صفحه اصلی / توسعه فردی / شادی یا افسردگی، این شمایید که انتخاب می کنید مابقی عمر خویش را چگونه سپری کنید.
شادی

شادی یا افسردگی، این شمایید که انتخاب می کنید مابقی عمر خویش را چگونه سپری کنید.

شادی مهم است و شاید در آخر روز، همه ما به دنبال شادی و شادکامی باشیم. همه دوست دارند شاد باشند و بتوانند از زندگی لذت ببرند اما بر سر راهشان موانع بسیاری هست که اجازه نمی‌دهد شاد باشند. بعضی‌ها شادی را به‌سلامتی خود گره می‌زنند، بعضی‌ها به مقدار موجودی حسابشان و بعضی‌های دیگر به شغل مطلوب یا وضعیت بدنی، اما بسیاری از افراد با وضع بدنی خوب، حساب بانکی مملو از پول و شغل استثنایی را می‌بینیم که واقعاً شاد نیستند و از وضع خود لذت نمی‌برند.

البته این سخنان به این معنی نیست که داشتن موارد بالا نمی‌تواند منجر به شادی شود و اساساً افرادی که فاقد درآمد کافی، شغل عالی و … هستند شادتر از بقیه‌اند، به‌هیچ‌وجه، بحث اساسی این است که شادی مفهومی درونی است و باید از درون به دنبال آن گشت.

ایران مدیر در این مقاله به شما کمک می‌کند تا به‌دور از درگیر شدن در مفاهیم پیچیده و عجیب‌وغریب عرفانی و کیهانی یا مطالب غیرعملی و انتزاعی، با برخی از باورهای ایجادکننده شادی آشنا شوید.

مقاله خود را با این کلام مولانا شروع می‌کنیم:

معمولاً افراد در زندگی خود الگوهایی دارند که بر اساس آن‌ها فکر می‌کنند و زندگی خود را شکل می‌دهند. معمولاً این الگوها به‌صورت ناخودآگاه هستند و افراد به‌قدری به آن‌ها خو گرفته‌اند که نمی‌توانند وجود آن‌ها را ببینند. برای درک بهتر الگوها و نقش آن‌ها در ایجاد شادی، بیایید نگاهی به ذهن و کارکرد آن بیندازیم.

وقتی راه می‌روید، آیا به هر گامی که برمی‌دارید فکر می‌کنید؟ هنگام جویدن آدامس، آیا اساساً به جویدن آدامس و اینکه آدامس در دهان شما در چه موقعیتی قرار دارد، ذره‌ای فکر می‌کنید؟ درنهایت در زمان خواب، آیا بر روی دم و بازدم خود در خواب تمرکز می‌کنید؟ به‌احتمال‌زیاد پاسخ شما خیر است.

شما تمامی موارد بالا را با ذهن ناهشیار خود انجام می‌دهید و از ذهن هوشیار خود کمک نمی‌گیرید. روانشناسان دراین‌باره می‌گویند که ذهن همچون کوه یخی است که تنها بخش کوچکی از آن را می‌بینیم و مابقی آن در زیرآب قرار دارد و ما قادر به دیدن آن نیستیم همین بخش نامشهود هست که شادکامی و شادی ما را مشخص می‌کند و زندگی ما و دستاوردهای ما را تعیین می‌کند.

 شادی و ذهن ناهشیار

آیا ته به حال با افرادی روبه‌رو شده‌اید که همیشه دیرشان شده؟ یا با افرادی که همیشه سرماخورده‌اند و در بستر بیماری افتاده‌اند؟ افراد بدشانس، افرادی که بسیار تلاش می‌کنند اما در دقیقه نود، اتفاقی غیرمنتظره و عجیب برایشان می‌افتد و شکست می‌خورند؟

معمولاً این افراد به سبب برنامه درونی که در ذهن ناهشیارشان تنظیم‌شده است، محکوم‌ به فعالیت و عمل طبق الگویی مشخص هستند. الگویی که درنهایت آن‌ها را از شادی جدا می‌کند. برای مثال فردی که همیشه با دیر به مصاحبه‌های شغلی می‌رسد و نمی‌تواند برای مصاحبه شغلی، به‌موقع حاضر شود، ممکن است زمانی نهایت تلاش خود را کند تا یک ساعت زودتر به محل مصاحبه شغلی برسد اما به شکل عجیبی، با مشکل دیگر روبه‌رو می‌شود که به‌کلی زمان‌بندی وی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

الگوهای برجسته‌ای که شادی را از شما می‌ربایند

الگوهایی که افراد را از شادی دور می‌کنند، می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند اما برجسته‌ترین الگوها، عبارت‌اند از:

الگوهای داستانی

معمولاً این افراد هر موقع که شما را می‌بینند داستان طویلی از پیشامدها و حوادثی دارند که در زنگی و در مدت زمان کوتاهی که آن‌ها را ندیده‌اید، برایشان اتفاق افتاده است. کافی است که شما اشتباه مرگبار خود را مرتکب شوید و از آن‌ها سؤال کنید که «حالتان چطور است؟» همیشه داستانی برای بدبخت بودن و شاد نبودن وجود دارد. از سوختن غذا و آتش گرفتن خانه گرفته تا مردن گربه خانگی‌شان و … . افرادی که درون الگوهای داستانی برای بدبخت بودن افتاده‌اند، می‌توانند تا ابد برای شما از موارد عجیب‌وغریبی که برایشان اتفاق افتاده سخن بگویند.

هرزمانی که زندگی اندکی حالت طبیعی به خود بگیرد، ذهن ناخودآگاه می‌گوید: صبر کن، به نظر نمی‌رسد که این میزان شادی عادی باشد و خیلی زود داستانی دیگر رخ می‌دهد که شادی اندک ایجادشده فرد را از بین می‌برد و روز از نو روزی از نو.

در مورد اینکه چگونه می‌توان بر این الگوها فائق آمد اندکی دیگر توضیح می‌دهیم، اما اجازه دهید به الگوهای دیگر هم اشاره‌کنیم.

الگوی تصادف

بسیاری از افراد استعداد عجیبی برای درگیر شدن در اتفاقات و حوادث دارند. تصادف با خودرو، تصادف با موتورسیکلت، برق‌گرفتگی و … . معمولاً این اتفاقات با نوع خودرو و زمان حادثه، رابطه نزدیکی دارند. هر وقت که فرد خودرویی نو سوار است، احتمال تصادف وی افزایش می‌یابد. هر زمانی که وی شادتر است، احتمال ایجاد حادثه برای وی بیشتر است.

از همین رو هست که جمله شادی به ما نیامده، بعد از هر بار حادثه و تصادف از زبان این افراد شنیده می‌شود.

شادی و الگوی تصادف

الگوی بیماری

افراد با الگوی بیماری، معمولاً در اکثر مواقع بیمار هستند، سالی چند بار سرما می‌خورند. اگر برای آن‌ها موقعیت شغلی خوبی ایجاد می‌شود، یک بیماری عجیب‌وغریب به وجود می‌آید و آن‌ها را در همان سطوح پیشین موفقیت و شادی نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد رشد کنند. برخی از افراد هر شنبه، هنگام شروع کار، با سردرد، سرگیجه و مشکلاتی ازاین‌دست به سرکار خود می‌روند که البته نتیجه چندان شادی‌بخش نخواهد بود.

شادی و الگوی بیماری

الگوی ورشکستگی

معمولاً افراد با الگوی ورشکستگی اگر به طلا هم‌ دست بزنند، بعد از مدتی تبدیل به خاکستر می‌شود. مهم نیست که در کدام بازار و در چه شرایط اقتصادی باشد، این افراد همیشه ورشکسته هستند و به خاطر همین الگو شاد نیستند.

معمولاً در اکثر مواقع، این افراد نمی‌دانند واقعاً چه اتفاقی افتاده است و چرا و چگونه ورشکست شده‌اند. آن‌ها معمولاً شرایط اقتصادی، سیاست‌های دولت و کم بودن درآمدشان را علت می‌دانند، اما اگر درآمد این افراد نیز دو برابر شود، بازهم گره‌ای از کار آنان باز نمی‌شود و آن‌ها همچنان ورشکسته هستند و روی شادی را نخواهند دید.

الگوی تغییر شغل

افراد درگیر در این الگو، هیچ‌وقت از شغل فعلی خویش راضی نیستند و همواره دلایل یکسانی برای خروج از کار خویش دارند. معمولاً به رزومه کاری این افراد که نگاه کنید، مدت‌زمان یکسان، برای مثال دو سال، در یک شغل بوده‌اند و سپس آن شغل را به دلایلی ترک کرده‌اند. مجدداً شغلی دیگر گرفته‌اند و این الگو بازهم تکرار شده است. دلایل هم معمولاً مشخص و معین است: شغل یادگیری نداشت، رئیس ما فرد خوبی نبود و…

افراد درگیر در الگوی تغییر شغل، هیچ‌گاه نمی‌توانند از شغل خود به‌عنوان یک منبع شادی لذت ببرند و بنابراین همیشه مست اصل و خسته و نگران هستند. این افراد در جست‌وجوی شغلی هستند که اساساً وجود خارجی ندارد.

الگوی دیگران همیشه حق مرا می‌خورند

همان‌طور که از نام این الگو برمی‌آید، افراد درگیر در این الگو همواره قربانی خشونت‌های دیگران هستند. دیگرانی که بسیار ظالم و بی‌رحم بوده‌اند و همچون جلادانی، حق‌وحقوق آن‌ها را پایمال کرده‌اند. از قرارگیری در رابطه‌ای یک‌طرفه و آشنایی با افراد ناجور گرفته تا شراکت مالی و … . معمولاً افراد درگیر در این الگو همیشه قربانی دیگران هستند.

شاید بتوان گفت که افراد فوق‌الذکر قربانی بودن را آموخته‌اند و آن را به‌صورت غیرارادی دنبال می‌کنند.

تغییر الگوها

شما می‌توانید یک‌لحظه به خود و شرایط فعلی خود نگاه کنید و الگوهای درونی خویش را، چه خوب و چه بد تشخیص دهید. الگوهایی که شادی را از زندگی شما می‌ربایند و ابداً ربطی به محیط بیرونی شما ندارند.

احتمالاً با خواندن الگوهای بالا، مصادیقی از این الگوها را در خود و افراد دوروبرتان یافته باشید و در تمام طول خواندن مقاله، به این سؤال فکر کنید که چگونه می‌توانید الگوی خود را تغییر دهید و الگویی مثبت را ایجاد کنید که منجر به ایجاد موفقیت و شادی برای شما گردد. پاسخ شما این است:

زندگی زمانی تغییر می‌کند که شما تغییر کنید.

شادی و تغییر

تغییر الگوهای درونی ما هیچ‌وقت کار ساده‌ای نبوده است و قرار هم نیست که با خواندن یک مقاله بتوانید این کار را انجام دهید؛ اما باید توجه داشته باشید که تغییر الگوی درونی، در عین دشوار بودن، کاری به‌شدت لازم و ضروری است. یک نکته بسیار مهم را باید به یاد داشته باشید که هرزمانی که شما به دنبال ایجاد تغییر در خود و الگوهای درونی خویش هستید، موانع نیز به شکل عجیب و غیرقابل‌باوری نمایان می‌شوند و سد راه شما قرار می‌گیرند. البته من این موانع را، نشانه‌هایی می‌دانم که به ما خاطرنشان می‌کند که در مسیر تغییر قرار گرفته‌ایم.

برای مثال هرکس که تجربه رژیم گرفتن و لاغر شدن را داشته است، می‌داند که به‌محض نیت کردن برای گرفتن رژیم، به‌احتمال‌زیاد به مهمانی دعوت می‌شود که مقادیر زیاد خوراکی خوشمزه و چاق‌کننده، به وی تعارف می‌شود. هفته بعدی، جلسه فارغ‌التحصیلی دوستتان و جشن بعدازآن پیش می‌آید و همین‌طور این موانع تکرار می‌شوند.

یا برای مثال دیگر، فرض کنید شما تصمیم می‌گیرید که کمتر خرج کنید و بیش‌تر پس‌انداز نمایید؛ بنابراین دیگر در بیرون غذا نمی‌خورید و سعی می‌کنید غذای خود را در خانه صرف نمایید. در همین حین لب تاب شما دچار مشکل می‌شود و تمامی مقادیر پس‌انداز شده را صرف خود می‌کند. راه‌حل این قضایا پذیرش این اصل است که:

تمامی تغییرات در این دنیا با مقاومت روبرو می‌شوند و ما می‌توانیم از این مقاومت‌ها به‌عنوان نشانی که درست بودن مسیر تغییر را به ما نشان می‌دهند استفاده کنیم یا خیلی ساده ناامید شویم.

الگوها را چگونه می‌توان تغییر داد

برای شاد بودن، بعدازآنکه الگوهای غالب خود را شناختیم و دانستیم که تغییر همراه با درد و مقاومت خواهد بود باید به همان شکل که الگوهای سابقمان شکل‌گرفته‌اند، الگوهای جدیدی برای خود ایجاد کنیم.

الگوهای ما از کودکی و با توجه به محیطی که در آن رشد کرده‌ایم شکل می‌گیرند. این محیط شامل پدر و مادر و اطرافیانی است که از بدو تولد دوروبر کودک بوده‌اند و بر او تأثیر گذاشته‌اند. برای مثال کودکی که والدین وی، بعد از هر بار گریه کردن به او غذا داده‌اند تا آرام شود، به‌احتمال‌زیاد در بزرگ‌سالی یاد می‌گیرد تا در مواجه با احساسات بد و ناخواسته‌، به‌جای استفاده از مهارت‌های زندگی سالم، خیلی آسان به غذا پناه ببرد و از همین رو چاق شود.

بر همین مبنا افرادی که به دنبال تغییر الگوهای خویش هستند باید دوروبر خود را پر از افراد و کتاب‌های مثبت و امیدبخش کنند و از درون، مورد زیر را اصلاح نمایند.

خودانگاره

آیا تابه‌حال به این نکته توجه کرده‌اید زمانی که حس خوبی به خوددارید، مابقی افراد نیز به شما همین حس را دارند؟ آیا اینکه چگونه دنیای شما و محیط شما تغییر می‌کند، متعجب نمی‌شوید؟

جهان انعکاسی از فکر و اندیشه ماست. همان‌طور که مولانا در دفتر دوم مثنوی می‌فرماید:

ای برادر تو همان اندیشه‌ای؛ مابقی خود استخوان و ریشه‌ای

گر کنی اندیشۀ گل، گلشنی؛ ور بود خاری، تو هیمۀ گلخنی

به عبارتی حقیقت انسان جز ذهن انسان و آنچه بدان می‌اندیشد نیست و بر همین مبنا است که خودانگاره شما تا این حد اهمیت دارد.

خودانگاره به برداشتی که شما از خودتان دارید، گفته می‌شود. بسیاری از افراد برداشتی محدود و توام با خطا از خود دارند و بر همین مبنا هیچ‌گاه نمی‌توانند به شادی حقیقی دست یابند. خودانگاره شما تعیین‌کننده نهایی موارد زیر است:

• چه میزان دنیا را دوست داریم و تا چه اندازه از زیستن در آن احساس شادی و لذت می‌نماییم.

• دقیقاً در زندگی خود به چه دستاوردهایی نائل می‌شویم؟

ما همان چیزی هستیم که اعتقاد داریم هستیم. از همین رو، دکتر ماکسول مالتز، نویسنده کتاب سایبرنتیک روان، می‌گوید: هدف هر نوع روان‌درمانی می‌بایست بهبود خودانگاره فرد باشد. یکی از اولین گام‌ها برای بهبود خودانگاره خود، تقویت عزت نفس هست. هرزمانی که عزت‌نفس شما بهبود یابد، خودانگاره شما هم بهبود می‌یابد و از همین رهگذر تمامی الگوهای نادرست و برهم زننده شادی و خوشبختی، متزلزل می‌شوند.

سخن آخر

شادی و شادکامی، یکی از نیازهای نهایی انسان است. همه تلاش‌های ما درنهایت برای دستیابی به شادی و رضایت درونی است. بسیاری از افراد باوجود تلاش‌های بسیار، هیچ‌گاه به جایگاه حقیقی خود دست نمی‌یابند و همواره با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در این مقاله به الگوهای مختلفی که افراد غمگین در آن اسیر هستند اشاره کردیم و راه‌هایی برای برون‌رفت از این الگوها بیان داشتیم.

یک‌بار دیگر به الگوهای مطرح‌شده در این مقاله بیندیشید، کدام‌یک از این الگوها وصف حال شما هستند و باعث شده‌اند که مدت زیادی از زندگی خویش را درجا بزنید؟

منبع:

Amazon.com

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

نویسنده: نوشین علی‌اشرفی
من نوشین علی‌اشرفی هستم. به موضوعاتی که در زمینه بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ است، علاقه زیادی دارم و برای دنبال کردن علایقم یک‌سال است که در ایران مدیر فعالیت می‌کنم.

همچنین ببینید

عادت های صبحگاهی

عادت های صبحگاهی و نقش آن ها برای داشتن یک روز موفقیت آمیز

عادت های صبحگاهی چه نقشی در زندگی دارند؟ خالص دارایی‌های شما ممکن است هیچ‌وقت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *