صفحه اصلی / توسعه فردی / ثبات فکری : ۱۰ عادت برتر و کاربردی از افراد موفق در زمینه ثبات فکری
ثبات فکری

ثبات فکری : ۱۰ عادت برتر و کاربردی از افراد موفق در زمینه ثبات فکری

ثبات فکری مردم باعث می‌شود که در زندگی‌شان موفق باشند، لذا استعداد واقعاً مبالغه است.

صرف‌نظر از این‌که شما یک کارآفرین، ورزشکار، مربی، هنرمند یا سیاستمدار هستید، همه ما باید در برخی مواقع از زندگی‌مان بر برخی موانع و مشکلات غلبه کنیم. این چالش‌ها می‌توانند غیرقابل‌عبور به نظر برسند، اما آنچه موفقیت، یا حداقل کسانی که در مسیر خود موفق می‌شوند را متمایز می‌سازد، انعطاف‌پذیری و اعتمادبه‌نفس آن‌ها است، نه استعداد. برخی آن را ثبات یا پشتکار می‌نامند؛ اما اغلب به‌عنوان ثبات فکری شناخته می‌شود.

ایران مدیر به شما پیشنهاد می‌دهد که افراد فقط باید حرکت کنید. هیچ عامل خاصی وجود ندارد، اما کسانی که این چند عادتی که در زیر ذکر شده‌اند را دارند، افراد ازنظر ذهنی باثباتی هستند که می‌توانند از پس هر چیزی و مشکلی برآیند.

۱٫ آن‌ها چهار تا C را برای ثبات فکری دارند

چهار جزء کلیدی ثبات فکری به‌عنوان ۴C معروف شده‌اند:

اعتماد به نفس (Confidence) که در آن شما خودتان و توانایی‌هایتان را باور دارید به‌طوری‌که می‌توانید به موفقیت دست یابید.
• چالش (Challenge) که در آن شما به‌جای مقاومت در برابر فرصت‌های جدید یا تغییرات، آن‌ها را با آغوش باز می‌پذیرید.
• کنترل (Control) که در آن شما باور دارید که قدرت شکل‌دهی سرنوشت خود را دارید.
• تعهد (Commitment) که در آن شما اهداف خود را تنظیم کرده و برای دستیابی به آن‌ها کار می‌کنید.

۲٫ آن‌ها هوش هیجانی دارند

هوش هیجانی (Emotional intelligence) که به معنی داشتن توانایی شناسایی و مدیریت احساس خود و احساس دیگران است، یک سنگ بنای دیگر ثبات روانی است. اگر مطمئن نیستید که هوش هیجانی (EI) دارید، یا می‌خواهید برای تقویت آن تمرین کنید، به ویژگی‌هایی مانند موارد زیر توجه کنید:

• کمال‌گرا نباشید
• بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنید
• به‌راحتی پریشان نشوید
• همدل باشید
• نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید
• به خودتان انگیزه بدهید
• مرزهای سختی برای خود تنظیم کنید.

۳٫ آن‌ها خود را مستحق چیزی نمی‌دانند

آیا همه ما سزاوار فرصت هستیم تا شاد یا موفق باشیم؟ مطمئناً؛ اما این به این معنا نیست که این فرصت را به‌راحتی به دست می‌آوریم. افراد موفق با ثبات فکری می‌دانند که آن‌ها فقط نمی‌روند و کاپ قهرمانی یا کسب‌وکار موفق را تحویل بگیرند. آن‌ها باید آن را از طریق فداکاری، کار سخت و صبر به دست آورند.

رها کردن استحقاق به این معناست که وقتی شما با یک موضوع غیرمنتظره روبرو می‌شوید، بهتر است برای مقابله با مشکل تلاش کنید.

۴٫ انعطاف‌پذیری (Flexibility)

افراد با ثبات فکری می‌توانند برای حل یک مشکل به دنبال روش‌های جدید و راه‌حل‌های متنوع بگردند. در مورد یک تیم لیگ ملی فوتبال (NFL) فکر کنید که در طول نیمه اول بازی عملکرد راکدی دارند. آن‌ها باید نقشه بازی خود را برای شروع کسب امتیاز بر روی برد امتیاز تغییر دهند. اگرنه، سرسخت هستند و می‌توانند برای باقی‌مانده زمان بازی هم انتظار نتایج مشابهی داشته باشند.

در دنیای کسب‌وکار، نوکیا (Nokia) برای این‌که چندین بار برای سرپا بماند، زمینه کاری خود را عوض کرده معروف است. آن‌ها زمینه کاری خود را از یک کارخانه کاغذ به تولید قایق‌های لاستیکی و درنهایت به یک غول تکنولوژی تغییر دادند.

۵٫ آن‌ها از گذشته می‌آموزند اما به آن نمی‌چسبند

افراد با ثبات فکری ارزش گذشته را می‌دانند؛ اما بر روی آن توقف نمی‌کنند. به گذشته‌تان مانند یک آموزش نگاه کنید. از گذشته‌تان (این‌که دیگران چطور کسب‌وکار خود را شروع کردند یا درآمد ایجاد کردند) یاد بگیرید تا در آینده همان اشتباهات گذشته را تکرار نکنید. بعدازآن، حرکت کنید.

۶٫ آن‌ها خونسرد هستند

آرام، خونسرد و بر خود مسلط بودن به افراد کمک می‌کند تا بتوانند شرایط چالش‌برانگیز را مدیریت کنند. اگر شما از آن نوع افرادی هستید که به‌سادگی متلاطم یا استرسی می‌شوید، کمی برای آن زمان بگذارید. ثبات عاطفی به تدریج و با گذشت زمان که بزرگتر می‌شوید به افزایش خود ادامه می‌دهد.

۷٫ آن‌ها ناله، شکایت یا انتقاد نمی‌کنند

درحالی‌که برای ما طبیعی است که هرچند وقت احساسات خودمان را تخلیه کنیم، به‌طور مداوم ناله، شکایت و انتقاد کردن از دیگران باعث می‌شود ما احساس بد بیشتری داشته باشیم.

افراد با ثبات فکری، به‌جای هدر دادن وقت خود برای همه این مسائل منفی، بر بهتر کردن شرایط تمرکز می‌کنند.

۸٫ آن‌ها احساس ضرورت می‌کنند

کریستین ام (Christine M) می‌گوید: افراد با ثبات فکری «زمانی که تحت‌فشار هستند تعهد، تحرک و ارتباط خود به یک موقعیت را حفظ می‌کنند.» Riordan، رئیس و استاد مدیریت دانشکده بازرگانی (Daniels) دانشگاه Denver می‌گوید: «آن‌ها به‌طور مداوم فرصت‌ها، چالش‌ها و تهدیدات محیطی را شناسایی می‌کنند.»

بااین‌حال آن‌ها عقب نمی‌نشینند و منتظر حمله این فرصت‌ها نمی‌مانند. در عوض، «در مورد پاسخ به تغییر چهره کسب‌وکار، ضرورت را احساس می‌کنند.»

۹٫ آن‌ها سازگارند (consistent)

نویسنده، کارآفرین و عکاس، جیمز کلییر (James Clear)، می‌گوید: «صحبت کردن در مورد ثبات فکری ، استحکام و پشتکار بسیار فوق‌العاده است… اما این‌ها در دنیای واقعی شبیه چه چیزی هستند؟»

«در یک کلام، ثبات و استحکام سازگاری برابری دارند.»

وقتی صحبت برای از دست ندادن حتی یک تمرین به میان می‌آید، ورزشکاران سازگار هستند. رهبران با ثبات فکری سازگار هستند چراکه اهداف را مشخص کرده و یک تیم برای آن‌ها ایجاد می‌کنند. هنرمندان، نویسندگان و کارمندان سازگار هستند چراکه برنامه‌هایی مثل انجام مهم‌ترین کارها در نوبه اول و شانه خالی نکردن از بار مسئولیت دارند.

۱۰٫ آن‌ها سپاسگزار و قدردان هستند

افراد به‌جای نگرانی در مورد چیزهایی که ندارند، برای چیزهایی که دارند سپاسگزار و قدردان هستند. برای مثال، اگر کسب‌وکارشان شکست بخورد، آن را قبول می‌کنند و برای درس‌هایی که آموخته‌اند، افرادی که ملاقات کرده‌اند و این‌که چطور می‌توانند دفعه بعد اوضاع را بهتر کنند، شکرگزار هستند.

جین لوتیر (Jane Lotter)، به‌عنوان یک نویسنده مستقر در Seattle، به‌طور کامل در آگهی درگذشت خود نوشته است: «می‌توانید همیشه به یاد داشته باشید که موانع سر راهتان مانع نیستند، بلکه خود مسیر هستند.»

افراد با عزم و اراده بدون محدودیت، همیشه استعداد کافی برای موفقیت را دارند.

شما برای برخورد با چالش‌های زندگی و کار خود، انعطاف‌پذیری و اعتمادبه‌نفس کافی دارید؟ برای تقویت ثبات و پشتکار خود چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ لطفاً نظرات خود را در بخش دیدگاه با کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

Entrepreneur.com

درباره‌ی نویسنده: نوشین علی‌اشرفی

Avatar

همچنین ببینید

موفقیت

۹ گام کاربردی برای یافتن رمز موفقیت در زندگی

چگونه می‌توان موفقیت را تعریف کرد؟ روش‌های متعدد بسیاری وجود دارد که به وسیله آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *