صفحه اصلی / توسعه فردی / ارزش خود را با ۳ ترفند کاربردی بشناسید و آن را در زندگی بکار بگیرید
ارزش خود

ارزش خود را با ۳ ترفند کاربردی بشناسید و آن را در زندگی بکار بگیرید

ارزش خود را می‌شناسید؟ قبل از اینکه به این قضیه بپردازم می‌خواهم ماجرای غم‌انگیز کسی که می‌شناختم را برایتان تعریف کنم، مریم.

مریم زنی بسیار آرام و محتاط بود. او مشاهده می‌کرد، یادداشت برمی‌داشت و از همه مهم‌تر فردی شنونده بود. هنگامی‌که فردی با او صحبت می‌کرد، مریم حس می‌کرد که بخشی از روح او را در اختیار گرفته و هر کلمه را با آغوش باز می‌پذیرفت.

مریم، رؤیایی داشت. او می‌خواست فروشگاه کتابی را راه‌اندازی کند و در مورد رمان‌ها با مشتریان در حین عبور از راهروی فروشگاه گفتگو کند. او می‌خواست در گروه‌های خیریه، قهوه رایگان پخش کند تا در این گروه‌ها مردم دورهم جمع شده و به تبادل‌نظر آزادانه بپردازند. مریم رؤیای خودش را در ذهنش مرور می‌کرد و هر چیزی از رنگ دیوارها تا خط روی رسیدها را مجسم می‌کرد. بااین‌حال هیچ‌گاه این رؤیا را واقع‌بینانه نمی‌دانست. او با خودش می‌گفت: «چگونه فردی مثل من می‌تواند چنین کاری انجام دهد؟»

مریم رؤیاپردازی می‌کرد ولی با بهانه‌های مختلف مانع خودش می‌شد. او اجازه می‌داد تا این مقاومت‌ها جلوی اقدام کردن برای تحقق رؤیایش را بگیرند. مریم هیچ‌گاه حقیقی کردن رؤیایش را آغاز نکرد.

نمی‌خواهم شما هم مثل مریم، از بهترین زندگی ممکن، دست بکشید. او هرگز ارزش خود و توانایی واقعی خودش را نشناخت.

در این مقاله ایران مدیر می‌خواهم به شما برای کشف ارزش خود واقعی در زندگی کمک کنم.

ارزش چیست؟

ارزش به معنای اهمیت داشتن، ارزشمندی و مفید بودن است. این انرژی مثبت به شما برای بهتر شدن کمک خواهد کرد.

همه ما چیزی برای ارائه کردن داریم و دلیل وجودی ما هم همین است. اگر قرار نبود که موهبتی خاص را با دنیا به اشتراک بگذارید پس اصلاً اینجا چه می‌کردید؟

بااین‌وجود گاهی اوقات یافتن ارزش خود دشوار می‌شود. گاهی اوقات، دنیا این کار را برایمان چالش‌برانگیز می‌کند. شاید خدمتی که ارائه می‌دهید، مرسوم یا محبوب نیست ولی ضرورت دارد. شما پاسخ‌هایی دارید که برخی از افراد به آن‌ها نیاز دارند. کسی که هستید، جایی که می‌روید و کاری که انجام می‌دهید، اهمیت دارد و زندگی افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
بااین‌حال اگر ارزش خود را ندانیم و رؤیاهایمان را محقق نکنیم پس به‌طور کامل به دیگران کمک نکرده‌ایم.

از شما می‌خواهم که ارزش خود را نادیده نگرفته و آن را با افکار، عقاید، ترس‌ها و منفی‌بافی‌ها پنهان نکنید. به آنچه هستید، اعتماد کنید و خودتان را ارزشمند بدانید.

شما مثل یک سرمایه‌گذاری ارزشمند در جهان هستید. شکوفا شوید و طبق ارزش امروزتان عمل کنید. در اینجا سه‌گام برای شکوفایی و شناخت ارزش خود را ارائه می‌دهیم.

۱٫ برای اهمیت دادن به ارزش خود مقاومت را رها کنید

هنگامی‌که ارزشمندیتان به‌طور کامل آشکار شود دیگر محدودیتی برای دستاوردها و تعداد افرادی که می‌توانید به آن‌ها کمک کنید، وجود ندارد. بااین‌حال چگونه باید به ارزش واقعی و اثرتان روی دنیا پی ببرید؟

می‌دانیم که عبور از هنجارهای اجتماعی، عقاید، رویدادهای گذشته و شرایط، گیج‌کننده است ولی این کار امکان‌پذیر است. این فرایند ممکن است و برای رسیدن به بهترین زندگی و انرژی گرفتن در جهت لذت بردن از زندگی، ضرورت دارد.

این فرایند شبیه به یک پیاز است. لایه‌های مقاومت دور خودتان که در درازمدت به وجود آمده‌اند را کنار بزنید.

می‌دانم که نباید زیاد اصرار کنم. اغلب مردم این مقاومت را دارند چون کنار زدن آن در این جامعه چندان طبیعی نیست. همواره این مقاومت مورد حمایت قرار گرفته است.

گاهی اوقات نمی‌خواهیم با مقاومتمان مواجه شویم چون در مورد کیستی خودمان، اشتباه می‌کنیم. این دیدگاه را باید تغییر دهیم (شما فردی که می‌شناختید، نیستید) شما می‌توانید به هر فردی که می‌خواهید، تبدیل شوید.

درصورتی‌که مدتی یافتن ارزشمندیتان را رها کنید، به فرایندی فرسایشی می‌رسید. بااین‌حال، هنگامی‌که ارزش خودتان را به دست آورید، به آرامش ذهنی، قطعیت و حضور در زمان حال می‌رسید و زندگی کامل برایتان تحقق می‌یابد.

هنگامی‌که ارزش خود را پرورش می‌دهید، حس زندگی پیدا کرده و به بهترین شرایط ممکن می‌رسید. فقط باید برای شروع این کار تصمیم بگیرید.

باید بدانید که هر آنچه به شما لطمه می‌زند یا هر آنچه در زندگی می‌شناسید، درست نیست. باید آن‌ها را حل‌وفصل کنید.

گاهی اوقات این شرایط را باور می‌کنیم و گره مشکلات کورتر می‌شود.

گاهی اوقات هم از تلاش کردن دست می‌کشیم. ما باید این گره را با کمک حس خود ارزشمندی، سست کنیم.

این کار دشوار است ولی باید تکیه‌گاهتان (حس خود ارزشمندی) را تصدیق نموده و محکم قدم بردارید.

این گره در زندگی مریم، تردید بود. مریم برای رسیدن به اهداف نهایی خودش، تردید داشت. اگر تردید را رها می‌کرد و به‌جایش ایمان پیدا می‌کرد، می‌توانست طرد شدن را رها کرده و به خواسته‌هایش در دنیا برسد. اجازه ندهید تا مقاومت‌هایتان شما را تعریف کنند! در عوض رؤیاهایتان به شما شکل بدهد تا به همان فردی که می‌خواهید تبدیل شوید.

در زمان حال زندگی کنید، لحظات شادی را رقم بزنید و رؤیاهای بزرگی را در سرتان بپرورانید. دیگر با تعاریف قدیمی از خودتان زندگی نکنید؛ آنها واقعیت شما نبوده‌اند.

شما ارزشمندید و رؤیاهایتان ارزش صرف وقت و تلاش را دارند. همواره فردی به تجارب گذشته، دانش امروز و راه‌حل‌های شما نیاز دارد.

بعد از اینکه مقاومت‌های درونتان در راه قبول ارزشمندیتان را کشف و قبول کردید و از آن‌ها دست کشیدید، می‌توانید احساساتتان (انرژی مثبت) را دنبال کنید که در اینجا به عنوان گام دوم به آن اشاره کرده‌ام. ارزش وجودی شما، شادکامی را برایتان به ارمغان خواهد آورد و حس خوب و انرژی به شما می‌بخشد.

۲٫ شادکامی را دنبال کنید

ارزش خود و شادی

هنگامی‌که لایه‌های مقاومتتان را کنار زدید می‌توانید شادکامی مدنظرتان را دنبال کنید.

حالا دیگر تحت تأثیر قضاوت دیگران قرار نمی‌گیرید با ترس فلج نمی‌شوید و می‌توانید به شادی ناب برسید. شادی در هرجایی که به آن ارزش می‌دهید و خود ارزشمندی شما با آن معنا پیدا می‌کند، وجود دارد. معمولاً این‌گونه زندگی نمی‌کنیم چون به ما گفته شده که سخت کار کنیم، دستمان را کثیف کنیم، به شغل خوب برسیم، قبض‌ها را پرداخت کنیم و غیره.

همه ما کار، روابط و تعهدات خاص خودمان را داریم ولی سرگرمی‌ها یا اشتیاق‌های خاص خودمان را هم داریم (البته اگر برایش وقت بگذاریم). ما برای تمام امور بیشتر از اشتیاقمان اهمیت قائل هستیم و بعد در انتهای روز، خسته و فرسوده می‌شویم.
کار کنید بعدش به تفریحات خود برسید.

می‌دانم، کار خوب است و عاشق کار کردنم، عاشق بهره‌وری و کمک کردن به دیگران و مشارکت در جامعه هستم ولی آیا می‌توانم هم کار کنم و هم به تفریحاتم برسم؟ آیا می‌توانم شادی، شادکامی و تفریح را هم در کارهایمان دخیل کنیم؟ آیا این دو جدا از هم هستند؟

چون داشتن شغل باعث پرداخت قبوض می‌شود پس نمی‌توان از مردم خواست تا تیری در تاریکی بیاندازند و شغلی را انتخاب کنند. ما باید آن‌ها را در مسیر علاقه‌مندی و اشتیاقشان راهنمایی کنیم. وقتی می‌گوییم «او یک هنرمند فوق‌العاده است» یعنی او یکی از افراد موفق روی کره زمین است چون کاری را انجام می‌دهد که عاشقش است، رویش تعصب دارد و همان کاری را انجام می‌دهد که روز و شب در قلبش خواهان آن بوده است.

از نظر من، این‌گونه زندگی کردن، ارزشمند است به شما خواهم گفت که چه نوع زندگی، ارزشمند نیست. کاری که در غالب زمان زندگی از آن لذت نمی‌برید و تنها برای تأمین انتظارات جامعه است، ارزشمند نیست.

پس هر کاری که لبخند بر لبانتان می‌نشاند را در هرجایی دنبال کنید و آن را کنار نگذارید. از لبخندتان دست نکشید چون بهترین حس در زندگی شما در آن نهفته است.

اگر در این بین، مقاومت‌ها را نادیده بگیرید، به آرامش خواهید رسید. حالا از کجا باید بدانید که ارزش وجودیتان را شناخته‌اید؟

هنگامی‌که در انتهای روز پرانرژی هستید، دیگر ارزش خود را پیدا کرده‌اید، چون برای کاری که می‌خواهید فردا انجامش دهید، اشتیاق دارید.

۳٫ به این مسیر ادامه دهید

ارزش خود و مسیر هدف

حالا مقاومت را کنار گذاشته‌اید و شادمانی را دنبال می‌کنید. کاری را آغاز کرده‌اید که شادی را در هر فرصت زندگی برای شما به بار می‌آورد. ولی هنوز به‌طور کامل از ارزش خودتان اطمینان ندارید.

هنوز هم مقاومت‌ها بروز پیدا می‌کنند و باید با آن‌ها کنار بیایید. می‌دانم که این کار وقت می‌برد. این فرایند کند است ولی اگر راحت باشید و لبخندتان را دنبال کنید، زندگی ارزشمند حاصل خواهد شد.

درواقع انتظار کشیدن دشوار است. همان‌گونه که دکتر جو دیسپنزا می‌گوید: «ما به‌سرعت می‌خواهیم که از ما قدردانی شود یا به‌سرعت از حس فقدان، رهایی پیدا کنیم».

به عبارت دیگر، ما مقاومت‌ها را رها می‌کنیم ولی به‌سرعت، زندگی دلخواهمان را به دست نمی‌آوریم و حس فقدان را تجربه می‌کنیم. ما به‌سرعت به آنچه می‌خواهیم نمی‌رسیم. ولی می‌توانیم این مسیر را در زندگی دنبال کنیم، یعنی مقاومت را کنار گذاشته، شادکامی را دنبال کنیم و لبخند بزنیم. این فرایند جدا از کیستی و ماهیت شماست.

قول می‌دهم که اگر این مسیر را دنبال نکرده‌اید، باید اجازه دهید تا در این مسیر قرار بگیرید.

هنگامی‌که اتفاقی را تجربه می‌کنید، نفس عمیقی بکشید و این حس را کنار بگذارید و به خودتان امکان پیگیری شادکامی را بدهید و صبور باشید؛ هر چیز ارزشمندی، زمان‌بر است.

در درون هیچ‌کس به جز خودتان، به دنبال پاسخ سؤال‌هایتان نگردید. اگر حس خوبی ندارید پس درون خودتان را جستجو کنید. سؤالات مهمی از خودتان بپرسید.

منفی گرایی را به زمان دیگری محول نکنید و هرگاه که مقاومت ظاهر شد با آن‌ها مواجه شده و از دستشان رها شوید. به دیگران اجازه ندهید تا عشق شما به زندگی را نابود کنند. غم‌انگیزترین داستان‌ها در دنیا با رؤیایی تحقق نیافته به پایان می‌رسند.

شما بسیار ارزشمند هستید و به درک این موضوع نیاز دارید و باید از آن آگاه باشید چون دلیل حضورتان در این دنیا همین است.
چیزهای زیادی درونتان وجود دارد که دنیا به آن‌ها نیاز دارد.

پس ادامه این راه به نفع خودتان و دیگران است. شروع کنید و همین امروز شادکامی را در زندگی جست‌وجو کنید. همچنین می‌توانید نظرات خود را با ما و کاربران ایران مدیر به اشتراک بگذارید.

منبع:

lifehack

درباره‌ی تیم ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس چیست ؟ و چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

اعتماد به نفس چیست ؟ اعتمادبه‌نفس مانند آرامش، همدلی و تشویق، یکی از ویژگی‌های بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *