای برقراری رابطه از طریق ایجاد انس فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر، خواننده باید درک کند که خبرنامه تا حدودی منحصر به فرد بوده و توسط ناشر به صورت شخصی ارسال می‌شود.

استفاده از آدرس ایمیل شخصی شرکتی در قسمت reply باعث ایجاد انس و اعتماد در خواننده می‌شود. آدرس قسمت «از» نیز باید نام سازمان را در برگیرد. درج یک آدرس غیرقابل تشخیص در قسمت «از» که خواننده نتواند آن را شناسایی کند، فقط باعث گیج شدن وی در مورد منشأ خبرنامه می‌شود.

2- موضوع ایمیل

موضوع ایمیل ممکن است مهمترین قسمت یک ایمیل باشد! موضوع به خواننده کمک می‌کند تا ایمیل را شناسایی نموده و برای باز کردن آن جذابیت ایجاد کند. موضوع توسط فیلترهای اسپم نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد، بنابراین باید از بکارگیری کاراکترها نظیر ‘# 2 $٪ & ^^٪ ### یا‘ !!!!! ‌خودداری شود.

موضوعات ثابت، که شامل نام شرکت و نسخه خبرنامه هستند می‌توانند باعث ایجاد انس با گیرنده شود و به وی کمک کند تا صندوق ورودی خود را دسته‌بندی کند. موضوعات همچنین باید منعکس‌کننده محتوای ایمیل باشند. همچون سایر ابزارهای آنلاین، آزمودن موضوعات مختلف، بازاریابان را به سمت یافتن فرمولی که برای کار آن‌ها مناسب باشد سوق می‌دهد.

3- پیش سربرگ

متنی یک یا دو خطی است که بالاتر از سربرگ ایمیل قرار داده می‌شود. به طور معمول، متن یک خطی است که مخاطب را به سمت ‌مشاهده آنلاین‌ هدایت می‌کند. با مشاهده هر چه بیشتر ایمیل‌ها بر روی تلفن‌های همراه، پیش سربرگ نیز به فضای ایده‌آلی که در آن می‌توان به نسخه موبایلی ایمیل هدایت شود، تبدیل شده است.

در صورت امکان، دکمه فراخوانی اقدام (Call to Action) را در پیش سربرگ قرار دهید. با توجه به فضای محدود، این کار ممکن است دشوار باشد – اما اطمینان می‌دهد که هر گیرنده (حتی کسانی که لزوماً ایمیل را باز نمی‌کنند، اما فقط پیش نمایش ایمیل را در صندوق ورودی مشاهده می‌کنند) با آن مواجه شود.

4- سربرگ

بنر یا تصویری رنگی است که در بسیاری از ایمیل‌ها قرار داده شده است. این قسمت اغلب حاوی لوگو است که برای برندسازی اهمیت دارد، و همچنین یک CTA یا تصویر که برای جلب توجه گیرنده به کار رفته است. همه ایمیل‌ها لزوما دارای سربرگ نیستند، اما این بخش تأثیر مثبتی ایجاد می‌کند.

5- خوشامدگویی شخصی‌سازی شده

با در اختیار داشتن پایگاه داده‌ای که قابلیت ذخیره نام مخاطبان را داشته باشد، می‌توان خوشامدگویی ایمیل را شخصی‌سازی کرد. «سلام، مهدی شیخلر» می‌تواند تأثیراتی به مراتب بهتر از «مشتری عزیز و ارجمند» داشته باشد، اما بدون شخصی‌سازی نیز می‌توان خوشامدگویی با اشخاص ایجاد کرد. گاهی اوقات می‌توان قسمت موضوع را نیز شخصی‌سازی کرد تا واکنش‌های مخاطبین را بهبود بخشید.

6- بدنه

اینجاست که محتوای ایمیل قرار داده می‌شود. وسوسه نشوید که از تصاویر بیش از حد استفاده کنید؛ این کار باعث می‌شود حجم ایمیل افزایش یابد و در صورت عدم بارگیری تصاویر، متن به صورت مبهم مشاهده شود. مطمئن شوید متن روی تصویر قرار نگیرد، اما درعوض بدون بارگذاری تصویر هم قابل خواندن باشد.

ساختار این قسمت باید به گونه‌ای باشد که به خوانندگان اجازه دهد ایمیل را به راحتی مشاهده و شناسایی کنند. پاراگراف‌های کوتاه، تأکید با استفاده از فونت‌های ضخیم (بولد) و رنگ‌ها و همچنین بخش‌بندی اطلاعات با نمادها و خط‌ها، همگی می‌توانند در ساختاربندی صحیح یک ایمیل نقش ایفا کنند.

7- پاورقی

یک پاورقی استاندارد در ایمیل به ایجاد سازگاری کمک می‌کند و محلی مرسوم برای درج اطلاعات تماس شرکت ارسال کننده ایمیل می‌باشد. حداقل عناصری که پاورقی باید داشته باشد شامل نام، آدرس فیزیکی و ایمیل تماس با شرکت می‌باشد. همچنین می‌تواند خط مشی رازداری فرستنده را نیز شامل شود.

یکی از راه‌های گسترش لیست و بانک ایمیل، اضافه کردن لینک ‌ارسال برای دوستان‌ در پاورقی است. مهم‌ترین قسمت پاورقی، لینک لغو اشتراک است که باید به طور واضح درج شود. برخی از ESP ها به شما امکان می‌دهند دکمه‌ها و لینک‌های اشتراک‌گذاری رسانه‌های اجتماعی را در پاورقی قرار دهید و بدیونوسیله به مشترکین اجازه می‌دهد تا ایمیل شما را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند.

8- لینک لغو اشتراک

در بسیاری از کشورها قرار دادن لینک عدم اشتراک در همه ایمیل‌های تجاری الزامی است. در بهترین شرایط، شما همچنین باید لینکی را برای مدیریت تنظیمات اشتراک درج نمایید – این لینک به گیرنده اجازه می‌دهد تا تصمیم بگیرد که دقیقاً چه ایمیل‌هایی را از شما دریافت کند، به جای اینکه کلیه ایمیل‌های بازاریابی را دریافت نماید.

9- فراخوانی اقدام (Call to Action)

طراحی ایمیل باید از فراخوانی اقدام پشتیبانی کند. برای اینکه کمپین ایمیل مارکتینگ شما موثر واقع شود، باید اهداف و KPI های شما به وسیله ساختار و طرح ایمیل پشتیبانی شوند. فراخوانی اقدام می‌تواند عبارتی حاوی لینک باشد (که به آن‌ها پیوند متنی نیز گفته می‌شود) یا می‌تواند تصویری باشد که ظاهری مانند دکمه داشته باشد. فراموش نکنید که اگر تصاویر مسدود شده باشند، دکمه‌های شما نیز مسدود خواهند شد.

به طور کلی، هر دو پیوند متنی و دکمه‌های CTA برای برقراری کلیک موثر هستند. در حالی که باید از دکمه‌هایی استفاده کنید برای پیوندهایی که CTA شما را پشتیبانی می‌کند (برای مثال، ‌رزرو کنید‌، ‌موجودی کالا را بررسی کنید‌)، ایمیل شما نباید با آن‌ها ارتباط داشته باشد و برای لینک‌های اضافی باید از لینک‌های ارتباطی استفاده کنید.

بهترین کار این است که بررسی و امتحان کنید تا ببینید چه نوع CTA برای شما بهترین عملکرد را دارد. کپی CTA از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است: یک CTA به خوبی ساختار یافته و دارای نوشته‌ای دلربا، تفاوت بزرگی متناسب با عملکرد کمپین شما ایجاد می‌کند. باز هم تغییرات را آزمایش کنید تا بفهمید چه چیزی بالاترین نرخ کلیک و تبدیل را در کمپین‌های شما ایجاد می‌کند.

آزمون A/B در ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ و آزمون a/b

پس از ساختن لیست و بانک ایمیل شامل حداقل 1000 مشترک، می‌توانید آزمایش A / B را شروع کنید. ایمیل‌های آزمایش A / B به معنای ارسال دو ایمیل مجزا که تفاوت اندکی با هم دارند (نسخه A و نسخه B)، به خوانندگان است برای فهمیدن اینکه کدام یک از این دو نوع ایمیل، درگیری بیشتری با مخاطبین ایجاد می‌کنند.

برای اجرای آزمون A/B از چک لیست زیر می‌توانید استفاده نمایید:

 • یک متغیر را برای آزمایش انتخاب کنید
 •  هدف خود را انتخاب کنید
 • ‌کنترل‌ و ‌رقیب‌ خود را تنظیم کنید
 • اندازه نمونه خود را تعیین کنید
 • معیار پذیرش نتایج را مشخص نمایید
 • لیست ایمیل خود را به طور مساوی و تصادفی تقسیم کنید
 •  از یک ابزار تست A / B مانند برای آزمایش همزمان هر دو نسخه استفاده کنید
 • آزمون را به اندازه کافی اجرا کنید تا نتایج قابل توجهی به‌دست آورید
 • برای اندازه‌گیری معنی داری نتایج آماری خود از یک محاسبه گر آزمون A / B استفاده کنید.

ابتدا تعیین کنید بر روی کدام یک از معیارهای گفته شده می‌خواهید آزمون A / B انجام دهید. به عنوان مثال، اگر برای نرخ باز شدن پایین تلاش می‌کنید، ممکن است خط موضوع ایمیل‌هایتان دارای اشتباه باشد. بنابراین اولین اقدام شما باید آزمون A / B موضوعات ایمیل باشد.

اگر با CTR کم سروکار دارید، آزمون A / B را برای یک CTA متفاوت اجرا کنید یا لینک قرار داده شده در ایمیل را با یک دکمه تعویض کنید. با بررسی این سنجه‌ها، می‌توانید به سرعت دریابید که چه عواملی نتیجه بخش بوده و چه عواملی به آزمایش‌های اضافی احتیاج دارند.

آزمون A / B ممکن است گامی باشد که بتوانید آن را نادیده بگیرید، اما این کار ساده‌ترین روش برای بهبود نتایج ایمیل مارکتینگ است و می‌تواند در دسترسی به یک ROI مثبت کمک کند.

انواع تکنیک‌ها و ترفندها در ایمیل مارکتینگ

اگر مشتاق هستید از کمپین‌های ایمیل خود نهایت استفاده را ببرید، در اینجا برخی از بهترین تکنیک‌های بازاریابی ایمیلی آورده شده است که به شما کمک می‌کند تا ایمیل‌های شما باز شود، خوانده شود و بیشترین میزان تبدیل را داشته باشد.

تکنیک 1: ایمیل‌های خود را برای نمایش در موبایل بهینه کنید

امروزه تعداد بیشتری از افراد از طریق دستگاه‌های تلفن همراه به ایمیل خود دسترسی پیدا می‌کنند. از آنجا که انقلاب موبایل در حال شکوفایی است، مهم است که بهترین استراتژی ایمیل مارکتینگ را برای کسب وکار خود تدوین کنید که به شما امکان دهد در تلفن‌های همراه دیده شوید.

اگر کسب‌و‌کار شما معتقد به ‌جایگاه اول برای موبایل‌ در ایمیل مارکتینگ نباشد، نه تنها فرصت برقراری ارتباط با مشترکان خود از دست می‌دهید بلکه فرصت افزایش میزان تبدیل و فروش خود را نیز از دست خواهید داد.

در یک مطالعه طولانی، کمپین مانیتور مشاهده کرد که ایمیل‌های باز شده بر روی دستگاه‌های تلفن همراه در مدت زمان 5 سال اخیر 30٪ افزایش یافته است و این امر جایگاه آن را بالاتر از مشتریانی که از وب و رایانه رومیزی استفاده می‌کنند قرار داده است.

ایمیل مارکتینگ و و کمپین مانیتور

تکنیک 2: فراتر از شخصی‌سازی فقط بر اساس «نام» بروید

افراد دوست دارند احساس خاص بودن داشته باشند و یکی از بهترین تکنیک‌های ایمیل مارکتینگ برای ایجاد چنین احساسی، شخصی‌سازی است. اگر ایمیل‌های شما عمومی و غیرشخصی باشد، ممکن است مشتری خود را از دست بدهید زیرا شخصی‌سازی موثر به شما در بهبود نرخ بازگشایی و نرخ کلیک کمک می‌کند.

به طور خلاصه، بکارگیری صحیح از ایمیل‌های شخصی‌سازی شده می‌تواند قواعد بازی را به سود کسب‌و‌کار شما عوض کند. شخصی‌سازی در بخش‌های بعدی تشریح داده شده است.

تکنیک 3: محتوای ایمیل ‌منحصر به فرد‌ ارسال کنید

همه برندهای موفق، قدرت احساس منحصر به فرد بودن مشتریان را درک کرده‌اند. آن‌ها این کار را از روش‌های مختلف انجام می‌دهند، اما از همه آن‌ها به نتیجه مطلوب دست می‌یابند. مشترکان شما با دریافت محتوای منحصر به فرد، احساس خاص بودن پیدا می‌کنند. این امر می‌تواند منجر به فروش بیشتر و رشد درآمد شود.

این حس منحصر به فرد بودن همچنین می‌تواند در برقراری روابط قوی‌تر و مستحکم‌تر با مشترکین به شما کمک کند. اما اگر مشترکان شما به اندازه کافی احساس خاص بودن پیدا نکنند، یا اگر با قرار گرفتن در لیست و بانک ایمیل شما احساس می‌کنند که ارزش واقعی خود را به درستی به دست نمی‌آورند، طولی نخواهد کشید که اشتراک خود را لغو کنند. تکنیک‌های اتوماسیون و پاسخ‌دهی خودکار که در این مقاله به آن اشاره شده است، برای این کار مفید خواهد بود.

تکنیک 4: طول خط موضوع را درست تنظیم کنید

خط موضوع ایمیل شما مانند عنوان مقاله است. اگر خواننده به موضوع علاقه‌مند نشود، ایمیل شما را باز نمی‌کند و نمی‌خواند. در حالی که مطالب زیادی در مورد ایجاد خطوط موضوعی مؤثر نوشته شده است، اما همیشه می‌توانید با اصول اولیه شروع کنید، مانند عدم ورود به منطقه مردگان که به خطوط موضوعی مربوط می‌شود که در بازه 60 تا 70 کاراکتر قرار می‌گیرند.

تحقیقات نشان می‌دهد خطوط موضوعی با طول 60 تا 70 کاراکتر برای استفاده در ایمیل مارکتینگ مناسب نیستند. این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد خطوط موضوعی که بیش از 70 کارکتر داشته باشند منجر به کلیک بیشتر و خطوط موضوعی که دارای 49 کاراکتر یا کمتر باشد نرخ بازگشایی بالاتر دارند. چه در مورد خطوط موضوع کوتاه‌تر؟ خطوط موضوعی با ده کاراکتر یا کمتر، نرخ بازگشایی تقریباً 60 درصدی دارند.

تکنیک 5: هدیه‌ای ارزشمند به مخاطب بدهید

دادن چیزی رایگان به مشترکین که مرتبط با علاقمندی آن‌ها باشد، راهی عالی برای بهبود روابط کلی شما با آن‌ها و متقاعد کردن آن‌ها برای اقدام مناسب در مورد ایمیل‌های بعدی است. یکی از بهترین تکنیک‌ها برای دستیابی به سرنخ‌های ایمیل با کیفیت‌تر و در عین حال بهبود نرخ بازگشایی، برگزاری مسابقات است. در ابتدا ممکن است نتایج بزرگی از مسابقات خود کسب نکنید، به خصوص اگر لیست مشترکین شما کوتاه باشد. با این حال مسابقاتی را که در زمان‌های مختلفی برگزار می‌نمایید، باید بتوانید به قدرت واقعی اعطای چیزهای رایگان پی‌ببرید.

تکنیک 6: مشترکان غیرفعال را دوباره درگیر نموده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید

مشترکان غیرفعال به خاطر پولی که به ارائه دهنده خدمات ایمیل خود می‌پردازید، برای شما هزینه دارند. مطالعات نشان می‌دهد که به طور متوسط حدود 63٪ مشترکان موجود در بانک ایمیل، فعال نیستند. برای اینکه آن‌ها را فعال کرده و دوباره با آن‌ها درگیر شوید، باید اقدامات لازم را انجام دهید. استفاده از مشترکان موجود در راستای افزایش فروش، بهترین روش ایمیل مارکتینگ است چرا که هزینه اضافی برای شما ندارد.

ترندها و روندهای 2019 در ایمیل مارکتینگ

در سال 2019، ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از موثرترین تکنیک‌ها برای بازاریاب‌های دیجیتال بوده است، بنابراین به روز ماندن بر اساس آخرین روندها، بهترین تکنیک‌های عملی و فناوری‌های مربوط به ایمیل مارکتینگ بسیار مهم و ضروری است. گزارش اخیر مدیریت بازاریابی دیجیتال اسمات اینسایتز در سال 2019 نشان می‌دهد که بیش از دو سوم بازاریابان، ایمیل مارکتینگ را به رتبه بالا یا متوسط بازده سرمایه‌گذاری (ROI) در مقایسه با سایر کانال‌های بازاریابی ارزیابی کرده‌اند.

ایمیل مارکتینگ و ترندها

با توجه به اهمیت فزاینده ایمیل مارکتینگ برای دستیابی و حفظ مشتری در بیشتر سازمان‌ها، درک و آزمایش آخرین گزینه‌ها و تکنیک‌های ایمیل که در این بخش تشریح می‌کنیم برای مشاغل ضروری است برای آنکه همچنان «در صندوق ورودی» درگیرکننده و قابل رقابت باقی باشند.

اما این موضوع تنها به تکنیک‌های طراحی جالب معطوف نیست بلکه باید به اصول ارتباطات درست نیز دست پیدا کنیم. وقتی ایمیل بخشی از یک استراتژی ارتباطات یکپارچه هم راستا با اهداف دستیابی و حفظ مشتری باشد، به بهترین وجه عمل خواهد کرد.

ترند اول) وفاداری و درگیری مشتریان

برای بهبود تغییر در صندوق ورودی، باید در نظر بگیریم که چگونه ایمیل‌های بازاریابی برای جلب توجه در صندوق ورودی با ایمیل‌های شخصی و تجاری، رقابت می‌کنند و زمانی هم آن را با کانال‌های متعدد دیگر، به ویژه رسانه‌های اجتماعی، مقایسه نماییم. دو گزارش اخیر اسمارت اینسایتز، حاکی از آن است که مصرف‌کنندگان ایمیل را ترجیح می‌دهند. نمودار زیر نتیجه نظرسنجی از مصرف‌کنندگان را نسبت به کانال‌های مختلف نشان می‌دهد.

ایمیل مارکتینگ و وفاداری بیشتر

ترند دوم) طراحی ایمیل

طراحی ایمیل از مسائلی بوده که همیشه چالش برانگیز است، زیرا گیرندگان، ایمیل‌ها را در مرورگرهای وب مختلف، با ظواهر متفاوت دریافت نموده و معمولاً استانداردهای متداول را استنباط نمی‌کنند. همچنین چالش برانگیز است زیرا به طور کلی تعداد پیکسل کمتری در صندوق ورودی در مقایسه با یک مرورگر وب برای جلب نظر مخاطب وجود دارد.

این مسئله نیز در حال حاضر پیچیده شده است که اکثر مصرف‌کنندگان، ایمیل‌ها را در دستگاه‌های تلفن همراه مشاهده می‌نمایند، بنابراین طراحی ایمیل‌ها به صورت واکنش گرا (رسپانسیو) امری ضروری است. به منظور درک بهتر ترند طراحی ایمیل، درک جدیدترین ترندهای استفاده از دستگاه‌های مختلف، می‌تواند مفید باشد.

بر اساس یک نظرسنجی که از بیش از 240 بازاریاب صورت گرفته که مخاطبان آن‌ها که بازاریابان ایمیلی و طراحان بوده‌اند، سوال کرده‌اند کدام یک از ترندهای طراحی را حائز اهمیت می‌دانند، ترندهای طراحی سال 2019 به خوبی در نمودار زیر خلاصه شده است.

ایمیل مارکتینگ و ترند طراحی

ترند سوم) هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

فراتر از دنیای ایمیل مارکتینگ در دنیای گسترده‌تر کسب‌وکار، تأثیر هوش مصنوعی در کار (AI) بر بهره‌وری و اشتغال در بیش از دو سال اخیر، با توجه به دسترسی بیشتر تأمین‌کنندگان به سیستم‌های ارزان‌تر و مقرون به صرفه، بیش از گذشته برجسته شده است. این امر به طور طبیعی بازاریابان را بر آن داشته است تا برنامه‌های بازاریابی بالقوه مبتنی بر AI را مورد توجه و بررسی قرار دهند.

یادگیری خود را روی یادگیری ماشین متمرکز کنید

اگر به دنبال بهبود دانش شخصی خود در زمینه هوش مصنوعی و چگونگی استفاده از آن در ایمیل مارکتینگ هستید، توصیه می‌کنیم بر روی یادگیری ماشین با دقت و باریک‌بینی متمرکز شوید. یادگیری ماشین فرایندی است که با اعمال الگوریتم‌هایی در مجموعه‌هایی از داده‌های تعاملی موجود، از طریق داده‌های تاریخی، بینش‌هایی را برای ارتباطات آینده تولید می‌کند.

این بینش‌ها می‌توانند در آینده برای بهبود روابط و پاسخ ارتباطات استفاده شوند. به همین دلیل قبل از شروع بکارگیری هوش مصنوعی، این تکنیک به عنوان ‌تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده‌ شناخته می‌شد.

ترند چهارم) شخصی‌سازی هوشمند

شخصی‌سازی ایمیل برای مدتی طولانی امکان‌پذیر بود، اما تا آنجا که انتظار می‌رفت مورد استفاده قرار نگرفته است. شخصی‌سازی هوشمند خیلی فراتر از بیان ‌سلام <نام گیرنده>‌ پیش رفته است. (جوردی ون ریجن، اینفلوانسر ایمیل و بنیانگذار سایت انتخاب تأمین‌کننده ایمیل Email Vendor Selection)

کاربرد اعلان‌ها برای به حداکثر رساندن درگیری مخاطب از طریق ایمیل

درگیری مخاطبان برای برنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، یکی از معیارهای مهم موفقیت محسوب می‌شود. این اعلان‌ها کمک می‌کنند که شما را فعال و پیگیر نگه‌داشته تا برای دریافت گزارشات و بازخوردها و ارائه پاسخ و تعامل با مخاطبان، به پلتفرم آن‌ها باز گردید. این‌ها اهدافی مفید برای سایر انواع کسب‌و‌کارها نیز هستند.

قرار داشتن در بالاترین سطح از افکار و اذهان مخاطبان و ترویج درگیری در زمینه بازاریابی از طریق ایمیل با مشترکین، یک هدف مناسب (در صورت داشتن یک مدل کسب‌و‌کار تبلیغاتی) یا گامی در جهت افزایش تبدیل و وفاداری مشتریان است که با بکارگیری ابزارهای شخصی‌سازی هوشمند امکان‌پذیر خواهد بود.

شخصی‌سازی محتوای پیش‌گویانه

یکی از تکنیک‌های شخصی‌سازی که پایه و اساس موفقیت ایمیل مارکتینگ بوده است، پیشنهادات و توصیه‌های محصول به مخاطبان است. یک موتور توصیه محصول، تمام داده‌های موجود در مورد مشترک و سایر منابع داده را به مورد بررسی و تحلیل قرار داده تا پیش‌بینی کند که کدام محصولات و محتوا به احتمال زیاد برای این کاربر جالب خواهد بود.

ترند پنجم) تجربه ایمیلی و کپی رایتینگ

به عنوان بازاریاب، ما از ایمیل برای القای پیام خود به مخاطبان استفاده کرده‌ایم تا بگوییم چقدر عالی هستیم، محصولات و خدماتمان چقدر شگفت‌انگیز هستند، بدون اینکه اندکی درباره اشخاص و نیازهای آن‌ها، فکر کرده باشیم.

با این حال، مشتریان اکنون باهوش‌ترند و نسبت به ایمیل‌های برند محور تحمل کمتری دارند و خواستار دریافت ایمیل‌های معنادارتر، مرتبط‌تر و شخصی‌تر از بازاریابان ایمیل هستند. این بدان معناست که برندها باید مشتری محور باشند – نه تنها در رویکرد خود و انجام آسان‌ترین و بهترین کار برای مشتری، بلکه در پیام‌رسانی خود در طول سفر و چرخه حیات مشتری.

ترند ششم) بهینه‌سازی خط موضوع

وقتی صحبت از ایمیل مارکتینگ می‌شود، بسیاری معتقدند که موضوعات یکی از مهمترین بخش‌های ایمیل است اگر نگوییم که مهمترین بخش آن می‌باشد.

ترند هفتم) به روز رسانی مقررات رگولاتوری به صورت مداوم

مقررات رگولاتوری در کشورهای مختلف، با هم تفاوت دارد و در هر کشوری، قانون مقررات خاصی را که بیشتر جنبه حمایت از مصرف‌کننده دارد، وضع می‌کند. عدم اطلاع از این قوانین ممکن است شما را دچار مشکل کند و جریمه‌های سنگینی را برای شما به بار آورد. بنابراین توجه و تبعیت از این قوانین امری ضروری و حیاتی در ایمیل مارکتینگ است.

نقش دو مفهوم «اتوماسیون» و «شخصی‌سازی» در ایمیل مارکتینگ

اتوماسیون در بازاریابی، ارسال محتوای جذاب را در طول چرخه حیات مشتری آسان می‌کند و باعث ترغیب فروش می‌شود. در بازاریابی B2B ، معمولاً اتوماسیون برای پرورش و رشد سرنخ‌های واجد شرایط استفاده می‌شود که ممکن است به سمت فروش هدایت شوند.

اتوماسیون ایمیل به این معنی است که می‌توانید ایمیل‌های واکنشی ایجاد کرده و آن‌ها را طوری تنظیم کنید تا هر زمان که کاربر یک عمل خاص را انجام داد، بصورت خودکار راه‌اندازی شود.

به عنوان مثال، هنگامی که یک بازدیدکننده برای دریافت خبرنامه‌های شما ثبت‌نام می‌کند، می‌توانید بلافاصله یک پیام تشکر و خوش آمدگویی خودکار برای وی ارسال کنید. این کار، مشکل پاسخگویی دستی به هر مشترک جدیدی که به لیست شما می‌پیوندد را برطرف می‌کند و در عین حال باعث می‌شود خواننده جدید شما احساس کند که یک نفر شخصاً از وی برای تعامل با برند شما استقبال نموده است. توصیه می‌کنیم طی 24 ساعت به مخاطبین جدید ایمیل بزنید.

در یک نظرسنجی از پاسخ‌دهندگان خواسته شده تا ایمیل‌های اتوماسیون بازاریابی را که ارسال می‌کنند، ذخیره نموده تا ببینند آیا مشاغل از گزینه‌های موجود برای آن‌ها بهره کاملی می‌برند یا خیر. در نمودار زیر انواع مختلف کاربردهای ایمیل‌های اتوماسیون که از نتایج این تحقیق به دست آمده، نشان داده شده است.

ایمیل مارکتینگ و اتوماسیون

شخصی‌سازی ایمیل، یک تاکتیک بازاریابی است که در آن می‌توانید در راستای تولید ایمیل‌های هدفمندتر بر اساس داده‌هایی که از مشترکین خود جمع‌آوری نموده‌اید، به داده‌های مشتری نفوذ کنید. شخصی‌سازی شامل شخصی‌سازی محتوا بر اساس ویژگی‌های منحصر به فرد مشترکین، مانند نام، جنسیت، محدوده جغرافیایی، تاریخ تولد، علاقمندی‌ها، خریدهای اخیر و موارد دیگر می‌شود.

بازاریابی شخصی‌سازی شده یک استراتژی خود مختار است که می‌توانید آن را در رسانه‌های بازاریابی مختلف از جمله ایمیل، رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها در راستای دسترسی به نتایج بهتر، ادغام کنید.

استراتژی بازاریابی شخصی با داده‌های کاربر شروع می‌شود. موفقیت کمپین‌های شما به این بستگی دارد که تا چه اندازه در جمع‌آوری و اندازه‌گیری داده‌ها خوب عمل کرده‌اید. خواه این داده‌ها از لیست‌ها و بانک ایمیل بخش‌بندی شده و یا نظرسنجی‌ها باشد، می‌توانید داده‌های مختلفی را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربران خود جمع‌آوری کنید.

این تنها راه ارائه تجربیات شخصی‌سازی شده‌تر از طریق کمپین‌های بازاریابی است. هنگامی که داده‌های کافی جمع‌آوری کرده باشید و شروع به تصویرسازی از ویژگی‌های مشتریان خود کنید، می‌توانید شخصی‌سازی کمپین‌های بازاریابی خود را به درستی شروع کنید.

این روزها افراد زیر سیل انبوهی از ایمیل‌های بازاریابی قرار گرفته‌اند، اما ایمیل‌های شخصی‌سازی شده برای جلب توجه مشتری بسیار موثرتر هستند. در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهد که ایمیل‌های شخصی‌سازی شده نرخ کلیک 2.5 برابر بیشتری دارند و 6 برابر بیشتر منجر به تبدیل می‌شوند. علاوه بر این ، 73٪ از مصرف‌کنندگان اعلام کرده‌اند که ترجیح می‌دهند با برندهایی که از اطلاعات شخصی‌شان برای افزایش ارتباط تجربیات آن‌ها استفاده می‌کنند، تجارت کنند.

ایمیل‌هایی که دارای خطوط موضوع شخصی‌سازی شده هستند، 26٪ بیشتر برای باز شدن در گیرنده انگیزه ایجاد می‌کنند و بازاریابان افزایش 760٪ در بازده ایمیل را از کمپین‌های بخش‌بندی شده اظهار نموده‌اند.

شخصی‌سازی و اتوماسیون در بازاریابی ایمیلی چگونه نرخ‌های تبدیل را افزایش می‌دهند؟

در این بخش برخی از راه‌هایی که اتوماسیون و شخصی‌سازی باعث بهبود نتایج ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی می‌شوند آورده شده است.

اتوماسیون آنچه را که مشتریان می‌خواهند به آن‌ها می‌دهد

ایمیل مارکتینگ بالاترین نرخ تبدیل را نسبت به سایر انواع بازاریابی دارد. در حقیقت، برای هر واحد پولی که برای ایمیل مارکتینگ صرف شده است، ROI به طور متوسط  38 واحد گزارش شده است. اما این میزان بازده سرمایه‌گذاری فقط در صورتی قابل دستیابی است که مشتریان خودشان بخواهند از شرکت شما بشنوند.

به کمک اتوماسیون بازاریابی و ایمیل‌های شخصی‌سازی شده، شما از روش‌های ثابت شده‌ای که ریشه آن در داده‌ها است و مبتنی بر اقداماتی است که مشتری انجام می‌دهد و آنچه را که مشترکین دقیقاً به شما می‌گویند که چه چیزی می‌خواهند، استفاده می‌کنید، در حالی که همه این موارد باعث می‌شوند از موفقیت بیشتری برخوردار شوید.

باعث افزایش انتقال سرنخ‌ها به فروش می‌شود

با اتوماسیون بازاریابی، نه تنها می‌توانید به ارسال ایمیل انبوه هدفمند بر اساس محرک‌ها بپردازید، بلکه می‌توانید ارسال ایمیل انبوه را نیز بر اساس قوانینی که تعیین کرده‌اید هدفمندتر کنید. علاوه بر این، می‌توانید هرکدام از این پیام‌ها را شخصی‌سازی کنید.

در واقع، بین 70 تا 94 درصد از بازاریابان مشاهده کرده‌اند که استفاده از تکنیک‌های شخصی‌سازی، منجر به افزایش اثربخشی می‌گردد. هرچه ایمیل شما با گیرندگان، بیشتر مرتبط باشد، شانس شما در افزایش فروش بیشتر خواهد بود.

شخصی‌سازی باعث می‌شود مشتری احساس خاص بودن داشته باشد

بر اساس تحقیقات و یافته‌های به دست آمده، 73 درصد از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند با برندهایی که شخصی‌سازی انجام می‌دهند، تجارت کنند و 86 درصد از مصرف‌کنندگان اعلام کرده‌اند که شخصی‌سازی در تصمیم‌گیری‌های خرید آن‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. اما با وجود چنین آمارهای متقاعد کننده، 70 درصد از برندها هنوز هم نمی‌توانند شخصی‌سازی انجام دهند.

با توجه به این که هرچه مشتری احساس خاص بودن بیشتری داشته باشد و به دنبال برندهایی است که احساس ارتباط بیشتری با وی ایجاد می‌کنند، قطعا پول بیشتری را صرف این برندها خواهد نمود.

تعریف خبرنامه یا نیوزلتر و جایگاه آن در ایمیل مارکتینگ

نسخه‌های آنلاین خبرنامه و یا به عبارت دیگر همان ایمیل‌های خبرنامه، دقیقاً همان اهداف خبرنامه‌های سنتی را دنبال می‌کنند، اما خبرنامه‌های الکترونیکی یک مزیت متفاوت نسبت به انواع چاپی خود دارد: بکارگیری از عبارات یا عناصر لینک داری که می‌تواند خواننده را به یک صفحه وب، تصویر، ویدئو یا یک فایل صوتی هدایت ‌کند و این عنصر اساسی اینترنت است که نسبت به نسل‌های قدیمی خبرنامه، ارزش ویژه‌ای در عصر رسانه‌های اجتماعی بخشیده است.

خبرنامه‌های الکترونیکی که به صورت دوره‌ای تحویل داده می‌شود، در عمل – مانند دیگر عناصر در محیط‌های کسب‌و‌کار – به نظر می‌رسد که از مد خارج شده و دوره آن به سر آمده باشد. در حقیقت، از نظر بسیاری افراد افزایش محبوبیت رسانه‌های اجتماعی به طور کلی و توییتر به طور خاص در سال‌های اخیر، ممکن است باعث شود دوره خبرنامه به پایان برسد، اما در واقع این امر تنها به تأیید ارزش آن‌ها کمک کرده است.

این موضوع به این دلیل است که اکنون منابع اطلاعاتی زیادی وجود دارد و به نظر می‌رسد هر موضوعی برای دسته‌ای از افراد شناخته شده باشد و این شرایط جایی است که خبرنامه به شکل امروزی در آن وجود دارد.

ایمیل مارکتینگ و خبرنامه

ناشران خبرنامه‌ها، با توزیع روزانه، هفتگی یا ماهانه آن‌ها، ردیابی گسترده‌ای نسبت به رویدادها، داستان‌ها و مقالات گیرندگان خبرنامه انجام می‌دهند و فقط اطلاعاتی را که احساس می‌کنند مورد علاقه آن‌ها قرار گرفته شده، فهرست می‌کنند. خواندن خبرنامه‌ها بر روی دستگاه‌های تلفن همراه، باعث افزایش محبوبیت در نزد گیرندگان شده است.

قرار گرفتن در شرایطی که رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا و بازاریابی ایمیلی با هم تلاقی دارند، خبرنامه‌های الکترونیکی از این مزیت نسبت به آن‌ها برخوردارند که قابلیت هدف‌گذاری دارند، به گونه‌ای که می‌توانند فقط برای افرادی که برای دریافت آن‌ها درخواست اشتراک داده‌اند، ارسال شوند، کاربرانی که بیشتر تمایل دارند مطالب را به جای پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی، در ایمیل خود بخوانند.

لزوم داشتن اشتراک، به فرستنده امکان کنترل بیشتری را بر روی پیام‌ها می‌دهد و برای نویسنده احساس صمیمیت بیشتری با مشترکین خود ایجاد می‌کند، بسیار بیشتر از آن چه ممکن است در رسانه‌های اجتماعی وجود داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از خبرنامه‌ها به وبلاگ‌ها لینک شده‌اند و خبرنامه الکترونیکی باعث می‌شود مشترکان به وب‌سایت مراجعه کنند، در صورتی که اگر وجود نداشت ممکن بود آن‌ها هر زمان که نویسنده انتظار داشت، به وب‌سایت مراجعه نکنند.

برای کسانی که به فعالیت در زمینه بازاریابی دیجیتال مشغول هستند، روش‌های مختلفی وجود دارد که بتوان خبرنامه‌های الکترونیک را در استراتژی بازاریابی یک سازمان، برند و یا محصول گنجاند، که عبارتند از:

 • به عنوان بخشی از تلاش‌های بازاریابی رابطه‌‌ای، که ممکن است یکی از سرفصل‌های استراتژی CRM سازمان باشد.
 • به عنوان پلتفرم ارسال تبلیغات یا اطلاعات مربوط به محصول. در این مورد باید یک تعادل دقیق برقرار شود، تا مبادا خبرنامه‌ها به عنوان بازاریابی مستقیم تلقی شوند، اما امثال محصولات مراقبت‌های بهداشتی یا محصولات زیبایی، به چنین محتواهایی تن می‌دهند.
 • انتشار خبرنامه‌هایی که توسط تأثیر گذاران در صنعت B2B خوانده شود، باعث می‌شود پروفایل سازمان به عنوان پیشرو در آن صنعت در بین خوانندگان ارتقاء یابد. در این صورت باید غالب محتوا اصالت داشته باشد، یا اینکه اظهار نظر در مورد رویدادهای صنعت یا بازار باشد. توجه داشته باشید که بسیاری از لینک‌های درون کتاب‌های الکتورنیکی یا مقالات تحت وب، به مقالاتی از خبرنامه‌های مبتنی بر دیجیتال مارکتینگ است.
 • تأثیرگذاران خبرنامه‌های الکترونیکی می‌توانند معطوف به مخاطبان محدودی در یک صنعت خاص باشند، خوانندگان تشویق می‌شوند که خبرنامه را با افرادی که احساس می‌کنند به آن علاقه داشته باشند، به اشتراک بگذارند، اما چنین پیوندهایی در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته نمی‌شوند. انحصاری بودن عضویت در باشگاه خبرنامه، باعث افزایش ارزش آن برای افرادی که مشترک هستند می‌شود.
 • محتوای خبرنامه را می‌توان در وب سایت یا وبلاگ سازمان درج کرد و آن را به عنوان یک بایگانی در دسترس بازدیدکنندگان قرار داد و این کار می‌تواند هم برای محققان و هم موتورهای جستجو جذاب باشد. توجه داشته باشید که توانایی بایگانی کردن محتوا یک مزیت بزرگ نسبت به پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی است.

انواع سنجه‌های ایمیل مارکتینگ

برای سنجش تلاش‌های ایمیل مارکتینگ خود، باید از معیارهای سنجش عملکرد مهم بهره بگیرید. این که از کدام معیارها و سنجه‌ها استفاده کنید، بستگی به اهداف شما دارد. هدف ایمیل مارکتینگ شرکت شما ممکن است با اهداف شرکت‌های دیگر، بسیار متفاوت باشد، حتی شرکتی که مشابه شرکت شما است. در حقیقت، حتی ممکن است با گذشت زمان در شرکت شما نیز معیارهای سنجش تغییر کند. در این قسمت به معیارهای سنجش مهم ایمیل مارکتینگ اشاره می‌نماییم.

نرخ کلیک

این نرخ به تعداد افرادی که بر روی یک یا تعداد بیشتری از لینک‌های شما کلیک کرده‌اند به نسبت تعداد کل افرادی که ایمیل شما را باز کرده‌اند اشاره دارد که به صورت درصد نشان داده می‌شود. CTR یا همان نرخ کلیک بینشی سریع نسبت به چگونگی درگیر کردن محتوای ایمیل برای خوانندگان آن ارائه می‌دهد.

نرخ تبدیل

نرخ تبدیل به تعداد خوانندگانی که پس از ورود به لینک موجود در ایمیل، اقدام به انجام فعالیت مورد نظر می‌کنند، اشاره دارد و مشابه CTR به صورت درصد اندازه‌گیری می‌شود. بنابراین اگر هدف ایمیل شما این است که از خوانندگان برای ثبت‌نام در یک وبینار دعوت نمایید و 300 نفر از 10،000 خواننده‌ای که وارد لینک شده‌اند، در وبینار ثبت‌نام کنند، نرخ تبدیل شما 3 درصد خواهد بود.

نرخ پرش

هر زمان که ایمیل نتواند تحویل داده شود، پرش ایمیل اتفاق می‌افتد. بسته به شرایط، این پرش‌ها به صورت ‌سخت‌ یا ‌نرم‌ مشخص می‌شوند. پرش سخت ناشی از آدرس‌های ایمیل غیرفعال، بسته یا نادرست است. این مورد یک مشکل رایج در مواقعی است که از لیست‌های خریداری شده استفاده می‌شود. پرش‌های سخت مانع از تحویل ایمیل در آینده می‌شود.

پرش نرم، جدیت کمتری داشته و دائمی نیست. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که صندوق ورودی گیرنده کاملاً پر شده باشد یا وقتی که مثلاً سرور ایمیل آن‌ها پایین آمده باشد.

هنگامی که این اتفاق رخ داد، دو گزینه پیش روی شماست: صبر کنید ببینید که ارائه دهنده مشکل را حل کرده و پیام تحویل به دست شما برسد، یا پیام خود را دوباره برای هر آدرس مشخص شده با پرش نرم ارسال کنید.

نرخ رشد لیست

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، افزایش لیست و بانک ایمیل شما در اولویت اول قرار دارد. به منظور پیگیری تلاش‌های خود در این زمینه، باید به میزان رشد لیست ایمیلتان توجه کنید.

به دلیل اینکه افراد مشاغل خود را تغییر می‌دهند، آدرس‌های ایمیل قدیمی را رها نموده و اشتراک خود را قطع می‌کنند، پایگاه داده بازاریابی ایمیل شما هر ساله حدود 22.5٪ تنزل داده خواهد شد و این امر باعث می‌شود که حجم لیست شما افزایش یافته و توجه به این سنجه بسیار مهم شود.

اگر پایگاه داده مخاطبین خود را هر سال با سرنخ‌های تازه مجدداً بارگزاری نکنید، استراتژی بازاریابی شما مبتنی بر یک دارایی در حال مرگ خواهد بود.

نرخ اشتراک گذاری / ارسال ایمیل

این ارقام مهم نمایانگر درصد خوانندگانی است که روی دکمه ‌اشتراک گذاری‌ یا لینک ‌ارسال به دوستان‌ کلیک کرده‌اند. در هر دو مورد، گیرندگان ایمیل پیام برند شما را پخش می‌کنند تا به شما در تولید سرنخ‌های جدید کمک کنند. برندهای در حال رشد و افرادی که خواستار افزایش درآمد هستند باید برای کسب موفقیت، هر دوی این سنجه‌ها را بهبود بخشند.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

ROI ایمیل مارکتینگ تفاوتی با آنچه پیش از این آشنا شده‌اید، ندارد: این نرخ از تقسیم کل درآمد به کل هزینه‌هایی که انجام داده‌اید به دست می‌آید. به عبارت دیگر (ROI) اندازه‌گیری میزان پرداخت پول به ازاء هر واحد است که یک شرکت هزینه می‌کند. نمودار زیر ROI ایمیل مارکتینگ را با برخی دیگر از شکل‌های معروف بازاریابی مقایسه می‌کند. واضح است که شرکت‌ها بیشترین بهره را از کمپین‌های بازاریابی ایمیلی به دست می‌آورند.

سخن آخر

در این مقاله با موضوع ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی از زوایای گوناگون و همچنین مزایا و روش‌های موفقیت در این نوع بازاریابی آشنا شدیم. آیا شما تاکنون در کسب‌و‌کارتان از این شیوه بهره برده‌اید؟ لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منابع:

Marketing-schools

درباره‌ی مهدی شیخلر

مهدی شیخلر هستم. لیسانس مهندسی صنایع (تحلیل) و ارشد مدیریت اجرایی دارم. در سال‌های اخیر در زمینه برندسازی و تبلیغات فعالیت دارم. سوابق اجرایی در حوزه آموزش و برگزاری همایش داشتم. چند ماهی است که با ایران مدیر به عنوان نویسنده همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *