صفحه اصلی / توسعه فردی / دوستی با خود را پس از خواندن این ۱۹ نکته شگفت‌انگیز هرگز از یاد نمی‌ برید
دوستی با خود

دوستی با خود را پس از خواندن این ۱۹ نکته شگفت‌انگیز هرگز از یاد نمی‌ برید

دوستی با خود را به من یاد می‌دهید؟ من می‌خواهم با خودم و تمام دنیا مهربان باشم.

سلام، لطفاً به من گوش بده! من چیزهایی را درک کرده‌ام و هرازگاهی نیز به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنم. دنیا می‌تواند مکانی بی‌رحم و فراموش ناشدنی باشد. دنیا می‌تواند قوی‌ترین افراد را به‌زانو درآورد و با آن‌ها کاری کند که دیگر هرگز آرزوی روی پا ایستادن را نداشته باشند.

دنیا سرعت بسیار بالایی دارد و برای افرادی که جا می‌مانند، هرگز صبر نمی‌کند، درعین‌حال آن‌ها را به‌راحتی به حال خود رها می‌کند. برای همین حفظ انگیزه سخت و پیدا کردن انگیزه سخت‌تر است.

من و تو هر دو می‌دانیم که زندگی می‌تواند با سرعت وحشتناکش، غیرقابل‌تحمل باشد. حتی شاید با خود فکر کنید که معنای شفقت به خود را هم فراموش کرده‌اید. نگران نباشید؛ همه ما چنین روزهایی را داشته‌ایم.

هفته پیش من هم خود را دقیقا در چنین موقعیتی دیدم. به‌جای خود درگیری و گله و شکایت، فهرستی از کارهای مثبت که درگذشته حالم را خوب و به توسعه فردی من کرده بود جمع کردم. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید، قصد دارم این فهرست را در اینجا یعنی وب‌سایت ایران مدیر برایتان بازگو کنم.

۱۹ روش برای دوستی با خود

دوستی با خود با 19 روش

۱- زمان اختصاصی برای خود خواهم داشت

تقویم گوشی همراه را بازکنید، روزی را انتخاب کنید و تمام فعالیت‌های آن روز را تعطیل کنید. در روز انتخابی خود کارهایی را انجام دهید که می‌خواهید» و نه مجبور به انجامشان هستید. این تفاوت کلیدی برنامه اتان خواهد بود. زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید تقویم آن را با ملاقات، تماس‌های کاری و رویدادهای بیهوده پرکنید. سعی کنید تقویم خود را با چیزهایی پرکنید که از انجام آن‌ها لذت می‌برید و دوستی با خود را ادامه دهید.

۲- به خاطر بیماری از محل کارتان مرخصی بگیرید

اگر مورد بالا را انجام دادید و در تقویم خود روز خالی پیدا نکردید، از محل کارتان به خاطر بیماری، مرخصی بگیرید؛ اما فراموش نکنید که این موضوع را فقط به رئیس خود اطلاع دهید چون او شما را استخدام کرده است. گفتن این موضوع به باقی افراد باعث می‌شود که از هدف اصلی‌تان دور شوید. لطفاً این یک روز را برای خود کنار بگذارید و دقیقا کاری را انجام دهید که می‌خواهید و دوستی با خود را فراموش نکنید.

۳- خود را تحویل بگیرید!

حساب کامل دخل‌وخرج ماهانه اتان را داشته باشید اما برای خود چیزهایی را که بسیار دوست دارید بخرید. برای به دست آوردن پول، سخت کار می‌کنید و مهم نیست که کارشناسان چقدر مخالف این هستند که کمی از این پول را صرف خود کنید! هر چیزی را که به شما حس خوب می‌دهد بخرید. اگر خواندن کتاب طنز شما را به وجد می‌آورد، آن را تهیه کنید.

اگر زیباسازی ناخن پاهایتان چنین کاری با شما می‌کند، کفش‌هایتان را درآورید و همان کار را انجام دهید. کاری که از اصول دوستی با خود است. مهم نیست که چه چیزی برایتان لذت‌بخش است، فقط بروید و آن را بخرید.

۴- خود را باور داشته باشید

هنگامی‌که با شرایط شدیداً چالش‌برانگیزی مواجه می‌شوید، خودباوری می‌تواند بهترین راه‌حل باشد. به یاد داشته‌باشید که برای رسیدن به وضعیت فعلی چه کرده‌اید و با خود تکرار کنید که همین باور می‌تواند شما را به‌سوی جلو و مقصد دلخواه حرکت دهد. هنگامی‌که بار دیگر به باور لازم رسیدید، از خانه بیرون بروید و با تمام قدرت فریاد بزنید تا تمام دنیا صدای اعتماد به نفس شما را بشنوند. شما دارید به یکی از قوانین دوستی با خود عمل می‌کنید.

۵- تاییدهای مثبت داشته‌باشید

هنگام صحبت با خودتان از عبارات روحیه‌بخش استفاده کنید! شوخ طبعی کنید. خودتان می‌دانید چه صحبت‌هایی برایتان مناسب خواهد بود. از همان عباراتی که «‌من فوق‌العاده هستم و می‌توانم هر کاری انجام دهم» آغاز می‌شوند و با از ته قلب می‌دانم که چنین می‌شود به پایان می‌رسند. این صحبت‌ها نه‌تنها مسیر زندگی شما را تغییر می‌دهد بلکه حال بدتان را هم به طرز شگفت‌انگیزی دگرگون می‌کند. حالا دارید دوستی با خود را یاد می‌گیرید.

۶- اطراف خود را با افراد مثبت‌اندیش پُرکنید

دوستی با خود و افراد مثبت اندیش

به دنبال کسانی باشید که به شما قدرت می‌دهند و نظر مثبتی درباره‌تان دارند. این جمله معروف جیم ران را همواره می‌شنوید: شخصیت شما آینه شخصیت پنج‌نفری است که بیشترین زمان را با آن‌ها سپری می‌کنید». هنگامی‌که زندگی غیرقابل‌تحمل می‌شود، اطراف خود را با افرادی پرکنید که به دنبال روحیه دادن به شما هستند و اجازه این کار را هم به آن‌ها بدهید.

آن‌ها دوستی با خود را به شما یادآوری می-کنند. شک نکنید که این افراد نهایت کمک را به شما خواهند کرد. البته فراموش نکنید در زمان نیاز، شما هم به کمک این افراد بروید.

۷- قدم بزنید

اگرچه این مورد واقعاً ساده هست! کمی قدم بزنید، به طبیعت بروید و دنیا را تماشا کنید. هنگامی‌که بیرون هستید، بوها را استشمام کنید، به صداها گوش دهید و از نسیم لذت ببرید. برخی از لذت‌بخش‌ترین چیزهای زندگی اغلب رایگان و در دسترس هستند. این مورد هم یکی از این موارد است و اگر واقعاً می‌خواهید خود را تحویل بگیرید، قدم زدن در باران را امتحان کنید؛ از نتیجه کار شگفت‌زده خواهید شد!

۸- موسیقی گوش کنید

دوستی با خود و موسیقی

موسیقی یک زبان جهانی و دریچه‌ای به درون روح‌های ماست. پیشرفت فناوری به شما اجازه می‌دهد تا دقیقاً همان موسیقی مدنظر را در لحظه موردنظرتان پخش‌کنید و دوستی با خود را زمزمه کنید. از این مسئله به سود خود استفاده کنید. فراموش نکنید فقط شما می‌دانید کدام موسیقی حالتان را بهتر می‌کند و فقط باید آن را پخش‌کنید¬. ازاینجا به بعد آماده سفر به مکانی باشید که فقط خودتان از آن مطلع هستید.

۹- مطالعه کنید

اگر به موسیقی علاقه ندارید، هیچ مشکلی نیست. از دنیا خارج شوید و خود را غرق کتاب موردعلاقه‌تان کنید. خودتان می‌دانید کدام کتاب را می‌گویم! همان کتابی که بیش از ۵ بار خوانده‌اید و هر بار با برداشتنش، توان زمین گذاشتن را نداشته‌اید. من همان کتاب را می‌گویم. این کتاب را یک‌بار دیگر بردارید و سعی کنید خود را در محیطی متفاوت با محیط فعلی‌تان تجسم نمایید. این معنای دوستی با خود است.

۱۰- به خیریه کمک مالی کنید

هیچ ترکیب شیمیایی نمی‌تواند حس فوق‌العاده کمک به شخص دیگر را به شما هدیه کند. کمک به خیریه بی‌درنگ به بدن شما دوزی از سروتونین اضافه می‌کند که نه‌تنها خلق‌وخویتان را تغییر می‌دهد، بلکه تا چند روز احساس خوشایند و مطلوبی دارید و احساس دوستی با خود همراه شماست.

۱۱- چرت بزنید!

آیا جای تعجب دارد که بهترین فعالان عرصه‌های مختلف، طی روز کمی چرت می‌زنند؟ صحبت من درباره مدیران عامل شرکت‌ها نیست؛ من درباره کودکان و خردسالان صحبت می‌کنم! این افراد کوچک یاد می‌گیرند که بدنشان هنگام عصر نیاز به چرت دارد.

اگر به قدرت چرت‌های کوتاه عصرانه اعتقاد چندانی ندارید، به تغییر رفتار کودکان قبل و بعد از چرت توجه کنید. هرچند باید در میزان چرت دقت لازم را داشت. مطمئن شوید که بعد از چرت احساس گناه نمی‌کنید؛ شما استحقاق این استراحت کوتاه را دارید!

۱۲- از چیزی که در آینه می‌بینید تمجید کنید

شما هم مثل من می‌دانید که تمجید تأثیر شگفت‌انگیزی به همراه دارد. به‌جای اینکه تمجیدها را به درون دنیا ارسال کنید، یک تمجید به آینه بدهید و درخشش بازتاب آن را تماشا کنید!

۱۳- به یک غریبه کمک کنید!

تصور کنید اگر همه ما با افرادی که نمی‌شناسیم به‌اندازه افرادی که می‌شناسیم خوب رفتار کنیم، دنیا چه جای متفاوتی می‌شود. از خانه بیرون بروید و به آنچه دنیا نیاز دارد تبدیل شوید. دوستی با خود به مهربانی با دیگران می‌انجامد. با یک غریبه مهربان باشید. به طرز عجیبی مشاهده خواهید کرد فردی که با او مهربان بوده‌اید به شخص دیگری مهربانی می‌کند و چرخه‌ای دل‌نشین ایجاد می‌شود.

۱۴- دفترچه‌های قدیمی خود را مطالعه کنید

آخرین باری که دفترچه فارغ‌التحصیلی خود را خواندید کی بود؟ به همان اندازه که به عکس‌های تلفن همراهتان نگاه می‌کنید به این دفترچه علاقه دارید؟ دقیقاً مثل عکس‌هایی که خاطرات قدیمی را تداعی می‌کنند، دفترچه خاطرات هم ابزار مفیدی برای تغییر روحیه است.

مطالعه خاطرات قدیمی می‌تواند جذاب باشد و پیشرفت شما از هنگام فارغ‌التحصیلی را به‌خوبی نمایان کند. به‌جز دفترچه فارغ‌التحصیلی از چنین مجله‌هایی کمک نمی‌گیرید؟ پس همین امروز شروع به ساخت دفترچه کنید!

۱۵- برای یک روز هم که شده تقلب کنید

روزی را برای خود اختصاص دهید که در آن هیچ‌چیز اهمیت چندانی ندارد. در دنیای تناسب‌اندام، روزی که برنامه غذایی رعایت نشود روز تقلب خواهد بود. هیچ اشکالی در داشتن چنین روزی در تقویم هفتگی وجود ندارد. این از اصول دوستی با خود است. انجام کارهای مهم را متوقف کنید (مثل کار، آشپزی، تمیز کردن و غیره) و روی چیزهایی که اهمیت ندارند تمرکز کنید (دیدن تازه‌ترین فیلم‌ها، مطالعه مجلات، گذراندن روز با پیژامه و غیره).

۱۶- چتربازی کنید

دوستی با خود و چتربازی

قطعاً این ورزش برای قلب مناسب نیست اما کسانی که عاشق ماجراجویی و هیجان هستند می‌توانند از چتربازی به‌عنوان یک درمان شیرین استفاده کنند. اضطراب پریدن با شادمانی پرواز در آسمان را نمی‌توان در هیچ محل دیگری تجربه کرد. مدت‌زمانی که از ارتفاعات آسمان تا سطح زمین سپری می‌کنید فرصت مناسبی برای فکر کردن به ابعاد مختلف زندگی است.

۱۷- سفری که پشت گوش می‌انداختید را رزرو کنید

هیچ‌چیز به‌اندازه یک مسافرت رؤیایی در تعطیلات برای انسان لذت‌بخش نیست. واقعاً مهم نیست که کجا می‌روید، فقط جایی را برای رفتن رزرو کنید. فکر کردن به تعطیلات پیش روی تان باعث می‌شود که از این سفر لذت ببرید.

۱۸- به شخصی زنگ بزنید و به او بگویید که چقدر برایتان ارزشمند است

لذت بردن و خوشی همیشه به معنای انجام کار برای خود نیست. گاهی اوقات خوشی از تماس با یک دوست و بیان احساس واقعی به او حاصل می‌شود. تصور کنید چه حسی خواهید داشت اگر به‌صورت کاملاً غیرمنتظره فردی که با او اخیراً در ارتباط نبوده‌اید به شما زنگ بزند و بگوید چقدر فوق‌العاده هستید! حالا تصور کنید که شما این کار را با آن‌ها می‌کنید؛ صبر نکنید و این کار را انجام دهید.

۱۹- ده مورد برای فوق‌العاده شدن زندگی پیدا کنید

این قسمت بسیار ساده‌است، فقط ۱۰ مورد، نه بیشتر و نه کمتر! قول نمی‌دهم که تمام این موارد برای شما فوق‌العاده باشند اما می‌توانم بگویم برخی از این موارد برایتان شاهکار خواهند بود. پس کمی زمان بگذارید تا بفهمید کدام موارد برایتان مفید است. بعدازاین که به اطلاعات دسترسی پیدا کردید، هر زمان که به روشی جدید برای دوستی با خودتان رسیدید، آن را هم به فهرست خود اضافه کنید. درنهایت فهرستی طولانی در اختیار خواهید داشت.

سخن آخر

ما درباره دوستی با خود با شما سخن گفتیم و ۱۹ روش را به شما یاد دادیم که با اجرای آن‌ها می‌توانید یقین کنید که با خودتان مهربانید. آیا شما با خودتان مهربان هستید؟ آیا این نکته‌ها را عملی کرده‌اید؟ لطفاً دیدگاه‌ها و تجربه‌هایتان را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Motivationgrid

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

۹ گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

یک نظر

  1. از نظرمن معرفت در گرانیست که به هرکس ندهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *