صفحه اصلی / رهبری / مصاحبه برای استخدام  و پاسخ به این پرسش: « خودت را ۵ سال بعد در کجا می‌بینی؟»
مصاحبه برای استخدام

مصاحبه برای استخدام  و پاسخ به این پرسش: « خودت را ۵ سال بعد در کجا می‌بینی؟»

مصاحبه برای استخدام خیلی‌ها را مضطرب می‌کند. وقتی به ‌دنبال کار و در جریان مصاحبه بودم، یکی از ترسناک‌ترین سؤالاتی که با آن مواجه شدم این بود «خب کارولین، خودت را ۵ سال بعد در کجا می‌بینی؟».

در آن زمان، یک ماه بود که فارغ‌التحصیل شده بودم. به‌سختی ایده‌ای برای اجرا در شش ماه آینده داشتم، چه برسد به پنج سال! من تلاش کردم راهی میان صداقت، سردرگمی واقعی و خیال پیدا کنم.

من نمی‌دانستم در مصاحبه برای استخدام  باید بگویم «امیدوارم در شرکت شما باشم، شاید تیم بازاریابی را رهبری کنم!» تا وفاداری صریح خود را به شرکتی که با او مصاحبه داشتم، ثابت کنم. از طرف دیگر، شاید من باید به آن‌ها اجازه می‌دادم که بزرگ‌ترین آرزو من را بدانند «در پنج سال، امیدوارم که مسافرت کنم و کتاب بنویسم».

بعضی لحظات هم تنها به حقیقت فکر می‌کردم «در پنج سال … اوه. من هیچ ایده‌ای ندارم».

بااین‌حال، در مصاحبه برای استخدام  هیچ‌یک از این‌ها پاسخی نیستند که بخواهید برای خودتان به کار ببرید. در این مقاله ایران مدیر قصد داریم در مورد هدف و انتظار رهبری سازمان از طرح و پاسخ این سؤال و این‌که چگونه می‌توانید برای نشان دادن ارزش خود به‌عنوان داوطلب به آن سؤال پاسخ دهید، صحبت کنیم.

چرا در مصاحبه برای استخدام باید بدانید: «خودت را ۵ سال بعد در کجا می‌بینی؟»

مصاحبه برای استخدام و خودت را 5 سال بعد کجا می بینی

وقتی در مصاحبه برای استخدام از شما سؤال می‌کند «خودتان را ۵ سال بعد در کجا می‌بینید؟»، آن‌ها میخواهند یک‌چیز را بدانند؛ آیا اهداف شما با مسیر شغلی نقشی که برای آن انتخاب می‌شوید، مطابقت دارند.

درنهایت آن‌ها می‌خواهند داوطلبی را استخدام کنند که بتواند استخدام شود و برای زمان طولانی آموزش ببیند. آن‌ها این سؤال را می‌پرسند که بفهمند آیا احتمال دارد بخواهید برای مدت طولانی در شرکت بمانید و این‌که این شرکت می‌تواند برخی از نیازهای بلندمدت شما را برآورده کند یا خیر.

ممکن است در حال فکر کردن باشید «خب، اما اگر بعد از یک یا دو سال کنار بکشم، چه اتفاقی می‌افتد، من همچنان در طول این مدت سخت تلاش می‌کنم؟».

متأسفانه، جایگزینی کارمند گران‌تر است و استخدام جدیدی را با سرعت بیش‌ازحد ممکن تصور می‌کنید. درواقع، میانگین تلفات شرکت در هر زمان بین ۱ تا ۲٫۵ درصد از کل درآمد شرکت است که در مورد زمان و تلاش لازم برای آموزش استخدامی‌های جدید از دست می‌دهد.

علاوه بر این، شرکت‌ها نرخ گردش مالی بالایی را نمی‌خواهند که می‌تواند روحیه تیمی و بهره‌وری را کاهش دهد.
برای نمونه، اجازه دهید بگوییم که شما کار خدمات مشتری را انجام می‌دهید، اما به مصاحبه‌کننده بگویید، «در عرض چند سال، می‌خواهم بیشتر در زمینه سئو وب سایت و آنالیز بازاریابی فعالیت کنم».

مصاحبه برای استخدام و سئو

اگر شرکت برای این کار دپارتمانی داشته باشد، این می‌تواند یک پاسخ عالی باشد؛ اما اگر این شرکت برای نیازهای SEO خود از منابع خارجی استفاده کند، بنابراین مصاحبه‌کننده می‌فهمد که شما به‌احتمال‌زیاد از نبود فرصت‌های داخلی ناامید می‌شوید و طی چند سال آینده شرکت را ترک می‌کنید.

البته، اگر این مورد وجود داشته باشد، او داوطلبی را استخدام می‌کند که برنامه رشد بلندمدت آن با فرصت‌هایی که شرکت می‌تواند ارائه دهد، هماهنگ باشد.

حالا که این موضوع را روشن کردیم، بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه باید در مصاحبه برای استخدام به این سؤال پاسخ دهید «خودت را ۵ سال بعد در کجا می‌بینی؟».

چگونه به «خودت را ۵ سال بعد در کجا می‌بینی؟» پاسخ دهیم

برای اطمینان از درستی، من با مصاحبه‌کنندگان داخلی HubSpot صحبت کردم تا بفهمم کدام نوع پاسخ را مناسب‌ترین پاسخ برای این سؤال می‌دانند.

هالی پترسون، مصاحبه‌كننده ارشد در HubSpot، به من گفت: پاسخ خوب برای این سؤال یک پاسخ صادقانه است. اگر نمی‌دانید که خود را در پنج سال بعد كجا می‌بینید، این مورد مشكلی ندارد؛ اما شما باید چیزی را آماده كنید تا حداقل نظرات خود را در مورد این سؤال به اشتراک بگذارید.

پترسون اضافه کرد: پاسخ «من ایده‌ای ندارم» مناسب نیست؛ اما گفتن چیزی مانند «من دقیقاً مطمئن نیستم كه در چه نقشی خواهم بود، اما می‌خواهم به حرکت در مسیر رشد در زمینه X ادامه دهم، چه در نقش مدیریت یک گروه، چه یک متخصص در حال کار، در این مقطع زمانی گفتن این مورد سخت است.

درکل، می‌خواهم اطمینان داشته باشید که مهم نیست در چه موقعیتی قرار بگیرم، من دائماً به ‌دنبال فرصتهای رشد در داخل و خارج از نقش خود هستم» به‌این‌ترتیب، چه هدف مشخصی داشته باشید، چه نداشته باشید، خود را به‌عنوان فردی که ذهنیت رشد دارد، معرفی می‌کنید، یعنی شما یک یادگیرنده دائمی هستید. همه کارفرمایان می‌خواهند چنین شخصی را استخدام کنند.

ریچ لافام، مصاحبه‌کننده HubSpot همچنین در مصاحبه برای استخدام به داوطلبان توصیه می‌کند که اگر نمی‌توانند از جمله‌ای حمایت کنند، از اظهارنظر خودداری کنند. او به من گفت: جواب شما هر چه باشد، در ادامه به سؤال «چرا؟» فکر کنید.

وقتی داوطلبان در مصاحبه کاری نمی‌توانند دلیل خود را تفسیر کنند، اغلب احساس می‌کنند که آن‌ها خود واقعی‌شان را ارائه نمی‌دهند و برای من این‌کار برابر با علامت قرمز است (داوطلب را استخدام نخواهم کرد). برای مثال، اگر من از یک داوطلب سؤال کنم و او با «من می‌خواهم مدیر شوم» پاسخ دهد و من بپرسم «چرا؟»، معمولاً می‌توانید تفاوت میان افرادی که واقعاً به مدیریت علاقه دارند را در مقابل افرادی که صرفاً این ادعا را دارند، ببینید. آن‌ها فکر می‌کنند این پاسخ حرف درستی برای گفتن است.

علاوه بر این، الیویا چین، مصاحبه‌کننده بخش تکنولوژی در HubSpot، گفت: من دوست دارم جواب‌های ملموس و سنجیده‌ای بشنوم که نشان می‌دهد داوطلبان تحقیق خود را انجام داده‌اند و همچنین دارای انگیزه شخصی هستند. مثلاً گفته شود «من به مدیریت مردم علاقه‌مند هستم و عالی است اگر بتوانم مهارت‌های لازم را در این زمینه توسعه دهم».

چین که هم در سطح ورودی‌ها و هم برای افراد ارشد مصاحبه انجام می‌دهد، همچنین بیان کرد: من همیشه از صداقت تقدیر می‌کنم. اگر یک داوطلب برنامه مدوّن یا برنامه زمانی مشخص ندارد، یک پاسخ خوب می‌تواند این جمله باشد، «به‌عنوان یک داوطلب جوان می‌خواهم تا آنجا که می‌توانم یاد بگیرم و در مدت یک یا دو سال فکر بهتری در مورد آنچه در آینده می‌خواهم، خواهم داشت».

در آخر، گلوری مونتس، مصاحبه‌كننده پردیس دانشگاه وابسته به HubSpot، به من گفت: قبل از پاسخ دادن به این سؤال، در مورد سطح و فرهنگ شرکتی كه با آن مصاحبه می‌كنید، فکر كنید. آیا آن‌ها یك استارتاپ سریع هستند؟ اگر چنین است، اطمینان حاصل کنید که پاسخ شما شامل اهداف بالایی باشد.

اگر آن‌ها آهسته‌تر عمل می‌کنند، اطمینان حاصل کنید که در مورد پیشرفت خود در آن سازمان واقع‌گرایانه فکر میکنید. همچنین، همیشه بر عناوین شغلی تمرکز نکنید.

شما می‌توانید بر روی مهارت‌های سخت یا آسانی که می‌خواهید توسعه دهید، روابطی که می‌خواهید برقرار کنید یا حتی این‌که مصاحبه‌کننده را در مورد یک ایده خوب از اولویت شخصی خود مطلع سازید، تمرکز داشته باشید.

نمونه‌هایی از پاسخ‌هایی به سؤال «خودت را ۵ سال بعد در کجا می‌بینی؟» در مصاحبه برای استخدام

۱٫ در مصاحبه برای استخدام بگویید :«به‌عنوان یک مدیر رسانه‌های اجتماعی، می‌خواهم در کوتاه‌مدت بر توسعه مهارت‌های خود تمرکز کنم تا به شکل فوق‌العاده‌ای در کارم شایسته شوم؛ سپس در مدت ۵ سال، می‌خواهم در طراحی مهارت پیدا کنم و چگونگی کار با برنامه‌هایی مانند فتوشاپ را یاد بگیرم.

در حالت ایدئال، دوره‌های آنلاین یا شبانه را برای کمک به این کار می‌گذرانم. من به بازاریابی ویدیویی علاقه دارم و فکر می‌کنم بین رسانه‌های اجتماعی و ویدیو پیوند قانع‌کننده‌ای وجود دارد و بیان چگونگی به اشتراک گذاشتن احساسات در درازمدت که به رشد مخاطبان رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کند، می‌تواند جالب باشد».

۲٫ «در ۵ سال، من می‌خواهم دوره آموزشی رهبری شما را بگذرانم. در وب‌سایت شما در مورد آن خواندم و فکر می‌کنم این‌یک برنامه شگفت‌انگیز است. پس از اتمام آن دوره، می‌خواهم مجموعه مهارت‌های خود را توسعه دهم تا سرانجام مدیر پروژه برای تیم خود شوم».

۳٫ «هدف من یافتن شرکتی است که بتوانم حرفه خود و همچنین مهارت‌های حرفه‌ای جدید را توسعه دهم. تصور می‌کنم در ۵ سال، می‌خواهم در یک مقام رهبری باشم.

علاوه بر این، من به کسب اطلاعات بیشتر در مورد محتوای استراتژی کسب‌وکار علاقه‌مند هستم. بااین‌حال، یافتن شرکتی که یادگیری مداوم را ترغیب کند، همان‌طور که شما انجام می‌دهید، برای من بهترین مورد است».

۴٫ «در حال حاضر من می‌خواهم به توسعه مهارت‌های نوشتن خود بپردازم؛ به همین دلیل از فرصتی که می‌توانم در وب‌سایت شما یک وبلاگ نویس باشم، هیجان‌زده هستم.

من خوشحال می‌شوم در ۵ سال آینده، این نقش را به یک نقش فراتر از یک موقعیت نویسندگی ارتقا دهم، به‌طوری‌که به ویرایش کارهای دیگر نویسندگان نیز کمک کنم و ایده‌هایی را برای استراتژی سردبیر تیم ارائه دهم»

۵٫ «در ۵ سال، من می‌خواهم یک تخصص عمیق در مورد استراتژی ویدیو و نحوه استفاده از ویدیو برای تبلیغ برندها در خود توسعه دهم؛ به همین دلیل من از این موقعیت هیجان‌زده هستم.

می‌دانم که نقش من باعث می‌شود که من در ویدیو استاد شوم که به‌خوبی با اهداف بلندمدت من مطابقت دارد. همچنین، من میتوانم خودم را ببینم که از جنبه استراتژی ویدئو مارکتینگ ، در سمت مدیریت پروژه لذت می‌برم».

مصاحبه برای استخدام و ویدئو مارکتینگ

سخن آخر

حال که با ضرورت دانستن پاسخ این پرسش آشنا شده‌اید بگویید آیا تاکنون در مصاحبه شغلی با این پرسش روبه‌رو شده‌اید؟ لطفاً از تجربه‌هایتان برای کاربران ایران مدیر بگویید.

منبع:
Blog.hubspot

درباره‌ی ایران مدیر

Avatar

همچنین ببینید

موفقیت در کسب و کار

۹ روش شگفت انگیز و کاربردی برای موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار از دید هر کسی متفاوت است. استیو جابز (Steve Jobs)، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *