صفحه اصلی / رهبری / نشاط در کار چگونه باعث بهره وری بیشتر در کسب‌ و کارتان می‌شود؟
نشاط در کار

نشاط در کار چگونه باعث بهره وری بیشتر در کسب‌ و کارتان می‌شود؟

نشاط در کار و شاد بودن کارمندان یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای افزایش بهره‌وری و رضایت مشتریان است. آیا به این واقعیت پی برده‌اید؟ خیلی از مدیران این واقعیت ساده را متوجه نمی‌شوند. ایران مدیر در این مقاله به موضوع نشاط در کار و کارمند شاد و نقش آن در کسب‌و‌کار می‌پردازد.

ممکن است شما به‌عنوان مدیر بر سر کارکنان خود فریاد بزنید، مدارک را بازبینی کنید، گزارش‌های 8 ماه پیش را که ممکن است خطایی در خود داشته باشند را بررسی کنید. شاید فکر کنید یک کارمند درمانده، بهترین کارمند است.

حقیقت این است که وقتی نشاط در کار وجود دارد و کارمندان شما خوشحال هستند، زندگی برای همه، به‌خصوص مشتریان شما بهتر است. درواقع کارمندان خوشحال، کسب‌و‌کار‌تان را کارآمدتر می‌کنند و شما رهبری تواناتر در سازمانتان خواهید بود.

کارکنان شاد به معنای مشتریان شاد هستند!

مهم نیست که محصول شما چقدر عالی یا ایده شما چقدر درخشان باشد. اگر کسی ایده شما را نپذیرد، کسب‌وکار شما شکست خواهد خورد. مطالعه یک شرکت داروسازی نشان می‌دهد که وفاداری مشتریان با خوشحال بودن کارمندان افزایش‌یافته است.

به این فکر کنید که وقتی با شخصی ملاقات دارید که از کار خود ناراضی است، این نگرش جلسه را خسته‌کننده و ناخوشایند می‌کند، اما اگر فروشنده یا مدیر واقعاً شاد و دلپذیر باشند، شما هم مشتاقانه منتظر جلسه خواهید شد. در این حالت متوجه می‌شوید که مشتریان علاقه‌ بیشتری نسبت به خریداری محصولات شما دارند.

اگر با شما در فروشگاهی به‌عنوان مشتری به‌درستی رفتار نشده باشد، به‌احتمال‌زیاد به آنجا باز نمی‌گردید. اگر کارمندان از شغل یا محل کار خود ناراضی باشند و نشاط در کار نباشد، به‌احتمال‌زیاد با مشتریان شما به‌درستی رفتار نمی‌کنند. درنتیجه قطعاً شما صف طولانی از مردم برای خدمت‌رسانی نخواهید داشت.

 نشاط در کار و رضایت مشتریان

کارکنان شاد عملکردی بهتری دارند

در یک مطالعه، به کارمندان «شوک‌های شادی» داده شد. گرچه این ممکن است خنده‌دار به نظر برسد، اما شوک‌های شادی درواقع فیلم‌های کمدی ده‌دقیقه‌ای یا دریافت نوشیدنی و میان وعده بودند. این مطالعه نشان داد که این روش‌ها کارمندان را شادتر می‌کند و این افراد تقریباً 12٪ کارآمدتر از گروهی که چیزی دریافت نکرده بودند عمل کردند.

شرکت‌کنندگانی که این فیلم‌ها را تماشا و سپس شروع به انجام وظایف کردند، در سطح بالاتر و دقت بیشتری جایگاه خود را حفظ کردند. به کار بردن این روش‌ها برای افزایش بهره‌وری، مبادله بدی نیست. این موضوع نشان می‌دهد که داشتن یک ذهنیت درست و مثبت می‌تواند بر عملکرد کاری تأثیر بگذارد. کارمندان ناراضی احتمال حضور ضعیف، فرسودگی و استرس بیشتری را تجربه می‌کنند.

برای مثال به زندگی خودتان فکر کنید. وقتی دیر از خواب بیدار شوید، به خاطر عجله‌ای که دارید، قهوه را روی بلوز خود می‌ریزید و بعد به خاطر تاخیر به وجود آمده به مدت 10 دقیقه باید به دنبال جای پارک خودرو بگردید. پس از این اتفاقات، دیگر نمی‌توانید به‌درستی سرکار انجام‌وظیفه کنید. کارمندان شما درست مثل شما انسان هستند و داشتن روحیه بد بر عملکرد آن‌ها تأثیر می‌گذارد. درست است که شما نمی‌توانید از ریختن قهوه آن‌ها جلوگیری کنید، اما در عوض می‌توانید محیط کاری را که آن‌ها تجربه می‌کنند کنترل کنید.

نشاط در کار به معنای سود بیش‌تر برای کسب‌وکار است

در یک مطالعه قدیمی، شرکت‌هایی که از 1998 تا 2005 وارد لیست 100 شرکت برتر کار در Fortune شده بودند، موردبررسی قرارگرفته و مشخص شد که شرکت‌های موجود در این لیست، 14 درصد افزایش قیمت سهام را در مقایسه با میانگین 6 درصد برای کل شرکت‌ها مشاهده کرده‌اند.

این‌یک تفاوت فاحش است، درحالی‌که داده‌ها قدیمی‌ هستند، هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنید امروزه اعمال نمی‌شود. برخلاف بسیاری از نظرسنجی‌ها، این کار فقط به درخواست واحد منابع انسانی برای پاسخ به سؤالات انجام نمی‌شود بلکه در این مطالعات آن‌ها کارمندان واقعی را بررسی می‌کنند. شما بدون داشتن نشاط در کار کارمندان شاد، در فهرست 100 شرکت برتر قرار نمی‌گیرید.

تفاوت فاحش قیمت سهام نشان می‌دهد که این شرکت‌ها درواقع عملکرد بهتری دارند. به گفته‌ دکتر نوئل نلسون شرکت‌هایی که به نفع کارکنان خود کار می‌کنند، کارمندانشان هم نهایت سعی و تلاش خود را برای شرکت انجام می‌دهند. دکتر نویل نلسون روانشناس بالینی و نویسنده کتاب «می‌توانید با ساختن کارمندان خوشحال، درآمد بیشتری کسب کنید» است.

تغییراتی که باعث می‌شود کارمندان شما خوشحال باشند

اگر شما مدیرعامل هستید، تقریباً می‌توانید کاری را که بودجه به شما اجازه می‌دهد انجام دهید، اما اگر مدیر صف یا مدیریت منابع انسانی باشید، ممکن است شما تابع تصمیمات مدیران بالادستی خود باشید. این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید تغییراتی ایجاد کنید. پنج کاری که باعث نشاط در کار و افزایش شادی کارمندان در محل کار می‌شود، عبارتند از:

 به زورگویی و قلدری سازمانی پایان ببخشید

نشاط در کار و زورگویی

از زورگوها نترسید. اگر مشکلاتی را برای کارمندان شما ایجاد می‌کنند، نباید آن‌ها را به سازمان خود راه دهید. یک قلدر می‌تواند به‌شدت به خوشبختی در واحد شما آسیب برساند.

 پرداخت‌های عادلانه داشته باشید

مطمئناً شما نمی‌توانید ساختار پرداخت شرکت را تغییر دهید، اما بر بودجه بخش خود و آنچه به کارمندان می‌پردازید، کنترل دارید و با مدیریت راهبردی آن را هدایت می‌کنید. اگر همه کارمندان شما حقوق خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، آیا به احساس کسی ضربه‌ای وارد می‌شود؟ اگر چنین است، به طرح جبران خدمت خود نگاهی بیندازید و برای رفع آن تلاش کنید.

 بازخورد‌های مثبت و منفی را با ساختاری سازنده اعمال نمایید

بعضی‌اوقات، مدیرانی که کارمندان شاد می‌خواهند، در گفتن چیزهای منفی تردید دارند، اما این مسئله باعث نشاط در کار و شادی کارمندان نمی‌شود و گاهی باعث ناامیدی می‌شود. کارمندان به‌طورجدی می‌خواهند بدانند که چگونه کار می‌کنند. تا زمانی که به عملکرد خوب و بد اشاره‌کرده و پیشنهادهایی در مورد چگونگی پیشرفت بهتر آن‌ها ارائه دهید، کارمندان شما از بازخورد استقبال می‌کنند و برای بهتر شدن تلاش می‌کنند. هیچ‌کس دوست ندارد در کار خود احساس بی‌کفایتی کند.

 کار خوب را با ترفیع، پاداش دهید

برخی از مدیران بیشتر نگران موقعیت شغلی خود هستند تا اینکه به فکر کارکنان خود باشند. اگر می‌خواهید کارمندانتان رشد کنند، کمک به ترفیع گرفتن آن‌ها می‌تواند باعث تقویت انگیزه آن‌ها شود. آموزش و توسعه افراد باعث محبوبیت شما می‌شود.

 مودب، با احترام و خوش‌رفتار بمانید

این امری اساسی است، اما بسیاری از مدیران از این امر غفلت می‌کنند. برای مثال: شما می‌گویید «من رک هستم. این شخصیت من است»، اما به‌نظرکارمندان، شما یک آدم بی‌شخصیت هستید. با مردم خوب رفتار کنید. مشکلات را حل کنید و با بدرفتاری با دیگران برخورد نکنید و مطمئن شوید که شخصیت کلی شما خوب، دلپذیر و قابل‌دسترسی است.

سخن آخر

در این مقاله به موضوع رابطه کارمندان شاد و رونق کسب‌وکار اشاره شد. هم‌چنین شیوه رفتار مدیران برای ایجاد شادی در میان کارمندان بررسی گردید. آیا شما در برخورد با نیروهایتان، به این موارد توجه داشته‌اید؟ فکر می‌کنید چقدر مدیران ایرانی برای داشتن نشاط در کار تلاش می‌کنند؟ لطفاً تجربه‌هایتان را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Thebalancecareers

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *