صفحه اصلی / بازاریابی / افزایش فروش با به‌کارگیری ترفندهایی برای حفظ و جذب مشتریان
افزایش فروش

افزایش فروش با به‌کارگیری ترفندهایی برای حفظ و جذب مشتریان

افزایش فروش مهم‌ترین دغدغه یک تجارت نوپا است. پس از راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید، احتیاج به یک سری مشتریان ثابت است تا بتوان پابرجا باقی ماند. اگر می‌خواهید شرکتتان رشد کند، باید در جذب مشتریان جدید موفق عمل کنید. به همین دلیل خرید مشتریان جدید باید اولویت روزانه باشد. اگر شما در حال فروش نیستید، پس در چرخه رقابت نیستید و کل کار شما تبدیل به یک سرگرمی شده است.

هنگامی‌که پای مشتریان خود را در کسب‌وکارتان محکم و ثابت کردید، گام بعدی شما ایجاد تعادل بین نگه‌داشتن مشتریان فعلی و جذب مشتریان جدید است؛ بنابراین حفظ مشتری در اولویت قرار دارد. بخصوص اگر مشتریان خود را به خریدهای بیشتر و بزرگ‌تر متقاعد کنید.

گام بعدی چیست؟ تقویت و افزایش تعداد مشتریان ثابت باعث می‌شود درآمد پایداری داشته باشید که می‌توانید آن را در بانک سرمایه‌گذاری کنید. درواقع مشتریان شما هسته و قسمت اصلی کسب‌وکارتان به‌حساب می‌آیند. هرگز آن‌ها را نادیده نگیرید. هرگز از آن‌ها استفاده نکنید و همیشه با آن‌ها مانند یک گنجی واقعی رفتار کنید که بدون آن‌ها رؤیاهایتان را در یک‌لحظه از دست می‌دهید؛ بنابراین برای کسب درآمد پایدار نیاز دارید تا مشتریان خود را حفظ کنید.

ایران مدیر در این مقاله به شما راهکارهایی برای حفظ مشتریانتان معرفی می‌کند:

۱٫ برای افزایش فروش پرداخت را آسان کنید

باید گزینه‌های پرداخت را برای مشتریان راحت‌تر کنید. این حرف به‌خصوص در مورد پرداخت با کارت اعتباری صادق است. تکنولوژی که در حال حاضر وجود دارد، اجازه می‌دهد که مشتریان پرداخت‌های خود را توسط کارت اعتباری به‌آسانی و به‌سرعت برق انجام دهند. اگر می‌خواهید مشتریان خود را حفظ کنید، پرداخت پول را برای آن‌ها آسان‌تر کنید و برای پرداخت به‌موقع به آن‌ها پاداش دهید. شما با این روش به آن‌ها نشان می‌دهید که برای وقت آن‌ها اهمیت قائل هستید.

۲٫ احساس راحتی ایجاد کنید

تحقیقات انجام‌شده‌ توسط Edelman نشان می‌شود که سطح راحتی مشتری با سطح هزینه‌های او رابطه مستقیم دارد. به‌این‌ترتیب مشتریانی که با یک شرکت احساس راحتی می‌کنند، پولشان را برای خدمات و محصولات این شرکت بیشتر خرج می‌کنند.

شما باید این نوع اعتماد و احساس راحتی برای مشتریان خود ایجاد کنید و اگر برای چنین هدفی تلاش کنید، در مدت کوتاهی به هدف خود می‌رسید.

هرگز برای مشتریان جدید خود نامه ارسال نکنید، آن‌ها را در لیست ایمیل قرار ندهید مگر اینکه مطمئن باشید که آن‌ها می‌خواهند این اتفاق بیافتد (یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد که ۳۳ درصد از خبرنامه‌های الکترونیکی به افرادی که ارسال می‌شود آن‌ها را به‌صورت خودکار حذف می‌کنند) چنین حرکتی مطمئناً تحریک‌کننده است.

خدمات مشتری را فراموش نکنید؛ امروزه شرکت‌های زیادی وجود دارند که هنوز نفهمیده‌اند کنار آمدن با مشتریان به چه اندازه برای کسب‌وکار آن‌ها مفید است. داستان‌های ترسناک زیادی در مورد خدمات ضعیف به مشتریان به‌صورت روزانه در رسانه‌های اجتماعی نوشته می‌شود؛ سعی کنید که یکی از این داستان‌ها مربوط به شما نباشد.

۳٫ برای افزایش فروش پیگیری کنید

مهم نیست که چقدر زمان و پول صرف می‌کنید تا یک مشتری خریدی را انجام دهد. اگر روش پیگیری تهاجمی نداشته باشید، یک شانس خوب را از دست می‌دهید و مشتریان توسط رقیب‌هایتان جذب خواهند شد.

به یاد داشته باشید که همیشه رقبا در گوشه و کنار و در اطراف شما منتظرند تا بتوانند از هرگونه نارضایتی مشتریان که از تعامل با شما داشته‌اند، بهره‌مند شوند؛ بنابراین، مطمئن شوید که شما و کارکنانتان به‌خوبی با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنید. این به‌خصوص برای مشتریان کوچک‌تر اهمیت بیشتری دارد. آن‌ها احساس می‌کنند که موردتوجه قرار نگرفته‌اند.

شما علاوه بر داشتن مشتریان ثابت، به مشتریان جدید نیز نیاز دارید تا از این طریق سهم بازار و درنتیجه درآمد خود را افزایش دهید. کارهای بسیار ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها به‌طور مداوم به کسب مشتریان جدید بپردازید.

۱٫ صمیمی‌تر شوید

مشتریان از کسانی خرید می‌کنند که آن‌ها را می‌شناسند، از آن‌ها خوششان می‌آید و به آن‌ها اعتماد می‌کنند. به گفته‌ پیتر دراکر: «مردم با دلشان خرید می‌کنند، نه با ذهنشان.» اگر یک بازدیدکننده وب‌سایت یا محل کسب‌وکار شما این احساس شخصی را تجربه نکند، احتمالاً از شما خرید نخواهد کرد و شما به افزایش فروش نمی‌رسید.

یکی از صفحات پربازدید در هر وب‌سایت، صفحه «about» (درباره) شما است. درحالی‌که ما می‌خواهیم چه دستاوردهایی داشتیم، اما نباید این احساس را به افراد بدهیم که از موقعیت بالاتری با آن‌ها صحبت می‌کنیم. اگر مشتریان این احساس را تجربه کنند، قطعاً در جای خود نمی‌مانند.

اکثر مردم می‌دانند که صفحه‌ی about توسط شما نوشته‌شده است، به‌طوری‌که صحبت از خود به‌عنوان شخص ثالث عجیب‌وغریب به نظر خواهد رسید. وب‌سایت هر شرکتی متفاوت است، اما چیزهای ساده‌ای مانند صحبت کردن در مورد بنیان‌گذاران و تلاش آن‌ها برای شروع کسب‌وکار جالب‌تر از یک لیست از دستاوردها است. صمیمی‌تر شوید. فرایند شناخت، علاقه و اعتماد به خود را شروع کنید.

۲٫ وب‌سایت خود را ساده کنید تا به افزایش فروش برسید

شما وب‌سایت‌هایی را دیده‌اید که با موضوعات زیاد فرد را گیج می‌کنند. مردم هنگام مشاهده‌ گزینه‌های زیاد در وب‌سایت شما ناامید شده و آن را ترک می‌کنند.

طبق تحقیق Hub Spot، ما تنها ۱۰ ثانیه وقت داریم تا توجه کسی را برای بازدید از وب‌سایت خود جلب کنیم. این بدین معناست که باید در تشویق یک بازدیدکننده‌ جدید، ساده و شفاف باشیم. پس به‌اندازه کافی ساده باشید.

یک نمونه عالی از این نمونه، وب‌سایت محبوب Zen Habits است که مجله تایم آن را به‌عنوان یکی از ۲۵ وب‌سایت برتر در سال ۲۰۱۰ نام‌گذاری کرد. این وب‌سایت دارای بیش از یک‌میلیون خواننده است. بازدیدکنندگان سادگی آن را دوست دارند. این یک تجربه کاربری بهتر، برای مشتریان احتمالی جدید ایجاد خواهد کرد.

۳٫ در افزایش فروش پافشاری نکنید

این کسب‌وکار شماست. به‌طور طبیعی، شما می‌خواهید درآمدزایی کنید، اما در میل به افزایش سود، شما پافشاری خود را نشان می‌دهید. فروش نرم معمولاً برای کسب مشتری جدید بهتر عمل می‌کند.

اجازه دهید مشتری جدید بداند که کسب‌وکارتان چه چیزی را ارائه می‌دهد، نتایج آن را به آن‌ها نشان دهید و نظرات و رضایت مشتریان را به آن‌ها عرضه کنید. این اطلاعات می‌تواند فروش بیشتر را برای شما بدون پافشاری انجام ‌دهد.

۴٫ نظرسنجی کنید

مردم می‌خواهند نظرات بی‌طرفانه داشته باشند حتی اگر محصول شما ارزش خریدن داشته باشد، بنابراین توصیفات و بررسی‌ها اولین چیزهایی هستند که در سایت شما به آن‌ها نگاه می‌کنند و به بازخورد مشتریان دیگر اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.

از مشتریان، بازخوردی صادقانه به شکل یک توصیف یا بررسی درخواست کنید. آن‌ها را باافتخار نشان دهید. این‌گونه مشتریان جدید راحت‌تر تصمیم به خرید می‌گیرند.

۵٫ برای افزایش فروش یک طرح بازاریابی داشته باشید

یک کسب‌وکار با تلاش‌های بازاریابی زندگی می‌کند یا می‌میرد. شما نیاز به برنامه‌ای دارید تا به‌طور منظم کسب‌وکار خود را به مشتریان احتمالی جدید بفروشید.

خدمات بسیاری وجود دارد که امروزه می‌توانید برای مستقل ساختن بسیاری از تلاش‌های بازاریابی خود از آن‌ها استفاده کنید. از اتوماسیون برای راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی کسب‌وکار خود در رسانه‌های اجتماعی و از طریق ایمیل استفاده کنید. این توالی‌ها هرروز هفته در طول ۲۴ ساعت اجرا می‌شوند، بدین معنا که حتی در هنگام خواب می‌توانید درآمدزایی کنید.

سخن آخر

ما در زمان هیجان‌انگیزی زندگی می‌کنیم؛ زمانی که اینترنت و رسانه های اجتماعی بازار بزرگی برای کسب‌وکارهای جدید ایجاد کرده‌اند. کسب مشتریان جدید برای رشد کسب‌وکار شما بسیار مهم است. این نکات ساده به شما در تحقق این اهداف کمک می‌کند. از رسانه‌های اجتماعی و اینترنت برای پیدا کردن مشتری‌های جدیدی که در انتظار شما هستند استفاده کنید. مشتریان شما بزرگ‌ترین دارایی شما هستند؛ برای داشتن روند صعودی در افزایش فروش باید از آن‌ها مراقبت کنید تا تبدیل به مشتریان وفادار شما شوند.

به نظر شما چه روش‌های دیگری برای حفظ مشتریان وجود دارید؟ چگونه مشتریان جدید را برای کسب‌وکار جذب می‌کنید؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منابع:

Entrepreneur 1

Entrepreneur 2

درباره‌ی نویسنده: صدف شاهین‌پور

نویسنده: صدف شاهین‌پور
صدف شاهین پور هستم. دانشجوی ارشد بازاریابی گردشگری در دانشگاه تهران. علاقه زیادی به مشاوره در زمینه بازاریابی دارم و برای دنبال کردن علایقم به تازگی با ایران مدیر همکاری می‌کنم

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

۹ عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *