صفحه اصلی / بازاریابی / تبلیغات کلیکی گوگل (Pay-Per-Click Advertising) یا سئو (SEO) ؟
تبلیغات کلیکی گوگل و سئو

تبلیغات کلیکی گوگل (Pay-Per-Click Advertising) یا سئو (SEO) ؟

فرض کنید شما یک محصول جدید شگفت‌انگیز دارید و از به اشتراک گذاشتن کسب و کار خود با جهان هیجان‌زده‌اید. متأسفانه، نمی‌دانید که چگونه می‌توانید این محصول را با بسیاری از کاربران هدف خود به اشتراک بگذارید. بسیاری از مشاغل کوچک در یافتن مخاطبان مناسب با مشکل مشابه روبرو هستند.

دو استراتژی جستجوی عمومی وجود دارد که توسط آن‌ها سازمان‌ها این مشکل را حل می‌کنند: بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) و تبلیغات کلیکی گوگل (پرداخت به ازای هر کلیک) (PPC). اما کدام روش برای شما و کسب وکارتان مناسب است؟ آیا بهتر است یک رویکرد ارگانیک را دنبال کنید و مصرف‌کنندگان را از طریق رتبه‌بندی موتورهای جستجو پیدا کنید یا بهتر است از سایت های کلیکی برای تبلیغات استفاده کنید؟

این یک سؤال بازاریابی است که هر صاحب کسب‌وکار در یک زمان خاص به پاسخ آن نیاز دارد. مشکل در اینجا این است که سئو برای یک استراتژی طولانی مدت ترافیک عالی است. این بهترین روش در مواردی مانند وب‌سایت اصلی و صفحات محصول برای جذب بازدیدکننده است. از سوی دیگر تبلیغات کلیکی گوگل (تبلیغات ppc) می‌تواند مشتریان شما را از خفا بیرون ببرد و یک روش کوتاه مدت عالی برای مراجعه به وب‎سایت شما است. درواقع روشی عالی برای بدست آوردن هجوم اضافی بازدیدکنندگان است اما این استراتژی نیاز به هزینه کردن شما برای هر مشتری جدید دارد. اگر تبلیغات کلیکی گوگل در سایت تبلیغاتی را متوقف کنید، مشتریان جدید را از بین می‌برید.

تبلیغات کلیکی گوگل و استراتژی جستجو

بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) چیست؟

بهینه‌سازی موتور جستجو، (SEO) درمورد ترافیک جستجوی ارگانیک مربوط به وب‌سایت شما از طریق موتورهای جستجو است. بسته به نوع کسب و کار شما و میزان رقابت در آن، می‌تواند نتایج SEO  برای مدت زمان زیادی طول بکشد. برخی از کسب و کارها ماهانه مقدار زیادی برای بهبود رتبه خود هزینه می‌کنند، اما آیا ارزش آن را دارد؟

در این روش شما در مورد نحوه هدایت ترافیک به سایت خود مقداری کنترل دارید، زیرا SEO رفتار کاربر را تجزیه و تحلیل می‌کند و به شما امکان می‌دهد پیام‌رسانی و وب‌سایت خود را تنظیم یا بهینه‌سازی کنید تا ارتباط لینک‌های خود را افزایش داده و آن‌ها را حفظ کنید.

همانطور که موتور جستجو اجازه می‌دهد در لیست جستجوها قرار بگیرید. اگر کار خود را به درستی انجام دهید و بتوانید در موتورهای جستجو در رتبه‌های بالاتری قرار بگیرید، اعتبار خود را به میزان قابل توجهی افزایش خواهید داد. کاربران به گوگل اعتماد دارند و اگر لینک‌های شما در نتایج جستجوی آن‌ها زیاد ذکر شده باشد، به کسب و کار شما نیز اعتماد خواهند کرد.

نکته خوب در مورد SEO این است که به محض رسیدن به رتبه‌های بالاتر در گوگل، تمایل به ماندن در آن خواهید داشت. تا زمانی که رقابت شما به طور جدی در SEO شروع نشود تا شما را مورد ضرب و شتم قرار دهد، می‌توانید ماه‌ها در همان وضعیت بمانید. این بدان معناست که اگر یک کلمه کلیدی با ترافیک بالا با بیش از 10،000 جستجو در ماه داشته باشید، اگر جزء 3 رتبه اول گوگل شده باشید، به تعداد زیادی ترافیک جستجوی ارگانیک خواهید رسید.

سئو همچنین می‌تواند نسبتاً مقرون‌به‌صرفه باشد. اگر در این زمینه تخصص دارید، پس به جز صرف زمان لازم نیست هزینه زیادی برای این کار خرج کنید.

از طرف دیگر، اگر می‌خواهید آن را به افراد حرفه‌ای واگذار کنید، می‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد. اما این را هم درنظر بگیرید زمانی که به میزان ترافیک و تبدیل‌های زیادی رسیدید، می‌توانید سودی چند برابر کسب کنید.

تبلیغات کلیکی گوگل و سئو در موتور جستجو

تبلیغات کلیکی گوگل (PPC) چیست؟

تبلیغات کلیکی گوگل یا پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) در مورد نتایج فوری و بازدیدکنندگان از کلمات کلیدی مربوطه در موتورهای جستجو است. تنها در عرض چند دقیقه، می‌توانید یک کمپین تبلیغات کلیکی گوگل در سایت تبلیغاتی تنظیم کنید و افرادی را به وب‌سایت خود هدایت کنید. ممکن است تنظیم یک کمپین بسیار آسان باشد، اما اگر می‌خواهید نتایج خوبی را ببینید، باید برنامه‌ریزی و تلاش زیادی را انجام دهید.

زیبایی تبلیغات کلیکی گوگل این است که به بازدیدکنندگان بسیار هدفمند اجازه می‌دهد تا به وب‌سایت شما بیایند. نه تنها می‌توانید موقعیت مکانی کاربر را هدف قرار دهید بلکه می‌توانید به سن، پیشینه و درآمد آن‌ها نیز رسیدگی کنید.

اگر تازه شروع به کار کرده‌اید، بودجه بازاریابی شما می‌تواند خیلی ضعیف باشد. آیا همه این‌ها را در سئو سرمایه‌گذاری می‌کنید و تا زمان نتیجه‌گیری صبر می‌کنید؟ یا امروز در تبلیغات کلیکی گوگل در سایت های کلیکی سرمایه‌گذاری می‌کنید و برای هزینه‌های تبلیغات خود دعا می‌کنید که شما را ورشکسته نکند؟ ایران مدیر در این مقاله برای پاسخ دادن به این سوالات نظرات ارزشمند چندین کارشناس صنعتی را بیان می‌کند.

تبلیغات کلیکی گوگل

صنعت خود را بشناسید

پاسخ به سؤال «SEO یا PPC» بستگی به آنچه وب‌سایت شما انجام می‌دهد، بودجه بازاریابی شما و رقابت دارد. اگر در صنعت جاه‌طلب با اقتدار پایدار هستید، شانس موفقیت شما در سئو بسیار بالا است و بنابراین واقعاً نیازی به تبلیغات کلیکی گوگل در سایتهای کلیکی ندارید.

از سوی دیگر، اگر شما وارد بازار بالقوه‌ای می‌شوید، ایده خوبی است که بودجه خود را بین SEO و PPC توزیع کنید. به گفته تام واتون، مدیر بازاریابی جستجو در وب سایت Varn، این امر به این دلیل است که تبلیغات در سایت تبلیغاتی به‌سرعت کمک می‌کند تا کسب‌وکار را به وب‌سایت خود هدایت کنید. در بازار بالغ، تبلیغات کلیکی گوگل نیز راه خوبی برای درک بهتر کلمات کلیدی است. این می‌تواند بعداً در استراتژیک کردن سئو کمک کند.

هر دو روش موثری برای هدایت بازدیدکنندگان به یک وب‌سایت هستند، اما یک روش می‌تواند برای شرایط خاص بسیار خوب کار کند، در حالی که با روش دیگر، ممکن است در همان وضعیت با مشکلاتی در ایجاد ترافیک روبرو شوید.

برای موفقیت در هر دو روش یا با هر دو روش، بازاریابان باید نقاط قوت و محدودیت‌های خود را بدانند تا بتوانند در شرایط مطلوب به درستی اعمال کنند.

اگر می‌خواهید ترافیک طولانی مدت ایجاد کنید، SEO بسیار عالی است، اما می‌تواند چندین ماه طول بکشد تا شروع به دیدن نتایج کنید. از طرف دیگر، تبلیغات کلیکی گوگل بسیار سریع است اما هزینه بسیار زیادی دارد.

با استفاده از SEO برای وب‌سایت اصلی خود و PPC برای صفحات فرود شخصی، می‌توانید از هر دو روش بهترین استفاده را ببرید. همچنین، اگر تازه وارد کار خود شده‌اید، ممکن است در ابتدا در سایت های کلیکی سرمایه‌گذاری کنید تا چند مشتری اول خود را در حالی که در SEO برای مدت طولانی سرمایه‌گذاری می‌کنید، بدست آورید.

برند و مخاطب خود را درک کنید

همه وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارها نمی‌توانند به‌خوبی در هر دو SEO و PPC کار کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک محصول یا خدمات نوآورانه‌ای دارید که مردم آن را جستجو نمی‌کنند، نیازی به سئو نخواهد بود زیرا هیچ‌کس دنبال کلمات کلیدی که رتبه‌بندی می‌کنید، نیست. به طور مشابه، اگر محصول شما دارای حاشیه‌های بسیار کم باشد، تبلیغات کلیکی گوگل در سایتهای کلیکی ممکن است انتخابی درست نباشد زیرا دراین صورت پول بیشتری را نسبت به درآمد خود از دست می‌هید. Dario Zadro، استراتژيست وب، نشان می‌دهد که بازاریاب‌ها سؤال‌های زير را مطرح می‌کنند:

آيا وب‌سایت شما هرگونه ترافيکي را دريافت می‌کند؟ آیا وب‌سایت شما یک استراتژی محتوای معتبر برای بازدیدکنندگان را پشتیبانی می‌کند؟ آیا یک محصول یا خدمات ابتکاری دارید؟ او می‌گوید وقتی کسب‌وکارها برند و مخاطبشان را درک می‌کنند؛ می‌توانند راهكارهای محتوای مؤثر را كه برای جستجوگرها حیاتی هستند، ایجاد كنند. بااین‌حال، درحالی‌که بازگشت سرمایه می‌تواند به‌راحتی قابل‌اندازه‌گیری باشد در مورد تبلیغات کلیکی گوگل، یا سئو این کار آسان نیست. این به‌ویژه در مراحل اولیه کسب‌وکار شما واقعیت دارد، زیرا بازگشت از بهینه‌سازی جستجو (SEO) تنها در طولانی‌مدت قابل مشاهده است.

شروع به جستجو در SEO

استارتاپ‌ها (کسب‌وکارهای نوپا) که مایل به کسب مشتری هستند اغلب برنامه‌های SEO خود را به تأخیر می‌اندازند و مشتریان را از طریق سایت های تبلیغاتی جذب می‌کنند؛ اما به گفته‌ ‌بیل سبلد (Bill Sebald)، صاحب فیلترینگ گرینلن SEO، این یک فرصت ازدست‌رفته است. او اشاره می‌کند که گوگل زمانی که  وب‌سایت‌های جدید می‌آید، یک رویکرد «انتظار و دیدن» را اتخاذ می‌کند زیرا ممکن است بسیاری از وب‌سایت‌ها در آینده رها شوند یا به هرزنامه‌ها تبدیل شوند. او توصیه می‌کند که کسب‌وکارها در کنار تبلیغات گوگل در سایتهای کلیکی ، سئو را نیز در نظر بگیرند: «مطمئن شوید که سایت ازنظر فنی بی‌عیب و نقص است و موضوعات و ارتباطات قوی هستند.» سابالد می‌گوید: افراد (و وب‌سایت‌ها) درباره شما صحبت می‌کنند که به‌نوبه خود لینک‌ها را ایجاد می‌کند و به سایر سیگنال‌های گوگل تجدیدنظر می‌کند. به گفته‌ او تمرکز بر تبلیغات کلیکی گوگل در سایت تبلیغاتی باید زمانی بین راه‌اندازی سایت و زمانی که ترافیک طبیعی شروع به رشد می‌کند، باشد.

هنگامی‌که شک دارید، از تبلیغات کلیکی گوگل (PPC) استفاده کنید

اغلب استارتاپ‌ها در مورد کلمات کلیدی برای هدف‌گذاری و یا بازگشت سرمایه (ROI) از کانال‌های بازاریابی مختلف مطمئن نیستند. به گفته Jonathan Bentz، مدیر بازاریابی Netrepid در پنسیلوانیا، زمانی که یک نفر مطمئن نیست، ایده خوبی برای شروع تبلیغات در سایت های کلیکی است. او توصیه می‌کند که کار را با یک بودجه کوچک و یک مجموعه‌ «واژه‌های کلیدی» که کمپین را قادر می‌سازد تا با کمترین پیچیدگی یا آزمودن انجام شود، شروع کنید. به‌این‌ترتیب، شما قادر به شناسایی کلیدواژه‌های برتر و پیام‌هایی هستید که می‌تواند برای بهینه‌سازی سایت برای سئو استفاده شود. Bentz، بااین‌حال، اشاره می‌کند که در مورد خدمات یا B2B، هزینه هر کلیک در سایت های کلیکی ممکن است بسیار زیاد باشد. در چنین مواردی بهتر است که بر روی SEO تمرکز کنید.

بازاریابی را فراموش نکنید

مهم نیست که چگونه صفحات شما از دیدگاه SEO و تبلیغات ppc خوب باشد، همه مشتریان هدف شما برای اولین بار از شما خرید نمی‌کنند. بسته به جایگاه شما، ممکن است چندین مرحله از ارتباطات بازاریابی نیاز داشته باشید تا مشتریان بتوانند کیف پول خود را باز کنند. مواقع دیگر، ممکن است به مشتریان هدف خود بسته به دوره‌ محصول خود به‌صورت دوره‌ای نیاز داشته باشید.

به‌عنوان‌مثال، اگر خدمات تعمیر و نگهداری خودرو را ارائه دهید، ایده خوبی است که هر شش ماه برای ارائه خدمات به مشتریان خود مراجعه نمایید. راه اصلی این است که از تبلیغات کلیکی گوگل برای پیشگویی استفاده کنید. برنان فلپس، مدیرعامل شرکت Big Leap، مستقر در یوتا، اشاره می‌کند که به دنبال راه‌اندازی یک کسب‌وکار، کارآفرینان اغلب راه‌اندازی کدهای ردیابی و بازاریابی مجدد را فراموش می‌کنند. درواقع باید بتوان به وسیله سایت تبلیغاتی مخاطبان خود را به وب‌سایت خود بازگرداند و درنتیجه به بهبود درآمد کمک می‌کند.

63٪ از مردم اعلام كردند كه بر روی يک تبلیغات گوگل كليک می‌كنند. CTR بالا هدفی است که PPC و SEO را هدایت می‌کند و اگر اکثر مصرف‌کنندگان مورد بررسی گزارش دهند که روی یک تبلیغ کلیک می‌کنند، این یک آمار قانع‌کننده برای سرمایه‌گذاری در سایت های کلیکی است.

پس چگونه این نصیحت‌ها را به اجرا درآوریم؟ این روند شش مرحله‌ای کوتاه باید به شما در شروع کار کمک کند.

1. یک کمپین تبلیغات کلیکی گوگل (تبلیغات ppc) را برای شناسایی کلمات کلیدی که تبدیل و اعتبار کسب‌وکار شما را تعیین می‌کنند، اجرا کنید.
2. از اطلاعات کلمه کلیدی برای ایجاد یک استراتژی بهینه‌سازی جستجو در سایت از زمان راه‌اندازی استفاده کنید.
3. از بخشی از بودجه بازاریابی ماهانه خود برای سرمایه‌گذاری در سایت های کلیکی استفاده کنید.
4. راه‌اندازی یک کمپین جامع تبلیغات کلیکی گوگل (تبلیغات ppc) در سایت تبلیغاتی برای شروع جذب مشتری از تاریخ شروع تا زمانی که ترافیک طبیعی حرکت می‌کند.
5. همان‌طور که سایت شما رتبه‌بندی‌های ارگانیک را ارتقا می‌دهد، تخصیص بودجه‌تان را کاهش می‌دهد تا هزینه PPC کاهش یابد و هزینه‌های SEO و سایر استراتژی‌های بازاریابی را افزایش دهد.
6. بازاریابی مجدد به بازدیدکنندگان گذشته برای بهبود تبدیل و تکرار خرید کمک می‌کند.

در نهایت، هر استراتژی که انتخاب کنید به نیاز، بودجه و ماموریت کسب و کار شما بستگی دارد. اغلب اوقات، سازمان‌ها در هر دو سئو و تبلیغات گوگل در سایتهای کلیکی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا ببینند کدام استراتژی به آن‌ها در رشد بهتر کمک خواهد کرد.

منبع:

Entrepreneur.com

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *