صفحه اصلی / بازاریابی / افزایش کامنت اینستاگرام با 12 روش هوشمندانه که کسب و کار شما را پررونق تر خواهد کرد
افزایش کامنت اینستاگرام

افزایش کامنت اینستاگرام با 12 روش هوشمندانه که کسب و کار شما را پررونق تر خواهد کرد

افزایش کامنت اینستاگرام هدف تمام کسانی است که درروند بازاریابی خود، پی تبلیغ کسب‌وکار در اینستا‌گرامند. اگر مثلِ من کاملاً معتاد به اینستاگرام نیستید، ممکن است یکی دو روزی را بدون برنامه‌ سپری کنید و هنگامی‌که فید خود را بررسی می‌کنید، ممکن است متوجه شوید برخی از پُست‌های دوستانتان فقط چند دقیقۀ قبل به اشتراک گذاشته‌شده‌اند، در‌حالی‌که برخی دیگر ممکن است برای چند روز پیش باشند.

این مطلب چه چیزی را نشان می‌دهد؟ چرا فید اینستاگرام شما ترتیب زمانی ندارد؟

شبیه بسیاری از رسانه های اجتماعی دیگر، الگوریتم اینستاگرام تغییر کرده است. در این پست، خلاصه‌ای از جدیدترین موارد مربوط به الگوریتم، به همراه نکاتی دربارۀ شیوۀ ایجاد جذاب‌ترین پُست‌های ممکن برای به دست آوردن کامنت‌های بیشتر در اینستاگرام را بازگو می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند تا به‌مراتب بالاتر فید پرش کنید و توسط کاربران جدید کشف شوید. در این مقاله ایران مدیر روش‌های افزایش کامنت اینستاگرام را برای شما بازگو خواهم کرد.

چگونه می‌توان در اینستاگرام کامنت گذاشت و به افزایش کامنت اینستاگرام رسید؟

 1.  میزبان اهدای هدیه یا رقابت باشید.
 2. میزبان یک مشارکت اینستاگرامی باشید.
 3.  از کاربران بخواهید در کامنت‌ها مشارکت کنند.
 4.  چیزی خنده‌دار، شگفت‌آور یا محرک پست کنید.
 5.  ویدئو پست کنید.
 6.  از هشتگ‌های مرتبط با کاربران استفاده کنید.
 7. در زمان مناسب پست بگذارید.
 8.  در مورد افراد پست بگذارید.
 9.  به کامنت‌ها واکنش نشان دهید.
 10.  از ایموجی‌های مرتبط برای جلب نظر استفاده کنید.
 11.  پشت سرهم پست بگذارید.
 12. از ویژگی پرسش و پاسخ بهره بگیرید و از طرفداران بخواهید در مورد پرسش‌ها کامنت بگذارند. این یک راه خوب برای افزایش کامنت اینستاگرام است.

راهنمای الگوریتم فید اینستاگرام

در ژوئن 2016، اینستاگرام اعلام کرد الگوریتم خود را تغییر می‌دهد تا به کاربران محتوای نخستین، صرف‌نظر از اینکه چه زمانی پست می‌شود، مراقبت از آن‌ها را نشان دهد.

این امر کار را برای بازاریابان رسانه‌های اجتماعی سخت‌تر می‌کند که بتوانند پست‌های ارسالی در اینستاگرام را ببینند و از افزایش کامنت اینستاگرام مطلع شوند؛ زیرا بیشتر کاربران، 70 درصد از محتوای موجود در فید خود را از دست می‌دادند. کمی پس‌ازآنکه فیسبوک شروع به اولویت‌بندی پست‌های دوستان و خانوادۀ کاربران در سال 2018 کرد، اینستاگرام از این کار پیروی و الگوریتم‌های اینستاگرام شروع به کمتر کردن اولویت‌بندی برند‌ها و تبلیغات کردند.

گاهی پست‌های برند‌ها با تعامل طبیعی می‌توانند این الگوریتم‌ها را شکست دهند و به افزایش کامنت اینستاگرام برسند. چند فاکتور وجود دارد که بر رتبه‌بندی یک پست در فید اینستاگرامی اثر می‌گذارند و تعداد لایک‌ها و کامنت‌هایی که یک پست به آن می‌رسد، یکی از آن‌هاست. موارد زیر در رتبه‌بندی فید کاربر اینستاگرامی مهم هستند:

 1. تعداد لایک‌ها و کامنت‌های ارسال‌شده؛
 2.  این مطلب که آن کاربر در گذشته با محتوای شما تعامل داشته است؛
 3.  اینکه چند وقت پیش ارسال کرده‌اید.

اگر پست‌های اصلی اینستاگرام شما توسط طرفدارانتان جذب شوند، حلقۀ بازخورد مثبتی ایجاد می‌کنند و افزایش کامنت اینستاگرام را خواهند داشت؛ هرچه افراد بیشتری در مورد یک پست لایک کنند و کامنت بدهند، آن پست با احتمال بیشتری در برگۀ کاوش ظاهر خواهد شد؛ جایی که کاربرانی که فالوور شما نیستند، می‌توانند محتوای محبوب‌تان را بررسی کنند.

پیش از اینکه به بیان استراتژی برای افزایش کامنت اینستاگرام بپردازیم، مواردی وجود دارند که باید انجام دهید.

1. برای افزایش کامنت اینستاگرام حساب خود را عمومی کنید

اطمینان یابید فالوورهای جدید می‌توانند با باز‌کردن حساب‌تان، محتوای شما را پیدا کنند. به پروفایل خود بروید، روی نماد چرخ دنده تنظیمات در گوشۀ سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید و دکمه حساب خصوصی را به حالت خاموش تغییر دهید.

2. دریافت نوتیفیکیشن را فعال کنید

افزایش کامنت اینستاگرام و نوتیفیکیشن

این کار را انجام دهید تا در کنار افزایش کامنت اینستاگرام بتوانید به‌سرعت به کامنت‌های فالوورهای خود پاسخ دهید یا آن‌ها را لایک کنید. به یاد داشته باشید، هرچه کاربران بیشتری با حساب‌تان تعامل داشته باشند، محتوای شما در فیدهای آن‌ها بیشتر ظاهر خواهد شد.
به پروفایل خود بروید، روی نماد چرخ دنده تنظیمات در گوشۀ سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید، روی تنظیمات نوتیفیکیشن بروید و اقداماتی را که می‌خواهید اینستاگرام انجام دهد، برگزینید.

3. محتوای جذاب را حفظ کنید

قرار نیست مردم در مورد محتوای غیرجذاب کامنت بگذارند؛ بنابراین یک عضو تیم را برای مدیریت برنامه‌ریزی و ویرایش محتوای اینستاگرامی خود دعوت کنید. این کار را در تیم بزرگ‌تری ایجاد کنید تا منبعی برای عکس‌ها، ویدئو‌ها و ایده‌های مختلفی باشند که اینستاگرام شما را تازه و جالب نگاه می‌دارند.

4. تقویم ویرایش اینستاگرامی ایجاد کنید تا از افزایش کامنت اینستاگرام مطمئن شوید

یک شماره از انتشارات اینستاگرامی را منتشر کنید که برای شما مفید است. توصیه می‌کنیم بیش از یک بار در روز پست نکنید. به یاد داشته باشید، زمان‌بندی فاکتوری در الگوریتم است؛ بنابراین نمی‌خواهید پست‌های اولیۀ روز در مخلوط‌کردن از بین بروند. تقویم محتوای رسانه‌های اجتماعی ما را بارگیری کنید تا آنچه را در سایر پلتفرم‌ها پست می‌کنید، ردیابی کنید تا تکراری نشوید و تمام پایگاه‌های خود را پوشش دهید.
حالا که همه در صفحۀ مشابه هستیم، بیایید برای افزایش کامنت اینستاگرام به سراغ استراتژی‌های گوناگون برویم.

12 روش برای افزایش کامنت اینستاگرام

1. میزبان یک اهدای هدیه یا رقابت باشید

راهی سرگرم‌کننده و آسان برای جذب فالوورها به‌منظور کامنت‌گذاشتن در مورد پست‌های اینستاگرامی شما، برگزاری رقابت اینستاگرامی یا اهدای هدیه است. شما می‌توانید در اینستاگرام تبلیغ رقابت را پست کنید، سپس از کاربران بخواهید با کامنت‌گذاشتن در مورد پست شما وارد شوند. همچنین می‌توانید رقابت خود را به کمپینی یک‌هفته‌ای تبدیل کنید؛ جایی که کاربران باید هر روز کامنت بگذارند.

حتی می‌توانید محتوای تولید‌شده توسط کاربر (UGC) را به کار بگیرید و از فالوورها بخواهید عکس‌های خود را پُست و برند شما را در این پست تگ کنند.

2. میزبان یک مشارکت اینستاگرامی باشید

مشارکت‌های اینستاگرامی روشی جالب برای به‌دست‌آوردنِ مطالب تازه در اینستاگرام شما و همکاری با همکاران بوده و در افزایش کامنت اینستاگرام اثرگذار هستند. آن‌ها راهی هوشمندانه برای ایجاد جذابیت بیشتر اینستاگرامی نیز به شمار می‌روند.

مشارکت‌ها شامل کاربرانِ اینستاگرامی هستند که معمولاً برای یک روز، فید دیگری را به دست می‌آورند و از دیدگاه خود پست می‌کنند. مشارکت‌ها اغلب از منظر زیر انجام می‌شود:

 •  یک همکار
 •  فردی اثرگذار
 •  سازمان دیگری در صنعت شما

این مشارکت‌ها به شما در افزایش کامنت اینستاگرام کمک می‌کنند؛ چه در حساب شما انجام شوند، چه اینکه حساب دیگری را در دست داشته باشید. در اینجا نمونه‌ای از مشارکتی وجود دارد که ما با دوستانمان در WeWork برگزار کردیم. WeWork توانست داستان‌های برند و عضو را برای مخاطبانِ کاملاً جدیدی از فالوورهای مشغول در HubSpot به اشتراک بگذارد.

WeWork به‌منظور دنبال‌کردن حساب اینستاگرامی خود، با اعلام فراخوانی برای (CTA) اقدام به بستن مشارکت کرد؛ یعنی جایی که فالوورهای جدید شروع به لایک‌کردن و کامنت‌گذاشتن در مورد پست‌های تازه کردند. در HubSpot، ما از کامنت‌های طرفداران WeWork و سایر افراد علاقه‌مند به مشارکت لذت بردیم.

مشارکت‌ها برای میزبان و مهمان، دارای حالت برد ـ برد هستند. یاد بگیرید چگونه با کمک بافر از یک نفر میزبانی کنید.

3. از کاربران بخواهید در کامنت‌ها مشارکت کنند

افزایش کامنت اینستاگرام و مشارکت در کامنت

روشی ساده برای افزایش کامنت اینستاگرام، درخواست از کاربران است.
محتوایی را در اینستاگرام پست کنید که برای به‌اشتراک‌گذاشتن ایجاد شده است، سپس از کاربران بخواهید به پرسشی پاسخ دهند یا دوستان و همکاران خود را در کامنت‌ها تگ کنند. این روشی سرگرم‌کننده و آسان برای تعامل با مخاطبان است و به شما کمک می‌کند کامنت‌های بیشتری دریافت کنید.

در اینجا نمونه‌ای از پست اینستاگرامی را آورده‌ایم که به اشتراک گذاشته‌ایم و در آن پرسشی از فالوورهای خود پرسیده‌ایم. می‌توانید برای به‌دست‌آوردن پاسخی سریع و افزایش کامنت اینستاگرام، پست‌ها را با پرسش‌های ساده‌ای ازجمله «موافقید یا مخالفید؟» یا «توصیۀ شما چیست؟»، ایجاد کنید.

4. چیزی خنده‌دار، شگفت‌آور یا محرک پست کنید

در مطالعه‌ای در مورد اینکه چه چیزی باعث می‌شود محتوا ویروسی شود، نشان داده شد که برخی از ویروسی‌ترین لحظه‌های اینترنت، موجب برانگیختن احساسات فراوانی شده‌اند. در این میان، متداول‌ترین موارد پست‌هایی بوده‌اند که سبب ایجاد پیش‌بینی و تعجب بیننده شده و احساس کنجکاوی و نااطمینانی را برانگیخته‌اند.

مواردی که موجب ایجاد احساس شادی شده‌اند نیز از رایج‌ترین موارد هستند؛ بنابراین به محتوایی بیاندیشید که می‌توانید در اینستاگرام به اشتراک بگذارید که سبب می‌شود افراد به‌قدری احساساتی شوند که مجبور شوند در مورد آن کامنت بگذارند.

آیا محتواهایی وجود دارند که بتوانید در مورد واقعیتی غافلگیرکننده، یک‌لحظه شادی یا یک‌روند صنعتی جذاب پست کنید؟ نیازی نیست که به‌طور خاص در مورد برند شما باشند، یا محتوایی که برای مخاطبان گسترده‌ای لذت‌بخش باشد. چنین مواردی احتمالاً کامنت‌های بیشتری را به خود جلب می‌کنند.

5. ویدیو پست کنید

افزایش کامنت اینستاگرام و ویدئو

مدت‌زمان مشاهدۀ ویدیو‌ها در اینستاگرام در 2016، 40 درصد افزایش یافته است و اکنون کاربران می‌توانند ویدئو‌های یک‌دقیقه‌ای پست کنند. این محتوای جذاب را پست کنید تا فالوورها بتوانند جلوی پیمایش در فیدهای شلوغ اینستاگرامی خود را بگیرند و ویدئوی شما را تماشا کنند.

اطمینان یابید که این ویدیو‌ تبلیغاتی جذاب باشند. مخاطبان شما به‌ویژه در رسانه‌های اجتماعی، محتوای ویدیویی بیشتری می‌خواهند؛ بنابراین اگر چیز قانع‌کننده‌ای را به اشتراک بگذارید و از آنان بخواهید در کپشن در مورد آن کامنت بگذارند، به احتمال زیاد این کار را انجام خواهند داد و شما افزایش کامنت اینستاگرام را شاهد خواهیدبود.

6. از هشتگ‌های مرتبط با کاربران استفاده کنید

زمانی که محتوای خود را با هشتگ‌های مرتبط و مشهور اینستاگرامی پست می‌کنید، پست‌های شما در جست‌وجوی آن هشتگ‌ها و برگۀ کاوش ظاهر می‌شوند. درواقع، پست‌هایی که حداقل دارای یک هشتگ هستند، معمولاً بیش از 12 درصد درگیری بیشتری را به خود جلب می‌کنند.

ممکن است وقتی اثرگذار‌ها و کاربرانِ علاقه‌مند ببینند که شما در مورد موضوعاتی که بدان‌ها علاقه‌مند هستند، صحبت می‌کنید، به‌صورت اساسی اظهار‌نظر کنند. همچنین می‌توانید برخی از استراتژی‌های گفته‌شده را برای ایجاد تعامل ترکیب کنید.

از فالوورها بپرسید چگونه #SundayFunday را جشن گرفتند، #ThrowbackThursday را تأیید کنید، یا از یکی از صدها هشتگ مرتبط با صنعت یا محتوای خود بهره بگیرید تا مخاطبان تازه‌ای در گفت‌وگو شرکت کنند.

7. در زمان مناسب پست بگذارید

نظرات و زمانبندی اینستاگرام خود را بیشتر کنید

بحث‌های زیادی در مورد بهترین زمان برای پست گذاشتن در رسانه‌های اجتماعی وجود دارد. این امر بدین دلیل است که پاسخ بسته به صنعت، فالوورهای شما و اینکه چه نوع محتوایی را پست می‌کنید، متفاوت است.

بهترین توصیۀ ما این است زمانی که در ساعات مختلف در طول هفته پست می‌گذارید، نرخ مشغول‌کردنِ خود را در اینستاگرام تست کنید و برنامۀ نشرتان را بر اساس نتایج تعیین کنید.

چه سحر باشد و چه اوایل صبح دوشنبه و چه در بعد‌از‌ظهر، بکوشید زمانی را مشخص کنید که فالوورهای شما مایلند بیشتر صبر کنند و کامنت خود را برای حداکثر‌کردن درگیری در روز در پست‌های شما بگذارند. از تقویم محتوای رسانه‌های اجتماعی برای پیگیری برنامه‌ریزی و نتایج بهره بگیرید تا افزایش کامنت اینستاگرام را ببینید.

8. در مورد افراد پست بگذارید

بیایید با آن روبه‌رو شویم. سلفی‌ها سرگرم‌کننده هستند. همان‌طور که آشکار است، برای استراتژی اینستاگرامی شما نیز مفیدند. با تجزیه‌وتحلیل بیش از یک‌میلیون پست در اینستاگرام توسط انستیتوی فناوری جورجیا و آزمایشگاه‌های یاهو، مشخص شد پست‌هایی با چهره‌های انسانی، 32 درصد احتمال افزایش کامنت اینستاگرام ر و 38 درصد احتمال دریافت لایک را بیشتر می‌کند.

بینش چندانی در مورد دلیل این امر وجود ندارد، اما محققان گمان می‌کنند تا حدودی به این دلیل است که صورت‌ها منبع مؤثری از ارتباطات غیرکلامی هستند که مردم به آن پاسخ می‌دهند؛ حتی اگر کودک باشند.

محتوای اینستاگرامی را با عکس‌های سلفی، عکس‌های گروهی و عکس‌های صادقانه پست کنید و ببینید مخاطبان شما جنبۀ انسانیِ برند شما را هم لایک می‌کنند.

9. به کامنت‌ها واکنش نشان دهید

درست مانند سایر اشکال رسانه‌های اجتماعی، پاسخ‌دادن به کامنت‌ها می‌تواند به مخاطبان شما احساس جمع‌بودگی بدهد و سبب شود شما این‌گونه به نظر برسید که واقعاً به آنچه می‌گویند، علاقه دارید. زمانی که کاربران کامنتی را در پاسخ دریافت می‌کنند، ممکن است موضوع کامنت را ادامه دهند.

همچنین وقتی دیگران می‌بینند حساب شما به کامنت‌ها پاسخ می‌دهد، ممکن است در مورد این پست کامنت دهند تا به بحث بپیوندند یا دربارۀ پست‌تان پرسش کنند و افزایش کامنت اینستاگرام را سبب شوند.

10. از ایموجی‌های مرتبط برای جلب نظر استفاده کنید

در‌حالی‌که هشتگ‌ها می‌کوشند تا جست‌وجوها را به پست شما بکشانند، ایموجی‌ها نگاه مردم را به کپشن‌های شما سوق می‌دهند. توجه بیشتر به کپشن‌های شما ممکن است به معنای جذابیت، کامنت و لایک بیشتر برای پست کلی باشد.

در زمان استفاده از ایموجی‌ها اطمینان یابید برای آنچه می‌نویسید، منطقی هستند و برای شرکت شما مناسب به نظر می‌رسند. استفاده از دو سه تا ایموجی می‌تواند رنگارنگ و جالب باشد، اما تعداد زیادی از آن‌ها را به کار نبرید.

در اینجا نمونه‌ای آورده شده است که HubSpot با نوشتن شرح زیر که یک ایموجی در آن وجود دارد، همراه اینفوگرافیک است:

11. پشت سرهم پست بگذارید

مانند بسیاری از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، پست‌گذاشتنِ متناوب، حساب شما را فعال و به‌روز نشان می‌دهد. اگر تنها یک بار پست بگذارید، ممکن است پست‌های شما در فید اینستاگرام توسط دیگران غرق شوند.

اگر منظم و در زمان‌های بهینه‌ای از روز پست بگذارید، افراد بیشتری پست‌های شما را می‌بینند. این مورد ممکن است سبب شود افراد بیشتری فالوور شما شوند و درنهایت در مورد پست‌های منظم شما کامنت بگذارند یا واکنش نشان دهند.

12. از ویژگی پرسش و پاسخ بهره بگیرید و از طرفداران بخواهید در مورد پرسش‌ها کامنت بگذارند

اکنون که ما ویژگی‌هایی همچون Instagram Stories و IGTV را داریم، می‌توانیم پرسش و پاسخی را به‌صورت زنده پخش و تبلیغ کنیم که ممکن است با این ابزارها منتشر شوند. اگر برنامه دارید با فیدی مستقیم به مصاحبه با شخصی بپردازید، برای تبلیغ این رویداد چند پست استاندارد منتشر کنید.

از کاربران بخواهید برای هر پست تبلیغاتی، پرسشی را کامنت کنند که دوست دارند شما از شخصی که با آن مصاحبه می‌شود، بپرسید. بسته به موضوع مصاحبه، ممکن است شاهد سیلی از کامنت‌های کاربران باشید. در کنار کامنت‌های بیشتر، این استراتژی به فالوور‌های شما اجازه می‌دهد احساس کنند که مستقیم با محتوای شما درگیر هستند و با آن همکاری می‌کنند.

سخن آخر

لایک‌ها، کامنت‌ها و بازدیدها از ویدئو در اینستاگرام، باارزش هستند زیرا بر جایگاهی که پست‌های شما در فید دارند، اثر می‌گذارند. همچنین در صورت تعامل بسیاری از کاربران با پیام‌های شما، محتوایتان در برگه کاوش قابل کشف خواهد بود. آیا شما برای جذب پاسخ‌های بیشتر در اینستاگرام، این روش‌ها را آزموده‌اید؟ لطفاً تجربه‌های خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:
Blog.hubspot

درباره‌ی ایران مدیر

همچنین ببینید

تولید کننده محتوا

9 عادت کاربردی برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا به چه کسانی گفته می‌شود؟ چگونه به موفقیت‌های شغلی خود دست می‌یابند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *