صفحه اصلی / بازاریابی / تمرکز در کسب ‌و کار و محصول مهمترین و اساسی ترین ماهیت یک کارآفرین
تمرکز در کسب و کار

تمرکز در کسب ‌و کار و محصول مهمترین و اساسی ترین ماهیت یک کارآفرین

تمرکز در کسب ‌و کار قطعاً شامل انتخاب ایده درست و توسعه یک راه‌حل قابل‌فروش است؛ اما جدا از این، نیازمند انتخاب یک بازار مورد هدف قابل‌قبول، جذب مشتریان، برنده شدن در برابر رقابت و ارائه‌ پیشنهادهای با ارزش است که برای مشتریان کسب‌وکار جذاب باشد. از همه مهم‌تر، برای ادغام این موارد به نظم و انضباط نیاز است.

بسیاری از افراد فقط بر روی ایده‌های یک میلیاردی خود تمرکز دارند، اما تعداد اندکی از این ایده‌ها به واقعیت تبدیل می‌شود؛ و در طرف دیگر، افرادی هستند که به‌طور کامل بر روی ساخت یک محصول تمرکز می‌کنند و این تصور را دارند که یک محصول عالی، موفقیت مالی را تضمین می‌کند. هر دو گروه دارای ذات واقعی یک کارآفرین هستند (تمرکز کردن).

هر کارآفرین دارای یک هدف برای ایجاد یک برند معروف، فرهنگ شرکت و یک تیم شگفت‌انگیز و همچنین عرضه سرتاسری محصولات خود است. همه کارآفرینان موفق و باتجربه می‌دانند که داشتن مجموعه‌ای از محصولات قوی کافی نیست، بلکه موفقیت‌های بلندمدت یک شرکت باید کاملاً قابل‌اطمینان باشد.

توسعه و نگه‌داری یک خط تولید محصول به سادگی ایجاد ایده‌های جدید و جلسات بسیار مهم و پربار نیست. تمرکز در کسب ‌و کار و محصول، در یک چارچوب خاصی قرارگرفته است و به یک طرح و استراتژی خاصی نیاز دارد.

متیو اسمیت تجربه‌ زیادی در تمرکز در کسب ‌و کار و توسعه محصول دارد. ایران مدیر چند گام استراتژیک اسمیت را که برای ساختن سازمان‌های متمرکز بر محصول مورداستفاده قرار می‌گیرد، بدر زیر مطرح می‌کند.

۱٫ تمرکز در کسب ‌و کار با مشتری محوری در کلیه فعالیت‌های تجاری

هر فردی که قصد شروع کسب و کار را دارد، زمان و پول او در اولویت تمام کارهایش قرار دارد. شما به‌راحتی می‌توانید احساسات و منافع شخصی خود را به کمک مشتریان خود تضمین کنید. با نوع دسترسی که امروزه به رسانه‌های اجتماعی داریم، ارتباط با مشتریان بسیار راحت است و باید از تمام فرصت‌های مالی و فنی به نحو احسن استفاده کرد.

۲٫ اولویت‌بندی کردن فعالیت‌ها و تمرکز بر روی سه مورد اول

بیشتر افرادی که سعی می‌کنند کاری را انجام دهند، در انجام دادن آن کارها بسیار ضعیف عمل می‌کنند. حتی در تمرکز کردن محدود موارد مهم، هرج‌ومرج‌های روزانه و یا برقراری ارتباط با فعالیت‌ها و یا اولویت‌بندی کردن‌ها، اصلاً مناسب نیستند.

۳٫ مدیریت جریانات نقدی روزانه (داخلی و خارجی) کسب‌وکار

برای کارآفرینان غیرممکن است که منابع مالی و توجه به آن‌ها را امری حواس‌پرت کننده بدانند. اتفاقاً نسبت به این امر باید بی‌رحمانه تمرکز کرد. یک کسب‌وکار می‌تواند توسط یک بودجه اولیه ساخته شود، اما ممکن است که نتواند برای سرمایه‌گذاران سودآور باشد لذا باعث می‌شوید تا سرمایه‌گذاران دیگر فرصت دیگری به شما ندهند.

۴٫ یک نقشه راه ایجاد کنید که قوی، واضح و قابل‌انعطاف باشد

سازمان‌های متمرکز بر محصول، کوتاه‌مدت (۱۲ ماه)، میان‌مدت (۲۴ ماهه) و درازمدت (۳۶ ماه و فراتر از آن)، هدف خود را تعیین می‌کنند و چگونگی رسیدن به هدف خود را بررسی می‌کنند. همچنین همه این تصمیمات توسعه محصول را هدایت می‌کنند. سازمان‌های متمرکز بر محصول، از اهمیت تمرکز در کسب ‌و کار و جذب اعضای تیم، کاملاً آگاه هستند.

درحالی‌که این توضیحات مهم است، تیم‌های مرتبط با محصول باید نسبت به برنامه‌های خود انعطاف‌پذیر باشند؛ زیرا ماهیت به‌سرعت در حال رشد و تغییر است.

۵٫ محصول را کشف کرده و در مورد آن تحقیق کنید

تصمیم‌گیری در مورد نوع نگرش هنوز آغاز کار است. شرکت‌ها همچنین نیاز دارند که برنامه‌های خود را با کاربرانشان تأیید کنند. خوشبختانه با رسانه ‌های اجتماعی و دنیای بیش‌ازحد ارتباطات، ما می‌توانیم به‌صورت منظم با مشتریان ارتباط برقرار کنیم تا آزمایش‌ها و نتیجه آزمایش‌های خود را بهتر درک کنیم که چگونه و چرا مشتریان از محصولات ما استفاده می‌کنند. همچنین شرکت‌ها نیاز دارند که تفاوت بین مشتریان جدید و قدیمی را درک کنند و با رفتارهای متفاوت آن‌ها آشنا شوند.

درنهایت هدف این است که مسائل و مشکلات مشتریان را درک کنید. برای انجام این کار تیم شما باید این سؤالات ساده را بپرسد:

• ما چه مشکلی را حل می‌کنیم؟
• ما این مشکلات را برای چه کسی حل می‌کنیم؟
• حل این مشکل چگونه باعث می‌شود که کسب‌وکار ما به سمت جلو حرکت کند؟
• آیا این عمل با استراتژی درازمدت متناسب است؟

تیم‌های برتر معمولاً ۸۰ درصد از زمان خود را صرف درک و به چالش کشیدن هر فرضیه‌ای که بازخورد مشتریان را در پی دارد، می‌کنند سپس باید استراتژی‌های خود را بر اساس آن‌ها تنظیم کنند.

۶٫ تست، اندازه‌گیری و درک

همه‌ی شرکت‌ها ایده‌هایی برای تولید دارند؛ اما شرکت‌های بزرگ به‌خوبی می‌دانند که چگونه بهترین ایده‌های خود را انتخاب کرده و آن‌ها را پرورش دهند. آن‌ها همچنین درک می‌کنند که ایده‌ها می‌توانند توسط سازمان‌ها، بنیان‌گذاران و حتی توسط مشتریان به دست بیایند. اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق محصولات هیچ‌وقت از یک ایده‌ بزرگ به وجود نیامده‌اند، اما همه‌ آن‌ها به این دلیل که دوباره تولید می‌شوند ارزش‌های آینده را به خود اختصاص می‌دهند.

ایده‌های محصولات که در فرآیند بررسی قرار می‌گیرند، آزمایش و اندازه‌گیری می‌شوند. برای آزمایش ویژگی‌های محصول و طراحی، تیم‌های محصول نسخه‌های اولیه محصول (MVP) را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند که بهترین بازخورد را از آن‌ها دریافت کنند. برای موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌ها، بسیار مهم است که بازخوردهای کمی و کیفی را به دست آورید که بتوانید ایده‌های خود را تنظیم و تکرار و یا متوقف کنید.

به یاد داشته باشید که برای سازمان‌های بزرگ تمرکز در کسب ‌و کار و محصول، مهم است که بدانند چرا نسبت به آزمایش کردن محصول خود ناکام مانده‌اند.

۷٫ تعریف اقدامات بیشتر و انجام دادن اقدامات عقب‌مانده

شما در مورد چیزهایی که اطلاعات کافی در مورد آن‌ها ندارید، نمی‌توانید تصمیمات عقلانی بگیرید. شما باید نسبت به مشتریان و هزینه‌های خود راه‌حل‌ها و ساختارهای مهمی را در نظر داشته باشید؛ که بعدازاین کارها هزینه خریدهای مشتری و نفوذ در بازار برای شما پیش می‌آید.

۸٫ به‌صورت منظم و شفاف صحبت کنید

بازخوردها نمی‌توانند به‌طور مؤثر برای بازخوانی یا بهبود یک ایده محصول به کار بروند، مگر اینکه کل سازمان ارتباطات مداوم، سازگار و صادقانه‌ای را از داخل و خارج داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که تمام اعضای تیم سازمان، فرایند مشخص‌شده در بالا را می‌دانند و درک می‌کنند. این کار اجازه می‌دهد که هرکس در این شرکت، بررسی و توسعه محصولات را به‌طور کامل درک کند. اطمینان حاصل کنید که پشتیبانی مشتری با تیم محصول همگام می‌شود تا تمام اعضا آماده باشند و همچنین قادر به پاسخگویی به سؤالات باشند.

در قسمت خارجی، مشتریان خود را در حلقه نگه‌دارید و زمانی که یک تغییر در حال رخ دادن است، بلافاصله نظر آن‌ها را هم بدانید. مهم‌تر از همه، این کار مشتریان شما را به‌روز می‌کند تا ارزش‌افزوده آن‌ها را به‌طور واضح انتقال دهید.

۹٫ تنظیم ارتباطات و اهداف قانع‌کننده برای تیم

هرکسی باید به‌صورت فعالانه برای رشد کسب‌وکار در تیم‌ها مشارکت کند و اگر قسمتی از قوانین یا اهداف را درک نکرده باشد باید حتماً این مسئله را در تیم خود بیان کرده و شناخت کافی در این موارد کسب کند. علاوه بر تنظیم اهداف، شما باید وظایف هر شخص را به‌صورت دقیق تعریف کنید تا از اتفاقات تصادفی و احتمالی جلوگیری کرده باشید.

۱۰٫ اصرار در پاسخگویی، کل تیم را تقویت می‌کند

برای اینکه بخواهید کارهای خود را به‌صورت مؤثر انجام دهید، باید تمام افراد نسبت به همه جوانب پاسخگو باشند. شما اگر به‌جای پاسخ‌گو بودن عذر و بهانه بیاورید، افراد دیگری هم از شما یاد گرفته و همین کار را انجام می‌دهند. بهترین کارآفرینان کسانی هستند که بدون هیچ‌گونه عذر و بهانه‌ای نسبت به تمام عملیات خود پاسخگو باشند و مجازات اشتباهات خود را هم می‌پذیرند.

۱۱٫ نگه‌داشتن اعضای تیم و همچنین انگیزه مشتریان

یک تیم ناراحت و بی‌انگیزه هرگز نمی‌تواند مشتریان خود را راضی نگه دارد. تیم‌هایی که متعهد هستند، مشتری جذب می‌کنند و به‌عنوان بخشی از سیستم احساس مسئولیت می‌کنند. شما به‌وسیله‌ اضافه کردن طرح‌های پایداری و مسؤولیت‌های اجتماعی، بهره‌وری و رشد کسب‌ و کار را افزایش دهید.

شرکت‌های بسیار کمی وجود دارند که بر خط تولید تکیه نمی‌کنند. کوکاکولا یک نمونه از این موارد است، هرچند که بعضی‌اوقات طعم‌های جدید را به بازار عرضه می‌کند. برای همه‌ کمپانی‌ها داشتن تمرکز در کسب ‌و کار  و محصول و اجرای استراتژی توسعه محصول به‌صورت دقیق برنامه‌ریزی‌شده است که این کار نه‌تنها کلیدی برای موفقیت است، بلکه باعث بقای طولانی‌مدت می‌شود.

هر کارآفرین برای ساختن یک ایده و همچنین ایجاد یک راه‌حل مناسب، نیاز به تمرکز در کسب ‌و کار دارد؛ اما همین کافی نیست. افرادی که در این راه به موفقیت می‌رسند، فراتر از توانایی‌های خود برای رسیدن به موفقیت، تلاش می‌کنند. شما نباید انتظارات زیادی را هم نسبت به فرایند داشته باشید، بنابراین از سفر و مقصد لذت ببرید. لطفاً نظرات خود را در مورد این موضوع در بخش دیدگاه با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منابع:

The Number-One Rule of Business Is to Stay Business-Focused

۴ Steps to Building a Great Product-Focused Organization

 

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

نویسنده: نوشین علی‌اشرفی
من نوشین علی‌اشرفی هستم. به موضوعاتی که در زمینه بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ است، علاقه زیادی دارم و برای دنبال کردن علایقم یک‌سال است که در ایران مدیر فعالیت می‌کنم.

همچنین ببینید

عناصر برند

عناصر برند و نقش آن در برندسازی: آنچه شما را از رقبایتان متمایز می‌کند

عناصر برند ابزارهایی برخوردار از قابلیت تجاری‌سازی هستند و می‌توانند برند را معرفی کرده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *