صفحه اصلی / توسعه فردی / تنقلات چاق کننده را با ۸ توصیه لذیذ کنار بگذارید و از ذهنتان پاک کنید
تنقلات چاق کننده

تنقلات چاق کننده را با ۸ توصیه لذیذ کنار بگذارید و از ذهنتان پاک کنید

تنقلات چاق کننده همیشه وسوسه‌کننده است. اعتیاد به غذای ناسالم همان‌قدر که غیرواقعی به نظر می‌رسد، واقعاً حقیقت دارد. مطالعات به‌وضوح نشان می‌دهند که مردم واقعاً مشتاق مصرف غذاهای ناسالم هستند و به همین دلیل است که سعی در مصرف آن با تأمّل و بررسی، پیچیده به نظر می‌­رسد. بر اساس یافته‌ها، این امیال از اطمینان به اینکه مردم قادر به مقاومت در برابر وسوسه نیستند، طراحی‌شده‌اند.

علت این است که این غذاها تنها میزان مناسبی از چربی، شکر و نمک همراه با مواد افزودنی توسط تولیدکنندگان مواد غذایی را شامل می‌شوند که افراد را گمراه می‌کنند که نه‌تنها غذای ناسالم بیشتری مصرف کنند، بلکه حتی وقتی سیر هستند هم بیشتر غذا بخواهند.

تنقلات چاق کننده ، غذاهای ناسالم و شیرین بازدهی شما را کاهش می‌دهند. حذف آن‌ها از رژیم غذایی‌تان چالش­برانگیز است، اما غیرممکن نیست پس ناامید نباشید! به یاد داشته باشید، تاکتیک­های خاصی به شما کمک می‌کند تا بر اعتیاد به تنقلات چاق کننده  غلبه کنید حتی اگر عاشق غذاهای کم‌ارزش باشید. شما باید به‌طور منظم آن‌ها را تمرین کنید تا به بخشی از برنامة روزمره شما تبدیل شوند.

این مقاله را در ایران مدیر مطالعه کنید تا بفهمید چطور می‌توانید با این «۸ تاکتیک» ذهنتان را تعلیم دهید تا  در مسیر توسعه فردی از غذای ناسالم متنفر شود.

۱. درک ذهن خودتان

هیچ‌چیز مهم‌تر از درک روند تفکر و عادات خودِ شما نیست. شما بهترین داور خودتان هستید؛ به این معنی که هیچ شخص دیگری جز خودتان نمی‌داند که به چه چیزی بیشتر تمایل دارید. معتاد شیرینی هستید یا غذای فوری؟ سرخ‌کردنی‌ها یا شیک‌ها؟ زمانی که به این سؤال‌ها پاسخ دهید، دور نگه‌داشتن چشم و ذهنتان از این مسائل دشواری و پیچیدگی کمتری خواهد داشت.

اولین چیزی که باید انجام دهید این است که غذاهایی ازاین‌دست که به آن تمایل دارید را دیگر در کابینت خوراکی‌هایتان نگه‌داری نکنید. اگر مواد قندی است، فقط میوه، آجیل و تمام فرآورده‌های حاصل از گندم که بیش از پنج مواد تشکیل‌دهنده ندارند را نگه‌دارید.به این صورت رفته رفته به انطباق پدیری نزدیک می‌شوید.

طبق تحقیقات، شما احتمالاً به مصرف غذاهایی که به‌راحتی در دسترس هستند پایان می‌دهید. اگر محل‌ کارتان نزدیک رستوران بیرون‌بری است که مرتباً به آنجا می‌روید، حتماً سعی کنید مسیری که برای رسیدن به محل کار از آن استفاده می‌کنید را تغییر ‌دهید.

یک مورد دیگر، مهم نیست چه‌کاری می‌کنید، وقتی قرار است یک شب یا عصر با دوستانتان بیرون بروید هرگز به غذای فوری نروید و از تنقلات چاق کننده استفاده نکنید. وقتی تحت‌فشار همسالان قرار می‌گیرید و یا تحت ‌تأثیر الکل هستید، مهم نیست که چقدر تلاش می‌کنید تا از غذاهای ناسالم اجتناب کنید، این ترک تمایل تقریباً غیرممکن می‌شود. بهتر است سیاست «اجتناب» را امتحان کنید به‌جای این‌که خودتان را به معضل انتخاب بین ترک یا پذیرش مجبور کنید.

  تنقلات چاق کننده و فست فود

۲. ایجاد نوعی استراتژی درازمدت برای تنفر از تنقلات چاق کننده و غذای ناسالم

یک استراتژی همیشه بدون توجه به نوع عملی که قصد دارید در زندگی خود اجرا کنید، کار می‌کند. مسئله این است زمانی که یک ایده در ذهن دارید، تمایل دارید به‌جای انجام هر پیشامد ناگهانی آن را دنبال کنید؛ بنابراین برنامه غذایی شما باید چگونه باشد تا در دوری از تنقلات چاق کننده و غذای کم‌ارزش و فرآوری شده به شما کمک کند؟

با تهیه یک لیست خرید غذاهای سالم از یک خواربارفروشی شروع کنید. داشتن یک لیست شما را ازتنقلات چاق کننده و غذاهای ناسالم مانند گوشت‌های فرآوری شده، دونات­های آماده و مانند آن دور نگه می‌دارد. همچنین، اولاً به خاطر داشته باشید که خواروبارفروشی‌ها به نحوی چیدمان شده­اند که شما را وادار کنند تا بیشتر ازآنچه قصد و نیاز دارید خرید کنید.

دقت کنید که از راهروی میانی دور بمانید. راهروهای میانی حاوی مواد غذایی فرآوری شده و بسته‌بندی‌شده هستند. محصولات تازه همیشه در چند راهروی اول نگه‌داری می­شوند و این‌جایی است که باید به آن پایبند باشید.

قدم بعدی تفکر راجع به یک وعده غذایی از پیش تعیین­شده است. سعی کنید به ساندویچ و غذاهای سرخ شدة نیمه آماده اطمینان نکنید. این‌ها نیز در گروه غذاهای ناسالم قرار می‌گیرند. وعده غذایی را در نظر بگیرید که همه‌چیز از غذای اصلی تا دسر را دربر داشته باشد.

این به شما در پایبندی به رژیم غذایی مهر و موممتان کمک خواهد کرد. زمانی که در خانه هستید، آشپزی کنید و این پروسه را تا حد ممکن جذاب پیش ببرید. این کار ایده پخت‌وپز را هرروز تقویت می‌کند.

علاوه بر این، همچنین باید غذای روز بعد خود را که قرار است در محل کارتان مصرف کنید در نظر بگیرید.

۳. هدف قابل‌پیگیری برای قطع مصرف غذای ناسالم و تنقلات چاق کننده

این برنامه تا زمانی که یک اقدام مناسب وجود نداشته باشد بی‌فایده است. فکر نکنید که غذای سالم خودش به خانه شما می‌آید و پخته می‌شود. شما باید یک حرکت برای رسیدن به این وضعیت انجام دهید. از دست تمام چیزهایی که در آشپزخانه و یا در یخچال قرار دارند و می­توان آن‌ها را غذای ناسالم نامید، خلاص شوید. همچنین از شر انبار مخفی خودتان نیز خلاص شوید.

بارها و بارها به خودتان یادآوری کنید که نتیجه نهایی این کاهش غذاهای کم‌ارزش و تنقلات چاق کننده ، خودِ سالم­تر و شادتر شما است. انجام ورزش نیز به ترک مصرف غذاهای ناسالم و تنقلات چاق کننده کمک می‌کند. اگر اهل ورزش نیستید، به یک گروه سلامتی یا تناسب‌اندام که ممکن است در باشگاه باشند یا یوگا انجام دهند ملحق شوید. این‌ها تأثیر بسیار خوبی در ترک اعتیاد به مواد غذایی ناسالم شما خواهند داشت.

۴. بیشتر بجوید، کمتر بخورید!

آیا می‌دانستید که اگر برای خوردن وقت صرف کنید، احتمال دارد کمتر غذا بخورید؟ حتی اگر غذای ناسالمی در دست داشته باشید؟ ازنظر علمی، این حقیقت دارد. زمانی که صرف جویدن غذا می‌کنید، دقایق غذا خوردن شما را طولانی‌تر می‌کند. طبق یک بررسی، ۲۰ دقیقه پس از زمانی که شروع به خوردن می‌کنید شکم شما سیگنال سیری را صادر می‌کند؛ پس سعی کنید این ۲۰ دقیقه را با جویدن بیشتر سپری کنید. تسلط بر این تمرین زمان می‌برد اما باگذشت زمان به‌راحتی می­توانید آن را یاد بگیرید و سپس به‌زودی به آن عادت می‌کنید.

۵. به رنگ‌ها و محیط توجه کنید!

ممکن است متوجه شده ‌باشید که «مک‌دونالد» از رنگ قرمز و زرد استفاده می‌کند. این رنگ‌ها با نارنجی، رنگ‌هایی هستند که گرسنگی را افزایش می‌دهند و به شما میل وافری به بیشتر خوردن می‌دهند. به این دلیل اکثر رستوران‌ها ترجیح می‌دهند این رنگ‌ها را در طراحی دکوراسیون خود به کار ببرند؛ پس مطمئن شوید که محل غذا خوردن شما فاقد این رنگ‌ها باشد. علاوه بر این، کارد و چنگال و ظروفی که استفاده می‌کنید نباید این رنگ‌ها را داشته باشند. بشقاب و کارد و چنگالی را انتخاب کنید که بی‌رنگ و آب و کسل‌کننده هستند. بدین ترتیب، شما به‌طور ویژه­ای از آن‌ها برای سرو غذا لذت نخواهید برد حتی اگر غذای چینی باشد. کار دیگری که باید انجام دهید این است که از بشقاب­های کوچک‌تری استفاده کنید تا مقدار کمتری غذا بخورید.

تنقلات چاق کننده و مک دونالد

۶. ترکیب و رنگ غذا

دلیل اینکه چرا غذای فوری بسیار جذاب به نظر می‌رسد این است که چیزهای زیادی در غذا وجود دارد که سبب تنوع رنگ، ترکیب و طرح آن می‌شود. برای تغذیه سالم باید آن­ها را با غذاهای سالم تکرار کنید. سعی کنید نه‌تنها سه وعده‌غذا در طول روز مصرف کنید بلکه تنوع رنگ و ترکیب را نیز اضافه کنید. مطمئن شوید که همه‌چیز از مواد نمکی تا قندی را در وعده غذایی خود داشته باشید تا جوانه‌های چشایی شما کاملاً راضی شوند.

۷. هرچقدر بیشتر بدانید، غذای ناسالم کمتری مصرف می‌کنید

از خودتان ناراحت شوید، بسیار ساده است. ویدئوها را تماشا نمایید و مطالعه کنید تا بفهمید غذای ناسالم و تنقلات چاق کننده چگونه تهیه می‌­شود و بعدازآن شما می­توانید بدون هیچ نوع تلاشی از مصرف آن خودداری کنید. آیا می‌دانستید که رنگ‌های صورتی و قرمز از حشرات قرمز دانه به دست می‌آیند؟ بسیاری از دیگر حقایق عمیقاً به شما در غلبه بر اعتیادتان به غذاهای ناسالم و تنقلات چاق کننده کمک می‌کنند.

تنقلات چاق کننده و اطلاعات

۸. روزهای آزاد داشته باشید!

بله به این روزها احتیاج خواهید داشت. هیچ‌کس پیشنهاد نمی‌دهد که مصرف غذای فوری را کاملاً ترک کنید که چنین چیزی تقریباً غیرممکن است. پس روزهای آزاد داشته باشید، مثلاً هفته‌ای یک‌بار یا ده روز یک‌بار. این کار شما را از مصرف غذاهای ناسالم در سایر زمان­ها دورنگه می‌دارد و در مهار هوس بی‌موقع شما نیز کمک می‌کند.

سخن آخر

قطع غذای ناسالم و تنقلات چاق کننده از زندگی شما ممکن است در حال حاضر سخت‌ترین کار برای شما به نظر برسد؛ اما با تمرین شدنی است، پس می‌توانید آن را انجام دهید. این مربوط به طرز فکر و فریب ذهنتان نسبت به باور داشتن الگوی فکری دیگری است. فقط از اراده خودتان مطمئن شوید و می‌توانید عادت مصرف غذای ناسالم را برای همیشه شکست دهید. آیا این روش‌ها را در برنامه پرهیزی زندگی روزمره‌تان به‌کاربرده‌اید؟ لطفاً دیدگاه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Motivationgrid

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

موفقیت

۹ گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *