صفحه اصلی / بازاریابی / بازاریابی ایمیلی چگونه ما را در جذب و نگه‌داری مشتریان کمک می‌کند؟
بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی چگونه ما را در جذب و نگه‌داری مشتریان کمک می‌کند؟

بازاریابی ایمیلی: یک استراتژی بازاریابی پرقدرت 

بازاریابی ایمیلی زمانی بسیار پرطرفدار شده بود، مردم آن را به‌عنوان آخرین و بهترین ابزار بازاریابی فرض می‌کردند. ابزاری ارزان قیمت، فوری و کاملاً قابل‌اندازه‌گیری. تعداد کلیک‌ها تنها عددی بود که مهم بود و مردم مایل به باز کردن و خواندن هر ایمیلی بودند که برای آن‌ها ارسال می‌شد.

امروزه، بیشتر بحث‌ها حول هرزنامه‌ها، ضررهای بازاریابی ایمیلی برای کسب‌وکارها و اینکه چرا تعداد کلیک‌ها دیگر به‌اندازه سابق نیست، انجام می‌شود.

بااین‌حال هنوز شرکت‌هایی وجود دارند که با وجود تمام مشکلات، سود زیادی را با استفاده از بازاریابی ایمیلی کسب می‌کنند.
به همین دلیل است که بازاریابی ایمیلی همچنان راهی مؤثر و بهینه برای رساندن پیام به مخاطبان است.

با تکامل دیگر استراتژی‌های بازاریابی دیجیتالی، سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا بازاریابی ایمیلی هنوز هم مهم است؟

اگر کوتاه بخواهیم پاسخ دهیم، بله. ایجاد یک استراتژی ایمیل مارکتینگ قدرتمند به شما کمک می‌کند که با هزینه مقرون‌به‌صرفه و با روش‌هایی منحصر به فرد، به مخاطبان هدف خود برسید و با آن ها ارتباط برقرار کنید.

همان‌طور که دیگر رسانه‌ها و سیستم‌عامل‌ها تغییر کرده‌اند، ابزارهای بازاریابی ایمیلی هم به کسب‌وکار شما این توانایی را می‌دهد که راحت‌تر از همیشه به مشتریان دسترسی پیدا کنید.

در ادامه به شما کمک می‌کنیم تا پاس‌‌های مناسبی برای سوالات زیر بیابید:

1- چرا بازاریابی ایمیلی همچنان یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال است؟
2- چگونه یک لیست ایمیل سطح بالا بسازیم؟
3- چگونه یک ایمیل جذاب بسازیم؟
4- روش‌های بهبود بازاریابی ایمیلی کدامند؟
5- چگونه در جنگ بازاریابی ایمیلی پیروز شویم؟

 

بازاریابی ایمیلی و دلایل اهمیت آن

1. از طریق بازاریابی ایمیلی با مخاطبان در تماس بمانید

زمانی که شما چیزی جدید برای ارائه دارید، به دنبال این هستید که دنبال‌کنندگان شما از آن مطلع شوند. بازاریابی ایمیلی این امکان را به شما می‌دهد که به‌سرعت، موارد خاص، تخفیف‌ها و محصولات جدید را اعلام کنید.

شاید دوست نداشته باشید که از هر ایمیلی که می‌فرستید برای معرفی محصولات خود استفاده کنید اما احتمالاً از اینکه فرصتی را برای اطلاع دادن به مخاطبان و مشتریان سابق خود از دست دهید نیز خوشحال نخواهید بود.

مشتریان شما زمانی که راحت باشند ایمیل خود را چک می‌کنند. ارسال ایمیل از سوی شما می‌تواند به آن‌ها این احساس را بدهد که شما به فکر آن‌ها هستید. این ایمیل می‌تواند به‌سادگی گفتن «سلام ما به فکر شما هستیم، یک پیشنهاد ویژه» یا «این چند هفته در اینجا چه گذشت» باشد.

کسانی که در لیست شما هستند، قبلاً اجازه ارسال این نوشته‌ها را داده‌اند. پس احتمالاً از این ایمیل‌ها لذت می‌برند (البته تا وقتی‌که شما نوشته‌های ارزشمندی به آن‌ها بدهید) و این باعث می‌شود که از نظر ذهنی بیشتر با شما ارتباط برقرار کنند.

2. دسترسی به‌موقع به مشتریان با بازاریابی ایمیلی

بر اساس اطلاعات لیتموس، 54 درصد از ایمیل‌ها بر روی موبایل باز می‌شوند که بسیار قابل‌توجه است و باید در طراحی استراتژی‌های بازاریابی موردتوجه قرار بگیرد. هر فرد به‌طور متوسط روزی 80 بار موبایل خود را چک می‌کند.

از هر 5 نفر، 3 نفر از موبایل خود برای خواندن و پاسخ دادن به ایمیل‌ها استفاده می‌کنند،44 درصد از مردم روزی حداکثر 3 بار ایمیل خود را بررسی می‌کنند و 18 درصد از کاربران ایمیل می‌گویند که در روز حداکثر 9 بار به ایمیل خود مراجعه می‌کنند تا پیام‌های جدید را ببینند.

به همین دلیل است که بازاریابی ایمیلی جزء مهمی از استراتژی رشد کسب‌وکارهای کوچک است. بازاریابی ایمیلی پیام شما را دقیقاً جایی می‌گذارد که مخاطبان شما حضور دارند.

روزبه‌روز استفاده مشتریان از موبایل برای دسترسی به ایمیل و تمامی رسانه‌های اطلاعاتی بیشتر و بیشتر می‌شود. به‌جز این، ایمیل‌هایی که طراحی خوبی دارند نرخ تبدیل بیشتری را در موبایل‌ها نسبت به دیگر وسایل تولید می‌کنند.

3. مردم با ایمیل ارتباط برقرار می‌کنند

برای مدتی طولانی- بیش از 40 سال- ایمیل مدلی برای برقراری ارتباط بوده است. همه ما تجربه کار با ایمیل را داشته‌ایم، چه برای پاسخ به آن یا برای فوروارد کردن یک ایمیل یا برای کلیک روی لینکی که در آن جاسازی‌شده است یا پاک کردن یک ایمیل یا خرید چیزی. ما به کار با ایمیل تمایل زیادی داریم.

با دانستن این موضوع، شما می‌توانید با استفاده از ایمیل مردم را به سمت وب‌سایت خود هدایت کنید یا آن‌ها را مجبور به برقراری یک تماس یا هر ارتباط دیگری کنید.

4. اندازه گیری بازدهی بازاریابی ایمیلی آسان است

اکثر ابزارهای بازاریابی ایمیلی این قابلیت را دارند که مسیر را بعد از ارسال ایمیل دنبال کنند. شما می‌توانید میزان دریافت ایمیل، میزان بی‌توجهی، میزان لغو اشتراک و میزان کلیک بر روی ایمیل را دنبال کنید.

این موضوع به شما درک بهتری از نحوه کار کمپین ایمیلی می‌دهد و شما متوجه خواهید شد که کدام موضوع نیاز به تغییر دارد و باید از خیر کدام یک به‌طورکلی بگذرید. به این معیارها نباید بی‌توجه باشید. آن‌ها بخش مهمی از کمپین تبلیغاتی اینترنتی شما هستند.

تحقیقات زیادی درباره اینکه مطلوب‌ترین اعداد برای این معیارها کدام‌اند انجام شده است؛ اما این موضوع کاملاً به صنعت و بازار هدف شما ربط دارد.

اگر مشتریان شما انتظار ایمیل‌های روزانه را می‌کشند، بهتر است که این‌گونه عمل کنید، وگرنه ارسال ایمیل‌های زیاد به کسانی که انتظار ایمیل‌های هفتگی دارند، باعث افزایش نرخ لغو اشتراک شما خواهد شد. این موضوع تماماً به شناخت شما از مشتریانتان و تهیه محتوای ارزشمند برای آن‌ها بر می‌گردد.

5. بازاریابی ایمیلی مقرون‌به‌صرفه است

بازاریابی ایمیلی به صاحبان کسب‌وکار این امکان را می‌دهد که با هزینه‌ای نزدیک به صفر برای هر ایمیل، به انبوهی از مشتریان دسترسی داشته باشند.

برای صاحبان کسب‌وکاری که بودجه کمی دارند، این روش بسیار بهتر از روش‌های سنتی مانند تلویزیون، رادیو و یا ایمیل مستقیم است. هزینه‌ای که بابت هر کلیک روی لینک می‌پردازید بسیار پایین است. من از اینکه بسیاری از شرکت‌ها از بازاریابی ایمیلی استفاده نمی‌کنند تعجب می‌کنم.

6. بازاریابی ایمیلی امکان پیام‌رسانی هدف‌گذاری شده می‌دهد

حال بیایید درباره اهمیت بازاریابی ایمیلی به‌عنوان هدایت‌کننده تشویقی صحبت کنیم که گاهی بازاریابی ایمیلی هدایتی نیز نامیده می‌شود. ایده اصلی در اینجا این است که مشتریان بالقوه شما در مراحل مختلفی از چرخه خرید قرار دارند.

بعضی ممکن است در مرحله جلب‌توجه اولیه باشند درحالی‌که عده دیگری در حال تحقیق و مقایسه و حتی در مراحل نزدیک به خرید باشند. ایجاد شخصیت برای خریداران به شما کمک خواهد کرد تا بسته به هر سطح از چرخه خرید، محتوایی مناسب تولید کنید.

دسته‌بندی این مشتریان در لیست‌های مناسب بازاریابی ایمیلی، به کسب‌وکارها کمک می‌کند که این گروه‌ها را مؤثرتر هدف‌گذاری کنند. مشتریان برای جابجایی در مراحل مختلف چرخه خرید نیاز به اطلاعات دارند و ارائه محتوای مناسب این کار را انجام می‌دهد. هدف، حرکت دادن مشتریان در قیف فروش شماست، نه به‌سرعت بلکه با بهینه‌ترین حالت ممکن.

7. افزایش آگاهی درباره برند با بازاریابی ایمیلی

شبکه‌های اجتماعی تنها راهی نیست که به شرکت‌ها برای افزایش آگاهی‌ها نسبت به برندشان کمک می‌کند. تحلیل آدرس ایمیل‌های موجود مشتریان یا مخاطبان تنها یک موضوع را نشان می‌دهد: آن‌ها به کار شما علاقه نشان داده‌اند.

بازاریابی ایمیلی به شما کمک می‌کند که سطح علاقه و آگاهی آن‌ها را نسبت به کسب‌وکارتان بالاتر ببرید. ولی به این معنا نیست که روزانه چهار ایمیل برای هر نفر ارسال کنید. این دقیقاً بهترین راه برای متنفر کردن مشتریان از شماست، به‌جای آن از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید تا فعالیت شما را در جامعه به معرض نمایش بگذارد.

بسیاری از شرکت‌ها بارها و بارها برای فروش محصولات خود از طریق بازاریابی ایمیلی اقدام کرده‌اند ولی بدون اینکه عامل آگاهی از برند را موردتوجه قرار دهند. با این کار آن‌ها امکان ایجاد اعتماد و شخصیت آفرینی از برند خود را از دست می‌دهند.

8. (تقریباً) همه ایمیل دارند

تحقیقی از Hub spot نشان می‌دهد که 91 درصد از مشتریان از ایمیل استفاده می‌کنند. این موضوع به‌تنهایی می‌تواند برای قانع کردن شما کافی باشد تا به دنبال گسترش این کار باشید مگر اینکه صنعت شما روی 9 درصد باقی‌مانده حساب بازکرده باشد (که نکرده است). ایمیل یک فرصت شگفت‌انگیز برای دستیابی به مشتریان است.

به این وسیله شما نه‌تنها می‌توانید تخفیف‌ها، موارد خاص و محصولات جدید را به مشتریان اطلاع دهید، بلکه آن‌ها می‌توانند این ایمیل‌ها را به اشتراک بگذارند و برای دیگران بفرستند.

یک استراتژی بازاریابی ایمیلی خوب این است که تا حد امکان مشتریان را برای اشتراک‌گذاری ایمیل‌ها تشویق کند.

بازاریابی ایمیلی را با ساخت یک لیست ایمیل سطح بالا شروع کنیم

کسب و کارها هر روز بیشتر از دیروز مصرانه به دنبال ایجاد لیست‌های ایمیل خود هستند. آن‌ها برای سال‌های زیادی به بازاریابی ایمیلی مشغول بوده‌اند و متوجه شده‌اند که اگر با جدیت به دنبال ساخت لیست خود باشند، برای آن‌ها کارساز خواهد بود.

لیست شما، مخاطبان از پیش واجد شرایط و اهداف شما هستند. آن‌ها با شما و محصولات شما آشنا هستند و در گذشته از شما خرید کرده‌اند. آن‌ها نسبت به دیگران راحت‌تر از شما خرید می‌کنند و منبعی برای ارجاع به دیگران نیز هستند.

یک لیست ایمیل با کیفیت بالا و مبتنی بر کسب اجازه، قلب هر موفقیتی در رقابت بازاریابی آنلاین است. محتوای شما و پیشرفت‌هایتان تنها در صورتی موفقت آمیز هستند که افرادی را به دست آورید که به کسب‌وکار شما علاقه‌مند هستند.

وقتی شخصی به لیست و بانک ایمیل شما دسترسی پیدا می‌کند، آن‌ها به شما می‌گویند که علاقه‌مند به آگاهی بیشتر در مورد کسب‌وکارتان هستند، آن‌ها لحظه‌ای از زمان و توجه خود را به شما ارائه می‌کنند.

در دنیای بی‌قرار امروز که مردم در آن برای کسب اطلاعات بیشتر گزینشی برخورد می‌کنند، این موضوع به‌شدت باارزش است. پس شما چطور مشتری‌های بیشتری را به لیست ایمیل بازاریابی خود اضافه کنید؟

پاسخ ساده است…فقط بپرس! قبل از اینکه شما بتوانید تخصص خود را به اشتراک بگذارید و با مخاطبین خود از طریق ارتباطات ایمیلی مرتبط شوید، باید از آن‌ها اجازه بگیرید.

4 قانون کسب اجازه

بازاریابی ایمیلی با دیگر راه‌های بازاریابی مستقیم متفاوت است. شما باید ابتدا اجازه بگیرید و سپس فردی را به لیست خود اضافه کنید. تنها لیست‌هایی که این‌گونه ایجاد شده‌اند کاربردی خواهند بود. ما ایمیل کسانی را که نمی‌شناسیم، نمی‌خوانیم. تنها ایمیل‌هایی که با اجازه ما ارسال شده‌اند از هرزنامه‌ها گذر کرده و به صندوق نامه‌های ما می‌رسند.

درحالی که برنامه‌ها، ابزار و فرصت‌های بازاریابی آنلاین ممکن است تغییر کند، قوانین بازاریابی ایمیلی مبتنی بر کسب اجازه یکسان باقی می‌ماند:

1. کسب اجازه یک قانون است.
کسب اجازه فقط ادب نیست، بلکه قانون است. این چیزی است که ایمیل‌های بازاریابی را از اسپم‌ها جدا می‌کند و به شما یک مزیت رقابتی می‌دهد. درخواست کنید، به دست بیاورید، حفظش کنید و از آن سوءاستفاده نکنید.

2. کسب اجازه حیاتی است.
چیزی که در جدال برای صندوق ورودی تغییر کرده است، درک مصرف‌کنندگان از هرزنامه است. زمانی «هرزنامه» به معنی کلاهبرداری‌های پولی و مانند آن بود. در حال حاضر گیرندگان، هر ایمیل ناخواسته یا ناشناخته‌ای را به‌عنوان هرزنامه تلقی می‌کنند، حتی اگر از یک کسب‌وکار یا سازمان معتبر باشد.

اجازه گرفتن قبل از فرستادن خبرنامه الکترونیکی‌تان به فردی، قابل اعتماد بودن شما را ثابت می‌کند، نشان دهنده احترام به مشتریانتان است و آن ها را به اطلاعات موردنظرشان متصل می‌کند.

3. کسب اجازه زودگذر است.
فقط به این دلیل که شخصی به شما اجازه اضافه کردن وی به لیست پستی‌تان را زمانی داده است، به این معنی نیست که این اجازه تا ابد ادامه داشته باشد. شما باید با گذشت زمان کسب اجازه کنید و درصورتی‌که دیگر مایل به دریافت خبرهایتان نباشند باید فرصت خروج از لیست را به آن ها بدهید.

4. کسب اجازه قابل انتقال نیست.
مراقب فهرست‌های فروخته‌شده توسط شخص ثالث باشید. مردم می‌خواهند از کسب‌وکارهایی که می‌شناسند و اعتماد دارند بشنوند نه از غریبه‌ها. به همین نحو، فرض نکنید چون یک مشتری به شما برای یک خبرنامه الکترونیکی اجازه داده است، می‌توان آن را برای دیگری اعمال کرد.

ایده‌هایی برای ساخت یک لیست ایمیل کیفیت بالا

مهم‌ترین ترفند این است که در هر فرصتی از مشتریانتان بخواهید ثبت‌نام کنند. تعدادی از راه‌های پیدا کردن مشترکین جدید و ساختن لیست بهتر و قدرتمندتر عبارتنداز:

• از مشتریان بخواهید تا به‌صورت آنلاین و آفلاین ثبت‌نام کنند و تلاش کنید ثبت نام را سرگرم‌کننده و آسان کنید.

• یک لینک «به لیست ایمیلی من ملحق شوید» در صفحه خانگی‌تان قرار دهید و آن را به آرشیو خبرنامه متصل کنید.

• خبرنامه خود را در وبلاگ و پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود ارتقا دهید. لینک «به لیست ایمیلی من ملحق شوید» را به صفحه فیس‌بوکتان اضافه کنید. تیزرها را برای خبرنامه ایمیلی خود در توییتر پست کنید که به مردم امکان اتصال به آرشیو را می‌دهد و در آن می‌توانند موارد گذشته را هم مشاهده کنند. یک پیام به مخاطبان ملحق شده ارسال کنید تا به آن‌ها در مورد خبرنامه‌تان بگوید و آن‌ها را به عضویت در وب‌سایت خود دعوت کنید.

• یک برگه ثبت‌نام داشته باشید و یک نسخه چاپی از آخرین خبرنامه خود در نزدیکی محل ثبت‌نام قرار دهید. به عنوان مثال یک برگه با عنوان «به لیست ایمیلی ما بپیوندید» بر روی پیشخوان داشته باشید و از کارمندان بخواهید که مشتری‌ها را برای عضویت تشویق کنند. خبرنامه نمونه‌ای را بر روی یک استند در کنار پیشخوان قرار دهید تا مشتریان بتوانند ببینند که برای چه چیزی ثبت‌نام می‌کنند.

• یک تیزر خبرنامه الکترونیکی و لینک ثبت‌نام در کارت‌های کسب‌وکار و سایر رسانه‌های چاپی‌تان قرار دهید.

• بین کارمندان، نمایندگان فروش و دیگر اعضای تیم خود رقابت ایجاد کنید تا برای ثبت درخواست‌های بیشتر مشتریان به لیست ایمیل انگیزه پیدا کنند.

• برای مشترکین جدید گزارش‌ها یا کوپن رایگان ارائه دهید.

• زمانی که همکاران خود را در یک همایش رسمی کاری می‌بینید، از آن‌ها اجازه بگیرید تا آن‌ها را عضو لیست خود کنید. آدرس وب‌سایت و یک خط که می‌گوید «عضو خبرنامه رایگان ما شوید» را روی کارت خود بنویسید.

• هنگام ارائه‌ یک وبینار- حتی در صورت رایگان بودن آن- همیشه اطلاعات ثبت‌نام از جمله آدرس ایمیل را درخواست کنید. لیست خود را بسازید و از شرکت‌کنندگان بخواهید تا با وارد کردن ایمیل خود، مکان خود را رزرو کنند، سپس اطلاعات تماس یا جزئیات وب‌سایت را برای آن‌ها ارسال کنید.

• برای قدردانی از مشترکینی که ثبت‌نام کرده‌اند یک ایمیل خوش‌آمد گویی ارسال کنید. از این فرصت برای تنظیم انتظارات آن‌ها از مطالب دریافتی و زمان آن استفاده کنید (که شامل یک لینک به کمپین یا شماره قبلی خبرنامه می‌گردد).

به نکات بالا دقت کنید تا ببینید کجا ممکن است فرصتی را برای ساخت یک لیست ایمیل بزرگ‌تر از دست بدهید. ممکن است بخش‌های بزرگی از فروشگاه شما و مخاطبانتان بدون استفاده باقی بماند. اگر نپرسید نخواهید دانست که علاقه‌مند هستند یا خیر.

تهیه یک ایمیل جذاب

همه به دنبال آن فرمول جادویی هستند: پیامی عالی که افراد لیست شما را به هیجان آورد. اما گسترش و ازدیاد ایمیل‌ها کار را بسیار سخت کرده است. در ادامه 12 نکته برای تهیه یک ایمیل جذاب ارائه می کنیم که باعث نتایج بهتری خواهد شد.

1. یک عنوان عالی برای ایمیل خود انتخاب کنید

از عبارت‌های گمراه‌کننده اجتناب کنید. هیچ عنوانی بهتر از «حالت چطورِ؟» به مخاطب نمی‌فهماند که شما یک هرزنامه ارسال کرده‌اید. یک عنوان مؤثر مستقیماً به پیشنهاد شما و سودی که برای مشتری دارد اشاره می‌کند، مانند «60 درصد تخفیف در خرید سهام».

2. یک قلاب محکم داشته باشید

جملات اولیه حکم قلاب شما را دارد و حیاتی‌ترین بخش ایمیل شما است. قلاب، پیام اصلی ایمیل شما است. این پیام باید واضح و جذاب باشد. حواستان باشد که این پیام روی چیزی که خوانندگان دریافت می‌کنند تمرکز داشته باشد، نه روی پیشنهاد شما.

3. به آن‌ها بگویید چه‌کاری انجام دهند

ایمیل شما نباید بیشتر از 2 یا 3 پاراگراف باشد. حجم کلی آن نباید بیش از 250 کلمه باشد. بدنه متن شما باید نقش قلاب را با بیان فواید پیشنهادی بازی کند و بعد از آن با نوشته‌ای هیجان‌انگیز پایان یابد. به خوانندگان بگویید که از آن‌ها چه‌کاری می‌خواهید و به آن‌ها لینک‌هایی با عبارت‌هایی مانند «برای ثبت‌نام اینجا کلیک کنید» بدهید.

4. از زبانی واضح و مستقیم استفاده کنید

پیامی که به‌خوبی نوشته‌شده باشد از جملات مجهول استفاده نمی‌کند و مختصر و مفید پیام خود را می‌رساند. این کار در بازاریابی ایمیلی بسیار حیاتی است زیرا بسیاری از گیرندگان شما تنها جملات کوتاهی از نوشته شما را می‌خوانند و سپس تصمیم می‌گیرند که ادامه دهند یا خیر. اگر در نوشتن قوی نیستید، به دنبال استخدام نویسنده‌ای برای ایمیل‌هایتان باشید.

5. روی پیشنهادتان تمرکز کنید

ایمیل شما باید تنها و تنها یک موضوع داشته باشد. در برابر وسوسه ایجاد پیشنهادهای چندگانه مقاومت کنید زیرا این کار باعث گیج شدن گیرندگان می‌شود و پیام شما را آبکی و کم‌ارزش می‌کند.

6. اشتباهات احمقانه نکنید

بعضی از پیام‌های بازاریابی ایمیلی بسیار کوتاه نوشته می‌شوند زیرا در آن اطلاعاتی که مشتریان نیاز دارند نوشته نشده است. اطمینان پیدا کنید که ایمیل شما حاوی اطلاعات حیاتی مانند قیمت و آخرین‌مهلت ثبت‌نام باشد. غیرمنطقی است که انتظار داشته باشید مشتریان برای ارزیابی پیشنهاد‌های شما به وب‌سایت مراجعه کنند.

7. از پی‌نوشت استفاده کنید

زمانی که یک نوشته، الزامی برای دیگران به وجود نیاورد، جلب‌توجه خواهد کرد. اغلب، خوانندگان عنوان و بدنه متن را می‌خوانند، کلمات کلیدی را اسکن می‌کنند و مستقیماً سراغ پی‌نوشت می‌روند.

در اینجا شما باید جای قلاب خود را تغییر دهید و پیشنهاد خود را برجسته کنید. پس از پی‌نوشت به خوانندگان راهی برای خروج از لیست خود بدهید. این معمولاً آخرین لینکی است که در یک ایمیل باید وجود داشته باشد.

8. خوانا بنویسید

اگر ایمیل شما پیچیده باشد، حتی بهترین نسخه شما هم قابل‌فروش نخواهد بود. پاراگراف‌ها را با 3 یا 4 جمله بنویسید. از ستاره‌ها برای تأکید بر نکات کلیدی استفاده کنید.

در هر خط از 68 کاراکتر استفاده کنید زیرا به‌خوبی در اپلیکیشن‌های ایمیل به نمایش درمی‌آیند. همچنین از نوشتن لینک‌ها در دو خط اجتناب کنید، زیرا باعث مشکلات فنی می‌شود.

با حذف این موانع، کار برای مشتریان آسان می‌شود و آن‌ها می‌توانند از فواید پیشنهاد شما بهره‌مند شوند. با این کار نتایج شما به‌طور چشمگیری رشد خواهد داشت.

9. لینک و راه‌های تماس جذابی در ایمیل خود بگنجانید

هدف بیشتر کمپین‌های بازاریابی ایمیلی، افزایش ترافیک یک وب‌سایت و یا یک صفحه به‌خصوص است. وقتی هیچ‌کس روی لینک شما کلیک نکند، یعنی هیچ مشتری‌ در کار نیست، به همین سادگی. همیشه سعی کنید از دکمه‌هایی با جذابیت بصری استفاده کنید و در آن‌ها گزینه‌های بیشتری برای ارتباط با گیرندگان قرار دهید.( مانند، بیشتر بدانید! همین‌الان دانلود کنید! و …)

10. راه لغو اشتراک را ساده کنید

اگرچه ممکن است این‌گونه نظر برسد که شما فرصت قطع مکالمه را با این کار به مشتری داده‌اید اما اگر یک کاربر بخواهد نام خود را از لیست شما حذف کند ولی نتواند به‌راحتی این کار را انجام دهد، ایمیل شما را به‌عنوان یک هرزنامه علامت‌گذاری خواهد کرد که در آینده برای شما مشکل‌آفرین خواهد بود.

11. استفاده از ایمیل در موبایل را آسان کنید

اولین کاری که بعد از بیدار شدن انجام می‌دهید چیست؟ بسیاری از مردم به سراغ موبایلشان می‌روند. در حقیقت، 66 درصد ایمیل‌ها در گوشی‌های هوشمند و یا تبلت‌ها باز می‌شوند. اگر ایمیل شما برای به نمایش درآمدن در این دستگاه‌ها تنظیم و بهینه‌سازی نشده باشند، بسیاری از کلیک‌های بالقوه را در کمپین‌های بازاریابی ایمیلی خود از دست خواهید داد.

بازاریابی ایمیلی را چگونه بهبود دهیم؟

بازاریابی با ایمیل اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید برای ارزیابی عملکرد و بهبود نرخ بازشدن ایمیل ها، نرخ کلیک بر روی آن ها، شکایت‌های هرزنامه، نرخ لغو اشتراک و غیره از آن استفاده کنید. هشت کارآفرین، هشت راه برای دریافت بازدهی بیشتر از بازاریابی با ایمیل را به شما گوشزد می کنند:

1. لیست ایمیل خود را به‌طور مرتب بررسی کنید

به گفته جان رمپتون، بنیان‌گذار Due: «وقتی کسی آدرس ایمیل خود را به لیست شما اضافه می‌کند ممکن است اشتباه کرده باشد، یک ایمیل جعلی را به‌طور کامل ارسال کرده و یا درنهایت به یک ایمیل جدید روی آورد.

این می‌تواند تأثیر منفی بر عملکرد ارسال ایمیل شما داشته باشد، چراکه ممکن است ایمیل برگشت داده شود و احتمال دارد به‌طور مستقیم به پوشه‌های هرزنامه رفته و شما را به‌عنوان هرزنامه نشانه‌گذاری کند. لیست خود را از طریق یک سرویس ثبت‌نام و تأیید به‌طور مرتب اجرا کنید تا اطمینان حاصل کنید که همیشه با لیست دقیقی کار می‌کنید.»

2. ایمیل را برای هر گیرنده، شخصی‌سازی کنید

فکر کنید که چند ایمیل تبلیغاتی هر روز دریافت می‌کنید – افراد موجود در فهرست شما نیز از این مورد مستثنا نیستند. شما باید بدانید که حتی اگر کسی ایمیل شما را باز کند، احتمالاً قبل از بررسی، آن را حذف خواهد کرد مگر اینکه توجهش را جلب کنید.

مت بهنکه، مدیرعامل شرکت Orthotic Shop می‌گوید: «شخصی‌سازی اولیه با یک نام ساده، «سلام [نام گیرنده]» می‌تواند کمک کند تا خواننده به‌اندازه کافی جذب شده و حداقل وادار به خواندن پیشنهاد شما شود.»

3. از ایموجی (شکلک ها) در ایمیل خود استفاده کنید

به گفته آرون مینک، بنیان‌گذار قانون حذف ضرب و شتم « ایموجی در همه‌جا پیدا می‌شود. آن‌ها یک راه سرگرم‌کننده و مؤثر برای برقراری ارتباط هستند. به آخرین مکالمه پیامکی تلفن خود نگاه کنید و ببینید که چقدر از ایموجی‌ها استفاده شده است. قرار است ایمیل شما در صندوق‌های ورودی مشترکین نیز این‌گونه با ایموجی‌ها احاطه شود. استفاده از ایموجی‌ها در ایمیل خود راه عالی برای جذاب کردن ایمیل است و نرخ بازشدن بالاتری را نسبت به متن مشابه بدون ایموجی در پی دارد.»

4. زمان ارسال ایمیل را چندین بار تست کنید

طبق گفته‌ جیم رافریتی، مدیرعامل شرکت Wabash Power «بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که ایمیلی را به افراد لیست خود ارسال کنید و فرض کنید که همه آن را خواهند خواند. شما باید به‌طور مداوم در ساعات و روزهای مختلفی از بازاریابی ایمیلی بهره برداری کنید. شروع گسترده‌ای داشته باشید، پیام را به نصف لیست خود در اوایل صبح و سپس باقی‌مانده را در شب بفرستید. بدین شکل، می‌بینید که کدام بازدهی قوی‌تری دارد و سپس با فواصل زمانی نزدیک‌تر شروع به آزمایش کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر نرخ بازشدن ایمیل‌ها در شب به‌طور قابل‌توجهی بالاتر بود، ایمیل‌های بعدی خود را به چند بخش در شب تقسیم کنید و به بهترین زمان بازده خود برسید.»

5. یک لیست ایمیل مضاعف ایجاد کنید

بسیاری از مردم از ایجاد یک لیست ایمیل دوم (درون لیست ایمیل اصلی) دوری می‌کنند زیرا فکر می‌کنند که این گام اضافی ممکن است به‌عنوان بازدارنده، عمل کند و در نتیجه فهرست کوچک‌تر شود. لیست کوچک‌تری که به ایمیل شما پاسخگوتر است، از یک لیست بزرگ که هرگز ایمیل شما را باز نمی‌کند بسیار ارزشمندتر است.

ریچارد سلر، شریک مدیریتی شرکت ریچاردسلر می‌گوید: «اگر کسی وقت خود را به انتخاب لیست شما اختصاص دهد، بدان معناست که آن‌ها واقعاً به پیشنهاد شما علاقه‌مند هستند.»

6. لیست ایمیل خود را بخش‌بندی کنید

بخش‌بندی لیست ایمیل به شما کمک می‌کند که میزان بازده و کلیک‌ها را افزایش دهید. با ارسال پیام به گروه‌های موردنظر در لیست خود، مخاطبان شما پیام را مناسب‌تر دیده که درنهایت نتایج بهتری را به شما ارائه می‌دهد.

النا ایروشینا، مدیرعامل شرکت خدمات لیموزین بوستون، می‌گوید: «هر لیست دارای مشترکینی است که به پیشنهاد‌های مختلف – کوپن‌ها، اخبار و یا رویدادهای خاص -علاقه‌مند هستند و بخش‌بندی اجازه می‌دهد که به مشترکین در هر بخش آنچه را که می‌خواهند، بدهید.»

7. از یک قالب ایمیل پاسخگو و مناسب استفاده کنید

به گفته‌ رون رودزین، مدیرعامل شرکت Loom & Leaf «اکثر مشترکین شما در حال باز کردن ایمیل شما در دستگاه‌های تلفن همراه خود هستند. بنابراین مهم است که شما از قالبِ خبرنامه‌ای مناسب با موبایل استفاده کنید. حتی یک گام جلوتر رفته، یک قالب سفارشی طراحی کرده و ایمیل‌های خود را تبدیل به یک برند کنید. هزینه این کار کم بوده و کمک می‌کند که بازاریابی با ایمیل شما حرفه‌ای‌تر به نظر برسد.»

8. فراخوان واضحی برای هر ایمیل داشته باشید

طبق سخنان ترور نیس، مدیرعامل شرکت ورود آنلاین PC «اگر یک فراخوان را به‌ روشنی تعریف نکرده‌اید، کمترین نتایج را تجربه خواهید کرد. مشترکین شما وقت خواندن ایمیل‌های طولانی را برای فهمیدن خواسته‌ یا پیشنهاد شما ندارند. اگر گیرنده در عرض چند ثانیه پس از باز کردن ایمیل شما نداند چه می‌خواهید و نفهمد درخواست شما بازدید از صفحه یا تماس با شماره تلفن یا تکمیل فرم است، به‌احتمال‌زیاد ایمیل شما را حذف خواهد کرد.»

چگونه در جنگ بازاریابی ایمیلی پیروز شویم؟

در هر روز بیش از 144 میلیارد ایمیل فرستاده می‌شود. شما چگونه ایمیل مربوط به خود را از بقیه جدا می‌کنید؟ چهار تاکتیک کلیدی را هنگامی‌که صحبت از بازاریابی با ایمیل به میان می‌آید باید برای برجسته شدن، اتمام خرید و پیروزی در جنگ جلب‌توجه داخل صندوق ورودی ایمیل مورداستفاده قرار داد.

1. تیترهای کوتاه و مبهم بیشتر خوانده می‌شوند

در بازاریابی ایمیلی عناوین کوتاه و مبهم دارای مأموریتی کلیدی هستند: تحریک کردن دریافت‌کننده به باز کردن ایمیل؛ اما این عمل در حرف آسان است. نرم‌افزار Mail Chimp نشان می‌دهد که در تمامی صنایع بزرگ نرخ خوانده شدن ایمیل‌ها بین 17 تا 28 درصد است. این به آن معنی است که حدوداً یک نفر از هر چهار نفر ایمیل شما را باز می‌کند .

همان‌طوری که می‌بینید بهبود عناوین، کلیدی برای اطمینان از خوانده شدن ایمیلتان توسط مشترکان است. کافی است دو عنصر مهم را هنگام نوشتن عنوان‌های خود به خاطر بسپارید: کوتاه و مبهم!

بهترین عنوانی که در تاریخ بازاریابی از طریق ایمیل فرستاده شد در زمان اولین کمپین ریاست جمهوری اوباما بوده است. این عنوان “Hey” (سلام!) بود. خیر این یک اشتباه تایپی نیست. عنوان ایمیل به‌سادگی، تنها “hey” بود.

چرا این عنوان این‌چنین خوب عمل کرد؟ دلیل آن به روانشناسی برمی‌گردد. احتمال اینکه شما ایمیل‌هایی که از طرف دوستانتان و یا خانواده‌تان را باز کنید بسیار بیشتر است. برای کمپین بازاریابی ایمیلی بعدی خود عناوین را کوتاه و مبهم بنویسید تا افزایش نرخ بازشدگی را مشاهده کنید.

2. همراه کردن محتوا با پیشنهادات

بازاریابی ایمیلی تابه‌حال بارها به عنوان تکنیکی تاریخ مصرف گذشته اعلام شده است. اما حقیقت این است که ایمیل مارکتینگ نمرده است و هرگز نیز نخواهد مرد. بازاریابی از طریق ایمیل دارای بیشترین نرخ بازگشت سرمایه در سراسر دیجیتال مارکتینگ است.

درحالی‌که بازاریابی از طریق ایمیل نمرده است، اما شکوه روزهای آن به این سرنوشت دچار شده است. منظور ما به طور مشخص دهه 1990 میلادی است که بازاریابان با هر پیشنهاد و کوپن قابل‌تصوری ما را غرق کرده بودند؛ اما این عمل کارساز بود و بازاریابان با ارسال هرزنامه به سود سرشاری رسیده بودند.

این عمل امروزه دیگر کاربردی ندارد. ما به هرزنامه‌ها بسیار کمتر تمایل داریم، فیلترها توانایی تمیز نگه‌داشتن صندوق ورودی ایمیل را به ما می‌دهند و حتی قانون‌هایی برای امن نگه‌داشتن ما از ایمیل‌های ناخواسته وجود دارد.

با تمامی این موانع، چگونه می‌توان ایمیل را تبدیل به قدرتمندترین ابزار در استراتژی بازاریابی دیجیتال کرد؟ به‌سادگی! علاوه بر فروش کوپن‌ها و قراردادها، محتوای ارزش محور به کمپین بازاریابی ایمیلی خود اختصاص دهید.

اگر کمپین بازاریابی ایمیلی شما «فروش، فروش و فروش» باشد مشتریان خود را از دست خواهید داد. آن‌ها درنهایت توسط پیشنهادات شما کسل می‌شوند و اشتراک خود را خاتمه می‌دهند. این عمل شکست بازاریابی از طریق ایمیل نام دارد و بر طبق آمار باعث ریزش 25 درصدی مشتریان در هرسال خواهد شد.

راه‌حلی که بسیاری از بازاریابان برای جلوگیری از این ریزش انجام می‌دهند افزایش مخارج هنگام رشد دادن لیست مشتریان خود است. گرچه، ازنقطه‌نظر هزینه کردن، برگرداندن مشتریان قدیمی از به دست آوردن مشتریان جدید به‌صرفه‌تر است.

برای پایین نگه‌داشتن نرخ ریزش باید مشتریان فعلی خود را مشتاق نگه‌دارید. اینجا جایی است که محتوا به کارتان می‌آید. از محتوا برای آموزش و اطلاع‌رسانی مشتریان خود بدون هیچ نیتی برای فروش، استفاده کنید. در زیر چند ایده برای شروع آمده است:

• لیستی از ده مقاله برتر صنعت ایجاد کنید و آن را با مشتریان خود به اشتراک بگذارید.

• برای برخی ایمیل‌های مشخص، آموزش را بر فروش اولویت دهید. برای یک شرکت فعال در زمینه محصولات بهداشتی، آموزش انواع راه‌های درمان بیماری‌ها به مخاطبان می‌تواند محتوایی ارزشمند تلقی شود.

3. همه‌چیز را امتحان کنید

با استفاده از ایمیل می‌توانید تقریباً هر چیزی را امتحان کنید و بازخوردی تقریباً هم‌زمان بگیرید. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که به‌صورت مداوم به یادگیری و بهبود کمپین خود بر اساس یافته‌هایتان ادامه دهید.

ساده‌ترین آزمایش برای انجام دادن، تست A/B نامیده می‌شود، به این معنی که شما دو و یا گونه‌های بیشتری از ایمیل را به مشتریان خود ارسال می‌کنید و واکنش مشتریان را در هرکدام از گونه ها ثبت و مقایسه می‌کنید و نهایتا گزینه بهتر را انتخاب می نمایید.

سه مورد از مواردی را که باید در کمپین‌های بازاریابی خود تست کنید تا بتوانید بهترین گزینه را از آن‌ها داشته باشید عبارتنداز:

• عناوین ایمیل ها: همان‌طور که در بالا ذکر شد، عناوین بسیار مهم هستند. عناوین درب ورود به ایمیل شما هستند و اگر مدیریت نشوند، هیچ‌کسی آن‌ها را باز نخواهد کرد. ترکیب‌های مختلفی از طول عنوان، نحوه نوشتن آن و حتی افزودن ایموجی ها را امتحان کنید.

• طراحی: این را به خاطر بسپارید، حتی اگر شما از طراحی راضی باشید، ممکن است مشتریان شما نباشند. ترکیب‌های مختلفی از رنگ‌ها، کلیدها، تایپوگرافی و گرافیک را امتحان کنید.

• ارسال در روزها و زمان‌های متفاوت: یک پژوهش توسط Experian نشان داده است که ایمیل‌هایی که در آخر هفته‌ها ارسال می‌شوند در مقایسه با رقیبان وسط هفته خود عملکرد بهتری دارند. همچنین این پژوهش ثابت کرده است که ساعت 8 شب تا نیمه‌شب بهترین زمان برای ارسال ایمیل است. این گفته‌ای معقول به نظر می‌رسد، زیرا به دلیل اوقات آزاد بدون کار مقدار ایمیل دریافتی کم است.

اگرچه هر صنعت متفاوت خواهد بود و این را هنگام فرستادن ایمیل باید به یاد داشته باشید. به دنبال اوقاتی باشید که مشتریان شما توسط چیز دیگری هنگامی‌که اعلامیه ایمیل شما به آن‌ها می‌رسد، منحرف نشوند.

مهم‌ترین نکته این است که با مشتریان خود مانند مشتریان برخورد نکنید، مانند افراد واقعی با آن‌ها تعامل داشته باشید. با آن‌ها مانند دوستانشان، خانوادشان و همکارانشان صحبت کنید، محتوای ارزشمندی را با آن‌ها به اشتراک بگذارید و سپس از طریق آزمایش درباره‌ آن‌ها چیزهای بیشتری یاد بگیرید و این‌گونه ایمیل مارکتینگ را مؤثرترین کانال بازاریابی خود خواهید یافت.

4. ایمیل مارکتینگ هوشمند، شخصی می‌شود

اگر در حال تلاش برای بالا بردن جمعیت بازاریابی ایمیلی خود هستید، این دو کلمه را به یاد داشته باشید: شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی. اگر این چند یادآوری را در نزدیکی کامپیوتر خود قرار دهید، افزایش بهره‌وری ایمیل مارکتینگ و تبدیل‌شدن به یک بازاریاب ایمیلی معتبر بسیار آسان می‌شود.

• درون و بیرون مشتریان خود را بشناسید. علایق آن‌ها، سطح قابل‌قبول تماس آن‌ها و نوع تماسی که آن‌ها می‌خواهند (برای مثال، یک خبرنامه طولانی یا یک یادداشت کوتاه) را بدانید. این باعث می‌شود سطح بالایی از حساسیت سایبری از سمت شما کم شود، اما می‌تواند در مبنای کارتان یک تفاوت واقعی ایجاد کنید.

• عبارات «عضویت» و «لغو کردن» را خیلی جدی بگیرید. به‌عبارت‌دیگر، مشتریان باید بدانند که شما اطلاعات محصولات را به‌صورت ماهیانه از طریق ایمیل یا دیگر ابزارهای بازاریابی ارسال می‌کنید. آن‌ها همچنین باید به ابزاری که به آن‌ها این امکان را بدهد که دریافت ایمیل از شما را متوقف کنند، به‌آسانی دسترسی داشته باشند.

• بر روی درختتان استراحت نکنید. اگر در ماه خرداد نتایج موفقیت‌آمیزی از کمپین ایمیلی خود دریافت کردید، فرض نکنید در ماه شهریور هم همین‌طور خواهد بود. ایمیل‌های خود را ازنظر به‌روز بودن، تکنولوژی و رقابتتان مجدداً بازبینی کنید.

• انتظار افزایش نرخ کلیک بیش از 30 درصد را نداشته باشید. ممکن است هضم آن دشوار باشد اما می‌دانید که در واقعیت، نتیجه گرفتن می‌تواند زمان زیادی ببرد.

سخن آخر

بازاریابی ایمیلی یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال است که علیرغم استفاده روزافزون از آن، همچنان به عنوان یک روش موثر و کارا در جذب و نگهداشت مشتریان تلقی می‌شود.

در صورتی که از بازاریابی ایمیلی در کسب و کارتان استفاده می‌کنید، لطفا تجربیات خود را با سایر کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur

 

درباره‌ی نویسنده: مهدی فرزین

من مهدی فرزین هستم. دکتری تخصصی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA دارم. بیش از ده سال است که در زمینه آموزش، پژوهش و مشاوره بازاریابی مشغول به کار هستم و یک‌سال است که به عنوان نویسنده با ایران مدیر همکاری می‌کنم.

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *