صفحه اصلی / توسعه فردی / افراد هوشمند چگونه ساعات کمتری کار می‌کنند و بیشتر نتیجه می‌گیرند
افراد هوشمند

افراد هوشمند چگونه ساعات کمتری کار می‌کنند و بیشتر نتیجه می‌گیرند

افراد هوشمند می‌دانند که نحوه کار بسیار مهم‌تر از میزان کار است.افراد هوشمند توانایی عجیبی در انجام کارها دارند. آن‌ها به شب‌ها و تعطیلات آخر هفته خود احترام می‌گذارند اما باز هم از افرادی که ۱۰ یا ۲۰ ساعت بیشتر از آن‌ها در هفته کار می‌کنند کارهای بیشتری انجام می‌دهند.

یک مطالعه جدید در Stanford نشان می‌دهد که چیز خاصی در آن‌ها وجود دارد. این مطالعه دریافت که وقتی ساعات کاری از ۵۰ ساعت در هفته بیشتر شود بهره‌وری به‌شدت کاهش می‌یابد و بعد از ۵۵ ساعت که دیگر جایی برای کار وجود ندارد بهره‌وری تقریباً به صفر می‌رسد.

این درست است، افرادی که ۷۰ ساعت (بیشتر) در هفته کار می‌کنند درواقع به‌اندازه افرادی که ۵۵ ساعت کار می‌کنند نتیجه می‌گیرند.

زمان چیزی است که ما بیشتر از هر چیزی می‌خواهیم، اما بدتر از هر چیزی از آن استفاده می‌کنیم. (William Penn)

افراد هوشمند اهمیت تغییر فاز در آخر هفته‌ها برای فعالیت‌های آرام‌بخش را می‌دانند. آن‌ها از تعطیلات آخر هفته خود برای توسعه فردی خود و ایجاد یک هفته پیش روی بهتر استفاده می‌کنند.

گفتن آن از انجامش بسیار آسان‌تر است، به همین خاطر ایران مدیر در زیر برخی از کارهایی که می‌توانید در آخر هفته‌ها انجام دهید و بعد از آن با ۱۱۰ درصد انرژی به سرکار برگردید ارائه کرده است.

۱٫ تفکیک کنید

تفکیک کردن مهم‌ترین استراتژی آخر هفته افراد هوشمند است، چراکه اگر نتوانید راهی برای حذف الکترونیکی خود از کارتان در طول تعطیلات پیدا کنید، واقعاً نمی‌توانید کار را ترک کنید. این‌که تمام مدت هفته در دسترس مسائل کاری باشید شما را در معرض رگبار شدید استرس‌زا قرار می‌دهد که مانع از تمرکز و شارژ مجددتان می‌شود. این‌که بخواهید تمام تعطیلات آخر هفته را از بررسی ایمیل‌ها و تماس‌های کاری‌تان دور بمانید واقع‌گرایانه نیست. سعی کنید زمان‌های خاصی از تعطیلاتتان را برای بررسی ایمیل‌ها و پاسخ به آن‌ها تعیین کنید. به‌عنوان‌مثال پیام‌های خود را وقتی کودکانتان را برای کوتاه کردن موهایشان برده‌اید یا آخر تعطیلات بررسی کنید. برنامه‌ریزی قسمت‌های کوچک زمان استرس را بدون فدا کردن دسترسی کاهش می‌دهد.

۲٫ همانند افراد هوشمند کارها را به حداقل برسانید

کارها یک عادت عجیبی دارند که تمام تعطیلات آخر هفته‌تان را می‌گیرند. وقتی این اتفاق می‌افتد، شما فرصت استراحت و تأمل را از دست می‌دهید. بدتر این است که بسیاری از وظایف، حس کار به شما می‌دهند و اگر تمام آخر هفته خود را صرف آن‌ها کنید، فقط هفت روز کاری بدون تعطیلات خواهید داشت. برای جلوگیری از این اتفاق، باید کارهای خود را مانند هر چیز دیگری در طول هفته برنامه‌ریزی کنید و اگر آن‌ها در طول زمان اختصاص داده‌شده کامل نشدند، در آخر هفته تکمیل کنید.

۳٫ ورزش کنید

ورزش کردن افراد هوشمند

در طول هفته زمانی برای ورزش ندارید؟ هر آخر هفته ۴۸ ساعت برای آن زمان دارید. حرکت دادن بدنتان به‌اندازه ۱۰ دقیقه باعث انتشار (GABA (gamma-Aminobutyric acid می‌شود که یک انتقال‌دهنده عصبی آرامش‌بخش است که استرس را کاهش می‌دهد. ورزش همچنین راه جدیدی برای به دست آوردن ایده‌های جدید است. نوآوران و دیگر افراد موفق می‌دانند که خلاقیت اغلب خارج از منزل جرقه می‌زند. وقتی در بیرون از منزل در اقیانوسی از ترکیب فعالیت‌های نشاط‌آور و مناظر زیبا هستید، همه این‌ها محیط فوق‌العاده‌ای برای هجوم خلاقیت است. چه در حال دویدن، یا دوچرخه‌سواری و یا باغبانی باشید، ورزش منجر به ترشح سوخت اندورفین می‌شود. کلید کار پیدا کردن یک فعالیت فیزیکی است که این کار را برای شما انجام دهد و سپس‌ آن به بخش مهمی از برنامه آخر هفته‌تان تبدیل می‌شود.

۴٫ تأمل کنید

بازتاب هفتگی یک ابزار قدرتمند برای بهبود است. افراد هوشمند از آخر هفته‌شان برای تأمل در مورد نیروهای بزرگی که صنعت، سازمان و کارشان را شکل می‌دهند استفاده می‌کنند. بدون این‌که حواستان پرت کارهای زیاد طول هفته‌تان شود، باید بتوانید همه‌چیز را در یک نور کاملاً جدید ببینید. از این بینش برای جایگزین کردن رویکردتان، بهبود بهره‌وری و اثربخشی کارتان در هفته آینده استفاده کنید.

۵٫ به دنبال شور و اشتیاق باشید

ممکن است از چیزی که برای شما در تعطیلات آخر هفته‌تان رخ می‌دهد تعجب کنید. غرق شدن در اشتیاق و احساساتتان راه بسیار عالی‌ برای فرار از استرس و باز کردن ذهنتان برای راه‌های جدید تفکر است. چیزهایی مثل پخش موسیقی، مطالعه، نوشتن، نقاشی، یا حتی بازی با بچه‌هایتان می‌تواند به تحریک حالت‌های مختلف فکری که منجر به بهره‌وری بهتر در هفته آینده می‌شود کمک کند.

۶٫ زمان باکیفیتی با خانواده‌تان صرف کنید

اگر می‌خواهید شارژ شوید و استراحت کنید، صرف زمان باکیفیت همراه با خانواده‌تان در تعطیلات آخر هفته ضروری است. روزهای هفته به‌قدری گیج‌کننده هستند که تمام هفته زمان باکیفیت بسیار کمی با خانواده‌تان خواهید گذراند. اجازه ندهید این وضعیت در تعطیلات آخر هفته‌تان هم ادامه داشته باشد. کودکانتان را به پارک ببرید، همسرتان را به رستوران موردعلاقه‌اش ببرید و به دیدار خانواده‌تان بروید. با انجام این کارها خوشحال خواهید شد.

۷٫ کارهایتان را برنامه‌ریزی کنید

یک بلیط کنسرت بخرید، یا در یک هتل بسیار خوب که به‌تازگی افتتاح شده است جا رزرو کنید. به‌جای دویدن روی تردمیل، پیاده‌روی کنید. کارهایی انجام دهید که تابه‌حال انجام نداده‌اید یا کارهایی که مدت‌زمان طولانی‌ است انجام نداده‌اید. مطالعات نشان می‌دهند که انتظار رخ دادن یک‌چیز خوب بخش قابل‌توجهی از لذت بخشی فعالیت‌ها است. این‌که بدانید برنامه جالبی برای تعطیلاتتان دارید نه‌تنها روز تعطیلتان را سرگرم‌کننده می‌کند، بلکه خلق‌وخوی شما را در طول هفته هم به‌طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد.

۸٫ هر روز در یک ‌زمان مشخص بیدار شوید

خواب افراد هوشمند

خواب در تعطیلات آخر هفته بسیار وسوسه‌انگیز است. اگرچه این به‌طور موقت احساس خوبی ایجاد می‌کند، اما داشتن زمان بیداری نامنظم موجب اختلال در ریتم شبانه‌روزی‌تان می‌شود. چرخه‌های بدن شما از طریق یک مجموعه دقیق از فازهای خواب برای بیدار شدن، استراحت و تجدیدقوا تشکیل شده‌اند. یکی از این فازها شامل آماده‌سازی ذهنتان برای بیداری و هشیاری است که به همین دلیل مردم درست قبل از این‌که آلارم ساعتشان زنگ بزند بیدار می‌شوند (مغز آموزش‌دیده و آماده است). وقتی‌که در تعطیلات آخر هفته‌تان بعد از ساعت منظم خوابتان بخوابید، احساس ضعف و بی‌حالی و خستگی خواهید کرد. این فقط همین روز شما را مختل نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود در روز کاریتان هم بهره‌وری کمتری داشته باشید چراکه مغز شما برای بیدار شدن در ساعت منظم آماده نیست. اگر احساس خواب‌آلودگی کردید، فوراً به رختخواب بروید.

۹٫ صبح‌ها را زمان خودتان کنید

افراد هوشمند برای خودشان وقت می‌گذارند. اینکه آخر هفته‌ها برای خودتان وقت بگذارید می‌تواند دشوار باشد، به‌خصوص اگر یک خانواده داشته باشید. پیدا کردن راهی برای شرکت در فعالیتی که به آن علاقه دارید، اولین چیزی است که می‌تواند صبح‌ها تأثیر بسیاری بر شادی  داشته باشد. این همچنین راه خوبی برای تکمیل ریتم شبانه‌روزی‌تان با مجبور کردن خودتان به بیدار شدن در زمان مشخصی از روز است. ذهن شما بین دو تا چهار ساعت اول پس از بیدار شدن به اوج عملکرد خود می‌رسد، بنابراین صبح زود برای انجام کارهای فیزیکی بیدار شوید و سپس زمانی که عملکرد مغزتان به اوج رسید بنشینید و به کارهای ذهنی خود بپردازید.

۱۰٫ برای هفته پیش رو آماده شوید

آخر هفته زمان بسیار خوبی برای گذراندن لحظاتی برای برنامه‌ریزی هفته پیش رویتان است. یک برنامه‌ریزی نیم‌ساعته می‌تواند به دستاوردهای قابل‌توجهی در بهره‌وری و کاهش استرس منجر شود. وقتی با یک برنامه مشخص هفته را شروع می‌کنید همه‌چیز قابل‌کنترل‌تر است چراکه تمرکز دارید.

برای این‌که آخر هفته خوبی داشته باشید چه‌کارهای انجام می‌دهید؟ لطفاً افکار خود را در بخش نظرات زیر بیان کنید.

منبع:

Entrepreneur

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

نویسنده: نوشین علی‌اشرفی
من نوشین علی‌اشرفی هستم. به موضوعاتی که در زمینه بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ است، علاقه زیادی دارم و برای دنبال کردن علایقم یک‌سال است که در ایران مدیر فعالیت می‌کنم.

همچنین ببینید

عادت های صبحگاهی

عادت های صبحگاهی و نقش آن ها برای داشتن یک روز موفقیت آمیز

عادت های صبحگاهی چه نقشی در زندگی دارند؟ خالص دارایی‌های شما ممکن است هیچ‌وقت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *