صفحه اصلی / رهبری / اثربخشی نیروی انسانی : ۸ گام مهم برای ایجاد یک نیروی کار پرتوان و کارآمد
اثربخشی نیروی انسانی

اثربخشی نیروی انسانی : ۸ گام مهم برای ایجاد یک نیروی کار پرتوان و کارآمد

اثربخشی نیروی انسانی چه زمینه‌هایی را می‌طلبد؟ پیشرفت سازمانی به‌واسطه داشتن افرادی به وجود می‌آید که به‌طور مداوم در جستجوی روش‌‌هایی برای کار هوشمندانه چه به‌صورت فردی و چه به‌صورت سازمانی هستند.

این تلاش‌ها در مسیر بهبودی اوضاع اغلب از فعالیت‌های توسعه حرفه‌‌ای ناشی می‌شود که نه‌تنها آن‌ها را وادار به بررسی فرآیندهای خودشان می‌کنند بلکه ابزارها و مهارت‌های لازم را برای اجرایی شدن امور فراهم می‌آورند در اثربخشی نیروی انسانی مؤثرند.

توسعه حرفه‌‌ای و طولانی‌مدت و اثربخشی نیروی انسانی، ارزان یا بدون تلاشی متفکرانه حاصل نمی‌شود؛ اما سایر راهکار‌‌ها (فعالیت‌های اجراشده و کمتر درک شده و یا هیچ‌کدام) می‌توانند هزینه چند برابری در بر داشته‌باشند.

برای رسیدن به بیشترین میزان بازدهی سرمایه‌‌گذاری و اثربخشی نیروی انسانی باید بسیاری از ‌عناصر در نظر گرفته شوند، از رهبری و تعیین اهداف واضح و قابل‌دستیابی گرفته تا طرحی برای تقویت آن‌ها.

شما نباید در این مسیر منابع خود را از دست دهید؛ زیرا بسیاری سازمان‌ها با تشخیص نادرست و به هدر دادن منابع نابود شده‌اند. در این مقاله ایران مدیر فرآیند ۸ مرحله‌‌ای را برای اطمینان از موفقیت در توسعه کسب‌وکار معرفی می‌کنیم.

۱٫ برای اثربخشی نیروی انسانی، نتایج مورد انتظار خود را شفاف کنید

شما در تلاش هستید تا چه چیز را مشخص کنید: جانشینی مناسب برای رهبری؟ کارکنان مشتری‌ محورتر؟ یک تیم منسجم‌‌تر؟ مدیرانی با عملکرد بالاتر؟ طرح شکایت از جانب مشتری به میزان حداقل؟ درآمد بیشتر هر فرد یا مشتری؟ می‌خواهید کارمندان شما در طی ۳، ۶، ۱۲ و ۲۴ ماه در کدام قسمت کار انجام دهند؟

چه محدودیت‌هایی باید در نظر گرفته شود؟ آیا فرهنگ مقاومت در مقابل تغییر وجود دارد؟

آیا این فرهنگ، رشد حرفه‌‌ای را تشویق می‌کند یا موجب خرابکاری در امور می‌گردد؟ توسعه حرفه‌‌ای و اثربخشی نیروی انسانی چگونه پرورش می‌یابد؟ فرصت‌های آموزش چگونه تعیین می‌شوند؟ و یا از چه روش‌های دیگری برای توسعه استفاده می‌شود؟

چگونه مهارت‌های جدید پرورش می‌‌یابند و تقویت می‌شوند؟ سازمان چگونه زمان را برای توسعه پشتیبانی مدیریت می‌کند؟ توسعه حرفه‌‌ای یک فرد در سازمان چگونه پیگیری می‌شود؟ آن فرد چگونه پاداش دریافت می‌کند؟

پیش‌بینی نتایج مورد انتظار و محدودیت‌های بالقوه برای انجام هر پروژه بسیار حیاتی است؛ زیرابه شما نشان می‌دهد که چگونه تلاش‌هایتان به موفقیت ختم می‌شود.

۲٫ شکاف‌ها و چالش‌ها را شناسایی کنید

اثربخشی نیروی انسانی و چالش ها

عملکرد گروه و یا افراد در حال حاضر چگونه است؟ و می‌خواهید چگونه باشد؟ در حال حاضر چه معیاری برای اندازه‌‌گیری اثربخشی نیروی انسانی و عملکرد اعضاء وجود دارد؟ و آیا آن معیارها کافی هستند؟

آیا آن معیارها واقعاً نتایج را به‌درستی می‌‌سنجند و یا شما به معیارهای جدیدی برای سنجش نیاز دارید؟

قبل از راه‌‌اندازی برنامه‌ای جامع، چه معیارهایی به چه طریقی جمع‌‌آوری خواهند شد؟

راه‌کارهایی اصلی را برای بهبود اندازه‌‌گیری رفتار گروه یا فرد ایجاد کنید. نتایج مهارت‌ها و رفتارهای جدید یا تقویت‌شده را چگونه می‌‌بینید؟ چند وقت یک‌بار این مسائل اندازه‌‌گیری می‌شوند؟

اگر افراد گروه همان‌طور که شما می‌خواهید عمل نمی‌کنند، دلیل آن چیست؟ و چه چیزی در سر راه آن‌ها قرار می‌گیرد؟ آیا آن مسئله به دست آوردن مهارت است یا انگیزه؟ برنامه شما برای از بین بردن این شکاف چیست؟

راه‌کاری را در مورد عملکرد هر شخص و اثربخشی نیروی انسانی از طریق ارزیابی عملکرد ۳۶۰ درجه و یا روش‌های دیگر جمع‌‌آوری کنید و برنامه‌های توسعه فردی را تهیه و تدوین نمایید.

۳٫ فرآیندهای فردی و سازمانی را ساده‌‌سازی کنید

عملکرد فردی افراد یک تیم اغلب به فرآیندهای سازمانی بستگی دارد.

ببینید نحوه عملکرد سازمان نسبت به شیوه‌‌ عملکرد فردی بهینه چگونه است.

آیا موانع سازمانی که مانع از انجام کار بیشتر توسط افراد می‌شود، وجود دارند؟ آیا فرآیندی که در طول سال‌ها یا دهه‌‌ها به چالش کشیده نشده باشد، وجود دارد؟ آیا اثربخشی نیروی انسانی و پیشرفت در کار با روش‌های جدید و هوشمندانه‌‌تر، ترغیب می‌شوند؟

از کجا می‌دانید که راه‌کارهای سازمانی‌‌ شما به بهره‌‌وری و پیشرفت کمک می‌کنند و یا مانع از آن می‌شوند؟

از اعضای تیم بپرسید و وضع موجود را به چالش بکشید. موانع را شناسایی کنید و از طریق راه‌‌حل‌ها با سایر بخش‌ها یا تهیه‌‌کنندگان در ارتباط باشید و همکاری کنید.

موانع موجود در راه موفقیت را کاهش دهید. سپس بر تقویت مجموعه‌‌ مهارت‌ها و استعدادهای خود و مؤثرتر کردن فرآیندهای شخصی با اعضای تیم تمرکز کنید.

۴٫ مهارت‌ها و اثربخشی نیروی انسانی را در راه رسیدن به هدف افزایش دهید

تعیین کنید که چگونه باید مهارت‌های گروه برای رسیدن به هدف به بهترین وجه ممکن بهبود یابد، تحقیق کنید که فرآیندهای یادگیری فردی و یا گروهی کدام بهتر هستند که شاید مدیریت منابع انسانی باید به این نکات توجه داشته باشد..

اگر جلسات گروهی بهینه و کارآمد هستند، منابع خودآموز اختیاری را برای افراد نیازمند و یا خواهان پیشرفت در خارج از جلسات گروهی تهیه و ارائه کنید.
راهکار‌های تحویل مناسب را بر اساس نیازهای گروه ایجاد کنید.

برای مثال برگزار کردن سمینارهای گروهی، بحث در مورد ساختار رهبری و مدیریتی از طریق آموزش تیمی، سمینارهای راه دور برای گروه‌های دوردست، آموزش‌های تصویری گروهی همراه با مباحثه، مطالعه فردی به همراه مدیریت، بالا بردن یادگیری‌های الکترونیکی و یا برگزاری آزمون‌ها برای تشخیص توانایی اجرائی و کلیدی افراد تیم.

۵٫ بهره‌‌وری فردی را در سازمان افزایش دهید

بزرگ‌سالان از طریق کاربرد و تکرار می‌‌آموزند.

موفقیت‌های یک‌باره از یک تجربه به‌اندازه یادگیری یک رویکرد طولانی‌مدت و با توجه به بررسی و درک و درست و کاربردی، تقویت و ارزشمند نمی‌شود.
برای نتایج طولانی‌تر و بازده بهتر سرمایه‌‌گذاری، توسعه باید در طول زمان اتفاق بیفتد.

بعضی از راه‌های افزایش یادگیری فردی اثربخشی نیروی انسانی عبارت‌اند از: تجربیات یادگیری کوتاه‌مدت به‌صورت یک هفته نمایشان، ۳۰ دقیقه بحث رهبری‌ مدیریتی در جلسه کارمندان، سمینارهای راه دور یک‌ساعته به‌صورت یک هفته در میان، جلسات یادگیری ویدیویی گروهی یک‌ساعته و یا مربیگری تن‌به‌تن می‌باشند.

این امر به شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا با یک برنامه طولانی‌مدت یک یا پنج‌روزه با حداقل کاربرد و تأثیرگذاری به‌طور منظم مفاهیم کلیدی را بکار گیرند.

پیگیری یا تقویت برای پیشرفت طولانی‌مدت حیاتی است. با مدیران و مخاطبان، برنامه‌‌ای را برای جلسات مربیگری داخلی مطرح کنید.

این امر می‌تواند شامل مربیگری فردی هر دو هفته یک‌بار برای شرکت‌کنندگان باشد، سمینارهای از راه دور ماهانه برای تمامی شرکت‌کنندگان، بازخوردهای سه‌ماهه حضوری و یا بازخورد شش‌ماهه ۳۶۰ درجه برای تعیین و تغییر رفتارهای کارمندان و بهبود فرهنگ و رفتار سازمانی باشد.

۶٫ نتایج را اندازه‌‌گیری کنید

محاسبه تمامی مسائل امری کلیدی است. معیارهایی را ایجاد کنید تا به اطلاع شما برساند که آنچه شما انجام می‌دهید و یا کسی که با آن کار می‌کنید، کارآمد است یا خیر و اثربخشی نیروی انسانی چقدر است.

برنامه‌ریزی کنید و تنظیمات لازمه را در طول مسیر انجام دهید.

۷٫ سود را افزایش دهید

میزان سود باید درنتیجه‌ افزایش اثربخشی امور، افزایش یابد.

اطمینان حاصل کنید که آن‌یکی از مقیاس‌های اندازه‌گیری است که با معیارها و آرمان‌ها ادغام می‌شود.

۸٫ موفقیت را جشن بگیرید

اثربخشی نیروی انسانی و جشن موفقیت

کار سخت سزاوار برگزاری جشن است. هیچ تلاشی کامل نیست، پس موفقیت‌ها را در طول راه جشن بگیرید.

سخن آخر

دران مقاله با موضوع اثربخشی نیروی انسانی و راه‌های تقویت آن آشنا شدیم. همچنین دانستم افزایش اثربخشی نیروی انسانی به افزایش بازده سازمان می‌انجامد. آیاشما به اثربخشی نیروی انسانی و تأثیر آن باور دارید؟ لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Leaderonomics

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

اداره پرسنل

اداره پرسنل و نکاتی که مدیران منابع انسانی در کسب و کار باید بدانند

اداره پرسنل یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران منابع انسانی هر مجموعه‌ای است. رشد و گسترش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *