صفحه اصلی / توسعه فردی / بهبود فردی: 10 هدف اصلی برای رسیدن به موفقیت و شادکامی در زندگی
بهبود فردی

بهبود فردی: 10 هدف اصلی برای رسیدن به موفقیت و شادکامی در زندگی

بهبود فردی در مسیر زندگی چیزی است که اکثر افراد به دنبال آن هستند اما تعداد کمی می‌‌توانند در این مسیر پر‌فراز‌و‌نشیب به مقصد برسد.

موفقیت به رنگین‌کمان گریزانی می‌ماند که در کل زندگیمان به‌ دنبالش هستیم. هر بار که به آن نزدیک می‌شویم، از افق دیدمان دور می‌شود. پس از چندین بار تلاش‌ بیهوده‌، به این فکر می‌افتیم که آیا خوشبختی دست‌یافتنی است؟

اما نباید اینگونه باشد!

جیم ران، نویسنده و سخنران انگیزشی، یکبار گفت: «موفقیت چیزی جز چند نظم ساده که هرروز انجام می‌شود، نیست».

در این مقاله، ایران مدیر 10 هدف ساده بهبود فردی را ارائه می‌کند که اگر در رسیدن به آن مداومت داشته باشید، به‌خوبی در مسیر زندگی موفق و خوشبخت قرار خواهید گرفت.

1. به رشد، یادگیری و پیشرفت متعهد باشید

خواه دنبال ایجاد یک رابطه ایده‌آل، کسب‌وکار موفق باشید، یا بخواهید در مهارت جدیدی مسلط شوید، باید برای بهبود فردی بیشتر، دروازه‌های زندگیتان را به روی یادگیری و توسعه دانش بگشایید.

درست‌ همانطوری که بدنتان نیاز به رژیم غذایی سالم دارد، ذهن‌تان نیز نیاز به رژیم اطلاعاتی سالم دارد.

اگر بخواهید در زندگیتان رشد و نمو داشته باشید، باید ذهنتان را با ایده‌ها و اطلاعات جدید تغذیه کنید. هرروز، حداقل 15 الی 30 دقیقه از وقتتان را به خواندن مطالبی اختصاص دهید که دانش‌تان را تقویت می‌کند.

صرفاً برای سرگرم‌کردن خودتان کتاب نخوانید، بلکه تنها برای بالابردن دانش و افق دیدتان دست به خواندن بزنید.

محتوایی را مصرف‌ کنید که عملی است و مستقیماً به اهداف و آرزوهای شما ربط دارد.

مواد خواندنی شما می‌تواند شامل کتاب، روزنامه‌ها، مجلات و مجلات آنلاین باشد. اگر ترجیح می‌دهید که به صورت شنیداری چیزی را یاد بگیرید، می‌توانید به جای خواندن به پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی گوش دهید.

2. هدفگذاری کنید

بهبود فردی و هدف

بی‌آنکه چیزی درباره‌ی مقصدتان بدانید، نمی‌توانید به موفقیت برسید. داشتن چشم‌انداز برای اینکه به کجا می‌خواهید بروید، ایجاد نقشه راه و تهیه طرح، اقدام متمرکز را برای توسعه فردی شما آسان‌تر می‌کند.

اگر در طول عمر برنامه چشم‌اندازتان عملی به‌نظر نمی‌ر‌سد، آن را به برنامه 10 ساله، 5 ساله یا 1 ساله تقسیم کنید. هر زمانی‌که راحت‌تر بودید دست به اقدام بزنید.

براساس چشم‌انداز خودتان، اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدتی را برای خود ترسیم کنید. از معناداربودن اهدافتان مطمئن شوید چرا که باعث می‌شود، بزرگتر فکر کنید و تا آخرین لحظه پای رسیدن به اهداف بایستید؛ صرفنظر از اینکه چه موانعی ممکن است سر راهتان قرار بگیرد.

3. برقراری راهبردهای واقع‌گرایانه در بهبود فردی

برای اینکه اهدافتان را مادی کنید، بایستی درخصوص تخصیص منابع‌تان ازقبیل زمان، پول، تلاش و ارتباطات، استراتژیک عمل کنید. استراتژی شما باید شامل یک پیش‌ارزیابی جامع از آن چیزی باشد که واقعاً در اهدافتان تحقق می‌یابد.

مبتنی بر ارزیابی‌تان طرحی مشخص کرده و سپس برای اجرای آن استراتژی را تعیین کنید. اگر به چیزهایی که در رسیدن به هدفتان لازم دارید نگاهی واقع‌بینانه داشته باشید، متوجه میزان تلاشتان خواهید شد.

اگر چنین تخمینی در برنامه‌ریزی‌هایتان نداشته باشید، به‌راحتی مقدار کار و منابع موردنیازتان را دست‌کم می‌گیرید و در نتیجه کارتان با شکست مواجه می‌شود.

4. در مسیر بهبود فردی منعطف و صبور باشید

بهبود فردی و انعطاف

درحالی‌که متمرکز بودن بر رشد و پیشرفت در مسیر بهبود فردی امری مهم تلقی می‌شود، شما نیز باید خودتان را برای تغییرات پیش‌بینی‌نشده آماده کنید.

همیشه هدف نهایی را به‌خاطر بسپارید، اما درباره نحوه و زمان رسیدن به هدفتان منعطف باشید. چرا که در طول این مسیر فرازونشیب‌های زیادی وجود خواهد داشت، پس باید توقعتان از نحوه نگاه به مسیرتان را پایین بیاورید.

هنگامی‌که چشم‌انداز سفت و سخت‌تان را رها می‌کنید، در واقع خودتان را از اضطراب، نگرانی و ناامیدی حاصل از اتفاقات غیرمنتظره دور می‌کنید.

بهترین تمرین‌هایی که باعث می‌شوند افراد راحت‌تر بتوانتد با این قضایا کنار بیایند، تکنیک‌هایی چون ذهن‌ آگاهی، نفس عمیق کشیدن، در زمان حال ماندن و داشتن حس شوخ طبعی است.

5. بهبود جسمانی را در اولویت قرار دهید

بدنتان وسلیه نقلیه زندگی شماست. اگر همواره سالم و تندرست نباشید، رسیدن به پتانسیل کامل برایتان چالش برانگیز خواهد شد.

بسیاری از بیماری‌ها، دردها و اختلات روحی و کمبود انرژی نتیجه مستقیم سبک‌ زندگی بد و ناسالم است. علم ثابت کرده ‌است که ظرفیت عقلانی و هیجانی ما رابطه‌ای قوی با وضعیت بهزیستی جسمانی ما دارد.

مطمئن شوید که اصول اساسی زندگی سالم از قبیل خوردوخوراک و تغذیه سالم، خواب کافی و سبک زندگی فعال را دنبال می‌کنید. این امور باعث می‌شود تا متناسب و قوی باقی بمانید.

6. نفس عمیق بکشید

بهبود فردی و نفس عمیق

در دنیای پرتحرک و سریع ما، خیلی مهم است که در طول روز زمانی را به بهبود فردی اختصاص دهید، کمی تأمل کنید و نفس عمیق بکشید. با آگاهی از تنفسمان، می‌توانیم روی خودمان متمرکز شویم.

اکثرمان متوجه نیستیم زمانی که دچار استرس می‌شویم، نفسمان را شدیداً در سینه حبس می‌کنیم و تنفس کم عمقی داریم.

با توجه کردن به تنفسمان، نه ‌تنها هوای بیشتری را به بدنمان وارد می‌کنیم که باعث آرامش ذهن می‌شود، بلکه تمرکزمان را متوجه اینجا و اکنون می‌کنیم.

چند تمرین وجود دارد که می‌تواند به ما در متمرکز کردن تنفسمان کمک کند، این تمرین‌ها عبارتند از: تمرین‌های تنفسی معین، تمرین‌های مدیتیشن صبحگاهی و یوگا.

7. اوقاتی را برای استراحت و نیرو گرفتن اختصاص دهید

اگر با کنترل امور افکارتان را بیش‌ازحد خسته می‌کنید، پس بهترین کار این است که از کارهای خسته‌کننده فاصله بگیرید، زمانی را به خودتان اختصاص دهید و وارد وضعیت آرام‌تری شوید.

علاوه بر توجه بیشتر به تنفستان، می‌توانید درگیر فعالیت‌های ریلکس‌کردن ازقبیل مدیتیشن، یوگا، تای‌چی، پیاده‌روی، گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش، باغبانی، نوشیدن دمنوش‌های طبیعی و آرام‌بخش، روشن‌کردن شمع معطر، خواندن رمان یا هر چیزی باشید که ضربان قلب شما را پایین می‌آورد.

از محیط‌های شلوغ و پرسروصدا یا مصرف محرک‌هایی چون کافئین دوری کنید.

8. سیستم حمایتی معتبر بسازید

موفقیت، سفر یک ‌نفره نیست. شما به کمک تیمی معتبر از توصیه‌کنندگان، مربیان، دوستان و افراد حرفه‌ای و ماهر برای راحتی‌تان نیاز دارید.

دوستان و شریکی را بیابید که از شما برای رسیدن به هدفتان حمایت لازم را می‌کنند. شما می‌توانید این افراد را در هر جایی پیدا کنید اما احتمال ملاقات آن‌ها درگروه‌ها و سازمان‌هایی که عموماً افراد دارای خودآگاهی بالا و وجدان قوی ازقبیل گروه‌های داوطلب، حامیان حیوانات، دوره‌ها/کارگاه‌های خودسازی و سازمان‌های مذهبی یا معنوی محور را جذب می‌کنند، بیشتر است.

9. قدردانی و فروتنی را ترویج دهید

گاهی‌اوقات ممکنه آنچه که در زندگی اکنونمان می‌گذرد را دوست نداشته باشیم و با روی آوردن به اشکال ناسالم یا رویه‌های ناسالم از چنین موقعیت‌های ناخوشایندی فرار کنیم. لذا، می‌توانیم با پرورش نگرش قدردانی و فروتنی در خودمان از این وضعیت ناسالم خلاص شویم.

درمورد قدرت قدردانی و نحوه‌ی بالابردن ارتعاش شخصی ما انسان‌ها، مطالب زیادی نوشته شده ‌است. عمل قدردانی و تشکر از چیزهای ساده‌ایی که معمولاً در طول روز به آن‌ها توجه نمی‌کنیم، می‌تواند نگرش ما به زندگی را خیلی سریع تغییر و زندگیمان را به همراه خود ما ارتقا دهد.

یک فنجان کاکائوی داغ در یک روز سرد زمستانی یا داشتن حیوان خانگی وفادار که خصوصاً پس از یه روز سخت کاری کنارتان است، یا سلامت جسمیتان که باعث می‎‌شود فعال بمانید همگی چیزهایی ساده‌ اما با برکتی هستند که قابل شکرگذاری و قدردانی هستند.

10. در مسیر بهبود فردی ناشناخته ها را بپذیرید و انتظارات را رها کنید

اکثرمان نسبت به عناصر یا چیزهای ناشناخته حس تنفر غریزی داریم. در ارتباط با برخی پیامدها و بی‌اطلاعی از اینکه چه چیزی پشت سرمان قرار دارد احساس ناراحتی می‌کنیم. اما تلاش برای فهمیدن آینده ناشناخته و اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد درحقیقت دستورالعملی برای تسکین این اضطراب ذهنی است.

همانطورکه رهبر فکری دیپاک چوپرا می‌گوید: « افرادی که در دنیای بیرون به دنبال امنیت هستند، یک عمر در تعقیب آن هستند. با رها کردن وابستگی‌تان به توهم امنیت، که در واقع وابستگی به امور شناخته‌شده است، شما وارد محیطی با تمام امکانات می‌شوید. درحقیقت محیطی است که خوشبختی، ثروت و رضایت واقعی را در آنجا خواهید یافت».

وقتی‌که این تفکرات را رها می‌کنیم و به چیزهایی که نمی‌بینیم اعتماد می‌کنیم، در را به سوی ثروت و فراوانی می‌گشاییم.

مطابق با مطالعات انجام ‌شده برخی پرستارانی که وقتشان را با بیماران درحال مرگ گذرانده بودند، حسرت اکثر بیماران درحال مرگ این بود که در طول عمرشان جرأت این را نداشتند جوری که خودشان می‌خواهند زندگی کنند و ای‌کاش به نظرات و توقعات دیگران در زندگیشان توجهی نمی‌کردند.

سخن آخر

بگذارید این موضوع الهام بخش شما باشد که چرخ زندگی را بدست بگیرید و زندگیتان را در مسیر بهبود فردی ،شادی و خوشبختی هدایت کنید که همواره در کل زندگی بدنبالش هستید. چراکه، این زندگی شماست و تنها این شمایید که تا حد امکان می‌توانید زندگیتان را تماشایی کنید.

آیا شما در زندگی خود به دنبال بهبود فردی بوده‌اید؟ چه اهدافی را دنبال کرده‌اید؟ لطفاً نظرات خود را با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

lifehack

درباره‌ی تیم ایران مدیر

همچنین ببینید

موفقیت

9 گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *